Jarní a letní pozorování

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jarní a letní pozorování

#601

Příspěvek od Rekmarik »

ladis píše:19.5.2017 kolem 2h ranní - v M20 - Trifidu jsem v 12" f5 s UHC a 17mm Naglerem viděl krom výrazných třech temných pásů i svítící oblak těsně na severní straně Trifidu, obklopující hvězdu UCAC4 336-122379.
A Láďo, pod jakou oblohou jsi pozoroval ? bylo to vidět na první pohled - náhodný nález nebo jsi to vykoukával spíše postranním viděním ? Na tuto oblast jsem se nedíval už hodně dlouhou dobu, takže si přiliš nevybavuji, jestli je v této oblasti většími průměry pod tmavou oblohou něco takového běžně vidět.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#602

Příspěvek od Sasa3 »

Koukal jsem se do svych zaznamu a prakticky vzdycky se mi M20 jevila jako dvojita, dva kruhove dotykajici se oblacky, z nichz ten vyraznejsi a vetsi je byl ten jizni a slo v nem obcas tusit i ty tmave pasy (nebo aspon nepravidelnosti). V centrech obou oblacku se nachazela jasnejsi hvezda. Myslim, ze ten severni oblak je, to jsi Lado videl:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... C6514.html

Mam ale obdobnou prihodu s M8. Pozoroval jsem ji hodnekrat, ale az teprve v roce 2013 jsem si vsimnul na severni strane mlhavy pruh bezici vychodo-zapadnim smerem, separovany od hlavni mlhoviny tmavsim pasem.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Jarní a letní pozorování

#603

Příspěvek od ladis »

Rekmarik píše:
ladis píše:19.5.2017 kolem 2h ranní - v M20 - Trifidu jsem v 12" f5 s UHC a 17mm Naglerem viděl krom výrazných třech temných pásů i svítící oblak těsně na severní straně Trifidu, obklopující hvězdu UCAC4 336-122379.
A Láďo, pod jakou oblohou jsi pozoroval ? bylo to vidět na první pohled - náhodný nález nebo jsi to vykoukával spíše postranním viděním ? Na tuto oblast jsem se nedíval už hodně dlouhou dobu, takže si přiliš nevybavuji, jestli je v této oblasti většími průměry pod tmavou oblohou něco takového běžně vidět.
Marku, jednalo se o špičkovou oblohu na frýdlantsku, pod horama, i když nízko (cca 500mnm). Jižní horizont tmavý, bez viditelného LP. Severního oblaku jsem si všiml okamžitě, svítil světlešedivě i přes UHC. Temné (černé) zářezy doslova kontrastovaly v šedivém Trifidu. Už se těším na víkend 8-)
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2966
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Re: Jarní a letní pozorování

#604

Příspěvek od ladis »

Sasa3 píše:Koukal jsem se do svych zaznamu a prakticky vzdycky se mi M20 jevila jako dvojita, dva kruhove dotykajici se oblacky, z nichz ten vyraznejsi a vetsi je byl ten jizni a slo v nem obcas tusit i ty tmave pasy (nebo aspon nepravidelnosti). V centrech obou oblacku se nachazela jasnejsi hvezda. Myslim, ze ten severni oblak je, to jsi Lado videl:

http://www-hep2.fzu.cz/~kupco/astro/www ... C6514.html

Mam ale obdobnou prihodu s M8. Pozoroval jsem ji hodnekrat, ale az teprve v roce 2013 jsem si vsimnul na severni strane mlhavy pruh bezici vychodo-zapadnim smerem, separovany od hlavni mlhoviny tmavsim pasem.
Sašo, ano, je to ten severní oblouk z fotografie. Jinak dík za doplnění. Trifid se promítá do jedné jasné hvězdy, severní oblouk reflexní do druhé jasné, která mlhovinu osvětluje.
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Alnitak
Příspěvky: 577
Registrován: 05. 07. 2011, 12:27
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Re: Jarní a letní pozorování

#605

Příspěvek od Alnitak »

Ahoj noc ze ctvrtka 18.5 na 19.5. za obci Male Hradisko byla velmi dobra, navíc od pulnoci zhasinaji verejne osvetleni, zacal jsem s pozorovanim Hvezdokup Ngc 6871, Ngc 6939, M 11 krasne rozlisena na velke množství Hvezd cca 300 , v hledacku byla moc hezka i Brocchiho Hvezdokupa, v Newtonu uz to nebylo ono, M 81 A M 82 byli asi nejhezci galaxie s nejvíce detaily, u M 81 byli videt uz při zvetseni 92 dve ramena a do zorného pole se vesla i jedna hezka dvojhvězda, další pozorovani bylo prevazne uz ve Strelci a ve Stiru, tyto objekty jsou z me zahrady spatne viditelne vzhledem k tomu ze jsou nizko a mam tim smerem Prahu, tady v Hradisku to byla jina liga, nejdříve jsem shlednul M17 a diky půjčenému Uhc od Astronomiku byla dechberouci, stejne jako M 8, moc se mi libila i M 22 která byla poseta při zvetseni 171 s okularem DeLite velkym mnozstvim hvezd, při malych zvetsenich a vystupni pupile 4mm byli nadherne Hvezdokupy M 23, M 25, M 7 a M 6 která mi při malem zvetseni skutecne připomínala letici motyla, takhle krasne jsem ji ještě nevidel. Ostatne jako všechny objekty pozorovane tuto noc na tmave a pruzracne obloze. ;) Vse pozorovano newtonem 150/1200
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jarní a letní pozorování

#606

Příspěvek od pedrosanchez »

Saso3, děkuji Ti moc za radu. Ale hloupý dotaz, klidně do éteru. Jak najít M51? Mapky oblohy mám, že je kousek od oje Velkého vozu, ale mám ten problém, že když koukám očima na hvězdy, vidím tento vůz v Medvědici a pár jasných hvězd okolo, orientuji se dobře. Pak si vezmu triedr, nebo se podívám do hledáčku dalekohledu a v zorném poli mám samozřejmě mnohonásobně více hvězd, takže ani nevím, jestli koukám na to souhvězdí Medvědice. Ještě k tomu má newton převrácený obraz, jak to proboha děláte? Okulár s nejmenším zvětšením mám 32x, ale pořád absolutně netuším co vidím. Pozici objektů zhruba tuším, mám i skyview, ale nedokáži v hledáčku najít konkrétní souhvězdí. :( Děkuji za radu.
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#607

Příspěvek od Artaban »

pedrosanchez: Asi myslíš tu M51, co je v souhvězdí Honící psi ;)
Nejdříve, bude dobré, se naučit najít v dalekohledu aspoň něco. Trénovat a poznat tak, kam dalekohled asi ukazuje a jak velké je zor. pole hledáčku a v dalekohledu v různých okulárech. Když pak dokážeš najít bez problému nějakou jasnější hvězdu blízko hledaného objektu, máš skoro vyhráno. Trénuj třeba na jasných dvojhvězdách. Lépe poznáš, že koukáš na správný objekt.
Např. zkus najít dvojhvězdy Algieba ( Lev) Alcor a Mizar (Velká medvědice) Cor Caroli ( honící psi) a třeba Epsilon Lyry ( Lyra).
Zkus je najít, nebo další jasné objekty.
Taky poznáš, jak co v dalekohledu svítí a lépe pak budeš vědět, že jsi dobře, nebo ne. Nauč se odhadovat úholvé vzdálenosti, jak pouhým okem, tak pak v dalekohledech.
Když si pak dáš do hledáčku hvězdu Benetnash ( Velká medvědice) a okem odhadneš vzdálenost, o kterou máš dalekohledem pohnout k souhvězdí Honící psi, tak budeš blízko M51. Misto a okolí prohledej v hledáčku ( tzv. zametání) a když se dostaneš moc daleko, zkus to znova.
Horší je, když hledáš objekt, který v hledáčku už není vidět ;) . Takové objekty zatím nehledej.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jarní a letní pozorování

#608

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji Ti Artabane, pokusím se o to. Dost mě to rozhodilo, vážně jsem se snažil, ale všechny hvězdy pro mne vypadají stejně, byť některé září více :(
Nevím jak technicky na to, ale mám trpělivost a snahu.
Občas mi tam v zorném poli něco protelělo, asi meteorit....?
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7198
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Jarní a letní pozorování

#609

Příspěvek od Artaban »

pedrosanchez píše: všechny hvězdy pro mne vypadají stejně, byť některé září více
Hvězdy vidíme pořád, jen jako hvězdy, nebo co jsi myslel, že uvidíš? A právě o tu různou svítivost jde. Časem se naučíš podle svítivosti hledat, co potřebuješ. Je to prostě odhad, jak jsem psal. Důležitá je i barva hvězdy. Když budeš vědět, že ta hvězda, kterou hledáš např. ta Algieba ve Lvu, je oranžová, tak jí poznáš snadněji. Když dvojhvězdy najdeš , tak je většinou třeba dát větší zvětšení, aby se ukázala druhá složka.
I jasné objekty, jako M51 a mnoho dalších např. M13, jsou v hledáčku poměrně slabé. Alespoň v očích začátečníka, tak s tím počítej. Být tebou, tak zkusím najít právě tu kulovku M13. Dobře se hledá a můžeš si vyzkoušet různá zvětšení, co to dělá.
pedrosanchez píše:Občas mi tam v zorném poli něco protelělo, asi meteorit....?
Možná družice. Meteor je hodně rychlej a od družice ho tak poznáš. Slabé meteory, jsou vidět jen v dalekohledu, nebo hledáčku a jsou to teleskopické meteory. Meteor na zem nedopadne a schoří v atmosféře.
Meteorit, je pak přímo ten šutr z nebe, co spadne na zem. ;)
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jarní a letní pozorování

#610

Příspěvek od pedrosanchez »

Děkuji Artabane, začnu s hvězdokupou M13 :) Já vím, že hvězdy mají malou úhlovou velikost a uvidím je stále jen jako zářící body, ale že i v jejich spektrálních barvách, hmm...to by bylo pěkné. Další věc je, že třeba ta Velká Medvědice je u mě dost kolem zenitu, takže když mám dobsona a koukám do jeho hledáčku, docela slušně si lámu krk :) Podívám se na mapu hvězdné oblohy na astro.cz

V okuláru jsem viděl jakoby svítící bod (jako hvězdu), která tam velice rychle prolétla rovnou trajektorií, myslel jsem, že je to nějaký bolid. Za pár minut další, takže možná družice..
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jarní a letní pozorování

#611

Příspěvek od Rekmarik »

Včera jsem koukal především v Herkulovi a také Velké medvědici, bylo toho celkem dost, ve svých zápiscích mám to, na co jsem si vzpomněl, včetně pozorování v Laguně a Trifidu, jak je zmiňováno o několik příspěvků výš - Ladis, Sasa3.
Počasí vyšlo na jedničku, hvězdy byly vidět - paráda.
Uživatelský avatar
Lisa
Příspěvky: 302
Registrován: 29. 06. 2016, 17:49
Bydliště: České Budějovice
Věk: 56

Re: Jarní a letní pozorování

#612

Příspěvek od Lisa »

Rekmarik: Oceňuji propracovaný přístup úpravy pozorovacího stanoviště :). To já jsem včera odkvetlé pampelišky prostě jen ušlapal :).
Jinak moc pěkné zápisky, krásně se to čte.
18'' OnStep GoTo DocTelescope, SW GoTo FlexTube 12", -
Ok.: Lunt Eng., Vixen, TV Ethos,Nagler,Panoptic..., SX el.FW, Bino MaxBright® II
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jarní a letní pozorování

#613

Příspěvek od Rekmarik »

Lisa píše:Rekmarik: Oceňuji propracovaný přístup úpravy pozorovacího stanoviště :). To já jsem včera odkvetlé pampelišky prostě jen ušlapal :).
Jinak moc pěkné zápisky, krásně se to čte.
Díky Lisa za povzbudivá slova, vážím si toho. No jo pampelišky se dají ušlapat, ale když je tráva vysoká skoro do pasu, tak už je lepší ji uválet do nesouměrného kruhu :)
Uživatelský avatar
PetrK
Příspěvky: 509
Registrován: 24. 09. 2014, 21:32
Bydliště: Brno
Věk: 48

Re: Jarní a letní pozorování

#614

Příspěvek od PetrK »

pedrosanchez píše:Saso3, děkuji Ti moc za radu. Ale hloupý dotaz, klidně do éteru. Jak najít M51? Mapky oblohy mám, že je kousek od oje Velkého vozu, ale mám ten problém, že když koukám očima na hvězdy, vidím tento vůz v Medvědici a pár jasných hvězd okolo, orientuji se dobře. Pak si vezmu triedr, nebo se podívám do hledáčku dalekohledu a v zorném poli mám samozřejmě mnohonásobně více hvězd, takže ani nevím, jestli koukám na to souhvězdí Medvědice. Ještě k tomu má newton převrácený obraz, jak to proboha děláte? Okulár s nejmenším zvětšením mám 32x, ale pořád absolutně netuším co vidím. Pozici objektů zhruba tuším, mám i skyview, ale nedokáži v hledáčku najít konkrétní souhvězdí. :( Děkuji za radu.
Prvně bych zkontroloval, jestli je hledáček seřízený a skutečně míří tam co teleskop. To se dělá ve dne, pohledem na vzdálené objekty na obzoru, případně na Měsíc. V noci se pak už jen jemně doladí.

Pro snadnější orientaci na hvězdné obloze se dá naučit při pohledu do hledáčku koukat oběma očima. Jedním okem hledět na oblohu a druhým do hledáčku. Při pohybu dalekohledem směrem k dobře viditelné hvězdě se snadněji mozek chytne a podle polohy a barev jasnějších hvězd se zorientuje kam kouká. Pro finální "doskákání" k hledanému objektu, podle méně jasných hvězd pak můžeš druhé oko zavřít.

Nejjednodušší je používat hledáček RedDot (nezvětšuje). Při pohledu na oblohu oběma očima Ti promítne červenou tečku do míst kam míří teleskop.

Na převrácený obraz pomáhá otočit si mapu vzhůru nohama.

Na triedr používám trik, že bez něj upřu pohled požadovaným směrem a pak přiložím dalekohled, aniž bych pohnul očima. Je snadnější nacvičit ve dne. Vyšší level je namíření triedru na letadla a letící ptáky.

V neposlední řadě je v terénu nezbytná papírová mapa (nejlépe laminovaná) a slabé červené světlo. Hlavně se nekoukat do jasného mobilu, ten spolehlivě zruší adaptaci oka na tmu. Nejlepší je pro začátek kniha Karkoschkův astronomický atlas hvězdné oblohy. Tam se mimo jiné začátečník dozví, že M51 není úplně nejsnadnější objekt ke spatření, je potřeba dobrá tma. Já s nalezením M51 občas také bojuji. Někdy prostě nejsou vhodné podmínky a já ji kvůli světelnému znečištění v Dobsonovi 200/1200 nevidím. A pak někde daleko od měst kouknu přes malý triedr 10x30 a je tam.

Hlavně je potřeba trpělivost a zkoušet a zkoušet.
Dobson 200/1200, SCT 127/1250, AC 80/400
15x70, 10x30, 6x30
Uživatelský avatar
pedrosanchez
Příspěvky: 602
Registrován: 01. 04. 2017, 12:00
Věk: 43

Re: Jarní a letní pozorování

#615

Příspěvek od pedrosanchez »

Petrk: Děkuji za cenné rady! Já mám brýle (4 dioptrie) a do hledáčku i okuláru si je sundavám. Asi si pořídím ten red dot hledáček. Karkoschku mám a čtu, pravda, asi raději zkusím ze začátku snažší věci, hvězdokupu M13 atd..ale někdy bych moc rád viděl spirální ramena nějaké galaxie. Vytisknu si tvůj příspěvek, abych to měl na očích a v mysli. V triedru už najdu ledacos, mohl bych vedle něj nějak zkusit seštelovat dobsona :)
SW 203/1000, EQ6-R synscan goto, Canon EOS 450D mod., DBK 21AU618.AS, QHY-5 II, ZWO ASI 224 MC
Odpovědět