Poncetka

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

PONCETKA

#121

Příspěvek od MilAN »

To uložení by mělo vyřešit ten největší problém. Pokud to zhruba potom udrží nějakou 20s expozici bez pointace, považoval bych to za vynikající. Ani EQ 6 bez pointace s tímhle ohniskem nedokáže víc.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vebr
Příspěvky: 1
Registrován: 21. 04. 2016, 22:57

PONCETKA

#122

Příspěvek od Vebr »

Fandím Poncetkám a postavil jsem tři.Tu první podle p.Jedrzejewskiho .Ty další 2 jsou moje "vymyšlenosti.O té poslední jsem sesmolil jakousi tech.zprávu,ze které je možno se dozvědět něco o principu,koncepci,pohonu atd.A také o konstrukci a určení hlavních rozměrů.Jmenuje se to "Poncetova plošina pro NEW 302/1500 mm".S laskavým dovolením p. ředitele Halíře je to na stránkách rokycanské hvězdárny : http://hvr.cz/news/52/
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

PONCETKA

#123

Příspěvek od LaH »

Tak jsem na Poncetce doplnil dálkové ovládání, prozatím jsou v provozu tlačítka:
A - zastaví pohon
B - zrychlí pohon oproti nastavené rychlosti.

Zapojení je provizorní, ale něco vydrží.
Až dodělám mechaniku pro pohyb nahoru a dolů 1, max 2 úhlové stupně (bojím se napsat v deklinaci :)), obsadí to tlačítka C a D.
A budu moci propátrávat okolí objektu bez šťouchání do Dobsona, kteroužto činností jsem občas ztratil původně nalezenou galaxii.

Použil jsem na to "Univerzální dálkové ovládání KL-412 na 12V", které nejde s dobou, jsou tam čtyři relé, zato je to opravdu univerzální a sepne/rozepne to třeba i 230V.

Zapojení lze ale pouhým přepojením konektoru zdroje vrátit do původního režimu, kdyby se to někde venku rozsypalo.
Ještě to nemám hotové a už tam v budoucnu vidím Arduino, teď nějak není čas.

SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

PONCETKA

#124

Příspěvek od LaH »

Tak jsem na dálkovém ovládání poncetky obsadil tlačitka C a D pro pohyb v "deklinaci". Zapojení fungovalo na první našlápnutí, ale za minutu byla nezřízená radost z cvakání, točení a zvedání silně narušena odchodem RA pohonu - tedy přesněji zasmrděla elektronika motorku pro EQ1. Přitom je EQ1 motorek od nového zapojení pro DE galvanicky oddělen. Divné!!
Foto a podrobnější popis dodám po nátěru nových dílů, řádném el. zapojení a praktickém vyzkoušení.

A mám dotazy - EQ1 motorek jede jakoby "naplno" ale silně se pálí druhý odpor od kraje v prostřední řadě 6.2 Ohmu?? - asi skoro zkrat a za pár vteřin by se spálil úplně. Schema jsem zatím nikde nenašel.
Regulace tedy nefunguje, potenciometr je ale fyzicky OK.
Koupím nový motorek, ale přece jenom - nevíte někdo co s tím, dá se to nějak opravit?
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
Suchac
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 06. 2016, 12:00

Jednoduché alternativy k poncetovce

#125

Příspěvek od Suchac »

Jelikož nemám moc vybavenou dílnu, ba ani nejsem žádnej velkej Ferda mravenec, tak jsem pátral po nějakých jednodušších alternativách poncetky. Nejdřív jsem byl rozhodnut pro výrobu paralaktické vidlice, ale našel jsem ještě jednodušší řešení

"Barn door" neboli "Vrata od stodoly" ;)
- zvlášť tohle se mi líbí, za dvě hodinky bych to měl sbouchaný. Navíc pohyb se dá jednoduše ovládat od objektivu, nebo se dá snadno připojit motůrek. Už jen ten dobson mi chybí... :(

Obrázek
Obrázek

Paralaktrická kolébka

Obrázek
Obrázek
Celestron Astromaster N130/650 EQ, red dot sight, "diy" ocelový sloupek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PONCETKA

#126

Příspěvek od MilAN »

To e návod, jak jednoduše "zabít" geniální řešení Dobsona a zvlášťě ve druhém případě naprosto nefuknkčním řešením. Opět se projevuje známý fakt, že největší nesmysl se nejvíce líbí.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Re: Jednoduché alternativy k poncetovce

#127

Příspěvek od Rekmarik »

Suchac píše: Už jen ten dobson mi chybí... :(
Ale prosimtě, to je naprosto nepodstatná věc ..
Suchac píše:Nejdřív jsem byl rozhodnut pro výrobu paralaktické vidlice
Líbí se mi tvé zapálení vyrábět něco, k čemu nemáš to, pro co se to vyrábí :shock:
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: PONCETKA

#128

Příspěvek od LaH »

Tak jsem dokončil a min. týden otestoval jemné pohyby v "deklinaci". Protože to vlastně žádná deklinace není, tak to pochopitelně nejlépe funguje v meridianu. Testováno na Měsíci na ED100 + SkyTee II při 440x, což +/- odpovídá tomu co používám na SW 450P.
SkyTee má dobré jemné pohyby, ale tohle bylo mnohem fajnovější.
Jsem spokojen, možná je ten pohyb až moc pomalý, ale alespoň nic neuteče.
Takže dvě horní tlačítka na dálkovém ovladači - zastaví/zrychlí pohyb v Re
Dvě spodní tlačítka na dálkovém ovladači - pohyb v "De nahoru" a "dolů.
Berte ten popis s rezervou, nadzvedávání nebo pokles jižní nohy trojnožky montáže na Poncetce si zkuste raději představit.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
A ještě - když máte na Poncetce Vobludu SW 450P, kterou v noci při nějakém blbém kontaktu nebo docházející baterii fakt nechcete sundávat, oceníte výsuvnou "kartu" s elektronikou i bateriemi - vyzkoušeno v praxi bez výsuvné karty. :lol:
Přesto pro jistotu - kdykoli mohu zapojení obejít a přejít do zákl. režimu pouze s Re motorkem.
Není do ještě upravené do krásy, ale hlavně když to funguje!
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PONCETKA

#129

Příspěvek od MilAN »

Promiň , z těch fotek nejsem moc chytrý, takže , pokud to chápu z popisu, ty zvedáš pro jemný pohyb v té výšce ( "DEC") jižní patu celé trojnožky ?
Potom ale změníš polární ustavení Poncetky a ta už nevykonává správný RA pohyb. Nebo to je úplně jinak ? Nebo jenom zvedáš jížní patu trojnožky Dobsona a Poncetka zůstane ustavena ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: PONCETKA

#130

Příspěvek od LaH »

MilAN píše: ... Nebo jenom zvedáš jížní patu trojnožky Dobsona a Poncetka zůstane ustavena ?
Ano, B je správně!
Zdálo se mi, že na prvním obr. je jasně vidět převodovka, upevněná zespoda na horní desce na jihu a připojená do motherboardu. ;)
Z převodovky trčí kus šroubu, který otáčením vytlačuje nebo spouští (zatížen hmotností montáže s dalekohledem) ten pohyblivý kus s dírou pro nohu na pantu.
Když to ani teď nebude jasné, přidám později další fotky.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PONCETKA

#131

Příspěvek od MilAN »

Jo, je to jasné. jenže ty víš. co která fotka znamená a kam míří :)
Většina lidí neví, jak tvoje montáž vypadá z které strany :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 279
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: PONCETKA

#132

Příspěvek od Nascarphone »

Tak konečně jsem to našel :) ... takhle to je řešený ... nj, jenomže to u mě nemůže fungovat. Aby šlo v tomto případě, tak jak to má LaH, dalekohledem pohybovat v +/- DE, tak musí být jižní část desky níž, přičemž osa míří k pólu, je to tak? Potom bychom o takové sestavě mohli říci, že je podkorigovaná (Pokud by se deska poncetky, na které stojí dalekohled, vyrovnala do vodorovna, pak by osa mířila pod pól) protože když by to bylo vodorovně a mířila k pólu, tak by to nemělo s dalekohledem kam ustoupit do. Jak to tedy je?

V mém případě mám poncetku překorigovanou, tj když základní desku ustavím do vodorovna, tak osa míří vysoko nad pól. Musím tedy jižní část vypodložit o cca 100mm +/- To potom znamená, že bych musel přizvedávat severní část, protože z té bych mohl brát v případě pohybu DE do -
hmm hmm nějak se to zamotává
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24262
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Re: PONCETKA

#133

Příspěvek od MilAN »

Nascarphone píše: V mém případě mám poncetku překorigovanou, tj když základní desku ustavím do vodorovna, tak osa míří vysoko nad pól.
To byl nějaký úmysl, nebo jak to vzniklo ?
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Nascarphone
Příspěvky: 279
Registrován: 17. 08. 2011, 20:53
Bydliště: Praha Letňany
Věk: 36

Re: PONCETKA

#134

Příspěvek od Nascarphone »

MilAN: Toť otázka, jedná se o tuto plošinu pro většího dobsona http://www.dietermartini.de/platform.html koupenou přes ATC Astro.
Já jsem měl vymyšlenou svou, ale dal jsem přednost pohodlí a koupil jsem si ji, protože vyrábět něco v paneláku na koleně ... to je cesta do pekel.
Celestron RASA 11; Nexstar Evo C9.25+hyperstar; SW 50ED Evoguide
Daystar Quark Chromosphere
SW EQ-8R Pro
ZWO ASI 1600MMC; 2600MC
APM 20x80 ED Triplet
http://astrofotky.cz/~LiJak
https://www.flickr.com/photos/193485630@N06/
Uživatelský avatar
LaH
Příspěvky: 434
Registrován: 20. 09. 2012, 08:38
Bydliště: Malé Kyšice

Re: PONCETKA

#135

Příspěvek od LaH »

Ani se nechce věřit. Tedy pokud v objednávce pro dodavatele bylo určení pro 50. rovnoběžku (cca Praha, ČR). Jinak by měl prodejce zákazníka upozornit, že se ta poncetka hodí možná tak do Norska nebo tak nějak. Pro různé rovnoběžky jsou různě naladěné poncetky na místní výšku Polárky. Nějakou toleranci to snese, třeba v Chorvatsku bych svou poncetku také dost podkládal, ale tohle je prostě na vrácení.
SW 450P (Vobluda), Poncetka, přestavěný Meade LB 12'' (Dřevák) ve SplitRingu (Hvězdostroj), G3-16200, C1-3000, ED100 na SkyTee II, Panoptic 24, Ethos 13, Nagler Zoom 3-6mm, TV Barlow 2x+3x, Meostar B1 10x42 HD
Odpovědět