Mladý Měsíc

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Mladý Měsíc

#151

Příspěvek od TH »

No to doufám, že seminko3 píše o dnešku (15. 11.). To je z mého pohledu nuda. Jestli má ale na mysli včerejšek 14. 11., tak mě asi trefí šlak...
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Mladý Měsíc

#152

Příspěvek od seminko3 »

Asi jo chlopi,omlouvám se,"žiju v jiném datu" ;DJsem o den posunutý a neuvědomil jsem si ke kterému dni to píšu.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24263
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Mladý Měsíc

#153

Příspěvek od MilAN »

Vyhrabal jsem tohle staré vlákno a nechce se mi zakládat speciálně nové.
Zatím co při pozorování starého /mladého Měsíce je potřeba brát v úvahu roční období ( resp. sklon ekliptiky k obzoru) , existuje tu jedna možnost, která tím není limitována, a to je denní pozorování, klidně v poledne, kdy je maximální výška nad obzorem a neruší přízemní vrstvy ani zákal u obzoru.
Samozřejmostí je dobrá průzračnost atmosféry, ale to platí stejně tak i pro klasické pozorování ráno/večer.
Minulý měsíc po konjunkci Venuše s Jupiterem jsem v následujících dnech pokračoval v denních pozorování Merkura a přibral si k tomu i stárnoucí Měsíc. Osobně jsem byl překvapen, jak je to snadné dostat se tam, kde to ráno/večer už může být hodně těžké. Bez problémů lze pozorovat Měsíc vzdálený od novu nějakých 40 hodin - to lze celkem spatřit i krátery -, ještě i 25 hodin za slušných podmínek nedělá problém, i když z Měsíce je vidět jen tenký světlý oblouček délky nějakých 1/2 průměru Měsíce Je potřeba se ale připravit na to, že oku chvíli potrvá, než se vhodně zaostří a ten slabý srpek zachytí. Problém začíná někde u 22 hodin, když už oko má v předem zaostřeném okuláru problém najít ten světlý oblouček/čárku, jejíž délka představuje někde 1/3 průměru Měsíce.Tady už oko tápe v zorném poli a i po zachycení se obraz chvílemi ztrácí.
31.rspna byly velmi slušné podmínky, a tak jsem pozoroval postupně se přibližující Měsíc od 25 h před novem ( ráno v 9:30) až do 19,5 hodiny před novem( ve 14:30 ) . Při tom posledním pozorování jsem ten "zbytek" Měsíce v délce cca 20% průměru nalezl až po několik minutách tápání v poli , kdy jeho jas je srovnatelný s jasem pozadí. V ten okamžik byla elongace od Slunce nějakých 10,3° a z toho je jasné, jak moc bude vždy záležet na průzračnosti oblohy a její minimální záři v blízkosti Slunce
............
ještě čím jsem pozoroval : APM 107/700, binohlava , zvětšení 40x
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Mladý Měsíc

#154

Příspěvek od TH »

To je dobrý námět na pozorování. To musím taky někdy zkusit.
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Mladý Měsíc

#155

Příspěvek od TH »

Dnes jsem během dne uvažoval o pozorování mladého Měsíce. Protože mě ale jiné povinnosti nepustily domů dřív, než po 18. hodině a obloha byla k večeru dost posetá mraky, tak jsem to vzdal. Pochutnal jsem si v klídku na večeři, ale před půl sedmou jsem si všiml, že nad západem je tenký pruh oblohy bez oblačnosti. Zrychlil mi trochu tep. Mrknul jsem do ročenky, co kdyby ještě nebylo pozdě. Bylo asi 20 minut do západu Měsíce. Popadl jsem brašnu s foťákem a stativ. Honem jsem se oblíknul a vyrazil na zahradu. Při ostré chůzi jsem sledoval, kde je Venuše a kde asi může být Měsíc. Došlo mi, že nemám triedr. Tak jsem si alespoň na mobilu pustil hvězdnou mapu Sideralis. Měsíc měl být skoro svisle od Venuše k obzoru, jen mírně k severu. Upaloval jsem dál, protože západním směrem jsem měl ve výhledu ještě posledních pár budov a stromů. Asi po 200 metrech jsem zahlédl na obzoru skrz keře a stromy načervenalou čárku. Sotva rozeznatelnou. V duchu jsem si říkal, to je pech. Měsíc je už moc nízko. To nestihnu vybalit foťák a přidělat ho na stativ. Cvakl jsem naslepo z ruky dva snímky a i když nebyly zaostřené, byl na nich vidět srpek. Našrouboval jsem foťák na stativ a stačil jsem udělat ještě tři fotky, než se Měsíc ztratil za horizontem. Nepovedlo se mi dobře zaostřit, ale i tak je Měsíc k poznání :-)

Měsíc 26h 40min po novu.
Obrázek
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2002
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Re: Mladý Měsíc

#156

Příspěvek od Beda »

Měsíc v křoví :) ! pěkné...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 613
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Mladý Měsíc

#157

Příspěvek od TH »

Po delší době jsem se vypravil "na lov" tenkého srpku. Vyrazil jsem do polí nad vesnici. Vzal jsem si sice čepici, ale rukavice nikoliv. Byly asi 2°C a fučel ledový vítr. Než jsem nastavil foťák, tak už jsem ruce skoro necítil. Odměnou byl i večerní přelet ISS, která bohužel letěla mimo záběr.

Večerní náladovka: Měsíc 25. 3. 2020 v 19:00 SEČ 32,5 hod. po novu:
Obrázek
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Mladý Měsíc

#158

Příspěvek od Roman (Rick) »

Pekný úlovok! Mne zas nevyšlo počasie, klasika ...
Odpovědět