Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

Popisy projektů, stavební postupy, konstrukce zařízení, návrh antén, přijímačů, recenze, testy.
Uživatelský avatar
BlackHole
Příspěvky: 184
Registrován: 13. 11. 2006, 23:40

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#31

Příspěvek od BlackHole »

Zrovna jednu dvoumetrovou parabolu vyrábím. Přesnost paraboly lambda/8 jsou v tomhle případě 3 mm a na takovou přesnost není problém se dostat. Jediný problém je ohýbání čtverhranných profilů aby se nebortily, ale i to se dá zvládnout. Jako inspiraci doporučuji toto: http://www.m0dts.co.uk/23cm%20eme.html (úplně na konci stránky)

jinak ještě takový drobný edit, co mě teď napadl: Problém komerčních výrobků je, že sehnat parabolu s pletivem v ČR prostě nejde. Samozřejmě se dají objednat z Číny, ale minimální množství je jeden lodní kontejner. Dá se sehnat dvoumetrová parabola plná, ale i když je z hliníku, tak je těžká jako kráva. Ta dvoumetrová parabola s pletivem je spočítaná na šest kilo váhy.
Uživatelský avatar
Anubis
Příspěvky: 138
Registrován: 25. 02. 2010, 02:24

Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#32

Příspěvek od Anubis »

moc dobra stranka ! a to je jeden z hlavnich duvodu co jsi prave napsal (vaha) nemluve o cene...a vystuzit se do da vzdycky, jinak stim borcenim to neni az tak zle
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 981
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#33

Příspěvek od ok1in »

Po delší době se pokusím oživit toto vlákno. Poslední vložený odkaz na EME zařízení Roba (M0DTS) již nefunguje - má nové stránky. Pokud jste někdo dokončil jakékoliv pokusy, dejte vědět. :idea:

Začal jsem se stavbou malého radioteleskopu a vše se bude hodit. Základem je citlivý LNB s PLL Amiko, který jsem pořídil na pokusy v pásmu 3cm a teď se náramně hodí. Vřele jej doporučuju (případně podobné typy), chodí opravdu perfektně a je kmitočtově velmi stabilní. Jako MF blok bude použit RTL-SDR USB tuner. V něm je ale potřeba vyměnit oscilátor za TCXO, ten původné je hodně nestabilní a "courá" s teplotou okolí. Celá sestava bude zatím ve středové profi parabole 120cm z MW pojítka. Pár linků s nápady jiných jsem dal na svoje stránky.

Přidá se někdo s radami?
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Re: Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#34

Příspěvek od J.Polivka »

Srdečně zdravím! Doporučuji podívat se na www.radioastrolab.it, mají i anglickou verzi. Prodávají buď kompletní radioteleskop s parabolou 3 m, RX na 12 GHz, pěkný stojan s polární montáží a software. Celé k dodání za 12 tisíc USD, majitel musí ovšem mít otevřený pozemek aby nevadily domy a stromy, také aby ten zázrak někdo neukradl. Prodávají i jednotlivé díly.

Rád bych se zeptal, máte-li zkušenosti se SDR přijímačem na šum Slunce a Měsíce. Mám USB dongle na digitální TV, ale prý se musí upravit a naprogramovat, to nedovedu. Jsou k dostání SDR přijímače na 0,l MHz až 1,7 GHz, opět nevím co s tím.

Používám malé parabolky, v pásmu 12 GHZ 30 cm (s tím umím i Měsíc) a v pásmu 4 GHz ofsetku 80x 100 cm. Přijímač používá klíčování na mf, popsal jsem ho v Elektusu 2006 (Amatérský radioteleskop, Polívka). Minutu po zapnutí je velmi stabilní i po několik hodin. Skeny Slunce a Měsíce nahrávám pomocí data loggeru.

Držím palce a jsem zvědav, komu se podaří dál než Měsíc! Jiří POlívka
Uživatelský avatar
ok1in
Příspěvky: 981
Registrován: 27. 06. 2017, 19:23
Bydliště: Slaný
Věk: 63
Kontaktovat uživatele:

Re: Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#35

Příspěvek od ok1in »

Ahoj Jirko,
diky za email, dorazil v pořádku. Já se dnes vrátil z cest a tak pošlu obsáhlejší odpověď během víkendu. SDR už používám delší dobu pro příjem na 3cm radioamatérském pásmu s PLL konvertorem, který jsem popsal. Mám vyzkoušené, že není problém jej samozřejmě použít i jinde - konvertor je opravdu velmi ciltivý, ale vstupní obvody jsou velmi široké a o nějaké jejich selektivitě se ani nedá moc mluvit - což přináší na druhou stranu i možné problémy s blízkým rušením poblíž přijímaného pásma (směrové spoje v X-bandu), zejména ve městech. Mám jich více, takže pokud chceš, jeden ti pošlu na pokusničení, stál opravdu pár korun.
Jak jsem psal, mám k dispozici 120cm parabolu a vše potřebné, rád se připojím k dalším Tvým pokusům. Apropó, nebudeš letos zase v Holicích? Mohli bychom pokecat :mrgreen:
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Re: Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#36

Příspěvek od J.Polivka »

Milí přátelé,

včera 21.8. se v USA konalo úplné zatmění Slunce. Vydal jsem se se synem, vnukem a zetěm na letiště do Marshall, Missouri. Měl jsem kukr Eclipsmart od Celestronu (se slunečním filtrem), pár slunečních brýli a můj starý (25 let) radioteleskop v pásmu Ku, popsaný v ELEKTUSu 2006.
Po příjezdu bylo zataženo a poprchávalo. Slunce nevidět, ale s radioteleskopem to nevadí. Takže jsem 3 hodiny seděl a každých pár minut zapisoval.
Když nastal čas totality, mraky se zředily a mohli jsme bez filtrů a brýlí vidět rozmazanou koronu. Pár minut potom se vyjasnilo a s kukrem Eclipsmart který šlo konečně zamířit (má stínový pointer) až do konce jsme mohli pozorovat postupný ústup zatmění včetně čtyř skvrn na Slunci.
Během oněch skoro tří minut totality se skutečně setmělo, začaly řvát cikády svůj noční koncert a na kousku jasného nebe jsme spatřili snad Jupitera. Udivilo mně, že Měsíc postupně zastiňoval Slunce a skoro bylo vidět plynulý postup černého disku po disku Slunce, při totalitě to vypadá, že Měsíc prostě bác- zastíní Slunce, je vidět korona. Celé dvě minuty se nic nepohybuje, pak zase- bác, objeví se jasné sluneční světlo a černý disk Měsíce plynule odchází z disku Slunce. Ta totalita je úžasná tím, že po víc než 2 m inuty Měsíc sedí na Slunci.
Pokusím se přiložit záznam z radioteleskopu, anténa 30 cm, pásmo 12 GHz.
kamerus
Příspěvky: 2
Registrován: 22. 08. 2017, 21:07

Re: Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#37

Příspěvek od kamerus »

J.Polivka píše:Milí přátelé,

včera 21.8. se v USA konalo úplné zatmění Slunce....
Ahoj,
to je krásné, trochu ti závidím. Záznam bude? :)
Uživatelský avatar
J.Polivka
Příspěvky: 32
Registrován: 22. 07. 2014, 11:24

Re: Využití 11GHz SAT TV pásma na RA

#38

Příspěvek od J.Polivka »

Vážení, možná bude jednodušší poslat mi dotaz na "jiripol@yahoo.com". odpovím e-mailem s přílohou.

Váš Jiří Polívka
Odpovědět