Historické dalekohledy

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2844
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Re: Historické dalekohledy

#241

Příspěvek od Homer »

Připojuji se k poděkování za tento příspěvek. Činorodý a netuctový člověk ten pan König a nemlich jeho paní, která upřednostnila výběr kupce před ziskem a ctila manželův odkaz. Jen škoda, že mu nebylo dopřáno si tu hvězdárnu déle užít...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#242

Příspěvek od Beda »

Rudolf König byl nejen úspěšný obchodník, ale i dobrý matematik a pozorovatel. Jeho dvojitý refraktor obdržel u fi. Zeiss dle jeho instrukcí ohniska 3400 mm, takže při střední vzdálenosti Měsíce odpovídal 1 mm ve fokálním obrazu úhlu 1´ na Měsíci, což usnadňovalo proměřování fotografických snímků. Prováděl také přesná poziční měření (cca. 8000 v létech 1914-1918), výpočty drah komet (kometa 1857 III), meteorologická měření a zkoumal vliv seeingu na přesnost astronomických pozorování. Jeho vila stojí ve Kupelwiesergasse 12a, 13. vídeňském okrese dodnes, ale kopule je prázdná...
Zřejmě to byl on, kdo nasměroval svého mladšího kolegu a selenografa, Johanna Nepomuka Kriegera ( 1865-1902) do severoitalského Triestu na Adria pobřeží s příznivým středomořským klimatem. Krieger si zde proto v r. 1895 zakoupil dům, a hvězdárnu - Osservatorio Pia - , vybavil na tehdejší dobu špičkovým 254/ 3580 mm refraktorem od fi. Reinfelder und Hertel. Z té doby se dochovalo ca. tisíc přesných kreseb, které svým provedením a rozlišením detailů značně převyšovaly možnosti tehdejší fotografie. Část z nich použil Krieger v r.1898 ve svém prvním „Mondatlas, entworfen nach den Beobachtungen an der Pia-Sternwarte“
https://archive.org/stream/bub_gb_RI06AQAAMAAJ#page/n99
Druhý díl "Mondatlas..." s dalšími Kriegerovými kresbami vydal až po jeho smrti vídeňský Rudolf König v r. 1912.
***
Povídání o osudu některých selenografů a jedinečném dvojitém Zeissově refraktoru by nebylo úplné bez pohledu do Čech. Je možné spekulovat, do jaké míry a zda-li vůbec ovlivnila práce Königa a Kriegera našeho předního astronoma a selenografa, dlouholetého spolupracovníka Štefánikovy hvězdárny na Petříně, Ing. Antonína Rükla. Dvojitý Zeissův refraktor, který tam měl k dispozici, jakož i výborný lokální seeing, ho pro jeho selenografickou práci jistě mohly inspirovat. Mnohé mapy Měsíce, hvězdné oblohy a těles sluneční soustavy svědčí o jeho mimořádném nadání, pozorovatelském umu a geodetickém vzdělání. Jeho poslední Atlas Měsíce katalogizuje a mapuje v 76 sekcích více než 1000 pojmenovaných měsíčních útvarů do velikosti ca. 1 km. Součástí je také osm map okrajových oblastí Měsíce, které jsou ze Země pozorovatelné jen někdy, při vhodném náklonu - libraci, našeho trabanta. Toto dílo by nemělo chybět v žádné knihovně astronoma amatéra.
http://www.dalekohledy.cz/webmagazine/p ... 5&idp=2300
Přílohy
Soustrojí dvojitého Zeiss refraktoru.jpg
Soustrojí dvojitého Zeiss refraktoru.jpg (187.62 KiB) Zobrazeno 4855 x
Montáž dvojitého Zeiss refraktoru 180_210.jpg
Montáž dvojitého Zeiss refraktoru 180_210.jpg (147.49 KiB) Zobrazeno 4855 x
Refraktor Reinfelder a Hertel 254mm _3580mm J.N. Kriegera v Triestu.jpg
Refraktor Reinfelder a Hertel 254mm _3580mm J.N. Kriegera v Triestu.jpg (62.58 KiB) Zobrazeno 4855 x
Osservatorio Pia J.N. Kriegera v italském Triestu.jpg
Osservatorio Pia J.N. Kriegera v italském Triestu.jpg (73.09 KiB) Zobrazeno 4855 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#243

Příspěvek od Psion »

Díky Bedo za parádní příspěvky, tohle by zasloužilo článek na Posec!
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Historické dalekohledy

#244

Příspěvek od zuzi »

No jeste chvili a bude to na specialni vydani astropisu, opradu pradani clanek. Za sebe take jeste jednou dekuji.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#245

Příspěvek od Beda »

díky pánové, tahle tématika kolem selenografie a zeissových refraktorů mě zajímala už jako kluka, a jistě by se dalo event. pokračovat. Otázka je, jest-li to tu najde odezvu také u jiných kolegů. Fakt je, že těch tzv. Mayerových zeissových montáži už ve světě moc není a pokud se dobře pamatuji, tak se Vídeň před léty pokoušela odkoupit Königa nazpět. Chtělo by to dát ho pod "památkovou ochranu" :)
Poprvé jsem s ním jako kluk pozoroval Neptun, a od té doby se mi o něm často zdálo (tedy o tom teleskopu...). Při této příležitosti poděkuji Vláďovi Babičovi, který měl před čtvrt stoletím na starosti mechanické repase teleskopu a úspěšně ten náročný úkol zvládnul. Když jsem ten stroj tenkrát poprvé viděl rozebraný na podlaze centrální kopule, chtělo se mi plakat ;) . Ale vše dobře dopadlo !

Dokonalou repliku této fotografické montáže si po válce pro své astrografy postavili Čeněk Šiler a B. Hoferka z Kroměříže. Šilerův přístroj je na hvězdárně v provozu dodnes ! Že se jednalo o opravdu kvalitní mechanickou práci s výbornou optikou ( vizuál. refraktor 110/1600 mm od pařížské fi. Manent a 240 mm fotografický Newton od Ing. Rolčíka, který byl před tím léta namontovaný na dvojitém petřínském refrakoru ) posoudíte z přiložené fotky sami ! Stavba trvala šest let a uvážíme-li, v jak těžké době se to realizovalo, nezbývá než smeknout !
Přílohy
Astrograf Čeňka Šilera.jpg
Astrograf Čeňka Šilera.jpg (193.45 KiB) Zobrazeno 4784 x
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Historické dalekohledy

#246

Příspěvek od zuzi »

Ja bych rad o pokracovani zajem mel, treba by bylo paradni i vice technickych informaci, pokud to vubec je zjistitelne. Treba i to jak ty montaze chodili, prece jenom tam byla vcelku dlouha ohniska a hlavne velka hromada materialu kterym to pohybuje.
Je naprosto uzasne videt jak se s technikou popasovali.
Uživatelský avatar
Lvíčátko
Příspěvky: 70
Registrován: 16. 09. 2017, 19:34
Bydliště: Louny
Věk: 20

Re: Zeiss v Lounech

#247

Příspěvek od Lvíčátko »

Janek píše:Aktuální stav dalekohledu a montáže Zeiss (získáno darem v r. 1910) na budově gymnázia Václava Hlavatého v Lounech
Až po delší době jsem nalezl tuto diskuzi a dost mě překvapila - chci oživit toto téma (Gymnázium Louny), protože jsem studentem této školy a o zprovoznění dalekohledu mám velký zájem.

Viděl jsem ho na vlastní oči asi 3 roky zpět (tehdy jsem o praktické astronomii moc nevěděl)

Pokusím se nějak pohovořit s učiteli fyziky, kteří mají tomuto oboru nejblíž.
Triedr 10x50 a Vietnamský triedr 8x21, Lídloskop 70/700 s 20, 12 a 4 okulárem.
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Historické dalekohledy

#248

Příspěvek od janek950 »

Jen taková drobnost - snímek Königovu vily v příspěvku #239 (s kopulí a dvěma zevlouny u plotu v levé části) je stranově převrácený.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#249

Příspěvek od Beda »

janek950 píše:Jen taková drobnost - snímek Königovu vily v příspěvku #239 (s kopulí a dvěma zevlouny u plotu v levé části) je stranově převrácený.
díky za upozornění, máš-li orientačně správnou fotku, pošli mi ji prosím !
Uživatelský avatar
HonzaStr
Příspěvky: 130
Registrován: 31. 07. 2016, 20:08
Bydliště: Ondřejov ₊ Jindřichův Hradec
Věk: 47

Re: Historické dalekohledy

#250

Příspěvek od HonzaStr »

Beda píše:
janek950 píše:Jen taková drobnost - snímek Königovu vily v příspěvku #239 (s kopulí a dvěma zevlouny u plotu v levé části) je stranově převrácený.
díky za upozornění, máš-li orientačně správnou fotku, pošli mi ji prosím !
Nedalo mi to a zkusil jsem google, adresa je Kupelwiesergasse 12, 1130 Wien.
https://goo.gl/maps/S1D5d17gVFP2
Viz streetview, případně fotomapa (a dokonce i 3D model!), janek950 má pravdu.
EDIT: Hmmm, při dalším zkoumání si spíš myslím, že ta fotka je správně, ale je to focené "přes roh", kde dneska stojí v původní zahradě ten další barák.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2001
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#251

Příspěvek od Beda »

snímek vídeňské vily R.Königa stranově upravený:
Přílohy
vila R. Königa ve Vídni.png
vila R. Königa ve Vídni.png (425.84 KiB) Zobrazeno 4472 x
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 987
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Historické dalekohledy

#252

Příspěvek od ok1in »

Prošel poměrně velkými úpravami...
KonigHaus.jpg
KonigHaus.jpg (167.76 KiB) Zobrazeno 4459 x
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Historické dalekohledy

#253

Příspěvek od janek950 »

HonzaStr píše:
Beda píše:
janek950 píše:Jen taková drobnost - snímek Königovu vily v příspěvku #239 (s kopulí a dvěma zevlouny u plotu v levé části) je stranově převrácený.
díky za upozornění, máš-li orientačně správnou fotku, pošli mi ji prosím !
Nedalo mi to a zkusil jsem google, adresa je Kupelwiesergasse 12, 1130 Wien.
https://goo.gl/maps/S1D5d17gVFP2
Viz streetview, případně fotomapa (a dokonce i 3D model!), janek950 má pravdu.
EDIT: Hmmm, při dalším zkoumání si spíš myslím, že ta fotka je správně, ale je to focené "přes roh", kde dneska stojí v původní zahradě ten další barák.
Tak se musím omluvit - ten starý snímek není stranově převrácený - je to tak, jak říká HonzaStr. Ta vila je hodně členitá s kopulí v jenom rohu, věžičkou ve druhém a typickou balistrádou, což mě zmátlo. Při pohledu na letecký snímek a streetview na tu "krátkou" stranu vily je to patrné lépe, že jsem se mýlil. Já sice mám foto z roku 2006, ale to tam ještě stál strom, z něhož je dnes už jen pařez (je na streetview snímku taky vidět) před domem, takže to bylo hodně stísněné a strom vadil při pohledu na vilu. Nedá se spolehnout jenom na paměť.
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Historické dalekohledy

#254

Příspěvek od janek950 »

Foto z roku 2006 ...

Obrázek
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Uživatelský avatar
janek950
Příspěvky: 705
Registrován: 30. 12. 2005, 15:38

Re: Historické dalekohledy

#255

Příspěvek od janek950 »

Přidám ještě Königův náhrobek, který má (alepoň pro mne) dost překvapující podobu.

Obrázek
janek950, Newton 203/810, ASI174MM, QHY5L-II-M, Watec 120N
Odpovědět