Světelné znečištění: Žádost o radu

Diskuze o fenoménu přesvícené oblohy a všem souvisejícím.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Světelné znečištění: Žádost o radu

#1

Příspěvek od Pavuk_ »

Dostal som mail so ziadostou o radu. Velmi rad by som tomu cloveku pomoct, ale je to predovsetkym pravna (obciansko-pravna) zalezitost a ja nie som pravnik. Vie niekto ako riesit taketo situacie ? Na aky zakon/predpis sa odvolat ? Poslat ziadost ? Spisat hromadne peticiu ? Zavolat greenpeace ? Co by ste poradili ? Resp. ako by ste tuto situaciu riesili, keby sa stala vam ?
Vopred dakujem za vase odpovede.


Dobrý deň.
Obraciam sa na Vás s vecou nevhodného osvetlenia železničnej stanice.
Bývame neďaleko železničnej stanice kde inštalovali nedávno nové osvetlenie, ktoré predpokladám, že malo pôvodne slúžiť na osvetlenie koľajiska. Nešťastne natočené svetlomety cca pod 45° osvetľujú priľahlé ulice a svietia do okien domov. Poraďte mi prosím kam sa mám obrátiť so sťažnosťou. Sú to železnice alebo mestská časť?
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Svetelne znecistenie: Žiadosť o radu

#2

Příspěvek od Habl »

Tady bude každá rada drahá. Sám jsem s ČD žst. Liberec
(s investorem) prodiskutovával nevhodné stožárové osvětlení. Současná naše legislativa neumožňuje nařídit omezení nevhodného osvětlení (normativní část). Nejlepší cesta je toto řešit v předprojektové přípravě, kdy lze ještě
prodiskutovat záměr investora. Partnerem může býti občanské sdružení.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
mocho
Příspěvky: 10
Registrován: 13. 12. 2006, 04:51

Svetelne znecistenie: Žiadosť o radu

#3

Příspěvek od mocho »

vobec sa v tom nevyznam, ale volakedy davno som pocul o niecom podobnom, a sa mi zda ze to vtedy riesili cez stavebny urad tusim, mozno je to v nejakej stavebnej/technickej vyhlaske upravene... fakt do toho nevidim, ale mozno pomoze pozret sa tym smerom...
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Svetelne znecistenie: Žiadosť o radu

#4

Příspěvek od Regulus »

Upozornuju ze taky nejsem pravnik takze vse co tady uvede je bez jakekoli zaruky ale jednak (pro CR) existuje ten zakon o svetelenem znecisteni, ktery sice tusim primo nic nezakazuje ale je v nem ze kazdy by mel prispivat k omezeni SZ nebo tak neco ;D A jednak je tu obcansky zakonik: napr.

http://www.kurzy.cz/zakony/40-1964-obca ... 2-hlava-1/

jedna se o paragraf § 127... nevim jestli je to to prave orechove, ale me to pri zadosti o zastineni lampy pomohlo ;D

R
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
putzig
Příspěvky: 87
Registrován: 15. 07. 2006, 07:49

Svetelne znecistenie: Žiadosť o radu

#5

Příspěvek od putzig »

Priateľka robí na mestskom úrade v NR a vraj podobné prípady sa riešia cez Mestské služby. Oni sú zodpovední za osvetlenie v meste. Lenže v tomto prípade som si nie celkom istý, či aj tu zodpovedajú za osvetlenie oni. skôr by som povedal, že železnice. Mal by skúsiť sa obrátiť aj ne jedných a druhých.
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#6

Příspěvek od nosuh »

Mam dotaz ohledne této problematiky. Nezkousel někdo "bojovat" s urady, starosty, sousedy o nápravě nevhodného osvětlení v obci? Existuje v současne době nejaka vyhláška, novela atp. na kterou je mozne se odkázat?
Na chalupe je jedine svetlo primo naproti nasemu dvoru. LED tam nejspis není, nebo aspoň vypada jak normalni zarovka, ale sviti celorocne na plny gule a v podstate na dvore a v zahrade je v osvetlene casti jak ve dne..
Ma vůbec smysl bojovat s vetrnymi mlyny?
DIky

jen pro ukázku:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#7

Příspěvek od MMys »

Došel bych na obecní úřad nebo za starostou, a poprosil ho, s vysvětlením proč a co mi vadí. V extrémním případě (pokud mi to brání v pozorování) bych i nabídl, že plně cloněné svítidlo zafinancuji (jedná se o pár tisícovek). A nebo si domluvil instalaci nějakého dálkového "zhasínače" po dobu pozorování.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#8

Příspěvek od nosuh »

Myslis, ze rovnou priznat barvu, mam v planu za nim jit, spis sonduju, co na nej vymyslet. Se spolufinancovanim v podstate pocitam..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#9

Příspěvek od MMys »

Není co vymejšlet, prostě mu popiš, co máš za hobby, a proč ti to vadí. A doufej, že bude mít rozum a pochopení.

Jedinou nevýhodou toho postupu je, že v případě neúspěchu pak už nejsou možné žádné záškodnické akce, pachatel by byl jasný :D
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#10

Příspěvek od nosuh »

no ja mam prave pocit, ze s nim moc domluva nebude, ta obec spada pod jinou obec a starosta bydli v tej druhej. Co se deje u nas, je mu celkem burt.
Prave proto jsem doufal, ze je nejaky doporuceni, nebo směrnice nebo co ja vim, který miru osvetleni v nocnich hodinách upravuje..
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#11

Příspěvek od zuzi »

I kdyby nějaká směrnice/Nařízení Vlady(NV je snad jedna z mála vymahatelných věcí)/norma/předpis byl, tak vymáhání bude velice problematické, podobně problematická jako v případě hluku určitě. Tady to je fakt spíš na domluvě s provozovatelem a v zásadě se ho zeptat, zda ti dovolí s tím něco udělat, vyclonit, upravit případně vyměnit za nové. Ono se nikomu moc nechce dělat práci navíc, za vedením/majtelem se nechodí s problémem ale s řešením :)
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#12

Příspěvek od nosuh »

OK,
diky za postřehy, zkusim něco vymyslet;)
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11502
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#13

Příspěvek od Psion »

MMys píše: Jedinou nevýhodou toho postupu je, že v případě neúspěchu pak už nejsou možné žádné záškodnické akce, pachatel by byl jasný :D
Přesně tak, já jsem lampy v době pozorování prostě vypnul pojistkou a bylo. Pokud to nejde, stačí jedna dobře mířená rána ze vzduchovky a trvá pak 2-3 měsíce než to opraví :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#14

Příspěvek od MilAN »

Také jsem si chodil vypínat pojistku na světle před domem - ale už jsem ji nikdy nezapínal . A TS ji při nějaké roční údržbě zase zapnuly. A tak nám to vydrželo až do výměny lamp - dnes tam je nová celkem dobře stíněná lucerna a nesvítí mi do kopule, tak jim nepřidělávám práci :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
nosuh
Příspěvky: 2325
Registrován: 04. 02. 2008, 01:05
Věk: 44
Kontaktovat uživatele:

Re: Jizerská oblast tmavé oblohy

#15

Příspěvek od nosuh »

Na tu vzduchovku sem taky myslel, ale mam pocit, ze i tak by to bylo na me:D
dob. SW 16" GoTo, N 254/1000 mod
Odpovědět