Polární ustavení EQ montáže

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Odpovědět
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Polární ustavení EQ montáže

#226

Příspěvek od Ferfex »

Milane čekal jsem od Tebe podobnou reakci, ale není to návod pro Tebe ! Ale pro lidi co neví jak na to. Nemyslím si, že je to nejsložitější návod, který existuje. Je složitej možná pro Tebe, protože víš jak na to. Celá tahle procedůra mi taky zabere 2min a mám hotovo když vím co a jak. Je to pro lidi, kteří začínají a neví pomalu která bije a nechápou jak používat stupnice, stejně jako jsem začínal já, protože když jsem pročítal tuhle diskuzi ze začátku abych pochopil jak se s montáží zachází, odcházel jsem spíš zmatenej, než poučenej. Co člověk to jiný názor a to jiný postup, nemyslím si, že v tom návodu je něco špatně.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#227

Příspěvek od MilAN »

No, když kdysi vznikla tahle diskuse, tak nebyly žádné GoTo montáže, nebyly aplikace na zjištění hodinového úhlu a byli jsme odkázání na výpočtové pomůcky na polárním hledáčku. Dokonce nebyly na ohniskové destičce ani vyznačena souhvězdí- . Tohle všechno dnes odpadá .
Pokud nevíš, co je tam zbytečné, tak si porovnej můj návod s tvým.
Je tam naprosto zbytečné rovnání trojnožky do vodováhy - k ničemu to není dobré- stejně potom montáž nakláníš.. Další používání stupnic na to , abys zjistil výchozí polohu dalekohledu podle stupnic. Tu hodnotu opět k ničemu nepotřebuješ, dokonce až do doby, kdy budeš nastavovat hodinoý úhel , žádnou stupnici nepotřebuješ. a doporučovat výběr hvězd ( který rozumně provede montáž ) a doporučovat alignment na 3 hvězdy pro nejvyšší přesnost je úplně mimo, každý s tím měl problémy a nikde se to nedoporučuje - kromě tebe tedy. A doporučovat nastavování hvězdy doprostřed pomocí pointačního okuláru nebo kamerou , když to bohatě stačí od oka- no nevím.
Pokud je něco v mém návodu nepochopitelného pro nováčky, moc jsi to nevylepšil tím, že máš ten postup o dost složitější a děláš tam zbytečné úkony, pro které není logický důvod. A nevedou k nějaké zvýšené přesnosti, protože na přesnost, s jakou ta montáž chodí na GoTo, stačí jednoduché postupy a nastavení od oka. Montáž, která má periodickou chybu minimálně +/- 12 " a přesnost najíždění +/- 5´, je centrování hvězdy pro alignment na několik " zbytečné . Navíc, ani při precisním ustavení montáže se vlivem její PE a refrakce neobejdeme bez pointace - (dnes zřejmě pro většinu lidí ted autopointace) . Takže , i když bys vymyslel sebe sofistikovanější a super přesný postup na ustavení a alignment, nedosáhneš lepší přesnost než pokud to všechno uděláš podle oka ( ne "od oka " !!). Prostě bez pomůcek i elektroniky, bez zbytečného nastavování něčeho ...
----------
A jen pro zajímavost: Přes 25 roků používám na 40cm Dobsonu navádění Push -To, které má udávanou přesnost 0,1° - tedy podobnou, jako GoTo montáže. A procedura ustavení a iniciace systému se dá popsat jednou větou :

Dobsona postavíme jakkoliv na zem, namíříme nahoru -na doraz v boxu, nastartujeme elektroniku a namíříme a odsouhlasíme vycentrování v okuláru s malým zvětšením pro 2 hvězdy - ne blízko sebe a ne ve stejné pozici (AZ nebo H) . A ono to funguje. Není potřeba kompas, GPS, hodiny, výpočetní pomůcky, stupnice...
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Polární ustavení EQ montáže

#228

Příspěvek od Ferfex »

OK proč ne, ale ať si každý z toho vezme to co chce a co mu přijde zbytečné ať nedělá. Nemám rád styl "od oka", takže proč to neudělat přesně když to jde.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#229

Příspěvek od Psion »

Oba dva to máte moc dlouhý. Já ustavuju na dvě značky na dlaždicích (na dvě nohy) a stačí to bohatě. Pokud montáž převezu, podívám se dírou v RA ose a když tam vidím Polárku je to OK :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#230

Příspěvek od MilAN »

Ferfex píše:OK proč ne, ale ať si každý z toho vezme to co chce a co mu přijde zbytečné ať nedělá. Nemám rád styl "od oka", takže proč to neudělat přesně když to jde.
Problém je , že ty sem dáváš návod pro někoho, kdo to nezná. To znamená, že si nevezme to, co stačí, ale bude se striktně držet návodu. A jasně jsem psal, že ne "od oka". Víš , přijde mi to asi podobné, jako když budu měřit mikrometrem a potřebuje centimetry, Tady to je přesně tak,.
Já jsem se držel tvého návodu a jen upozornil, kde to je zbytečné a dokonce kontraproduktivní. Je mi celkem jedno, jestli to akceptuješ nebo ne, zrovna tak mi je jedno a nic mi do toho není, jak to děláš. Ale ty sem dáváš návod pro druhé a ten by tedy měl být jasný a bez zbytečností a názorů, jak se něco vylepší.
Pokud bych měl ustavovat montáž nebo radit začátečníkovi, tak po bodu 1, který je jasný a kde nic nevylepšíš ani libelou, ani GPS-kou, bych přešel k jedinému a závěrečnému bodu:
2/ Najít v ručce nebo v aplikaci hodnotu "Polaris position", podívat se do polárního hledáčku, představit si 12 hodinový ciferník na té kružnici a na tu hodnotu dotlačit justážními šrouby Polárku. Pokud tam je nějaká stupnice, mohu si ji tedy před tím zorientovat natočením osy. Nepotřebuji žádné kruhy, nepotřebuji hodinový úhel, nemusím ani vědět, co to je ( což stejně většina lidí zde ani neví a už vůbec netuší, k čemu to je, kromě té jediné aplikace na ustavení montáže :) ) A ustavení takto je bohatě dostačující pro několikahodinové expozice. Mohu se sice holedbat, že mám odchylku 20", ale na funkci to nikdo nepozná.
A jen tak na okraj : on ten pól je stejně úplně jinde, ať vlivem precese a nutace, tak i kvůli refrakci :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

Re: Polární ustavení EQ montáže

#231

Příspěvek od hadak »

dělám to asi uplně idiotsky ale funguje mi to....

1) montáž postavím směr sever....a do vodováhy na montáži
2) na EQ5 - mám v polární hledáčku kroužek pro Polárku nahoře trochu v levo (cca10,30h)
3) neřeším RA ani DE nic nenastavuju
4) závaží směrem k zemi a dalekohled směr obloha sever
5) na ručce si vyberu většinou jednu hvězdu co najdu podle jména ve steláriu ( málo kdy dvě)
6) nechám najet automatiku někam ke hvězdě, dotlačím to tam ručkou přes red dot a srovnám do středu buď pomocí pointačníhio okuláru nebo přez Canon Backyard
7) a už to frčí bez problémů

naposled mi najela M33 krásně na střed...
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Polární ustavení EQ montáže

#232

Příspěvek od Ferfex »

MilAN píše: Problém je , že ty sem dáváš návod pro někoho, kdo to nezná. To znamená, že si nevezme to, co stačí, ale bude se striktně držet návodu.
Myslím že pokud člověk zapojí alespoň pár mozkových závitů a zamyslí se nad tím, tak je to v tom návodu dost polopaticky rozepsáno, aby to pochopil. Jasně, pokud to bude dělat někdo jako robot, krok za krokem dle návodu a nebude přemejšlet proč, co a jak, tak je to k ničemu a nic si z toho nevezme a bude to pro něj jen "postup", ale i tak možná dojde nakonec do cíle s úspěšným ustavením.

Tím bych to ukončil, nechci sed hádat. Prostě jsem tam dal svůj návod jak to dělám já a ať si to každý dělá jak chce podle sebe. Někdo už mi návod ocenil a pro někoho je to halda zbytečný keců. HOWG.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#233

Příspěvek od Karell »

Pro Hadak: polární ustavení nijak nesouvisí s přesností najetí GoTo. Ty prostě montáž neustavuješ. A na té fotce je to vidět.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#234

Příspěvek od MilAN »

hadak píše: 1) montáž postavím směr sever....a do vodováhy na montáži
2) na EQ5 - mám v polární hledáčku kroužek pro Polárku nahoře trochu v levo (cca10,30h)
A proč máš Polárku na 10:30? Ta tam je pokaždé , kdykoliv ?
Pokud ano, dávej radši Polárku doprostřed pole, bude tam vždycky chyba, ale nebude někdy 0 a někdy dvojnásobná.Prostě namíříš osu na Polárku . Když neřešíš tohle ustavení, tak to dělej co nejjednodušeji. Vliv na přesnost najíždění to nemá a s odchylkou rotace si pointace poradí. Není to sice správně ustaveno, ale má to minimální vliv
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5574
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Re: Polární ustavení EQ montáže

#235

Příspěvek od Karell »

Pro ferfex: dal sis s tím hodně práce, já vím. Ale jak už psal Milan, je to zbytečně složité. Navíc bod 11. s polárním nastavením nijak nesouvisí, to je už vyloženě zavádějící.
Ferfex
Příspěvky: 409
Registrován: 03. 05. 2018, 12:55
Bydliště: Zruč-Senec
Věk: 35

Re: Polární ustavení EQ montáže

#236

Příspěvek od Ferfex »

OK, nebudu tedy zbytečně zavádět. Mažu to komplet.
DSLR: ZWO ASI294MM Pro / FUJIFILM X-T3
Dalekohled: TS-Optics 8" ONTC809 200/900mm f/4.5
Pointace: Omegon 90/500mm + ZWO ASI120MM Mini
Montáž: EQ-6 SkyScan / Star Adventurer
Astrofotky.cz
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Polární ustavení EQ montáže

#237

Příspěvek od MilAN »

To: Ferfex : Nebylo by pro nováčky lepší, kdyby se podívali na manuál k montáži, kde je postup sice možná trochu krkolomně, ale přeci jen popsán , bez vymýšlení různých rádoby fint ? Ony ty nové montáže preferují hodnotu " Polaris position", která odbourává veškerou manipulaci se stupnicemi a hodnotou hodinového úhlu, a při startu ti ji přímo sdělí. Je to až moc jednoduché a není k tomu potřeba dělat videonávod :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
hadak

Re: Polární ustavení EQ montáže

#238

Příspěvek od hadak »

Karell ....jo už to chápu a máš pravdu ...vše jsme dělal uplně blbě, ach jo....ale pár fotek mi vyšlo :-)....
Milane....pro mě bude fat nejlepší to příště dát na střed kříže a bude To...děkuji
.... teď jsem koupil EQ6-R tak doufám že to zase nějak trefím, bohužel český návod u ní nebyl...
hadak

Re: Polární ustavení EQ montáže

#239

Příspěvek od hadak »

Tak tady je to asi fakt jednoduchý ....ručka ti ukáže čas a tam pak nastavíš polárku...
Uživatelský avatar
LukasNestak
Příspěvky: 1600
Registrován: 11. 07. 2018, 17:27
Bydliště: Sereď
Věk: 40

Re: Polární ustavení EQ montáže

#240

Příspěvek od LukasNestak »

Prosím o málu radu. "doterz mi montáž vždy utekala už po 30s bolo videť čiarky"
Zistil som že polárny hľadáčik bol úplne mimo od stredu "už som ho našteloval skoro presne na stred - opisuje už len malinkú kružnicu (cca jednu desatinu vzdialenosti severu a polárky)".
Je dostatočne presne?
A ešte ma zaujíma, keď si nájdem presnú polohu polarky "napríklad podľa aplikácie v mobile PolarScope" viď obrázok. Tak v polárnom hľadáčiku mám dostať polárku do presne takej istej polohy, alebo do opačnej polohy "presne druhá strana kužnice"?
Přílohy
polarka v mobile.jpg
polarka v mobile.jpg (53.06 KiB) Zobrazeno 3474 x
T7m_6Dmod_qhy10_1600mmc_gs190/50_TSAPO80F7_N250f4CFmod_LosmandyG11Geminy1
http://astrofotky.cz/~Nestak
Odpovědět