Tak nakonec počasí na poslední chvíli dovolilo dokončit i barvu. Po pravdě, už jsem v to vůbec nedoufal, letošní zima byla z pohledu jasných bezměsíčných nocí fakt tragická, a objekt už se pomalu začal dostávat do části oblohy zaneřáděné Hradcem, a šlo snímat tak do půlnoci. Posledních pár dní se ale udělalo jasno, tak jsem to sypal ze senzoru na disk seeing-neseeing, a dneska jsem se s tím vším probral.
Nakonec jsem vybral od každého z R,G,B kanálů 45 snímků po 10min. (tedy 7.5 hodiny na kanál) a k tomu 6 hodin luminance z přelomu prosince/ledna. Ze všech snímků jsem vyrobil syntetickou luminanci, abych se dostal na nižší šum, a zkombinoval to s RGB snímkem. Zpracování bylo šílené, úměrné (ne)kvalitě nasnímaných dat (měla ohromný rozptyl hodnot seeingu, a jasové gradienty, hlavně snímky po 23h nad Hradcem). Nejprve jsem dostal strach, že to bude nepoužitelné, ale po zmenšení na polovinu a hlavně pak po pracném vyrovnání pozadí to ale začalo být celkem použitelné. Výsledek níže je třetí pokus. První dva letěly do koše, tahle oblast je taková divná, nějak jsem nevěděl, kudy do toho jak se říká píchnout. Největší problém byl udržet nerozlezlé hvězdy. Díky zimním mlhám, oparům, a v některých snímcích horšímu seeingu se měly tendenci příliš rozlézat, jakmile se objekt musel trochu více stretchnout (slabé partie jsou fakt hodně slabé, takže není jiné cesty). Nakonec jsem ale spokojený, jedná se o zajímavě barevný kousek oblohy. Barevné naladění takhle vyšlo už po barevné kalibraci, a tak jsem do něj už moc nesahal, pouze mírná saturace aby více vynikly barevné odstíny.
Použitá technika moje jediná aktuální, tedy v kopuli instalovaný N400/1600 + 3" Riccardi Wynne, kamera C3-610000, filtry Baader LRGB 50x50mm.
NGC 2170 je největší mlhovinový komplex vpravo. Modrá reflexní mlhovina kousek nalevo od středu je NGC 2182 a nalevo je NGC 2183 + NGC 2185
Na klik velká verze.
edit: Našel jsem kousek zpátky tenhle koment od Aleše

Že bych už byl v říši zázraků ?
Nedalo mi to, dohledal jsem stará, odložená data NGC 2170 ze začátku března roku 2014. Znovu prohnal přes Pixinsight a je to v našich podmínkách k focení bída všech bíd. Těch expozic přes CLS mám ve skutečnosti přes 2,5h a rozdíl mezi průměrem pozadí 317 ADU a nejjasnější partií mlhoviny dělá jen 6 ADU. To je v Česku prostě mimo rámec pro klasické LRGB, tudíž domácí úkol pouze pro úzkopásmové filtry a kdo ví, jestli i tohle už není tvrzením mimo mísu. Pamatuji, že NGC 2170 měl rozeznatelnou na fotce Konihlav u widefield záběru Oriona z Tenerife.
http://astrofotky.cz/gallery.php?show=K ... 554260.jpg
Takže pokud to někdo tady dokáže nafotit, vstoupí tak jednou nohou do říše zázraků.