Pozorování kvasarů a obdobných objektů

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
KoMar
Příspěvky: 603
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#31

Příspěvek od KoMar »

ddd napsal:
Na str. ATC jsem našel dva "zoomy" a uvádějí tam, že se z.zorné pole s krátící se ohniskovou vzdáleností zvětšuje. Je to tak, nebo je to překlep?
Asi to tak bude, je to vlastnost většiny zoom okulárů. Nejspíš to bude dáno průměrem clon, které jsou stále stejné a nastavené pro nejkratší ohniskovou vzdálenost. (Ale na konstrukce okulárů nejsem odborník, tak mě nekamenujte pokud to je jinak ).
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#32

Příspěvek od michal.b »

Tak jsem vyuzil vcerejsi krasne noci a rozhodl se zkusit stesti s 3C273.
Podminky byly velmi dobre: MHV 6.2, bortle 5 (bohuzel kvuli snehu byla obloha docela svetla), skvely seeing 8/10. Jedina neprijemnost spocivala v pulmetrove vrstve zmrzleho snehu, do ktere jsem se obcas propadl, ale nemuzu zase chtit vsechno dokonale, ze ? Pozoroval jsem svym 150mm newtonem.
Po zkolimovani a vychlazeni dalekohledu jsem se asi 2 hodiny venoval Saturnu a tesnym dvojhvezdam, pri tomhle seeingu se jednalo o opravdu uchvatny pohled. Jedna z mala noci, kdy jsem uprimne litoval, ze nemam k dispozici vetsi zvetseni nez 270x (zkousel jsem trik se dvema barlowy, ale nejak to nefungovalo - obraz byl rozmazany, barevny a celkove nehezky). Krasne Airyho disky s difrakcnimi krouzky, obraz Saturnu ostry jako britva, proste skutecna radost z pozorovani.
Mezitim Panna vylezla dostatecne vysoko a ja jsem zamiril do oblasti, kde by se mel nalezat kvasar. Mel jsem s sebou Karkoschku a take fotku blizkeho okoli objektu pro snadnejsi identifikaci. Nalezeni hvezdneho pole bylo docela lehke, pri zvetseni 30x jsem dostal do zorneho pole dve jasnejsi hvezdy (10.2 a 11.1 mag) lezici v blizkosti kvasaru a v mistech kde se mel nalezat muj cil jsem cosi tusil. 6mm okular mi poskytl zvetseni 125x, ktere se ukazalo jako idealni - pozadi jiz bylo celkem tmave a zaroven hvezdy stale bodove. Udelal jsem zbezny zakres zorneho pole a vzal si k ruce vytistenou fotku - a bylo to tam! Jedna ze zakreslenych hvezd byl ve skutecnosti kvasar 3C273. Zadny sotva viditelny duch, ale pohodlne pozorovatelny objekt, muj zatim nejvzdalenejsi. Zvlastni pocit, divat se na neco 2 miliardy svetelnych let vzdaleneho.
Cili ve 150ce celkem bez problemu, mel by jit i v mensich dalekohledech, takze s chuti do toho!
Uživatelský avatar
mil-cha
Příspěvky: 8
Registrován: 25. 05. 2007, 03:05

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#33

Příspěvek od mil-cha »

...o několik let později...
po objevení tématu a přečtení příspěvků jsem pokusil štěstí i já s dobsonem 250/1500 na poncentce. Nejdřív se zvětšením 47x jsem našel galaxii NGC 4437, pak pomocí telradu a mapy TheSky6 jsem se přesunul k pěkné trojici hvězd okolo GSC 282:414 která jakoby ukazuje k poměrně jasné (10,2 Mag) GSC 282:227 a při zvětšení 186x už byl kvasar podle fotky a mapy jednoznačný. Jak tedy napsal michal.b: "S chutí do toho"
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#34

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Kvasar v Panně ukazuje, jak je to s těmi dalekohledy relativní. Na Petříně s průměrem 35 cm je to za běžných podmínek objekt na hranici viditelnosti, na výjezdu v Ondřejově s 30kou jsme ho viděli pohodlně - jak by ne, když jsme viděli i hvězdy o dvě magnitudy slabší :)
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#35

Příspěvek od Sasa3 »


Cili ve 150ce celkem bez problemu, mel by jit i v mensich dalekohledech, takze s chuti do toho!
Vcera jsem 3C273 konecne taky videl. V 250mm Newtonu to byl velmi lehky objekt i z mesta.  Pri 200x sla relativne snadno videt i hvezda 13.5 magnitudy, ktera je kousek za zapad od kvasaru. Mam pocit, ze tam jeste kousek na jih bylo neco dalsiho slabeho (ale nevenoval jsem tomu moc pozoronosti - podle mapky tam ma byt hvezda ~14.7 magnitudy). Samotny kvasar byl docela jasny. Jasnost odhaduji nekam k 12.1-12.3. Byl jen o chlup slabsi nez blizka hvezda 11.9 magnitudy (to byla jasnost uvedena na vyhledavaci mapce VSP, podle CdC ma jasnost 12.1). Zda se tedy, ze kvasar je pobliz sveho maxima (O'Meara udava, ze jeho jasnost kolisa v rozpeti 11.7-13.2, jine zdroje, jako treba ta vyhledavaci mapka VPS, zase uvadeji 12.2-13.6.).

Pri takove jasnosti by mel byt videt relativne slusne i ve velmi malych dalekohledech. Zkousel jsem to v AS80 pred nekolika dny. Ale nemel jsem poradnou vyhledavaci mapku a doma jsem pak zjistil, ze jsem zakreslil okoli sousedni hvezdy... Ale i tam jsem se, za ne prilis optimalnich podminek (vychazejici Mesic, opar, cirry), dostal na magnitudu 12.4, a to jeste nebyla zadna velka ducharina. Pokud jste majiteli jen malych dalekohledu, tak to ted vypada na dobrou prilezitost zahlednout v nem objekt vzdaleny 2.5 miliardy svetelnych let. O moc dal uz to asi nepujde.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#36

Příspěvek od Tulen »

Tak jsem se na 3C 273 dnes konečně také podíval (ale ne malým dalekohledem). Myslím, že není jasnější než sousední hvězdičky, které mají mít jasnost 12.64, 12.67 a 12.72 (vše dle CdC).
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#37

Příspěvek od Sasa3 »

Hmm, asi jsem pidlooky a nebo kvasar meni jasnost tak rychle (coz bych necekal). Me ty blizke hvezdy kolem te 12,7 magnitudy prisly znatelne slabsi...
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#38

Příspěvek od Artaban »

Hmm, asi jsem pidlooky a nebo kvasar meni jasnost tak rychle (coz bych necekal)
Kvasary dokážou měnit jasnost rychle, ale tenhle má údajně periodu asi 10 let.
http://hvezdarna.plzen.eu/foto/pol/pol_dalsi.html
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#39

Příspěvek od Sasa3 »

Nebude to tak jednoduche. Tohle je hlavni perioda, pak jsou tam jeste do toho chaoticka nahla zjasneni. Co jsem zatim nasel, tak behem jednoho dne dokaze 3C273 v rentgenu udelat zmenu intenzity, ktera odpovida tak asi magnitude 0.2.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#40

Příspěvek od Tulen »

Nepochybuju o tom, že máš Sašo lepší oči než já. Jen popisuju, co jsem viděl. Pozoroval jsem ho většinou Hyperionem 17mm při zvětšení 90x. Nakonec jsem tam dal Panoptic 24mm, zvětšní 63x, i když jsem čekal, že s ním budu mít se slabšími hvězdičkami problém (jako nedávno se supernovou v M95 - v Panopticu nic, v Hyperionu ano). No a s tím Panopticem jsem viděl dobře sousední hvězdičky, zatímco na kvasar samotný jsem musel použít boční vidění, aby se mi pořádně objevil, přímým jen tak problikával. Takže tak.
Zkusím ho vyfotit Atikem přes Vixenka a změřit Astrometricou, až se k dostanu k focení. Pětisekundové expozice by měly stačit, aby nebyl přesaturovaný, ne?
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#41

Příspěvek od Sasa3 »

Ja taky nepochybuju, ze jsi videl, co jsi videl. Navic ja tyhle odhady neumim (aspon u SN2012aw mi docela litaly...). Stejne to ale v te 80tce znova zkusim, az bude prilezitost. Videl jsem v ni hvezdu 13.1 magnitudy u M57, tak by to snad melo jit taky i kdyz bude mit tu jasnost kolem 12.7 (pokud teda kvasary nemaji nejak vyrazne mensi jasnost v modre barve).
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#42

Příspěvek od Vabra »

Zkusím ho vyfotit Atikem přes Vixenka a změřit Astrometricou, až se k dostanu k focení. Pětisekundové expozice by měly stačit, aby nebyl přesaturovaný, ne?OT
Jak jsi spokojeny s tim SW Astrometrica?
Zkusil jsem jej stahnout, nainstalovat a prohnat tim sve snimky m95 se supernovou a dvema identifikovanymi asteroidy a moc se mi to nedarilo.
Nekolikrat se to kouslo, identifikace se povedla pouze manualni...
Prislo mi to skoda protoze jinak to vypadalo celkem zajimave. :-/
konec OT
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#43

Příspěvek od Tulen »

Vabra: Astrometrica potřebuje dostatek referenčních hvězd, pak funguje. A abys to nemusel rovnat manuálně, je dobré mít nastavený náklon a ohnisko předem.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
Cassi
Příspěvky: 2340
Registrován: 03. 10. 2003, 16:21

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#44

Příspěvek od Cassi »

Zkusím ho vyfotit Atikem přes Vixenka a změřit Astrometricou, až se k dostanu k focení. Pětisekundové expozice by měly stačit, aby nebyl přesaturovaný, ne?
Ahoj, Astrometrica je velmi dobry program na astrometrii, ale pro fotometrii je absolutne nepouzitelny. Fotometrie z Astrometriky je pouze priblizna a zmerena jasnost se bude lisit na zaklade pouziteho hvezdneho katalogu (rozdily az 0,5mag). Na fotometrii doporucuji pouzit program MuniWin a zmerena data prevest do standartniho fotometrickeho systemu podle nejake srovnavacky z AAVSO (v okoli mereneho objektu) + nejake Landoltovo pole na kalibraci (je potreba snimat ve fotometrickych filtrech).

Petisekundove expozice jsou podle me dost kratkce, budes mit maly pomer signal/sum, tudiz i vetsi chybu mereni. Doporucuji expozice prodlouzit. Na FRAMu (0.3m SCT, f/10 + CCD G2-1600) pouzivam i 2min expozice u bodovych objektu okolo 13mag. Pred samotnym snimanim doporucuji provest zkusebni expozice a zjistit si, nakolik je objekt proexponovan a podle toho zvolit finalni delku expozice.
Objevy planetek (2): 2002 EL163 and 2002 GX187.
Objevy proměnných hvězd (130): CzeV #245, 270, 323, 365, 370; SvkV 23 a spousta dalších...
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Pozorování kvasarů a obdobných objektů

#45

Příspěvek od Tulen »

Cassi, díky za tip, máš pravdu, Astrometricu jsem zatím na fotometrii nezkoušel, ale všiml jsem si, že u asteroidů lítají magnitudy plus mínus 1.
ahoj
Petr
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Odpovědět