Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1111

Příspěvek od FunTomas »

MilAn, ak myslíš tento odkaz http://diffraction-limited.webnode.sk/n ... -animacia/ , tak stránka funguje. Skúšal som v Opere. Nemáš nejaké nastavenia v prehliadači alebo firewale?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1112

Příspěvek od MilAN »

Teď už mi také funguje, někde cestou byl asi problém :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8299
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1113

Příspěvek od Cztwerec »

Osobně mě Michale zajímá WinJupos, tak ať se práce zadaří!
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1114

Příspěvek od mitovka »

Ano verím že winjupos bude užitočný, návodov je málo, no ten bude dlhší takže ešte pár dní to potrvá.

Dnes som pridal jeden návod na Autostakkert2!, ak ho niekto doteraz nepoužíva (AS2!) tak ho vyskúšajte - na planetárne snímky vrelo doporučujem.

http://diffraction-limited.webnode.sk/n ... takkert2-/
mitovka
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1115

Příspěvek od MaG »

To co pro nás děláš je skvělý počin, moc děkuju, i když sám nejsem asi ten, kdo to využije nejlépe. Někdy mi vadí, že návodů je málo, ale chápu to, když máme kolikrát sotva čas jen na zpracování dat, natož psát návody. Přesto si myslím, že jsou podobné činy nedoceněné.

Kdyby ti to přišlo někde jednodušší, zvaž natočení krátkého návodného videa obrazovky (např. s Cam Studio). Na AF tu někde je téma na videonávody, kam jsem pár primitivních nahrál. Kdybych ale uměl co ty, klidně bych to nahrál i za tebe. Uvidíme časem ;)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1116

Příspěvek od hamr »

Michale taky děkuju, za práci, kteru jsi si s tím dal. Pro mě jako neangličtináře to má cenu zlata. Nějak jsem to v Autostackertu dělal, ale teď už tomu aspoň trochu rozumím ;). Jen mám ještě dotaz. To co vyleze z Autostackertu je poskládané ale ještě rozmazané (nebo aspoň tak to mám). Pak ten jeden tif proženeš ještě Registaxem (tak to aspoň dělám) a doostříš nebo mám něco blbě a má to vylézat už pěkně?
Díky Luděk H.
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
Jazzmen
Příspěvky: 630
Registrován: 05. 09. 2011, 15:39

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1117

Příspěvek od Jazzmen »

Ludku ja prave v autostakerte vyuzivam tu funkciu sharpened images, vtedy ti vylezu 2snimky jeden rozmazany a jeden zaostreny. Samozrejme cim lepsi seeing tym menej treba ostrit original snimok a tym menej sumu a artefaktov tam vylezie. Ja osobne este pouzivam po autostakerte dekonvoluciu v astraimage. Kazdopadne dakujem Michalovi za navody a velmi sa tesim na winjupos navod, vyzera to byt dost uzitocny a rozsiahly soft.
Dobson GSO DX 880 254/1250; eq plošina; ASI 120MM, Astronomik RGB filtre
Uživatelský avatar
hamr
Příspěvky: 3424
Registrován: 27. 12. 2006, 01:50
Bydliště: Tábor (Dražičky)
Věk: 64

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1118

Příspěvek od hamr »

Jo,jo, to jsem taky pár krát zkusil a vylezly jak píšeš 2 obrázky. Zdálo se mi ale, že po prohnání toho nezaostřeného obrázku Registaxem dokážu udělat lepší výsledek než přímo v tom Autostackertu, tím druhým obrázkem............?
EQ 6R na pilíři + SCT 8" na hvězdárně, ASI 224 barevná, achromát Bresser 127/1200
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1119

Příspěvek od mitovka »

Chlapi ano doostrujem v Regsitaxe alebo este v AtraImage dekonvolúcia resp. sem tam ešte nejaký filter v PhotoShop. Doplním to do toho návodu nech to je jasné.

MaG ja som už jeden videonávod na derotácie obrázkov vo Winjupose robil, pár ľudí tu z AF ho asi aj má ale bol tam dosť hrozný zvuk a bola to taká prvotina tak som to nejak veľmi nerozširoval. Je pravda že to je menej pracné ale chce to tiež trochu prípravy nech to nie je príliš dlhé a človek proste na to musím mať - jasne, stručne a nechaoticky vedieť vec podať. Ako učiteľ určite vieš o čom hovorím.

Ale určite to má blízko k metóde "Ukážka s vysvetlením" ktorá sa nám aj v armáde ukazuje dlhodobo ako najlepší spôsob ako niekomu niečo vysvetliť, naučiť. Takže možno aj ten Winjupos nahrám nanovo ako videonávod (aspoň zatiaľ) nech ho publikujem čím skôr lebo pár ľudí ma už "tlačí" a aspoň sa nebudem veľa trápiť s písanou maďarčinou...

Inak keď som už tak okrajovo zabŕdol aj do rôznych prezentačných foriem a metód, práve u Vás (v ČR) vo Vyškove som zažil najúčinnejšie "nalievanie vecí do hlavy". Máte tam skupinu britských dôstojníkov a poddôstojníkov BMATT a doteraz nikdy nikde som nezažil tak účinné formy prezentácií, proste som veci absorboval doslova sám od seba. Raz by som rád vedel takto odovzdávať akékoľvek vedomosti či skúsenosti.
mitovka
Uživatelský avatar
xMarek
Příspěvky: 66
Registrován: 21. 12. 2011, 15:30

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1120

Příspěvek od xMarek »

Ahojte, pri spracovani poslednych fotiek mi z DSS vysiel takyto vysledok (na klik vacsi):


Je to trochu viac vytiahnute, aby bolo lepsie vidiet tie pasy sumu, ktorych povod si prave nie som velmi isty. Snimky boli kalibrovane ako biasmi, tak aj DF spravenymi hned po foteni lightov. Skusal som kalibraciu a integraciu aj cez PI a vysledok bol rovnaky, takze v spracovani asi problem nebude.
Osobne si myslim, ze chybou bolo NEpouzitie ditheringu, ale nie som si isty a preto by som bol rad ked by mi niekto tuto hypotezu bud vyvratil alebo potvrdil :)
Pre info, priemerny posun v X medzi snimkami podla DSS bol dX = 0.21, dY = 1.3, rotacia zanedbatelna, okolo 0.003°
Canon 1000Dmod, CLS clip, NWT SW 150/750 + ZWO ASI034, Tamron 200/4
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5630
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1121

Příspěvek od Konihlav »

xMarek: no nepouzivat dithering pri foceni pres DSLR je podle me opravdu zasadni chyba (problem). Taktez nechapu, proc to kalibrovat obojim - biasem i darkem, to netusim. Pro me, CCD fotografa, je kalibrace obojim naprosta hloupost (leda ze bych chtel scale-ovat dark framy specialnim programem). No mozna nejaky DSLR fotic se vyjadri, zda neexistuje nejaky specialni pripad, kdy to blbost neni (s DSLR) jinak plati co jsem rekl ;)
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 536
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 46
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1122

Příspěvek od altoz »

xMarek: Napiš prosím k tomu snímku i další data - počet a délku expozic, ISO, počet DF a bias snímků a teplotu čipu.

Takhle to vypadá když nesedí dobře DF. Pokud se během focení výrazně změnila teplota, mohly by ty DF být mimo. Lepší je nafotit sérii DF před a po expozici light snímků. Já si pak podle takto pořízených DF z databáze vybírám další DF nafocené za stejných podmínek a s podobně velkým šumem (SD). DF pak dobře sedne i bez pomoci ditheringu  8-). Čím víc podobných DF takto najdu a zprůměruju, tím samozřejmě dostanu lepší master DF.

Konihlav: Nenapadlo mě, že kalibrovat DSLR na bias je blbost, podle mě se tím ničemu nemůže uškodit. Bias je sice už v DF zachycený, ale pokud budu mít těch DF málo, budu mít kvůli tomu i méně přesný master bias ukrytý v master DF. Takže raději dělám master bias z většího počtu snímků (100-150) snímků a k tomu master DF z tolika snímků, kolik zrovna nejlíp pasuje. Možná je to zbytečný, ale nasekat hromadu biasů tak moc času nezabere.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1123

Příspěvek od FunTomas »

...Pro me, CCD fotografa, je kalibrace obojim naprosta hloupost (leda ze bych chtel scale-ovat dark framy specialnim programem). No mozna nejaky DSLR fotic se vyjadri, zda neexistuje nejaky specialni pripad, kdy to blbost neni (s DSLR) jinak plati co jsem rekl ;)Ja som teda už dlho nefotil pomocou DSLR, ale historické skúsenosti vraveli, že je nemožné nafotografovať zodpovedajúci presný DF. Z tohto dôvodu sa javilo kalibrovanie pomocou škálovaných DF celkom rozumné.

Ale nie som v tomto žiadny expert, takže ma možno aj niekto opraví.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1124

Příspěvek od MMys »

To máš sice pravdu, ale naprosto zásadní je ten dithering. Bez něj to prostě bude šmouhaté pořád. Hlavně pokud jde o slabší objekty, kde je nutné hodně zalovit.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
xMarek
Příspěvky: 66
Registrován: 21. 12. 2011, 15:30

Techniky Astrofotografie, zpracování snímků

#1125

Příspěvek od xMarek »

xMarek: Napiš prosím k tomu snímku i další data - počet a délku expozic, ISO, počet DF a bias snímků a teplotu čipu.Fotene to bolo na krasnej kontrastnej oblohe bez SZ, tu su nejake data:
Pocty:
- Lightov bolo 18x 150s a 17x210s, ISO 1600
- DF pre 150s 8, pre 210s 9
- Biasov 11.
Teploty:
- Light:
- 210 sekundova seria:
1. 3°C
14. 4°C
17. 6°C
- 150 sekundova seria:
1. 3°C
18. 4°C
- Dark:
- 210 sekundova seria:
1. 10°C
9. 11°C
- 150 sekundova seria:
1. 3°C
2. 8°C
3. 11°C
...
8. 11°C

z toho vychadza, ze boli teploty DF uplne inde ako teploty lightov :/
Canon 1000Dmod, CLS clip, NWT SW 150/750 + ZWO ASI034, Tamron 200/4
Odpovědět