CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Odpovědět
Jastrab
Příspěvky: 95
Registrován: 02. 04. 2017, 17:04
Kontaktovat uživatele:

CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#1

Příspěvek od Jastrab »

Zdravím, aké máte skúsenosti s týmto filtrom? Je vhodný aj na použitie v tmavých oblastiach pre krajinkársku astrofotografiu, kde je už len trochu znečistenia (Kanáry, Kapverdy atď)? A hlavne je výhodné ho používať na DSO fotografiu?

http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-a ... 18737.html
Celestron C9.25 XLT, HEQ-5 Pro GoTo, ASI224MC, Canon 6D nemod., Triopo ME-3228X8C + Genesis Base BH-40 Green

Planetárna, krajinkárska a solárna astrofotografia
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#2

Příspěvek od Psion »

Myslím, že focení DSO s CLS filtrem a neupravenou zrcadlovkou je trochu o ničem. Ta citlivost v oblasti Halfa je tak 25% a CLS tu nepomůže, spíše ještě nějaké procento sundá. Ano ořízne světelné znečištění, ale to v těchto oblastech je menší problém, než ta citlivost.
Jastrab
Příspěvky: 95
Registrován: 02. 04. 2017, 17:04
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#3

Příspěvek od Jastrab »

Psion píše:Myslím, že focení DSO s CLS filtrem a neupravenou zrcadlovkou je trochu o ničem. Ta citlivost v oblasti Halfa je tak 25% a CLS tu nepomůže, spíše ještě nějaké procento sundá. Ano ořízne světelné znečištění, ale to v těchto oblastech je menší problém, než ta citlivost.
A pre bežné používanie na DSO astrofotografiu aj pri meste je to teda zbytočné. Nevadí.
Celestron C9.25 XLT, HEQ-5 Pro GoTo, ASI224MC, Canon 6D nemod., Triopo ME-3228X8C + Genesis Base BH-40 Green

Planetárna, krajinkárska a solárna astrofotografia
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#4

Příspěvek od vla »

Asi budu zadupán do země(ahoj Pepo :D ), ale dle mě to význam má, dojde k docela výraznému odpíchnutí foceného objektu od pozadí, což je do začátku docela přínosné. Ovšem mám to vyzkoušené jen pro Canony s APSC čipem, které ještě nějakou tu H-alfu propustí. FF nepropouští prakticky nic. Samozřejmě pokud se dostaneš na nějakou vyšší úroveň focení budou negativa převládat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#5

Příspěvek od MilAN »

Souhlas.
Zrovna tak, jako to má význam při vizuálním pozorování, zrovna tak to funguje i při normálním focení bez modifikace foťáku. V obou případech funguje zhruba 3 násobné zeslabení pozadí a zachování složky OIII a H beta a části H-alfa. A zrovna tak to fungovalo v době , kdy se fotilo na filmy ,kde byla také jen omezená citlivost /necitlivost v oblasti H-alfa.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#6

Příspěvek od Psion »

Tazatel se ptal používání v oblastech malého světelného znečištění, podle mě nevýhody CLS v takových oblastech převáží nad jeho výhodami (barevný posun, oříznutí spektra, kde nic nesvítí apod.) CLS je univerzální filtr, který preventivně ořeže vše, co ani v dané oblasti nemusí, protože tam nic nesvítí. Měl jsem i CLS filtr, který byl špatný a zasahoval až do Halfa, což ale bez měření na spektrometru nikdo nepoznal. S CLS clipem jsem musel natáhnout expozici na dvojnásobek (např. při focení ne-Halfa objektů), což mi přinášelo i nevýhodu pro montáže bez pointace, kde je každá vteřina dobrá. Ale vlastní zklušenost je nejlepší, doporučuju koupit, v šuplíku se to nikdy neztratí :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24311
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#7

Příspěvek od MilAN »

Psion píše:Tazatel se ptal používání v oblastech malého světelného znečištění,
To jo, ale z tvé odpovědi potom vyvozoval : A pre bežné používanie na DSO astrofotografiu aj pri meste je to teda zbytočné
Psion píše: S CLS clipem jsem musel natáhnout expozici na dvojnásobek (např. při focení ne-Halfa objektů),
Ano, ale kdyby tomu tak nebylo, tak vlastně by ten filtr nefungoval :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#8

Příspěvek od Psion »

Takhle vypadá reálné spektrum u mě doma, úplně zbytečně oříznuté v oblasti 380-440 kde žádná lampa nesvítí a klidně bych nechal ořiznuté jenom 560-620nm. Já jsem prostě v tomhle filtru nenašel nic přínosného, sv. znečištění oblohy jsem eliminoval softwarem.
Přílohy
Sodikova_vybojka.jpg
Sodikova_vybojka.jpg (253.45 KiB) Zobrazeno 3989 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#9

Příspěvek od Psion »

Mimochodem, jak "dobre" funguje dalsi filtr IDAS LPS P2 vidite na obrazku nize.
Přílohy
Sodium lamp versusu IDAS LPS P2.png
Sodium lamp versusu IDAS LPS P2.png (66.55 KiB) Zobrazeno 3913 x
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#10

Příspěvek od MMys »

jenže těch HPS výbojek je víc typů, a ta spektra se trochu liší. To tvoje spektrum je reálný mix u tebe, jinde může vypadat trochu jinak.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#11

Příspěvek od Psion »

Ano Martine, o tom jsem psal, že ty filtry jsou univerzální a to je jejich nevýhoda. Zlusil jsem objednat 2" filtr s rozsahem 400-700nm, s pásmovou zádrží 560-620nm, jsem zvědav, co mi napíšou :) Většina filtrů se snaží blokovat i rtut'ové výbojky, které někde vůbec nejsou, čímž se totálně domrší spektrum, protože zadrží výraznou část modré a červené části spektra.
zuzi
Příspěvky: 678
Registrován: 21. 03. 2017, 08:14
Bydliště: Zdemyslice
Věk: 39

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#12

Příspěvek od zuzi »

Trochu OT, ale co spektrum LED zazraku v poulicnim osvetleni? To asi neni moc carove jako u sodikovek.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#13

Příspěvek od Psion »

LED je samozřejmě problém, může to být širokopásmové spektrum, záleží, jaké LED se použijí. Třeba ty co mám doma svítí širokopásmově a nejvíc kolem 600nm, takže Halfa by byla totálně zahlušená. Ještě jsem udělal porovnání filtrů, co jsem posbíral doma a našel jsem ten "skvělý" Astronomik Profi CLS 1,25" :)
Šířkou pásma se mi nejvíce líbí Baader UHC-S, zajimavý je i Baader Contrast Booster, ten slušně ořízne ty píky sodíkové lampy (HPS).
Přílohy
Compare astro filters.jpg
Compare astro filters.jpg (245.81 KiB) Zobrazeno 3800 x
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11561
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: CLS filter a DSO/krajinkárska astrofotografia

#14

Příspěvek od Psion »

Když už se s tím porovnáním dělám, tak ještě přidám 2x clip EOS CCD CLS a Halfa.
Přílohy
Compare astro filters.jpg
Compare astro filters.jpg (329.87 KiB) Zobrazeno 3726 x
Odpovědět