Region Gamma Cygni

Astronomické snímky pořízené členy našeho fóra, upozornění na nové snímky objektů, odkazy...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Region Gamma Cygni

#241

Příspěvek od Vabra »

Gain 139 offset 100, 300s Expozice, -25C chlazení, Nebulosity 4.0, kalibrace DARK, DARKFLAT, FLAT. Darku bylo málo, možná proto to šumí ve stínech. Zkusím udělat badpixelmapu a vystačit si s BIAS + BPM, zda se to nezlepší.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Re: Region Gamma Cygni

#242

Příspěvek od Bill »

Vabra píše:Zdá se, že na podzim po návratu z US bude k mání u Vabry podobná kamera ATIK 460ex
To je zajímavá myšlenka - v čem je ASI1600 lepší než Atik460? Chápal bych velikost čipu - ale když máš ještě jednu kameru s velkým čipem...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#243

Příspěvek od Psion »

ASI1600 je barevná kamera s čipem o dost větším než Atik460 a předpokládám že G3 16200 i Atik jsou monochromatické kamery, takže spousta práce s focením a skládáním snímků. Navíc menší pixely ASI1600 jsou vhodnější pro to ohnisko 350mm. Každá kamera má svoje a člověk potřebuje občas novou hračku, důvod se vždycky najde, znám to.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#244

Příspěvek od MMys »

ASI 1600 je v mono i OSC verzi, a Pavel má monochromatickou. Výhoda je rychlé vyčítání s elektronickou závěrkou (hodí se i na planety, Měsíc, Slunce) a vysoký zisk a malým čtecím šumem, takže lze dělat krátké expozice a přemoci seeing. Osobně jsem chtěl na svoji 300-ku nějký prodlužující korektor na focení galaxií, a jiných drobných objektů, ale když se objevila tato kamerka, tak začínám uvažovat že optiku nechám jak je, s 3" ASA Wynne, a budu měnit kamery.

PAVLE:
Můžeš to někde vystavit v plném rozlišení ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3908
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Re: Region Gamma Cygni

#245

Příspěvek od FunTomas »

Vabra píše:...Darku bylo málo, možná proto to šumí ve stínech....
Šum v tmavých partiách je kvôli slabému signálu. Odstrániš ho hlavne dostatočným preexponovaním. Možno ani nie tak dĺžkou ako v tomto prípade počtom expozícií.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#246

Příspěvek od Psion »

MMys píše:ASI 1600 je v mono i OSC verzi, a Pavel má monochromatickou.
PAVLE:[/b] Můžeš to někde vystavit v plném rozlišení ?
Aha, Pavel psal MC a tak označuje výrobce barevnou kameru.

Řada výrobců uvádí při vysokém zisku malý šum, ale vyzkoušel jsem několik kamer a většinou jsou to jenom pohádky z říše snů a už při Gain 20% rozsahu začně šum vadit.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#247

Příspěvek od MMys »

Pepo, to ale není šum kamery, to je fotonový šum z oblohy a objektu. Tady nejde o žádný zázrak, že by narozdíl od klasické CCD kamery na objekt stačilo méně času. Fyzika (naštěstí) zatím funguje a žádné zázraky se konat nebudou. Krátká expozice je prostě zašuměná i hypotetickou s kamerou se 100% QE a nulovým čtecím šumem. Takže při LRGB focení toto kamerou spotřebuješ na kvalitní snímek prakticky stejný čas, jako kteroukoli jinou. QE je u všech +/- stejná, a čtecí šum nehraje roli, fotonový šum z oblohy je totiž minimálně o řád vyšší. Výhodou při cestovní montáži je to, že můžš pořizovat třeba nepointované dvouminutové expozice, které by u klasické CCD s vyšším vyčíatcím šumem jím byly už moc zatížené.

No, ale hlavní doména této kamery bude úzkopásmo, kde už nelze zanedbat vyčítací šum. Tam, kde jsou u klasických CCD optimální 10-30min subexpozice, tak zde může stačit třetina i méně.

Navíc jde vyčítat rychle, takže se hodí i na planety, měsíc slunce. Takže je to taková univerzální kamera na všecko, a navíc za celkem přijatelnou cenu.

Ad kamera, je MMC a MCC druhé M/C je mono/colour a třetí C je Cooled. pokudje to jen MM/MC tak je to mono/colour nechlazená. Ale jsem si téměř jistý, že Pavel má má MMC, tedy mono chlazenou. Na astrofotkách píše mono, cooled. Tedy správně by mělo být ASI 1600 MMC.

----
Pavle, prosím ten full-res snímek, kdyby to šlo. Případně jen složený, nezpracovaný, fakt by mě zajímalo, jak to na úzkopásmo chodí.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Region Gamma Cygni

#248

Příspěvek od Vabra »

Omlouvám se za způsobené zmatení. Samozřejmě jsem pořídil mono chlazenou verzi ZWO ASI1600.

Kvalitní Astrodon filtry jsem měl již k Atiku 460ex a zdá se, že s mým hlavním cestovním přístrojem Kowa Prominar 90/500 resp. 90/350mm to je s vinětací OK i pro větší ASI.

Na rozdíl od zkušenotí Psiona a Konihlava, mám pocit, že se můj nový přírůstek chová celkem mravně a to i ve srovnání s jinak bezvadným Atikem 460ex.
Oproti Atiku, má větší čip, větší rozlišení a především výrazně rychlejší vyčítání obrazu, což doufám využiji při snímání letošního zatmění Slunce.

Atika si zatím ponechám jako backup pro cestu do USA, ale v případě seriózního zájmu ji nabídnu po návratu v místním bazaru.
MI G3 je na letecké cestování přecejen již moc velká...zvláště pokud se jede s rodinou a astrofoto není jedinnou náplní cesty...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11503
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#249

Příspěvek od Psion »

MMys píše:Pepo, to ale není šum kamery, to je fotonový šum z oblohy a objektu. Tady nejde o žádný zázrak, že by narozdíl od klasické CCD kamery na objekt stačilo méně času. Fyzika (naštěstí) zatím funguje a žádné zázraky se konat nebudou. Krátká expozice je prostě zašuměná i hypotetickou s kamerou se 100% QE a nulovým čtecím šumem. Takže při LRGB focení toto kamerou spotřebuješ na kvalitní snímek prakticky stejný čas, jako kteroukoli jinou. QE je u všech +/- stejná, a čtecí šum nehraje roli, fotonový šum z oblohy je totiž minimálně o řád vyšší. Výhodou při cestovní montáži je to, že můžš pořizovat třeba nepointované dvouminutové expozice, které by u klasické CCD s vyšším vyčíatcím šumem jím byly už moc zatížené.
Mám teď doma planetární kamery řady QHY a krátké expozice (nejlépe do 1ms) jsou tam zásadní. Na dlouhé expozice to stačí chladit a už kolem nuly je to velký rozdíl, což se samozřejmě neprojeví u krátkých expozic, kde převládá šum kamery a chlazení má na to prakticky malý vliv. Každopádně to co můžeš fotit kamerou QHY 174 na Gain 20 (z 50), tak u QHY 290 (která má poloviční pixely) musíš fotit na Gain 5, takže i v tomhle směru je potřeba vybrat vhodnou kameru.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Region Gamma Cygni

#250

Příspěvek od Vabra »

MMys píše:
Pavle, prosím ten full-res snímek, kdyby to šlo. Případně jen složený, nezpracovaný, fakt by mě zajímalo, jak to na úzkopásmo chodí.
Jeden nezpracovaný 300s Ha Snímek bez úprav jak vylezl z kamery: http://leteckaposta.cz/929758135
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Re: Region Gamma Cygni

#251

Příspěvek od MMys »

To vypadá velmi dobře, pouze jemný šum bez jakýchkoli pravidelnch vzorů, bandingu a podobných nectností, kterými CMOSy trpěly.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Re: Region Gamma Cygni

#252

Příspěvek od Vabra »

Tak jsem na dnešním workshopu pokročilých technik v PixInsight prohrábl data z loňského května a Ha snímek doplnil L, R, G, B daty a zkusil nabyté zkušenosti uplatnit v praxi:
Obrázek
kupodivu se ukázalo, že není problém dostat barvu ani do přepálených hvězd...

Martine, díky za praktické nápady a trpělivost!
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

Re: Region Gamma Cygni

#253

Příspěvek od alien5 »

Pekne Pavle :) vypada to ze uz ti barvy nebudou delat problemy :D.
Vabra píše:Tak jsem na dnešním workshopu pokročilých technik v PixInsight prohrábl data z loňského května a Ha snímek doplnil L, R, G, B daty a zkusil nabyté zkušenosti uplatnit v praxi:
Obrázek
kupodivu se ukázalo, že není problém dostat barvu ani do přepálených hvězd...

Martine, díky za praktické nápady a trpělivost!
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#254

Příspěvek od Roman (Rick) »

Dnes som si to v rámci testingu Sammyho 135/2 skúsil túto oblasť cvaknúť s ASI1600mmc a 7nm H alfa filtrom. Po hodine a pol 32 sekundových expozícií mi z toho vypadlo toto. Okraje treba brať s rezervou, ale ten stred je parádne ostrý už na otvorenej clone :). Viac info a väčšie rozlíšenie na klik.

Obrázek
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Region Gamma Cygni

#255

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ponechal som jeden výrez, nech sa na to lepšie pozerá. Na 135mm ohnisko, je tam tých detailov požehnane :shock:. Taktiež robí veľmi pekné "sunstars" :).

Obrázek
Odpovědět