Mars

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mars 2018

#1426

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dík. No, 125mm refrák je fajn, ale priemer tam chýbal. Tak som dal ešte jednu šancu newtonom. A keďže TS sa mi osvedčil, tak som šiel do ich newtona. Je to obyčajný 8" f5 newton s centrálnym tienením 31%, ale i tak mi to hneď na prvý krát dalo podstatne lepší obraz, ako 8" f6 planetárny špeciál s malým sekundárom a top optikou (lambda/10) od Orion Optics UK ... Neviem, čo si mám o tom myslieť. Tie ich Zygo reporty sú asi na dve veci, keďže podľa toho som mal optiku pomaly lepšiu, ako od Takahashi (písali tam strehl tuším 0.998). To prvé svetlo ma tak príjemne zaskočilo, že teraz normálne uvažujem, či sa vôbec pustím do prerábky na planetárny špeciál (malý sekundár s lambda/30 od Antaresu (znížiť tienenie na 22%), tenký 0.5mm pavúk, velur do tubusu, pridať rosnicu a samozrejme vymeniť primár za nejaký prémiový od Zambuta), alebo to nechám ako je a proste len dokúpim komakorektor a budem ho mať aj na deep sky foto ...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1427

Příspěvek od MMys »

Já si myslím, že v těchhle výškách nad obzorem absolutně nelze soudit na kvalitu optiky po jednom pokusu. Prostě jsi měl včera štěstí na seeing.
Kdybys v ten okamžik vytáhnul ten OO, dopadlo by to podle mě úplně stejně. Na tom snímku i v téhle výšce nad obzorem jsi se dostal prakticky na difrakční limit 200mm průměru. Mars má nyní asi 19" a velikost je kolem 105 pixelů. To máš 0.18"/pixel. Dowesův limit je okolo 0.6", to znamená že o mnoho menší detaily než 3 pixely tam s 200mm průměrem mít nebudeš, a ani nemáš. Na druhou stranu to není ani o moc horší. Na škálách kolem 3-4 pixelů tam již prostě nějaké útvary vidět jsou. Jen to ve svislém směru zjevně mrší absence ADC. Je to jakoby jedním směrem víc máznuté.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mars 2018

#1428

Příspěvek od Roman (Rick) »

No to som si pôvodne myslel aj ja, že len nemám šťastie na seeing. Ale Newtona od OO UK som mal rok a mal som dosť dlhú dobu možnosť porovnávať ho ako s achromátom, tak i s apochromátom za horších i lepších podmienok. Refráky dávali vždy lepšie výsledky, dokonca aj cez deň na pozemných objektoch, kde seeing nehral veľkú rolu (objekty 200-300 metrov ďaleko). Príde mi to, že som dostal proste len bežnú optiku s reportom, že je to niečo superkvalitné. Nie je to prvýkrát, čo OO UK niečo také spravil, ako čítam zahraničné fóra ... :?

Sorry za OT.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1429

Příspěvek od Cztwerec »

Souhlasím s Martinem a celkem se divím, že jsi se zbavil takového přístroje jako je právě Orion VX8L. Ale samozřejmě je to každého věc. Já jsem ve finále rád, že jsem si ten svůj Orion nechal, ta optika je zkrátka prvotřídní. A vůbec nezastírám, že jsem měl s těmi jejich střepy spíš štěstí.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#1430

Příspěvek od MilAN »

to : Roman :
A měl jsi od OO atest na zrcadlo, nebo jakou mělo deklarovanou přesnost ?To, že se o OO píše ledacos - a že to bývá často i pravda- mi moc nesedí s tím, že by vydali atest. To byl byl pak nehorázný průšvih.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mars 2018

#1431

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec, ten tvoj kus je určite slušný kúsok, ale ja to o mojom povedať proste nemôžem. To, že niečo tvrdí MMys neznamená hneď, že je to tak. Ja som ten prístroj, konkrétny kus mal doma a donemoty som ho testoval a porovnával a MMys píše všeobecne o 200mm newtonovi, ktorý by teoreticky mal podávať nejaký výkon ... Tiež by som sa ho asi nezbavoval, keby dával super obraz, no nie?? Potestoval a porovnal som ho proste príliš veľakrát na to, aby som veril nejakej teórii na papieri. A teraz sa mi to potvrdilo. V zahraničí je to známa téma, že OO UK nemá zrovna bezproblémovú kontrolu kvality ... Pripomína mi to Daystar Quark, ale tí aspoň nedeklarujú, že si dostal top kus, keď si dostal odpad. Máš zrejme šťastie, že si dostal, to čo si si objednal (alebo ja smolu, že som nedostal prémiovú kvalitu). Čítal som o viacerých prípadoch, dokonca preverených aj pánom Rohrom, kde zrkadlo prišlo so Zygo reportom, kde bolo písané, že zrkadlo je top s nejakým strehl koeficientom 0.98 a pán Rohr tam nameral Strehl 0.034 a podobné mizerné hodnoty ...

Milan: ku každému ďalekohľadu od OO UK chodí aj Zygo report, kde je písomne i graficky znázornená kvalita zrkadla, ktoré si človek objednal. U mňa bol Strehl tuším 0.998 ... Je to tento prístroj. Je to tam spomenuté - " Tested optical - every VX Newton is delivered with a Zygo interferometer test report".
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#1432

Příspěvek od MilAN »

A ty sis neudělal alespoň od oka Ronchi test nebo nepodíval na difrakční obrazce v intra a extrafokálu ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mars 2018

#1433

Příspěvek od Roman (Rick) »

Nie. Vtedy som veril papieru, až prax ukázala, že to nie je ono ... Ale nemal som ani dovod, nemal som podozrenie, ze by bola zla optika. Teraz by sa taky test/porovnanie hodil.
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1434

Příspěvek od Cztwerec »

Vždyť jsi ho prodal na fóru, ten test by mohl udělat nový majitel... klidně jen ronchi, nebo obrazec intra/extra focal...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1435

Příspěvek od Psion »

Roman (Rick) píše:... dokonca preverených aj pánom Rohrom, kde zrkadlo prišlo so Zygo reportom, kde bolo písané, že zrkadlo je top s nejakým strehl koeficientom 0.98 a pán Rohr tam nameral Strehl 0.034 a podobné mizerné hodnoty ...
Strehl 0.034 asi ne, 0.34 možná, ale to je kvalita dámského zrcadla v kabelce :)
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1436

Příspěvek od Cztwerec »

...a také neříkám, že Martin je bůh který má vždycky pravdu, ale musím s ním souhlasit. A focení planet je přeci o seeingu, to snad víš moc dobře. A nadávat na dalekohled, když nemám seeing je trošku něco jiného.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mars 2018

#1437

Příspěvek od Roman (Rick) »

Cztwerec samozrejme, že to viem. Fotím snáď Mars prvýkrát? A odkiaľ si prišiel k záveru, že som ďalekohľad testoval len za zlého seeingu???

Psion: jo, bolo to 0.3 :D. A tá kvalita asi taká no ... viď report Mr Rohra: http://interferometrie.blogspot.com/sea ... ion+optics
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mars 2018

#1438

Příspěvek od MilAN »

Jo, na CN jsem viděl už napsaných takových blbostí, že citovat odtamtud je jako citovat z Blesku.
Mimochodem, Strehl 0,3 odpovídá jakému P/V ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mars 2018

#1439

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja tam nevidím žiadne CN ... Každopádne mám osobnú skúsenosť s mizerným zrkadlom, ktoré objednával známy = šlo o ODK 16" a trvalo dva roky kým sa to celé vyreklamovalo ...

Ale myslím, že sme už riadne off topic ...
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8293
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Mars 2018

#1440

Příspěvek od Cztwerec »

Já vím o půlmetru od Orionu, který byl taky špatný, ale to se musí ozvat někdo jiný, pokud vím tak putoval k nám a pak na reklamaci. Také jsem slyšel o Cassegrainu od stejného výrobce, který byl doslova nedodělaný. Když jsem ho poptával u TS, raději mi doporučili newton od jiného výrobce se statusem - nevíme kdy se vyrobí další...

Takže jsme se vlastně od tebe Romane dozvěděli, že si měl zrcadlo o kterém ses domníval, že je špatné. Kromě několika tvých neprůkazných testů není žádný důkaz, že zrcadlo je špatné. A nebo jsi někomu prodával záměrně zrcadlo o kterém si věděl, že je tak zlé? Já vím kdo ho koupil a pokud také vím, nemůže si ho ve svých podmínkách vynachválit :D nějak mi to celé nehraje. Prostě a jednoduše otestovat to stále lze a toho správného vyřešení situace se jednou můžeme dočkat v klidu a míru :)

Bylo by možné přesunout do jiného vlákna? Je tu něco o kvalitě Orion a jeho zrcadel...
Lectorem iustus...
Odpovědět