Venuše 2015 / 2016

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2015 / 2016

#61

Příspěvek od Sasa3 »

SIRIUS_758: kdyz jsem koukal pred nekolika dny, tak mi ten jeden utvar prisel relativne jisty (ten podel jizniho okraje), za zbytek, jak jsem psal nerucim. Vetsina snimku na ALPO Japan je kombinace UV a IR snimku, tezko rict, jaka je relace s visualnim pasmem.

Na CN je zajimava kresba z 2.1. pres 100mm refractor, vlastne ta me vyprovokovala, abych se podival na Venusi poradneji (plus to, ze se mi 30.12. v E50/540 zdalo, ze tam nejaka ztmaveni jsou):

http://www.cloudynights.com/topic/56216 ... 00mm-frac/

Pouzite zvetseni 170x bez filtru a autor si nestezuje nejak na osleneni. Tenhle clovek je schopen z Velke Britanie (!) tohle vypozorovat na 5" kotoucku Marsu:

http://www.cloudynights.com/topic/56380 ... uary-2017/
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2015 / 2016

#62

Příspěvek od Sasa3 »

Mimochodem, na kresbe se mi povedlo zachytit zajimavy efekt. Kdyz jsem se koukal na fazi ve WinJupos, vsimnul jsem si, ze byla prakticky 50% (presneji dokonce mirne vetsi 52%), ale na kresbe je mirne mensi nez 50% (a tak se mi i jevila). Jak jsem po par dnech zjistil, nebylo to pravdepodobne me nedokonale pozorovani, ale skutecny jev. Vsimnul si toho uz Schroeter pred vic jak 300 lety.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Venuše 2015 / 2016

#63

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kresba Marsu od Mikeho na CN mne nepřekvapuje, protože já jsem dnes viděl detaily na planetě líp, než je má "Proky" na jeho dnešní fotce ( v sekci "snímky",ve vlákně Venuše ). Na druhou stranu - na té kresbě nemá vůbec zachycenou fázi. Tu kresbu Venuše, od stejného autora, pokládám právě za typický optický klam - ta symetrie je až příliš nápadná...

Na přezáření kotoučku Venuše si opravdu skoro nikdo nestěžuje.. Jenže on si skoro nikdo nestěžuje ani na přezářený Jupiter - akorát já a "MilAN" tady trpělivě upozorňujeme na to, že už v běžných Dobsonech je potřeba Jupiter zeslabovat filtrem, jinak detaily zanikají. Takže i když preferuju planety v refraktorech, tak se v určitých případech zastávám i Newtonů nebo větších SC, když někdo trvrdí, že při stejném zvětšení viděl na Jupiteru víc detailů v ED80 než ve vedle stojícím SCT 11" - to je totiž typický případ, kdy v rámci objektivity je potřeba v podstatně větším průměru planetu filtrem zeslabit.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Venuše 2015 / 2016

#64

Příspěvek od Artaban »

SIRIUS_758 píše:Na přezáření kotoučku Venuše si opravdu skoro nikdo nestěžuje.. Jenže on si skoro nikdo nestěžuje ani na přezářený Jupiter - akorát já a "MilAN" tady trpělivě upozorňujeme na to, že už v běžných Dobsonech je potřeba Jupiter zeslabovat filtrem, jinak detaily zanikají. Takže i když preferuju planety v refraktorech, tak se v určitých případech zastávám i Newtonů nebo větších SC, když někdo trvrdí, že při stejném zvětšení viděl na Jupiteru víc detailů v ED80 než ve vedle stojícím SCT 11" - to je totiž typický případ, kdy v rámci objektivity je potřeba v podstatně větším průměru planetu filtrem zeslabit.
Já se k vám pomalu, ale jistě přidávám do party. Co jsem viděl Saturn s binohlavou a pak i Měsíc, tak začínám taky preferovat zeslabení jasu objektu. Právě jsem ještě za skoro světla pozoroval Venuši. R 172, jsem zaclonil na průměr 95mm F 17,4. Obraz celkem solidní, ale srpek Venuše byl stále moc jasný. Spíš jsem nic neviděl, než viděl. Zvětšení bylo 195x, 275x a 331x.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8303
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2015 / 2016

#65

Příspěvek od Cztwerec »

Já jsem dnes pozoroval Venuši ještě za světla 16:20. Mohu říct za sebe velice solidní obraz, ale velké odlesky od pavouka a obrovský jas při zvětšení 60x kdy jsem Venuši pouze hledal. Naložil jsem tedy zvětšení 1 D (300x) a byl to moc pěkný pohled, řekl bych určitě, že tam byl jasný náznak albeda připomínající tmavější trojúhelník sahající od půlky na vrchní část limbu - řekl bych, že jsem na toho newtona a tuto fázi našel ideální řešení. Na focení to pak absolutně nebylo, nepomohlo ani úzkopásmo, ani IR filtry, ADC nebo snad kratší ohnisko či kamerka. Prostě pro dnešek na jihozápad od Prahy nefotitelná Venuše a seeing pouze na "koukání"... :geek:
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
TH
Příspěvky: 616
Registrován: 02. 12. 2005, 05:31

Re: Venuše 2015 / 2016

#66

Příspěvek od TH »

Také jsem dnes zkusil najít Venuši. Po 13. hodině jsem vytáhl ED100, abych se s dětma podíval na sluneční skvrny. Obraz plaval jak v Jizeře. Nebylo to skoro ke koukání, natož k nějakému focení. Pak jsem si vzpomněl na Venuši. Našel jsem ji snadno i v hledáčku po přibližném najetí GO-TO. Zkoušel jsem zvětšení 100x a 225x. Při tom větším zvětšení bylo patrné tmavší místo v horní polovině srpku. Zavolal jsem děti, aby se taky podívaly. Starší dcera se chvíli dívala do okuláru, pak na oblohu a zase do okuláru. Potom se narovnala a řekla, že je to pěkný, ale že ta Venuše by měla být asi obráceně. To mě překvapilo. Samotného mě to nenapadlo, protože to samozřejmě většinou neřeším, když pozoruju refraktorem se zenitovým zrcátkem. A zároveň mě to potěšilo, že jí to samo od sebe v hlavě ťuklo. Prostě je asi po mamince. Tu shodou okolností učil před x lety fyziku prof. Kavka, no a teď učí dceru ...
Dalekohled + bino Baader = obraz viděný oběma očima současně, je fakt lepší ...
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2015 / 2016

#67

Příspěvek od Sasa3 »

Zkousel jsem najit nejake rozumne RGB snimky ze dne, kdy jsem pozoroval (tj. kolem 10. ledna). Nasel jsem tenhle snimek

http://www.cloudynights.com/uploads/mon ... 089688.png

Neco se tam delo, samozrejme netusim, co vsechno jsou artefakty zpracovani (mohl by to byt treba ten jasny okraj). Nicmene je dobre patrne (a nejen na tomto snimku), ze rovnikova oblast ma mirne jiny barevny odstin, nez polarni oblasti. Kdyz se prida trochu na barevnem kontrastu, je videt, ze se tam neco bylo.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Venuše 2015 / 2016

#68

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Já jsem taky hledal dostupné snímky Venuše od začátku roku a na žádném není nic průkazného.. Uvážím-li, jaké jemné nuance dokáží zachytit planetární kamerky třeba na Marsu nebo Jupiteru, tak tvrdím, že kdyby na tak jasné Venuši byly vidět nějaká ztmavení okem, tak na výsledném snímku z kamerky budou naprosto jasně zřetelná. Docela zajímavý je jednoduchý pokus při fotografování Venuše - po zjištění optimální expozice, aby nebyla přepálená, pořídit několik desítek jednotlivých expozic ( může být i video ) a pak si je prohlédnout. Když není hodně dobrý seeing, tak je velmi dobře vidět, jak je nejen "okousaný" okraj, ale i jak se přelévají, někdy až doslova trhají, ztmavení z terminátoru do osvětlené části. Ale hlavně je problém najít snímek, na kterém je povrch rovnoměrně osvětlený, prostě co snímek, to originál...
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24313
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: Venuše 2015 / 2016

#69

Příspěvek od MilAN »

Já mám trochu problém vždy uvěřit těm vizuálním pozorováním. Když uvážím, kolik generací profesionálních pozorovatelů pozorovalo největšími refraktory světa planety- včetně tedy Venuše, a až na vyjímky nic neviděli, tak je s podivem, že si někdo koupí malý dalekohled, často i Newtona, a popisuje detaily na Venuši.
Sám jsem pozoroval Venuši nesčetněkrát, od malých refraktorů po 300 mm Cassegrain, většinou ve dne a za dobrého seeingu. Viděl jsem toho hodně, ale nikdy bych netvrdil, že to byly reálné útvary .
To, že hlavně na UV snímcích se objevují pásy, je známo už 90 let, takže u fotografií při současné technice to beru jako možnou realitu. Ale ve vizuálu se nic za ty roky nezměnilo - alespoň ne k tomu, aby to umožnilo vidět věci, které by dříve technikou nešly.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2015 / 2016

#70

Příspěvek od Sasa3 »

Venusi jsem moc casto nepozoroval, takze jsem si jeste nejaky uceleny nazor neudelal.

Narazil jsem na tuhle zajimavou knihu o pozorovani Venuse (a Merkura):

https://books.google.cz/books?id=LqwUuM ... &q&f=false

Bohuzel, pasaze tykajici se pozorovani mraku na Venusi nejsou volne pristupne. Nicmene na prelomu stran 177/178 komentuje autor viditelnost mraku na Venusi. Pise, ze vetsina letmych pozorovatelu Venuse neni schopna mraky zahlednout. Jsou nejlepe viditelne v UV svetle, dale komentuje, ze citlivost na UV svetlo je mezi lidmi znacne rozdilna a doslova pise, ze osoby s nizkou citlivosti na UV svetlo jsou nejcasteji temi, kteri jsou skepticti k visualnim pozorovanim mraku.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Re: Venuše 2015 / 2016

#71

Příspěvek od Sasa3 »

A jeste jeden zajimavy zdroj, ohledne historie pozorovanych jevu na Venusi (nekteri pozorovatele hlasili dokonce i hory!):

http://www.southastrodel.com/PageVenusIndex.htm

Mimochodem na strance je uvedeno, ze dobra rotace Venusiny atmosfery byla poprve urcena z visualnich pozorovani a ziskana hodnota 4.3 dny souhlasi.

EDIT: Zkousel jsem najit ty puvodni clanky ohledne rotace mraku a nasel jsem clanky z konce 60. let prvnich mereni, ty ale byly z fotografii v UV svetle. Nevim, odkud se vzala ta informace na tom webu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
hokle
Příspěvky: 1487
Registrován: 03. 03. 2009, 13:21

Re: Venuše 2015 / 2016

#72

Příspěvek od hokle »

Mě se na Venuši albedové útvary pozorovat nepodařilo. Zkoušel jsem si několikrát před snímání kamerou s UV filtrem něco namalovat a následně porovnat. Nikdy jsem se neshodoval. Tak si myslím, že si můj mozek z klepajícího se obrazu něco domyslel a to se mi zdálo, že nějaké útvary vidím. Při snímání ASI kamerou mám tyto výsledky:

UV albedové útvary viditelné již při snímání
B albedové útvary nejsou viditelné při snímání, ale po složení a zaostření jsou slabě viditelné
G albedové útvary nejsou viditelné ani posložení a doostření
R albedové útvary nejsou viditelné ani posložení a doostření
IR albedové útvary nejsou viditelné při snímání, ale po složení a velice razantním zaostření jsou možná nepatrně viditelné

Takže dávám minimální možnost něco vizuálně spatřit s modrým filtrem, ale jedině za vynikajícího seeingu. A to je ještě možné, že je to výsledek jenom z nejkratších vlnových délek z propustnosti B filtru.


Obrázek
Jeden z příkladů porovnání UV a B Venuše, co jsem našel na mém HDD. Je to z 26.3.2012
Tak vám tedy nevím :-)
NWT 14", TS804 Triplet APO, SW70/500, AD800, EOS450Dm, EQ8, турист-4 10x30, ASI220MM Mini, ASI462MM, ASI662MC, C1-3000, Atik460EXm
Uživatelský avatar
Michal1
Příspěvky: 483
Registrován: 21. 03. 2008, 23:15

Re: Venuše 2015 / 2016

#73

Příspěvek od Michal1 »

Po delší době jsem zas mám možnost občas pozorovat Planetoskopem. Po přečtení příspěvků zde a na CN jsem jsem byl zvědavý, jestli na ní vypozoruji ony albedové útvary. Na Venuši jsem už roky nekoukal.

Takže, pozoroval jsem 29.1.2017 cca kolem 18:30, zvětšení nejčastěji 250x a 500x. Albedové útvary tam možná byly, ale ruku do ohně bych za to nedal. Za to jsem pěkně poprvé viděl růžky na špičkách srpku - rozptyl světla ve Venušině atmosféře jako na prvním obrázku zde:
http://www.cloudynights.com/topic/56485 ... -21-23-24/

Zajímavější ovšem bylo chování samotného dalekohledu. Před pozorováním jsem měl asi 3 hodiny venku chladit samotné zrcadlo s držákem. Když jsem se již sestaveným dalekohledem díval na Venuši jen přes barlow bez okuláru, viděl jsem jak se vzduch uvnitř dalekohledu úplně vaří. Když má Planetoskop zapnuté větráky, je vidět jak se v něm vzduch točí jako vír v umyvadle, takže záměna za seeing atmosféry nehrozí. Po vypnutí větráků se vzduch zase vařil jako voda v hrnci. Z toho vyplývá, že je třeba před pozorováním chladit nejen zrcalo, ale i rouru. Nicméně, už s nasazeným okulárem při pohledu na planetu, bylo vidět, jak hrozně velký přínos větráky mají. Když byly vypnuté, Venuše se rozdělila na několik obrazů poskakujících přes sebe. S větráky se obraz zklidnil natolik, že bylo možno spatřit i ty Venušiny růžky.
Planetoskop (konečně hotový dobson 200/2000), Dal (Schmidt-Newton 203/812)
Polární ustavovač PARot ke stažení
Uživatelský avatar
MarekEx
Příspěvky: 72
Registrován: 27. 11. 2005, 00:55
Bydliště: Vnorovy
Věk: 53

Re: Venuše 2015 / 2016

#74

Příspěvek od MarekEx »

Alnitak píše:Zdravím trochu se zpožděním pozorování Venuše ze dne 28.9 od 12 h 18 m na čisté a jasné obloze.....................
Ahoj
já tedy ještě s trochu větším zpožděním, ale snad to nebude moc vadit, když tady to vlákno stále funguje. ;)

Odkaz vkládám prvně. Snad bude aktivní.
http://www.astrofotky.cz/gallery.php?sh ... 051159.jpg
http://www.astrofotky.cz/gallery.php?sh ... 052445.jpg
Explore scientific 80/480 ED APO ; Bresser Messier 127/635 planachromát ; ZWO ASI 178 MM ; ZWO ASI 183 MC
Odpovědět