Dark frame

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 101
Registrován: 29. 01. 2011, 16:24
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#61

Příspěvek od Tommi »

Ahojte,
pri poslednom fotení mi vŕtalo hlavou či neexistuje nejaký software pre Canon na výrobu dark frame-ov, ktorý vie ovládať uzávierku a zrkadlo tým spôsobom, že počas expozície dark frame-ou je uzávierka zatvorená a sklopené zrkadlo?  ::)
Ide mi o to, aby som nemusel dávať dole foťák z teleskopu a zadeklovať ho keď už mám všetko nastavené. S vytváraním dark frame-ov na zadeklovanom teleskope mám zlé skúsenosti, sem tam sa mi stalo že aj cez zadeklovaný teleskop vniklo svetlo do fotáku a neviem od čoho. :(
NEQ6 Pro, Newton SW 150/750, Canon 550D mod., Astronomik CLS CCD, Travelscope 70mm, QHY5L-II
Uživatelský avatar
Tomáš Grygarčík
Příspěvky: 1675
Registrován: 18. 07. 2010, 23:35
Bydliště: Malé Hoštice
Věk: 35
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#62

Příspěvek od Tomáš Grygarčík »

a) hledáčkem?
b) mezerou mezi primárním zrcadlem a tubusem?
SW 200/1000, SW 200/800, TS Photoline 72mm f/5.5 APO, LUNT Ha 60/500 B1200, Bresser MS 127/1900
ZWO ASI1600MM Pro, 2×QHY-5 mono, OM-D E-M1 mark III, OM-D E-M1 mark II mod
SW EQ6-R, SW HEQ-5 SS, TS AZGP, vlastní dobsonova montáž

FITS prohlížeč
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 101
Registrován: 29. 01. 2011, 16:24
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#63

Příspěvek od Tommi »

Hladáčik na foťáku bol zalepený čiernou izolepou. Medzerou medzi prim. zrkadlom?.....hmm, može byť.
Ale moja otázka skor smeruje na ten software, či existuje niečo také.
Ak nie tak mi ozaj ostáva už len nejak zatieniť zadnú stranu zrkadla.
NEQ6 Pro, Newton SW 150/750, Canon 550D mod., Astronomik CLS CCD, Travelscope 70mm, QHY5L-II
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#64

Příspěvek od MMys »

A proč to musí být na dalekohledu ??? Proč bys to nemohl dát po focení dolů a nafotit DF potom ?

Tak zakryj tělo krytkou místo objektivu, nebo tam dej objektiv a zakrytkuj ten objektiv, zalep hledáček a máš klid.
Takový SW téměř jistě neexistuje. To by vyžadovalo modifikaci firmware ve foťáku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Dark frame

#65

Příspěvek od egres »

MMys:
No mne robilo rozdieľ v teplote na čipe počas fotenia s teleskopom a fotenia darkov s krytkou namiesto objektívu + 5C. Rovnač a teleso teleskopu pri sklopenom zrkadle pravdepodobne odvádzajú teplo lepšie ako keď je šachta uzatvorení plastovou krytkou. Ja nechávam na fotoaparáte pri darkoch rovnač a rozdiel je už len 1-2C pri tej istej vonkajšej teplote.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
Tommi
Příspěvky: 101
Registrován: 29. 01. 2011, 16:24
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#66

Příspěvek od Tommi »


Takový SW téměř jistě neexistuje. To by vyžadovalo modifikaci firmware ve foťáku.No škoda. :-/ Inak fotím darky pred aj po fotení. Išlo mi len o zvýšenie komfortu aby som sa foťáku nemusel dotýkať, keďže expozície ajtak riadim cez NB.
Takže vyskúsam zakryť/zatieniť spodok tubusu a budem fotit cez zadeklený teleskop.
Ďakujem za odpovede.  
NEQ6 Pro, Newton SW 150/750, Canon 550D mod., Astronomik CLS CCD, Travelscope 70mm, QHY5L-II
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#67

Příspěvek od MMys »

Další problém kudy leze do dalekohledu světlo, je crayford výtah, ale v noci by to snad nemuselo být tak dramatické.

Osobně jsem DF fotil klidně po příjezdu domů, na balkoně, nebo při podobné teplotě v lednici. Odvod tepla jsem neřešil, odlišnost DF mi vždycky srovnala normalizace DF proti light snímku. Markův MRAW k tomu používá maskovanou oblast senzoru, v MaxIm DL je zase funkce auto-optimize. Rozdíl 5 stupňů to podle mě vpohodě srovná.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Dark frame

#68

Příspěvek od egres »

MMys:
No niekedy mi ten rozdiel v teplote robil psie kusy.Alebo som niečo robil zle.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Dark frame

#69

Příspěvek od František54 »

Dobrý večer. Možná je to nesmysl, ale při zdlouhavém pořizování Dark framů mě vždycky napadá myšlenka, zda by nebylo možné vytvořit program na výrobu těchto snímků. Kde by se zadal typ chipu, doba expozice, teplota atd., atd. a program by vygeneroval potřebný počet těchto snímků.
Nebo třeba z jednoho nafoceného DF vyrobil příslušný počet dalších.
Prostě výroba DF je otrava a zabere spoustu času a stejně to nikdy není ono protože se teplota během noci mění.  To jen takový nápad, protože tady čekám až se nafotí DF.
Zdraví František :)
Uživatelský avatar
kolec
Příspěvky: 550
Registrován: 15. 03. 2007, 20:01

Dark frame

#70

Příspěvek od kolec »

Ja davam otazku, ci by neexistoval generator light snimkov.

Podla mna rovnako blba otazka :)

kolec
Pavol Kollárik - kolec
http://astrofotky.cz/~kolec
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Dark frame

#71

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

No, to je teda dobrej nesmysl. Smyslem darkframů není "mít darkframe, protože se to dělá", ale kompenzovat různý temný proud jednotlivých pixelů konkrétního kusu čipu. Nic jinýho darkframe nedělá - prostě ti řiká (bohužel jenom s nějakou přesností), kolik signálu bys dostal za danou dobu z každýho pixelu, kdyby do něj nic nesvítilo, při daný expozici a teplotě. Pokud by byl čip úplně homohogenní, tak by DF nebyly potřeba a stačilo by odečíst konstantu (nenuselo by se něco "generovat"), ale taková bohužel situace není.

Jediný ulehčení je u CCD kamer s teplotní stabilizací, kdy se dá s určitou dávkou tolerance dělat jeden master dark "jednou pro vždy", protože podmínkyk jsou prostě pořád stejné.

Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Dark frame

#72

Příspěvek od Rudohor »

S vytváraním dark frame-ov na zadeklovanom teleskope mám zlé skúsenosti, sem tam sa mi stalo že aj cez zadeklovaný teleskop vniklo svetlo do fotáku a neviem od čoho. :(Nie je to prave naopak ziaduce? Ked mi vnika parazitne svetlo pri foteni lightu aj darku, tak sa to vzajomne dost dobre odstrani. Zmena je, ze sa z darkov nesmie robit master dark v pripade, ked sa parazitne svetlo pocas noci meni, ale musi sa light kalibrovat tym jednym konkretnym darkom, co bol nasnimany hned za/pred nim.
Ma moj postup nejake vazne problemy? (Jeden problem je, ze darky sa musia robit priebezne medzi lightami a nie az rano alebo doma.)
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5616
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Dark frame

#73

Příspěvek od Konihlav »

Frantisek54: tohle s DSLR udelat nejde, neni zpusob kterak ridit teplotu chipu. S CCD to jde ve spojeni s vhodnym SW :-)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dark frame

#74

Příspěvek od MilAN »

Frantisek 54 : Jaký problém je vyfotit DF ?K Jak dlouhé expozice děláš a kolik těch DF ?
Jeden DF odstraní minimálně 90% problémů, takže pokud bych neměl vůbec čas , tak než sbalím všechny ty nesmysly, které s sebou taháme, tak alespoň jeden máš. A pokud je víc času, tak samozřejmě, čím více , tím lépe. Ale když to začneš přehánět, tak nestabilita teploty dovede udělat větší paseku, než málo DF
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
František54
Příspěvky: 278
Registrován: 24. 01. 2009, 00:25
Bydliště: Vrchlabí

Dark frame

#75

Příspěvek od František54 »

Vždy jsem se snažil udělat stejný počet Darků jako Lightů a když se mi to z časových důvodů nepodařilo, tak jsem to považoval za velkou chybu. Takže jak vyplývá z předešlého, tak to až zas takový průšvih není. Kolik Darků je tedy vhodné (nebo minimálně nutné) třeba ke 20ti expozicím po 8 minutách?
Díky František
Odpovědět