Malý APO refraktor na cesty

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Malý APO refraktor na cesty

#1

Příspěvek od Med »

Zdravím AF,
chtěl bych založit diskuzi na téma malých přenosných ED/apochromátů. Můj současný SW80ED bohužel nesplňuje moje představy o snadné přenositelnosti - do batohu ho nedám, na většině fotostativech se klepe a o cestě letadlem si také mohu jen nechat zdát a tak bych si rád pořídil odlehčenou sestavu, která nebude jen na noční oblohu, ale spíše taková univerzální, co mohu mít skoro vždy s sebou. Chápu, že to na žádný velký pozorování DSO nebude, ale rád bych ji použil jako denní dalekohled a jako objektiv na denní focení, v noci na pozorování a v budoucnu možná s nějakým hodinovým strojkem na focení širšího pole. Nějak nemám představu jaký je rozdíl při pohledu z průměru cca 66 a 72, což je tak má představa. Asi nebudu nějak extra náročný na optickou kvalitu a jde mi také o váhu a rozměry. Další otázkou je cena, kterou bych za samotnou trubku viděl tak cca do 15K. Následuje přehled dalekohledů, na které padlo mé oko s mými poznámkami a samozřejmě budu rád za názory zkušených. Říkám si, že by to mohlo posloužit a ušetřit hledání i dalším zájemcům.

Omegon PhotoScope - Zde sice píšou přesně o té univerzálnosti, kterou vyžaduji, ale není snad takto univerzální každý dalekohled ke kterému dokoupím hranol a další příslušenství? Také mě zaujalo netradiční ostření a rád bych si ho nechal doporučit nebo vyvrátit proti klasickým výtahům. Poslední věc je značka, se kterou nemám žádné zkušenosti a měl jsem za to, že Omegon spíše prodává noname výrobky pod svým jménem, což ale vlastně nemusí ničemu vadit.

Teleskop Service INED 70 carbon - Samozřejmě mě zaujal karbonový tubus, ale má to opodstatnění nebo je to jen zbytečná masírka?

Astro Professional ED66 Carbon - Úžasně lehký kousek, moc se mi líbí. Nevýhodou je jen výtah, který dle článku na CN není 2", ale podobný jako u SC s vnějším T závitem a redukcí na 2". Vykreslí takovýto systém (s rozumnou vinětací) APS-C?  

Lacerta 72mm

Astro-Tech AT72ED - Velmi levný.

Levenhuk Ra R72 ED - Oproti ostatním už docela těžký.

Tecnosky ED 70

Baader Scopos 66 - Podobný problém s výtahem jako u AP, navíc o něco těžší.

StarWave 70 ED

Skywatcher Equinox-66 PRO - Výtah pouze 1,25"

Stellarvue SV60EDS - Ten průměr se mi zdá už moc malý.

Teleskop Service ED 70Q 474 - Quadruplet, jeden z favoritů

William Optics Megrez 72 - Asi se už nevyrábí.

Altair Astro Lightwave 60 - Opět průměr už asi moc malý.

William Optics ZenithStar 71 ED - Na doublet mi přijde už dost drahý.

Televue TV-60 - Cenově mimo.

Borg 71FL - Bohužel cenově už úplně mimo.


 
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Regulus
Příspěvky: 3300
Registrován: 25. 12. 2006, 23:09

Malý APO refraktor na cesty

#2

Příspěvek od Regulus »

V odkazu na TV se ti otvírá opět refraktůrek od WO  ;) Jinak doma mám toho Baadera a spokojenost, na cesty dobrý, s ostatním ale neporadím  :-/
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4112
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Malý APO refraktor na cesty

#3

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj, ja mam http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... ormat.html na tyto prilezitosti jak pises. Vyhoda (jak pro koho :)) je ze ma v sobe uz rovnac pole.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Malý APO refraktor na cesty

#4

Příspěvek od vla »

Univerzální, opravdu lehký co můžeš mít vždycky sebou a můžeš to používat jako teleobjektiv je tohle.http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... 18587.html, a nebo jeho větší a ovšem i dražší kámoši. ED čko máš, takže tohle je to lehčí a přenosnější řešení. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Samson
Příspěvky: 74
Registrován: 04. 12. 2013, 20:45
Bydliště: Zlín
Věk: 50

Malý APO refraktor na cesty

#5

Příspěvek od Samson »

To: Vla: Taky o podobném příručním dalekohledu uvažuju, nejdřív se s tím ale chci podívat v noci na oblohu, osobní zkušenost je  nenahraditelná.. Snad bude mít na nějakém nejbližším setkání někdo něco podobného....
Skládací truss tubus dobson v bedýnce 200/1000 (na cesty, home-made), ve výrobě skládací 305/1500 truss tubus...
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malý APO refraktor na cesty

#6

Příspěvek od Vabra »

můžeš to používat jako teleobjektiv je tohle.http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... ...,Obávám se, že tento dalekohled nebude vhodný pro klasické astrofoto v primarním ohnisku. Počítám že s přiloženým T2 adaptérem půjde dělat maximálně foto Mesíce/Slunce/Planet okulárovou projekcí...

Osobně bych se koukal jinam...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Malý APO refraktor na cesty

#7

Příspěvek od Vabra »

Ještě jedna poznámka k průměru a ohnisku.

Osobně bych bral raději (na focení) objektiv s průměrem 60mm a světelností 5,5 (který zřejmě ještě půjde zrychlit reduktorem rovnačem někam na F4,5), než větší 70mm quadruplet s F skoro 7 bez možnosti další redukce... Ale to je pouze moje osobní F úchylka.

Zajímavě prezentuje své malé APO Teleskop Austria:
http://www.teleskop-austria.at/shop/ind ... 072-432-la

Případně mne parametry zaujal v TS:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... soren.html

Bohužel ani s jedním nemám vlastní zkušenost... Tedy pokud nepočítám
Megreze 72, který má dajně stejný objektiv jako Lacerta.
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Malý APO refraktor na cesty

#8

Příspěvek od vla »

Jenže kolega má jiné preference.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Malý APO refraktor na cesty

#9

Příspěvek od Myval »

Omlouvam se ze v diskuzi sjizdim od APO, ale kdyz hledate prenosny dalekohled, tak proc to nemuze byt dobson - ultralight? Krome toho ze by s nim neslo fotit tak by mel preci takovy dobsunek o prumeru 150-200mm oproti uvedenym delekohledum jen same vyhody. V pripade chytre zvolene konstrukce by nemusel v batohu vadit o moc vic nez ty refracky.

Ja se foceni nevenuji, nic o nem nevim a nevim nakolik je pro Vas foceni dulezite, tak se omlouvam jesti zneprehlednuji tema. Ale jako pozorovateli DSO by mi prislo jako strasna skoda se dostat pod slusnou oblohu a nemit po ruce pristroj o co nejvetsim prumeru. Planety pri zvetseni do 200krat jde pozorovat i odjinud a potom uz nevim cim by byl takovy dalekohled prinosem.

Prispel jsem hlavne proto ze uz jsem zde vickrat videl tvrzeni typu: snadno prenosny dalekohled -> malicky kvalitni refraktor coz mi pro vizual prave nedava moc smysl.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
Sasa3
Příspěvky: 4622
Registrován: 06. 11. 2007, 15:22
Bydliště: Ricany
Kontaktovat uživatele:

Malý APO refraktor na cesty

#10

Příspěvek od Sasa3 »

Souhlas, je to ale vec preferenci. Osobne, kdybych si mel vybrat mezi kratkym 150mm Newtonem a mensim ~70mm refrackem, tak bych sel asi do toho refraktoru i za cenu, ze toho ukaze mene (hlavne kvuli kontrastu a mensi narocnosti na provoz). Predloni jsme meli s Hrochem k dispozici jen 63mm Telementor a 75mm Pentaxe a docela jsem si to uzival. Dost dlouho jsem mel jako hlavni dalekohled N150/750, ale poradne me pozorovani nadchlo az s malymi refraky. Nevim cim to je, mozna jsem byl tehdy jen nezkuseny a spoustu veci mi unikalo. Nebo to bylo tim, ze jsem tehdy hlavne fotil a pozoroval pri foceni. To vetsinou znamena horsi adaptaci na tmu a taky ztratu koncentrace. Uz nejakou dobu si rikam, ze bych si znovu poridil nejakeho mensiho Newtona, hlavne ze zvedavosti, jak bych ho ted vnimal.


Ale zpet k tematu, pozadavek Med byl dalekohled pro denni pokoukani, tady skladaci dobson nema asi moc vyuziti.
ATC82/1670, Telementor, AS80, AS110, FOA-60Q, Tak 100DZ
http://www.fzu.cz/~kupco/astro/
Med
Příspěvky: 57
Registrován: 23. 09. 2013, 08:36

Malý APO refraktor na cesty

#11

Příspěvek od Med »

proc to nemuze byt dobson - ultralight?Jojo, ultralight by se mi také líbil, ale použití je už dost omezené. Na denní pozorování to asi úplně vhodné nebude, na focení také ne a nějakou dobu bude trvat jeho rozložení, takže nějak nezapadá do mé představy lehkého dalekohledu, který dám na svůj fotostativ a fotím nebo pozoruju ve dne i noci.


Při dalším hledání jsem našel, že se na AF již podobné téma řešilo, další informace jsou tedy zde a zde
SW 8" 200/1200 Dobson, SW 80 ED Pro, NEQ-6 SynTrek, Triedr 10x50 Lidl.
Uživatelský avatar
Peter S. (cactae)
Příspěvky: 250
Registrován: 21. 03. 2009, 19:11

Malý APO refraktor na cesty

#12

Příspěvek od Peter S. (cactae) »

Ja mam W.O. Zenistar 66/388SD. Pouzivam ho na foto DSO, ale aj na foto vtakov a pod. a pozorovanie prirody.
Uživatelský avatar
dora
Příspěvky: 156
Registrován: 30. 09. 2007, 18:54

Malý APO refraktor na cesty

#13

Příspěvek od dora »

ahoj, ja mam WO megrez a je vyborny. da se dat na normalni fotostativ - pouzivam ho na pozorovani s bino maxbright i foceni(na astro nejlepe s rovnacem) jak ve dne tak v noci. je maly, skladny a hned pripraven k pouziti coz byl muj pozadavek. Navic je i pekne postaven a vypada na stativu moc pekne.
SW ED-80, WO Fluorostar 110, WO Megrez 72, Canon EOS 450D,40D, ASI 1600MM Pro mono, tr. 10x50, Fornax LighTrack, SW EQ6, Sigma 50/1.4, Canon 300/4L, Sigma 150/2.8 DG APO, Samyang 14/2.8
Uživatelský avatar
Myval
Příspěvky: 173
Registrován: 24. 10. 2011, 21:12

Malý APO refraktor na cesty

#14

Příspěvek od Myval »

Jojo, ultralight by se mi také líbil, ale použití je už dost omezené. Na denní pozorování to asi úplně vhodné nebude, na focení také ne a nějakou dobu bude trvat jeho rozložení, takže nějak nezapadá do mé představy lehkého dalekohledu, který dám na svůj fotostativ a fotím nebo pozoruju ve dne i noci.
Jasne, jenom jsem chtel tuto moznost pripomenout. Kazdy mame jine priority a jenom Vy vite co od dalekohledu presne chcete. S refraky bohuzel neporadim.

Saso, vzpominam si jak jsem si uzival pozorovani v Tvem peknem AS80  :). Kdyby se vetsi dalekohledy nevyrabely, tak verim ze bych s timto pristrojem vydrzel pozorovat cele roky.  Protoze ale nemam tolik asketickou pozorovaci filozofii jako Ty, tak vyuzivam i vetsi prumery ktere toho pochopitelne nabidnou mnohem vic.
Ultralighty 254/1200, 114/500
Milovali jsme hvezdy prilis, nez abychom se bali noci. (Epitaf dvou amaterskych astronomu)
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Malý APO refraktor na cesty

#15

Příspěvek od SIRIUS_758 »

    Testuji doma šikovný malý refráček - Omegon ED APO 72/432 :







Německá značka Omegon pojala koncepci tohoto dalekohledu  jako snahu nabídnout velmi univerzální, malý a cestovní refraktor, který lze použít jako spektiv na terestrické pozorování, teleobjektiv a samozřejmě i na pozorování a fotografování oblohy. Dalekohled nemá klasický výtah, ale vnitřní ostření jako u spektivů, s 2" výstupem. Na fotografiích je refraktor použit s originálním  Amici-hranolem 45° a okulárem z nové řady Omegon LE SUPER s polem 68°.

První dojmy ze základního otestování dalekohlídku jsou velmi dobré a podrobnou recenzi brzy umístím na POSEC.
Odpovědět