Takahashi FC-100DF

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Kyblik
Příspěvky: 361
Registrován: 05. 12. 2013, 15:07

Takahashi FC-100DF

#16

Příspěvek od Kyblik »

vzhledem k nizkemu indexu lomu CAF2 si nemyslim, ze to budou hosi z Takahashi umyslne potahovat AR vrstvou, to by bylo trosku kontraproduktivni, ty informace o oxidaci Fluoridu (Kazivce :-)) mame asi vsichni od Honzy Zahajskeho a tak nejak si myslim, ze je krasne papouskujeme, mazna, ze k oxidaci nedochazi, viz. http://www.edmundoptics.com/optics/wind ... dows/2676/ , taky zadne napary ani jine ochranne vrstvy
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Takahashi FC-100DF

#17

Příspěvek od MilAN »

Jediný problém s ovzduším může mít CaF2 v prostředí s přítomností SO2+ vlhko. Což u vnitřních ploch objektivu asi moc nehrozí
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Takahashi FC-100DF

#18

Příspěvek od Bill »

ty informace o oxidaci Fluoridu (Kazivce :-)) mame asi vsichni od Honzy Zahajskeho
No já si nemyslím. Tohle jsem slyšel už kdysi dávno předtím, než jsem se o astronomii nějak zajímal. Navíc v nějakém článku jsem našel, že existují na CaF2 speciální antireflexní vrstvy. (A v jiném, že jsou zbytečné:))

Každopádně mám fluorit v nějakém starém fotografickém objektivu a prozatím nežloutne :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Takahashi FC-100DF

#19

Příspěvek od SIRIUS_758 »

  Firma Takahashi fluoritové členy AR vrstvama opatřovala a není tomu jinak ani u tohoto nového přírůstku.

http://www.cloudynights.com/index.php?a ... _id=471476

http://www.astromart.com/classifieds/de ... _id=834061

  Ostatně nevidím důvod, proč je tam nedávat.. Poprvé proto, že ztráty bez nich tam určitě budou - a když si kupuji drahý fluorit a honím procenta a zlomky procent rozdílu v brilanci oproti jiným sklům, tak nevím proč bych pak takto plýtval... Podruhé proto, že moderní vrstvy plní i jiné účely - mám na mysli odpudivost vody a nečistot, což v tomto případě je více než žádoucí, neb to bude výrazně minimalizovat potřebu čištění ( je dost objektivů, které mají i fluorit vpředu..viz Tak Sky 90 v druhém odkazu ). Krystal fluoritu je opravdu nečekaně měkký a snadno se poškodí.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#20

Příspěvek od Psion »

Ja jsem slintal nad delsi verzi f/9. Tech ale vyrobili jen 100 kusu a uz se po nich zaprasilo.
Dal jsem na Tebe Sašo objednal verzi FC-100DL tedy F/9, poslední kus u prodejce :)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#21

Příspěvek od Sasa3 »

Tak to mas stesti. To byla jeste ta sance, ze ji ma prodejce na sklade.

Ja nad ni jenom slintal, jak jsem psal. Kdybych nemel AS110 a nekolik 80mm objektivu, silne bych o nem uvazoval. Mel jsem ED100, prakticky stejnycj parametru, a byl to ten nejpraktictejsi dalelohled, co jsem mel. Idealni kombinace prenositelnosti, kvality a dostatecneho prumeru.

Doufam, ze se jim jednou na MHV kouknu. Zajimalo by, co je na tech povestech ohledne floritu.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#22

Příspěvek od Psion »

Nemůžu si nechat ujít dalekohled, kterých bude jen 100ks na světě, jeho cena poroste, za 10 let i na trojnásobek dnešní hodnoty Určitě ho vezmu na MHV, včetně 100 let starého Broadhurst. Jsem taky zvědavý na parametry dalekohledu, prý si s každým dalekohledem hodně pohráli, aby si neudělali ostudu.
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4505
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Takahashi FC-100DF

#23

Příspěvek od dvader »

To jsem na to fakt zvědavej!
Na MHV to vychází na poslední čtvrť, takže bude na co koukat...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#24

Příspěvek od Sasa3 »

Nemůžu si nechat ujít dalekohled, kterých bude jen 100ks na světě, jeho cena poroste, za 10 let i na trojnásobek dnešní hodnoty Určitě ho vezmu na MHV, včetně 100 let starého Broadhurst. Jsem taky zvědavý na parametry dalekohledu, prý si s každým dalekohledem hodně pohráli, aby si neudělali ostudu.

No, nikdy jsem o dalekohledech jako o investici nepremyslel (tech par, co jsem mel slo prodat hodne pod puvodni cenou). U Takahashi bych si na to nesazel. Zhruba pred 30ti lety (od oka) delal napriklad velmi podobny floritovy dublet FC 100N (ten byl f/10). Nebylo jich moc (netusim kolik) a je po nich docela velka schanka. Zhruba pred rokem jeden takovy Markus Lurde prodaval (taky jsem nad nim slintal) a chtel za nej kolem 2800 Eur (cili realne by sel sehnat tak kolem 2000 Eur).

Vyrazne nahoru sly za poslednich 30 let snad jedine Zeiss APQ, a taky Nikon ED 100mm f/12 (a i mensi 65mm). To jsou ale opravdu spis sberatelske kousky.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#25

Příspěvek od Psion »

Vím, že se dělalo 150ks FC-100N v roce 1988 a je považován za jeden z nejlepších dalekohledů na světě ve své třídě, kde není problém použít při výborném seeingu zvětšení 600x. Nedávno se prodal na Cloudynights za cca 5 násobek tehdejší hodnoty. Ono se stačí podívat na TEC, který jsem kupoval před 4.5 rokem, cena byla v té době komplet 6800 EUR (nepočítám kurz 24.5 Kč). Dnes to samé stojí 8700 EUR při kurzu 27, stačí si vzít kalkulačku a zjistíme, že cena v Kč je o 68 tisíc vyšší (tedy za úplně to samé o 29% více) Takže nejde ani tak o sběratelskou hodnotu, ale o růst cen skel, materiálu ale i kurzu.
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#26

Příspěvek od Sasa3 »

Kdyz to beres takhle, tak pak jo. Ja to bral tak, ze za stejnou cenou, muzes mit dnes novy podobne kvality. Za to, co se prodava starsi FC100-N, muzes koupit novy TAK 102-TSA (teda mohl, tenhle triplet Takahashi taky rusi) nebo onen DL doublet.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#27

Příspěvek od Psion »

Mě se líbí na dubletech, jak rychle se vytemperují, s čímž máš taky velkou zkušenost. Triplet s větším průměrem se temperuje v zimě mnoho hodin a jak rychle padá teplota dolů, tak ani po 4 hodinách to pořád není dokonalé. Kdysi Gyulai přišel s definicí (podobnou jako T. Beck), kde u apochromátů už moc nefunguje RC index a je lepší to hodnotit podle této definice :

Apochromats definition:
1. has minimally 95% Strehl ratio at 546nm wavelength
2. has minimally 80% Strehl ratios in red (656nm) and blue (486nm)
3. has good control of violet color (436nm), above (say) 40% Strehl ratio
4. it is corrected for coma

Tohle dost apochromátů nesplňuje a přesto se na nich objevuje APO apod.
Uživatelský avatar
Beda
Příspěvky: 2014
Registrován: 27. 03. 2004, 14:28
Bydliště: Kaliště u Ondřejova
Věk: 80
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#28

Příspěvek od Beda »

Psion napsal: ..." Kdysi Gyulai přišel s definicí (podobnou jako T. Beck), kde u apochromátů už moc nefunguje RC index a je lepší to hodnotit podle této definice :
Apochromats definition:
1. has minimally 95% Strehl ratio at 546nm wavelength
2. has minimally 80% Strehl ratios in red (656nm) and blue (486nm)
3. has good control of violet color (436nm), above (say) 40% Strehl ratio
4. it is corrected for coma..".

Podmínky dle bodu 3. a 4. některé apochromáty bohužel nesplňují a v objemné Apo nabídce různých výrobců je mnohdy  problém nalézt příslušné parametry ( pokud se nejedná o všeobecně známé výrobce) .
Solidní výrobce/prodejce někdy zveřejní příslušná měření a diagramy, jako na př. u tohoto objektivu:
http://www.apm-telescopes.de/de/optisch ... optik.html
podle toho vykazuje tento objektiv Strehl na 480 nm jen 0.35% a na 650 nm pouze 0.23%. To je tedy optika pouze na vizuální použití, na H-alfa 656 nm prakticky nepoužitelná.
V bodu 4. je zřejmě míněna mimoosová koma a to je další problém. Většina optiky se amatérsky měří pouze na ose a tam by měla být koma zanedbatelná. Mimoosové aberace ( koma, astigmatizmus a sklenutí pole) jsou ale u krátkoohniskových dubletů a tripletů bez rovnače značné. Nejlepší řešení v tomto směru nabízejí světelné optické systémy (f6 - f7) se zabudovaným rovnačem obraz. pole ( mimo okulárový výtah). Jsou sice drahé, ale představují jak pro vizuální ( velká hvězdná pole s malým zvětšením a kvalitními WA okuláry), tak fotografické použití optimální řešení. Další možnost je spokojit se s dubletem o menší světelností ( f9 - f10) od renomovaného výrobce... ;)


Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11571
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Takahashi FC-100DF

#29

Příspěvek od Psion »

Ten Strehl je vždy měřen v jedné zaostřené zoně, pokud se přeostří, může dosáhnout výrazně lepších parametrů. Ovšem tento zmiňovaný objektiv nemá opravdu s APO nic společného, křivka Strehl je typická pro achromát F15, samozřejmě korekce chromatické aberace bude rozumnější díky FPL-51. Koma se rovněž měří na ose, mimo osu by byla děsivá.
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Takahashi FC-100DF

#30

Příspěvek od FunTomas »

... Koma se rovněž měří na ose, mimo osu by byla děsivá.Môže byť na ose aj iná koma ako nulová?
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Odpovědět