i tak to stalo za to. Na rozdil od minuleho pozorovani, byla tentokrat rovnikova oblast bohata na vybezky. Na vychodni strane se mi zdalo, ze leze (konecne) NTB, bylo tam tmavsi misto. Jak jsem ale zjistil potom doma, tak to byl stine mesice Europa.
Krasna podivana.
Ganymed je cca z poloviny zakryty planetou a je viditelny na hrane kotoucku pobliz jizniho polu planety..
Cca ve 23.20h doslo k upnemu zakrytu..
Dnes docela slušný. GRS pěkně cihlová a kolem ní ( hlavně od západu) tmavý pruh. Jak NEB, tak SEB taky hodně tmavý. NEB je značně vlnitý. Slabší oblačné pásy STB a NTB jsou vidět bez problémů. Jeden z měsíců, je zašitej asi za Jupíkem. Z kraje se dalo chvilku i zvětšení kolem 300x, ale jinak zvětšení něco přes 200x celkem klidný a detailní obaz.
Ano, dneska to stalo za to. Jen mi to trochu kazila prechazejici oblacnost. Barva GRS bylo pri trose koncentrace viditelna dokonce i v 63mm refracku. Jinak me naopak prisel SEB zretelne svetlejsi nez NEB a NTB neviditelny. Tady je rychlonacrt od dalekohledu (na klik vetsi):
Ano, dnes to snad diky lepsi transparentnosti bylo jeste lepsi nez vcera. Pozorovani se dalo dopredu naplanovat a mohl jsem si nachystat vetsi refrak. Chvilemi byl obraz velmi ostry, NEB byl hodne clenity, v oblasti NTB jsem dnes taky konecne neco zahlidnul, dva lepe definovane pasy a pak jeste tesne u NEB velmi slaby a nevyrazny prouzek. SEB byl z jizni strany lemovana tmavou linii, zajimave bylo, ze ze severni strany pozvolna prechazela do rovnikove oblasti. Nejvic me ale fascinoval STB. Na zapadni strane se tam objevovala svetla skvrnka, ridceji jeste jedna. Doufam, ze jsem sve fanatazii nepopustil moc uzdu. Jsem zvedavy na snimky, jestli v te oblasti byly skutecne bile ovalky, nebo tam byl jen svetlejsi pas:
Zdravím
23.40 Selč
teleskop ED-INED 70/420 , okulár GSO 70°/15mm velmi dobrý seeing - pohled na Jupiter a jeho měsice v "doprovodu" cca 20ti hvěz (5-7 mag ze souhvězdí Vah) vytvořilo parádní pohled. Zejména nejjasnější hvězda souhvězdí (jižně o Jupitera) Zubenelgenubi - alfa Vah(2,7 mag) a sousední hvězda (5 mag) se kterou tvoří "hezkou dvojhvězdu". Pohled z balkonu byl na výbornou...
SCT 203/2032, SW Evostar ED80, CG5, SW EQ3-2, AZ4 GSO, 20x80,10x50, 8x30 GSO 70°/15,20,30 -TS 4 UWA 82°- Baader Ortho 6,10 - Hyperion 8-24 Mark IV - APM Lunt - Baader Neodymium, Fringe Killer, Solar Continuum, UHC, CLS Astronomie pro každého
Sasa3 : Sašo opět pěkně odpozorované. Viděl jsem tak nějak to samé a hlavně kolega Cztwerec dal snímek ( díky) a tam to je myslím jasný. Takové podmínky, bych snad ani nečekal. Prostě na tu výšku hodně dobrý!
Shark: Je nutné pořád používat ty smajlíky v takovém množství? Tvůj příspěvěk připomíná řepkové pole.
Neboj, víme, že máme číst dál .
Chlapi, já nevím, kam na ten seeing chodíte... Taky jsem měl včera večer na zahradě rozbaleno, dokonce jsem se chystal zkusit fotit novým RCčkem, jestli to bude dávat na planetách smysl. Seeing jsem ale měl tak otřesnej, že jsem to zase všechno v jedenáct nanosil do garáže. Chvílemi bylo z Jupiteru vidět jen roztřesený kolo s náznakem dvou pruhů, měsíčky se rozpíjely do všech stran.
V sobotu to ale bylo slušný, GRS pěkně červená a obraz klidný. Koukal jsem ale jen přes ED72/432, protože předpověď nevypadala nadějně. Příště jim nebudu věřit!
ES ED127/952, TS ED96/575 na koukání; RC203/1624, TS72/432 APO, N150/600 na focení; ASI174MM Cool, ASI533MC Cool
Dnes to taky není špatný, ale zažil jsem lepší seeing. GRS zapadá, nebo už zapadla. Zatímco Jižní mírný pás ( STB) je vidět téměř pořád, tak Severní mírný pás (NTB) nějak asi nevidím. Docela dobře, je vidět kousek ( od výhodní strany) Severního severního mírného pásma (NNTZ)
R 172 přes bino zvětšení 180x a 220x
Začíná přechod Europy, která je už částečně na kotoučku Jupitera. Seeing je chvilkama naprosto supr. Jsou vidět i jemné detaily. Pak se zase na chvilku zhorší. Holt je znát, že se blíží oblačnost.
Mraky jsou tu
vnmost: Tohle je divný. Možná opravdu nekoukáš na Jupiter. Jak zvětšením 200x, tak 120x bys měl vidět relativně velkou kuličku, na které jsou dva pásy. Po stranách pak jasné hvězdy, což jsou jeho největší měsíce. Jupiter, je ta nejjasnější hvězda jihovýchodně a později večer, je na jihu Okem, se zdá nažloutlá.