G2 8300 + CLS

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
Jakor
Příspěvky: 18
Registrován: 06. 11. 2014, 19:59

G2 8300 + CLS

#1

Příspěvek od Jakor »

Zdravím všechny astrofoto nadšence.
Chtěl bych se zeptat, jestli někdo nemá zkušenosti s kamerou mii G2 8300 a na pevno přichycený CLS filtr.
Uvažuji o téhle kameře již dlouho a před tím než utratím celkem dost peněz se raději zeptám.
Abych se přiznal s astrofotografií začínám, ale za poslední rok jsem se toho naučil dost. Mám EQ6 a 200/1000 newton, čili celkem váha. Bydlím ve třetím patře bez výtahu a tahat všechno do auta a pak v noci z auta je celkem dost demotivující. Mám terasu ze které lze také fotit, ale bydlím na kraji menšího města a světelné znečištění není zas tak hrozné, nicméně patrné.
Proto bych chtěl použít CLS filtr před filtrovým kolem a celou sekvenci LRGB přes něj "prohnat".
Má s tím někdo nějaké zkušenosti?
Zeptal jsem se přímo výrobce a pan Cagaš byl mou otázkou celkem překvapen, nicméně potvrdil, že když G2 má EOS bajonet, tak tam půjde vložit CLS clip filtr.

Dík za rady

Jakub
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

G2 8300 + CLS

#2

Příspěvek od Bill »

Nemám kameru, ale ten CLS filtr je takový na pomezí mezi LPR filtry a mlhovinovými. Pokud máš malé znečištění, tak je asi lepší IDAS LPS-P2 nebo D1. To CLS totálně zničí barvy a sežere dost světla. Ten IDAS se dělá i v provedení EOS Clip, ale je to pálka.

Mrkni na srovnání propustností filtrů tady: http://www.teleskop-shop.at/testphotos/ ... _test.html

Pokud máš větší znečištění, tak by asi bylo zajímavější pořídit úzkopásmové filtry a na nějaké nemlhoviny si holt vyrazit za tmou. Ale dobré úzkopásmové filtry ...

No jsou asi i levnější koníčky.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
ogami
Příspěvky: 731
Registrován: 15. 02. 2009, 17:42
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#3

Příspěvek od ogami »

At uz CLS nebo IDAS, tak bych ho urcite nekombinoval s jednotlivymy LRGB filtry. Pouzil bych ho akorat misto L filtru (kombinovat CLS v ccd verzi s L filtrem je ptakovina) a RGB nafotil bez nej. Dalsi cesta jsou uzkopasmove filtry, jak pise Bill.

Edit: I ty RGB CCD filtry trosku ten svetelny sajrajt eliminuji, viz tento graf:



Astrodon RGB filtry maji tu mezeru mezi zelenou a cervenou jeste vetsi pokud se nepletu.

Ondřej Kozáčik
Dalekohledy: SW Esprit 80
Montaz: HEQ-5 Syntrek
CCD: ATIK 383L+, QHY5, ZWO ASI 2600 MC Pro
Filtry: IDAS P2, Baader Ha 3,5nm
Uživatelský avatar
Jakor
Příspěvky: 18
Registrován: 06. 11. 2014, 19:59

G2 8300 + CLS

#4

Příspěvek od Jakor »

Díky moc za rady, vnesly trochu "světla" do mého chápání práce s filtry. Ty Astrodony vypadají moc dobře mezi R a G. Jen vyměním L za ten IDAS LPS D1 a bye bye light pollution :)
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24316
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

G2 8300 + CLS

#5

Příspěvek od MilAN »

Ty Astrodony vypadají moc dobře mezi R a G. Jen vyměním L za ten IDAS LPS D1 a bye bye light pollution :)Možná bys toho o filtrech měl nastudovat víc. Protože toho moc nepotlačíš. Ale peněz utratíš dost :)
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#6

Příspěvek od MMys »

Tak bye bye LP bohužel zdaleka ne, ani s CLS ani s IDAS LPS2 (kéž by to šlo, ale to by museli všude dávat nízkotlaké sodíkové výbojky :-)

Osobně bych si koupil buď CLS do interního filtrového kola na tu pátou pozici, a nebo jako clip do EOS adaptéru, a fotil přes něj L. Kombinovat to s RGB už není moc ono, to rozhození barev je dost velké a v zásadě nevykompenzovatelné. S L-kem to fungovalo výborně, poměr S/N byl znatelně lepší. Stejně mi ale zůstal prooblém s barevným šumem, protože byly bídné ty RGB snímky (hlavně R).

A nebo IDAS LPS někam do optické cesty, ten je na tom líp, sice nepotalčí SZ tolik, ale podstatně lépe zachovává barvy, takže jsem se nakonec CLS-ka zbavil, a mám natrvalo IDAS LPS2 zašroubovaný na vstupu korektoru, pokud fotím tady od Hradce.

Prozatím finální řešení u mě je takové, že emisní mlhoviny fotím jako kombinaci RGB + úzkopásmo, nebo jen čisté úzkopásmo. A na objekty se spojitým spektrem (galaxie, reflexní a temné mlhoviny) prostě horší podmínky převálcuju pomocí IDAS LPS2 a hrubou silou (dlouhá celková expoziční doba a velký hodně světelný přístroj).  Jsem přes les od stotisícového města, které mám na západě. SQM v dobrých směrech (mířeno někam v rozsahu sever-východ-jih a zenit ukazuje dle směru a podmínek tak 20.6-20.95 MSA).

Jak jsi na tom ty ?
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jakor
Příspěvky: 18
Registrován: 06. 11. 2014, 19:59

G2 8300 + CLS

#7

Příspěvek od Jakor »

No já bydlím asi 2 km od 20 tisícovýho města. Nicméně ne v ČR ale ve Švýcarsku a světelné znečištění je tady téma, tak se radnice rozhodla, že od 15. ledna se bude pouliční osvětlení od 1:00 vypínat (na cestu z hospody bude člověk potřebovat baterku). Takže se nemůžu dočkat na leden SQM jsem zatím neměřil (nemám čím, ale mohl bych si něco pořídit).
Dát IDAS před korektor je dobrý nápad. Jaký korrektor máš? Já uvažuji o ASA 0,73 a tam nevím jak bych ten filtr přichytil...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#8

Příspěvek od MMys »

No já si udělal takový upínací přípravek, pro zaručeně sousosé upnutí korektoru, a jeho součástí je závit pro filtr, nalepený těsně před tou velmi konkávní přední čočkou.

SQM se jmenuje ten měřák, ne veličina. Podle toho, co píšeš, bych to snad zkusil i bez filtru. V jaké to je oblasti Švýcarska ?

P.S.

Myslíš ten korektor ke KAF-8300 vážně ? A jak světelné máš zrcadlo ? Jestli f/4 a k tomu chceš tuhle konfiguraci, tak to je lehce (nebo spíš hodně) o nervy. Raději v téhle konfiguraci zapomeň na EOS adaptér a připojování kamery přes bajonet, to vyžaduje tvrdé sešroubování. A taky pořádný výtah, a něco ke kolimaci, lepšího než laser. Nejlépe CatsEye. Já se tím těžce potrápil, a ještě teď to není úplně top (ale šel jsem do toho s tím vědomím, ta světelnost mi za to stojí, jen na to upozorňuji). S touhle úhlopříčkou senzoru je to totálně na hraně. Pokud máš to zrcadlo f/5, tak jsi za vodou.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jakor
Příspěvky: 18
Registrován: 06. 11. 2014, 19:59

G2 8300 + CLS

#9

Příspěvek od Jakor »

A nešlo by vyrobit ještě jeden přípravek pro mě? samozřejmě né zadarmo... ;)
Bydlím v severním Švýcarsku, u hranic s Německem. Na opravdu hodně tmavá místa je to tak 1,5 - 2 hodiny autem.
Mám newton 200/1000 tedy F5, ale uvažuji o 254/1000 F4, něco lehkýho karbonovýho, ať ta EQ6tka s tím nemá moc práce. laser mám, ale nedávno jsem si objednal Cheshire, takže komplední kolimace by neměla být problém.
Takže soudím podle tvých zkušeností mám zůstat u F5?
Výtah jsem vyměnil (původní byla hrozná hrůza) za Kasai Crayfort a původně jsem si myslel, že tu G2ku pořídím s OAG a T-závitem, na který nasadím ASA korektor a pak rovnou do výtahu. Jenže teď váhám s tím EOS adapterem a CLS clipem...
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#10

Příspěvek od Konihlav »

hele, prosimte, na ten EOS adapter uplne zapomen, to je blbost no a na CLS clip taky, to je stejna blbost!

Doporucuji vse pres zavity! Nevim z pameti backfocus ASA 0.73korektoru (maji 2" a 3" takze dva ruzny), ale predpokladam, ze OAG navic od vyrobce CCD kamery bude v konfiguraci nejkratsi mozny delky (back focal distance), takze to ZCELA JISTE doporucuji. OAG je 100% nutnost(!) pro foceni pres Newton. Odpadne ti nejaka ptakovina a zlobeni se s pointacnim dalekohledem.

ad filtry. CLS v zadnem pripade, IDAS lPS-P2 ano, ten ma u me zelenou (sam jsem ho zacal pouzivat pred 6ti lety a od ty doby ho tu v CR uz ma kazdy, zatimco ja sam jsem od nej uz upustil a posunul se na "vyssi level", tj. zadny CLS/LPS filtr nepouzivam a radeji vyjedu autem jak pises < 2 hod mimo domov a pak fotim LRGB). Z domova, bydlim na okraji mesta, nefotim jinak nez ciste a jen narrow band, cokoli jineho nema smysl a zany filtr nepomuze, na RGB to je zabity - jedina vyjimka je, kdyz fotis treba malinkaty galaxie ci uhlove maly rozmery a pouzivas treba 17" dalekohled a ohnisko 4-5-6 metru tudiz mas minimalni zorne pole a v takovem pripade svetelne znecisteni neni problem, da se eliminovat dobre v post processingu pozdeji v PC...

jak vidis, vse jse "conditional" a plati za urcitych danych podminek a pri zmene jedne je to vse zcela jinak (tim myslim optimalni reseni existuje jich vice pro kazdou danou situaci).

:)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#11

Příspěvek od MMys »

Jenže ten můj příparvek je pro 2" korektor do 3" výtahu. S 2" výtahem to takhla asi nepůjde moc realizovat. Každopádně to musí být vymylšené tak, aby korektor měl buď nulovou vůli (upnutí do kleštiny), nebo korektor nenesl váhu kamery. Je extrémně citlivý na náklon.

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 993605/330

Pokud máš tehnle korektor, na OAG zapomeň při f/4, nejspíš i při f/5. Hvězda v OAG je z větší části mimo koretně vykreslné pole, a vypadá příšerně (nějaký patvar, ve kterém se přelévá jas, takže s pointací je to horší než bez pointace). Já OAG na G2-8300 mám, ale pořizoval jsem si ho primárně kvůli focení v delší variantě 300/1380mm s Paracorrem. Tam to funguje parádně. Že to nepůjde s redutorem, jsem počítal, a opravdu to moc nejde. S ASA KKORR2 to provozuju buď bez pointace, nebo s pointačním dalekohledem.  Leda že by sis koupil 3" 0.73x reduktor místo 2". Backfocus je OK s MII G2-8300 + externí kolo + OAG u obou typů 073x reduktorů, ještě je několik mm "prodlužka".

Pokud to chceš bez nervů (nedokážu si představit to při výjezdech kolimovat) tak si kup přístroj f/4 a 3" Wyne korektor. Budeš na f/3.8 a s ohromnou rezervou okolo senzoru,  takže i OAG bude fungovat parádně.


http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Konihlav
Příspěvky: 5631
Registrován: 24. 01. 2008, 15:21
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#12

Příspěvek od Konihlav »

presne tak, zapomnel jsem dodat, ze ja pouzivam Wynne 3", takze kraje jsou celkem OK, neni to sice pro pointacni kamerku nejaka hitparada (QHY5L-II radeji binuji 2x2 a to mam ohnisko jen 900mm aby hvezdy nejak vypadaly), ale dost dobre to jde a funguje. Aktualne jsem upgradoval pointacni kamerku do OAGu na G1-301, kde s 9.9um pixely jsem uz "King" jinak G1-300 je taky OK na guider. Snad i rada G0, pripadne novej SX Lodestar X2 nebo i starej Lodestar bude fungovat, nebo jakakoli QHshYtka z tech NOVEJCH tj. 5L-II nebo 5-II. Kazdopadne je treba si nastudovat ten dany korektor a jeho specifikaci, ASA to ma vse na webu v PDFku:
http://www.astrosysteme.at/eng/correctors_newton.html
Uživatelský avatar
Jakor
Příspěvky: 18
Registrován: 06. 11. 2014, 19:59

G2 8300 + CLS

#13

Příspěvek od Jakor »

No ještě že jsem se zeptal... Dík všem za rady, ušetřily mi hodně peněz. Jak to vidím, na OAG můžu zapomenout. Do budoucna 3" výtah a Wynne + F4 newton. No to bude moje žena ráda :-)
G2 koupím s vnitřím kolem a do páté pozice dám ten IDAS a uvidím co to udělá. Každopádně to bude mnohonásobně lepší než nemodifikovaný 40Dčko.

S přáním čistého nebe
Jakub
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17643
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

G2 8300 + CLS

#14

Příspěvek od MMys »

Ten OAG si kup, k tomu Wyne bude fungovat.

A G2-ku si kup s externím kolem. Kam budeš strkat ty úzkopásmové filtry, když EOS adaptér má vakl ? Dopadneš jako já, koupíš si ji s interním, a za pár let ji budeš upgradovat na externí. Udělej to rovnou. Externí kolo na 10ks 36mm filtrů.

Naopak OAG jde dokoupit vpohodě, to se jen přišroubuje navíc.

Nebo tomu mám rozumět tak, že 0.73x 2" KKORR2 už máš ? Na f/5 dalekohledu to půjde. Budeš mít parádních f/3.65 a nebudou to takový stressy, jako s f/4 redukovaným na f/2.9.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Jakor
Příspěvky: 18
Registrován: 06. 11. 2014, 19:59

G2 8300 + CLS

#15

Příspěvek od Jakor »

0.73x 2" zatím nemám. Mám jen Baader MPCC a tu G2 si chci koupit s T-závitem a na ten přímo našroubovat tu MPCC. Co jsem se díval, ty G2 se dělají buďto s EOS adaptérem nebo s 2" adaptérem. Ten by měl být přichycen T-závitem, ale ještě si to nechám potvrdit. O tý 0.73 jen uvažuju, protože na andromedu je ohnisková vzdálenost 730 mm lepší než 1000 mm a taky ta rychlost...
Co jsem se díval ten Wynne je jen v 3" a je to celkem pálka
http://www.astrosysteme.at/eng/correctors_newton.html
a já mám 2" výtah, který jsem nedávno upgradoval na dvojkrokový, ktaže upgrade na 3" nechám asi až na příští rok...
Odpovědět