Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
perun
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 07. 2014, 10:47

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#1

Příspěvek od perun »

Ahoj,
chcem sa opytat skusenejsich, planujem si kupit Newton 10´ (250mm) a narazil som na 3 rozne ohniskove vzdialenosti, 1000,1200 a 1600mm (presnejsie asi 990,1200 a 1620mm).

Vsetky su znacky Orion, 1000ka je navyse astrograf s vahou 4,5kg, ale je aj podstatne drahsi ako ostatne 2, tie maju vahu okolo 12kg. Doma mam montaz CG-5 Goto. Este som nasiel 1 SkyWatcher 250/1200, ale ten ma vahu uz 14kg, hoci je najlacnejsi z nich, a na montaz uz asi bude "tazky".

Neskor by som to chcel vyuzivat aj na astrofotenie, a vycital som ze cim kratsia ohniskova, tym vysia svietivost a teda tym "lepsie" nie? ale to by sa potom vyrabali vsetky take, nie? Tak som z toho dost zmeteny. Nechcel by som kupit jeden, napr. 1600 a potom zistit ze stacil aj 1200, ceny su uz dost radikalne :-/

Co by ste mi poradili, a ake poradie by ste zvolili? Vopred dakujem za odpovede :)

Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#2

Příspěvek od mitovka »

Odpovedal som Ti v súkromnej správe.
mitovka
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#3

Příspěvek od Bill »

Já mám CG5 ADV GT a N200/1000 - už to mi nepřijde jako použitelné na focení, používám to jenom na vizuál.

Ale každý má trošku jiné představy co je a co není akceptovatelné.
M:736 750 113
Uživatelský avatar
perun
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 07. 2014, 10:47

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#4

Příspěvek od perun »

Bill: to kvoli vahe teleskopu (mas carbon alebo steel?) alebo ta montaz nie je moc stabilna? Myslis ze cim lahsi teleskop tym lepsie by bolo fotit s touto montazou? Alebo proste vietor s tym aj tak zatoci? :-/
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#5

Příspěvek od Bill »

Já používám na focení mnohem lehčí VIXEN VC200L, který má 6kg. Ale zase má delší ohniskovou vzdálenost. Trvalo mi několik měsíců (!), než jsem udělal nějakou použitelnou fotku.

Vítr to nesnáší skoro vůbec - ale není problém najít místo bez větru. Nicméně CG5 má valivé ložisko v DEC ose a nepodařilo se mi najít řešení, aby se s tím dalo nějak rozumně v DEC ose pointovat. Přitom CG5 se mírně "vlní", takže i při dobrém ustavení a dlouhé ohniskové vzdálenosti jsou třeba určité korekce a to oběma směry.

Pokud chceš fotit, tak bych doporučil co nejkratší - 200/800 nebo raději 150/600. Jinak je to o nervy.

Bill

M:736 750 113
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#6

Příspěvek od mich1 »

Perun: paklize te zajima foceni, ja byt tebou tak si nastuduju jak funguje velikost pixelu na kamere ci fotaku ve spojeni s delkou ohniska(jake budes mit rozliseni na snimku, jak velke ty objekty co te zajimaji asi budou, co se ti vubec vejde do zaberu), rozmyslim si co a jak chci fotit (widefield, pripadne nejake detaily na malych objektech nebo treba neco mezi) a pak teprv zacnu resit jaky dalekohled a montaz si poridit a zjistovat jak moc to asi bude komplikovane, a jestli budu ochotny neco takoveho podstoupit. Jinak plati ze cim delsi ohnisko a mensi pixel tim je to narocnejsi at uz na nejake znalosti, tak na to jak kvalitne ti cela sestava musi fungovat, aby se na to pak dalo koukat.
Ja jsem zacinal rovnou s delsim ohniskem a vymluvit bych si to asi nenechal, ale snadny to rozhodne nebylo, a trvalo to celkem dlouho nez jsem se dopracoval k nejakym pouzitelnym vysledkum.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
perun
Příspěvky: 9
Registrován: 01. 07. 2014, 10:47

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#7

Příspěvek od perun »

njn, studujem to postupne.. ja by som to chcel najprv na vizual, nabrat skusenosti, a neskor casom podokupovat priebezne k tomu veci na fotenie, s tym ze nerad by som kupil nieco co potom zistim ze mi v dalsom napredovani potom nebude k uzitku,resp. budem to musiet predavat a kupovat nieco ine, preto sa pytam vas ktori tym uz presli :)

Takze pri 250ke by ste odporucali skor dlhsie (1600) alebo kratsie (1000) ohnisko? Alebo kompromis 1200?

Alebo to je tak ze s dlhsim ohniskom je lepsi vizual a s kratsim sa da lahsie fotit?

Uživatelský avatar
gunaroid
Příspěvky: 297
Registrován: 15. 08. 2010, 13:38

Newton 250 / xxx - aka ohniskova je lepsia?

#8

Příspěvek od gunaroid »

Jo, newton s delším ohniskem je lepší na vizuální pozorování, protože není tak viditelná koma, je méně citlivý na kolimaci a snese i méně kvalitní okuláry.
Asi každý ti tu napíše, že univerzální dalekohled na focení i pozorování neexistuje. Osobně kdybych už měl montáž a chtěl bych pozorovat i fotit, koupil bych si malé ED na focení na tu montáž a k tomu co největšího Dobsona. Dělá to takhle poměrně dost lidí. Výhoda je, že se nemusíš rozmýšlet, jestli pozorovat nebo fotit - sestava fotí a ty pozoruješ vedle s dobsonem...
SW MAK 180/2700 na NEQ-5, SW ED80/600, FirstScope 76/300, Binokulár TS 20x80 UHC, Triedr BPC 8x30
Odpovědět