Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2086

Příspěvek od Psion »

Tahle firma mi nějak unikla. Kdysi byl zakladatel Agema Optics spolu s Yurim v TECu. Pak se Yuri a Edward rozhádali a Edward si založil firmu Agema. Moc pěkný optický design.

http://www.agemaoptics.com/telescopes/agema-sd-150/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2087

Příspěvek od Psion »

Neuvěřitelný parametry fluorit doubletu.

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudlafik
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 03. 2013, 12:50
Bydliště: Bašť

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2088

Příspěvek od Rudlafik »

Omlouvám se zda se to tu už řešilo: volba dvě APO 100mm D. Každý z nich na jedno oko. Vlastně velký triedr. Součet ploch objektivů je 200mm D. Dotaz. Bude mít takový to set stejný výkon při zvětšení jako APO 200mm plnná se stejným nebo poměrově stejným ohniskem? Uvidím stejné množství světla ve 2x 100 jako v 1x 200? Je tato kombinace/úvaha chybná z důvodu ,že stále do oka jede jen 100mm a mozek si neumí spojit výkon z obou očí? Nebo je zde limit max. zvětšení u 100mm kdy i když budu mít dvě 100, tak je nemohu zvětšit na limitní zvětšení u 200ky? Je to dáno tím, že max velikost obrazu v ohnisku/okuláru je daná průměrem a ohniskem objektivu?
Děkuji za odpověďi (Jestli je můj dotaz nejapný, tak se omlouvám, ale vracím se k astronomii po 25 letech a spoustu jsem toho zapoměl...)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2089

Příspěvek od MilAN »

Asi by to chtělo rozdělit na dvě problematiky : optika a mozek
Optika:
1/ množství světla ( fotonů) které posbírají 2 x 100 mm je poloviční oproti 1x 200. Je to dáno celkovou plochou objektivů
2/ rozlišení optiky je dáno pouze průměrem optiky . 200-ka má 2 x větší rozlišení

Mozek
1/ nějak dovede spojit oba signály. Jestli je dovede úplně sečíst nebo nějak jen doplnit ? Ale maximálně je jen sečte, takže oproti 1x200 to bude stejně jen poloviční
2/ do každého oka dopadne obraz s polovičním rozlišením. oproti 200-ce. mozek dokáže ty signály "registrovat", vyloučit neostrosti jednotlivých kanálů, ať už vznikly z jakéhokoliv důvodu. Ve výsledku je vjem klidnější a zdánlivě obraz o cca 1/3 větší( alespoň tak nějak to pozorovatelé vnímají) a celkové vnímání detailů je také větší. Těch teorií, o kolik to je ( o 30-60% ??) a proč ?

Obdobně to je , pokud se u dalekohledu použije binokulární nástavec. Nějaké světlo se ztratí, přesto je vjem větší, výrazně klidnější s detekcí více detailů i nejslabších hvězd.- a to stále při stejném průměru. A opět to dělá pouze mozek
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2090

Příspěvek od Artaban »

Rudlafik: Ono to je taky celkem problém dát dva dalekohledy k sobě, tak aby to dobře fungovalo. Taky to bude špatně přenosný. Lepší by bylo koupit např. ED 150mm a dnes se to už trochu dá za rozumné peníze a k tomu binohlavu. Bylo by větší rozlišení a možnost velkého zvětšení. Máš to ke mě kousek, tak se můžeš podívat, jak funguje binohlava na velkém refraktoru.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2091

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Pepo,
jde to s Tebou fakt s kopce.. :-) Na Agemu tady máme vlákno a dokonce jsi tam přispíval.. :-))

http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... 9&start=15
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2092

Příspěvek od Psion »

Pravda Borisi, já už nevím, co jsem dělal minulý rok, natož psal, bohužel došla mi paměť, takže vše co jde mažu :)
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2093

Příspěvek od Psion »

Rudlafik píše:....Uvidím stejné množství světla ve 2x 100 jako v 1x 200? ..)
Přesně na tohle téma připravuju obsáhlý článek. Jsou tam celkem překvapující závěry i pro mě. Jen prozradím, že bino 2x100mm zcela jistě nemůže nahradit 200mm refraktor.

Ještě dodám, že součet plochy dvou objektivů 100mm je přesně poloviční oproti ploše 200mm objektivu a nikoliv 100+100 rovná se 200.
Naposledy upravil(a) Psion dne 28. 08. 2018, 18:56, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2094

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Rudafik :

MilAN to napsal moc hezky a výstižně. Já jen doplním z vlastní zkušenosti, co jsme vykoukali především s kolegy při výletování za tmou na Šumavu. Dost jsme tuto problematiku řešili a měli jsme dost dalekohledů na porovnávání. Nějakou dobu jsem vlastnil opravdový binar s objektivy 88 mm - všichni tři pozorovatelé jsme se shodli na tom, že co se týče světelného zisku, tak v tomto binokuláru jsme detekovali stejné nejslabší hvězdy, jako jedním okem v achromátu 120 mm. SW ED100ka na ten binar nestačila a Celestron SC6" byl zase viditelné lepší. Později jsme opatřili ED120ku, která tomu SC6" velmi šlapala na paty, ale zajímavější bylo její srovnání s mou ED100kou - ve smyslu toho, že do ED120 jsme vřadili binohlavu TeleVue a porovnali to se "single" ED100kou, samozřejmě se stejným zvětšením. Tady jsme se úplně neshodli, nicméně to bylo velice těsné - převládl názor, že to bylo téměř "fifty-fifty". Pokud bych ztráty v děliči binohlavy bral 10% ( tedy navíc k tomu, že se světlo do dvou kanálů logicky rozdělí po 50% ), tak následný "zisk" v mozku díky stereopohledu by činil cca 1,3x průměru objektivu. Já v praxi po mnohaletém používání binonástavců počítám s reálnou hodnotou 1,25x větší průměr objektivu oproti "mono".
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2095

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Co se týče rozlišovací schopnosti, tak tady ten přínos "registaxu" mozku bude dost individuální, nejen v rámci různých pozorovatelů, ale i v rámci druhu pozorování - tedy např. planetární pozorování, dvojhvězdy, DSO.. Co se týče planetárního pozorování, tak sdílím celkem rozšířený názor trochu pesimističtějšího charakteru, který je rovněž 1,25x, tzn., že 100 mm refrák s binohlavou vydá za 125ku "mono" - možná se to někomu zdá málo, ale v kapku větším pojetí, např. - 160 mm refraktor s binohlavou odpovídá 200ce - už to vypadá radostněji, že ? :-)) A pokud se budeme bavit o pravém binaru, tedy ze dvou tubusů, tak jsem přesvědčen, že tady to bude o kapánek větším zisku v rozlišení, protože mozek, obzvlášť v tomto trénovaný, si dokáže poskládat i rozdíly dané případným odlišným seeingem v obou tubusech.
Uživatelský avatar
Rudlafik
Příspěvky: 12
Registrován: 12. 03. 2013, 12:50
Bydliště: Bašť

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2096

Příspěvek od Rudlafik »

Moc děkuji za názory. Když to teda shrnu: zdvojování objektivu či okuláru vždy přinese zlepšení. Je však nutné to potom vzít skrze ekonomickou stránku.Nejlevnější je bino hlava. Pak když už budu mít zdvojené okuláry dokoupit druhý tubus :-)
Nevím jak na mém Newtonu (Meade 16"), ale asi tam bino nedám má krátké ohnisko a nevím jestli by tomu pomohl barlow 1,25 (1,5) zase ta degradace vsazením optiky. Výtah mi nevyjede ani 45mm.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2097

Příspěvek od MilAN »

Barlow tam stejně musí být při takhle světelnému objektivu hlavně kvůli vinětaci. Na Newtona se dělá 2" Barlow s komakorektorem - tam už je posuv minimuální :
https://www.baader-planetarium.com/de/c ... egory/112/
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2098

Příspěvek od Psion »

Rudlafik píše:Nejlevnější je bino hlava. Pak když už budu mít zdvojené okuláry dokoupit druhý tubus :-)
Kvalitní binohlava taky není úplně nejlevnější, ale spíš bych šel cestou dvou tubusů, pokud to člověk nemusí převážet. Dva tubusy 16" nahradí jeden tubus 22". Binohlava přinese trochu vic rozlišení, ale temnější obraz, tedy ubere světlo o ztráty na optických plochách.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2099

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:[Dva tubusy 16" nahradí jeden tubus 22".
Jenže mozek to takhle dohromady zrovna nesečte :(
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Velký achromát vs. APO vs. zrcadlo

#2100

Příspěvek od Psion »

V testech s většími průměry se prokázal tento přínos. 2x13" hravě překonal 16" a odpovídal 18" zrcadlu, hlavně pro DSO.
Odpovědět