Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#1

Příspěvek od Milion »

Ahoj zkušení kolegové.

Darem jsem dostal výše uvedený dalekohled.
Dříve jsem měl jen lidlskop, takže nic moc.

Je to můj první Newton, tak nevím přesně jestli je třeba kolimace (dostal jsem úplně nový dalekohled), ale zdá se mi, že špatně ostří. Především na Jupiter a Mars mi doostřit nešlo (výsledek bylo "kolečko" ale s velkou barevnou vadou). Měsíc byl celkem OK (ale neměl jsem měsíční filtr takže to nebylo ideální), pozemní objekty taky celkem OK (specielně ty méně osvětlené).
Pozorování byla v posledních dvou týdnech, takže není ideální seeing, ale zdá s mi že lidlskopem jsem byl schopen vidět víc (určitě alespoň náznaky pásů na Jupiteru, což mi levenhuk zatim nenabídl).

Jakákoliv rada nebo odkaz bude vyvážená mým neskonalým vděkem.
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#2

Příspěvek od Rekmarik »

Ahoj,

předně bych Tě rád povzbudil, aby ses nenechal od pozorování obecně odradit, až zjistíš, co jsi za podobné peníze mohl dostat darem, myslím jiný kvalitní dalekohled.

To co popisuješ by docela dobře mohlo být vlastností dalekohledu, součinností kvality atmosféry a případného zvětšení. A kvalitou okulárů, jak se tak koukám na obrázky.

Pokud tě zajímá ta kolimace, kterou to patrně s největší pravděpodobností ale nebude tak koukni do vlákna:


http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1272367076

edit: použitelné zvětšení bude něde max. kolem 150x - pokud jsi zkoušel větší zvětšení - nedej bože 372x které je uvedeno v letáku tak není divu že nejde zaostřit.

(V tom popisu produktu jsou opravdu skvělé věty, nejvíc mě zaujala tato: "Teleskopy Levenhuk Strike PLUS jsou vybaveny optikou vysoké kvality. Tato řada obsahuje jeden refraktor a dva Newtonovy teleskopy. Optika Levenhuk použitá v těchto modelech je na stejné úrovni, jaká se používá v profesionálních teleskopech"  )

Omlouvám se, opravdu nechci znít pesimisticky, ale nejlepší co můžeš udělat  - pokud to ještě jde, tak dalekohled vrátit a pořídit nějaký jiný - pokud tedy chceš lepší kvalitu než lídlskop.
Držím palce.
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#3

Příspěvek od Milion »

Ahoj, já vím co se za ty peníze dalo koupit jiného (chodím sem občas na forum, v Binoxu jsem měl vybráno...) , ale zas bylo to nečekané příjemné překvapení.

Zkoušel jsem s Barlowem i bez a nebyl rozdíl v detailech které byly vidět, jen byl koutouč Jupitera větší a stále rozmazaný. Ten zoom okulár mám v krabičce v šuplíku, sebou ven ho ani neberu.
Mám jeden SWA(58°) 6 mm SkyWatcher z Binoxu, ale i tak bylo vůbec těžké doostřit, aby nebyl dvojitý kotouč.
To myslíš vážně že ta optika může být tak špatná? Ničím to nevylepším? To by mi přišlo líto...
Má cenu koupit kolimátor?
Stačí tenhle:
http://www.binox.cz/ostatni/kolimator-s ... 1-25-quot/
nebo mám přitlačit a koupit:
http://www.supra-dalekohledy.cz/kolimat ... 17890.html

(pro ty co mě obdarovali jsem udělal video, okolo 1:50 jsou denní fotky focené z ruky za okulárem - ty podle mě nejsou tak špatné   https://www.youtube.com/watch?v=o6ClQICJo6M)

Díky.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#4

Příspěvek od deneb »

pokud to ještě jde, tak dalekohled vrátit a pořídit nějaký jinýTo bude nejrozumější. Teleskop neznámé kvality. Může tam být kulové zrcadlo bez korekce (což může způsobovat to nezaostření při velkém zvětšení na planety), okulárový výtah může mít krátký zdvih (je konstruován a optimalizován pro dodané okuláry, s jiným okulárem to nemusí fungovat). podívej se do okulárového výtahu, jestli tam není nějaký optický člen. Tady těžko něco radit. Zkus to vrátit, nebo vyměnit za něco co potřebuješ doma (v tom obchodě). Ten Binox (i Supra) je výborná volba.
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#5

Příspěvek od Milion »

Bohužel, to už není volba, kterou mám...
Teď jsem chvilku četl o kolimaci a zdá se mi, že optický střed sekundáru neodpovídá "geometrickému" středu sekundárního zrcátka, ale jestli to dobře chápu, nemusí to až tak moc znamenat.

Jinak zdvih okuláru se mi zdá OK, ve dne celkem doostřím - i s tim barlowem ale ostrost není úplně úžasná. Optický člen tam není.
Zkusim asi ten kolimator, přece nemůžou prodávat krám co neostří (no já vim)...
Navíc tam je "Doživotní záruka" tak možná zkusim kontaktovat přímo výrobce...

Ještě drobnost na kterou jsem si vzpomněl při pročítání problémů. Když jsem koukal na Jupitera, všechny měsíce byly 2-3 bodové (taková "mistička", nebo široké v). Tečky měsíců byly celkem ostré, jen jich bylo moc.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#6

Příspěvek od vla »

Bydlím v Ruzyni, pokud bude počasí a budeš mít náladu zavolej, přijeď a můžem se na to podívat, tedy pokud není možnost vrácení, to bych viděl jako volbu 1. kolimátor bych zatím nekupoval, sundej dekl, vyndej okulár podívej se do výtahu a měl bys tam přibližně symetricky vidět sekundár, celý primár a taky odraz svého oka, pokud se budeš dívat v ose výtahu, mělo by i oko být cca uprostřed. Případně si rozostři hvězdu a obrázek by měl být kulatý a sekundár v něm symettricky uprostřed jako tmavé kolečko. Rovněž hvězda při zaostření by ve středu pole měla být v zásadě bodová. Pokud bude mít nějaký ocásek coby kometku je to totálně rozkolimované. Pak použij radu zde číslo jedna a trošku to srovnej jak jsem psal. Telefon mám v profilu. Vla.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#7

Příspěvek od Bill »

Bohužel, to už není volba, kterou mám...
No já nevím - ta montáž stejně nevypadá, že by se s ní dalo něco pozorovat i pokud by ten tubus byl špičkový ...
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#8

Příspěvek od Ulkesh »

Našiel som takúto recenziu:
http://www.popmech.ru/blogs/post/4974-o ... -135-plus/
Z fotiek nepôsobí najlepším dojmom a tento obrázok:

snáď ani nepotrebuje komentár - čo by aj súviselo s tým ostrením.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#9

Příspěvek od deneb »

Zkušební Levenhuk Strike 135 PLUS test byl proveden pomocí QHY5 kamery v hlavní zaměření dalekohledu. Původní obraz byl astigmatichno bod, ale po nastavení a uvolnění stisknutím hlavního zrcadla vnefokaly nabyté právo kruhový.

To mi přeložil Google ztoho testu. Jestli jsem tomu porozuměl, tak povolili primární zrcadlo a správně upevnili. Za pokus to stojí

Edit: Návštěva u Vla bude nejlepší řešení
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#10

Příspěvek od Milion »

Ahoj a díky zapomoc.

Několik bodů:
- montáž je celkem solidní a pevná - to je to jediné co funguje zatím dobře a solidně
- včera se stavil známý a ukecal mě, že si promítneme slunce (bez folie...). Skvrn bylo vidět požehnaně a na promítání na A3 to vypadalo i celkem dobře. Stalo se, že jeden okraj plastu okuláru se začal tavit - takže očividně není správně seřízený dalekohled (priotože to bylo jen na jedné straně).
- Když jsem se snažil dívat tak, aby byl střed primáru na středu sekundáru - v ose okuláru jsem neviděl celý primár

Takže i když chápu, že je to neznamá značka, myslím, že seřízení by mohlo významně pomoct.
Ruská rezence nakonec nebyla tak špatná, ale chtělo to přenastavit primár, tak snad to nebude šmejd, jen je to nevyladěný..
Vla - velmi rád využiju nabídky a stavim se - pošlu zprávu.



Dám vědět, jak jsem dopadl.
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#11

Příspěvek od elon254 »

Milion sz kolimace.
((spálení okuláru nemusí být špatnou kolimací, špatně viditelný primár už nejspíše ano))
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#12

Příspěvek od vla »

Promítat obraz okulár je u takhle velkého průměru dost velký hazard, už to nezkoušej, nebo zničíš další okuláry, případně i výtah, pokud má plastové díly. Dekly dalekohledu mívají na sobě malé víčko o průměru cca 5 cm, přes tento otvor by to projekcí s trochou opatrnosti už šlo (nenechat Slunce stále v zorném poli, podívat odklonit, aby Slunce nebylo v zorném poli atd). Jinak jedině se slunečním filtrem, nebo folií. Musí být na vstupní apertuře, NIKDY !!!!!!!! v blízkosti okuláru. Kolimace asi skutečně není ideální, ale jak je vidět ze zde uvedených fotek může tam být souhrn několika problémů.  
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#13

Příspěvek od Milion »

vla - já vim, nejsem úplný začáteční, byl jsem v historii členem astronomického kroužku a to několik let (v Pardubicích, pokud to někoho zajímá), takže přece jen tuším, ale říkal jsem si že nějakých 30sec to vadit nebude, což jsem se spletl...
Bohužel hlavní kryt v sobě ty "víčka" nemá. Samozřejmě zvažuju folii, ale nejdřív chci dát dalekohled dohromady, jestli to má vůbec cenu.
Děkuju.
Uživatelský avatar
Milion
Příspěvky: 15
Registrován: 15. 09. 2012, 14:59

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#14

Příspěvek od Milion »

Ahoj, chtěl bych moc poděkovat Vla za pomoc.

Dalekohled už ukazuje jak má. Ostření není problém.


A pro ty co viděli za neznámou značkou šmejd - není tomu tak. Kupodivu je to celkem solidně postavený přístroj, plný poctivého železa.

Montáž a stativ to bude chtít lepší, ale jinak to vlastně můžu i doporučit (tedy pokud klesne časem trochu cena, případně dalekohled dostanete, jako v mém případě).
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Levenhuk Strike 135 PLUS - zkušenosti? Ostření...

#15

Příspěvek od vla »

Ano, dalekohled potřeboval nutně trošku poupravit, ale celkově překvapil konstrukcí i použitými materiály. Tubus jasně plechový, držák sekundáru kovový odlitek, včetně ramen, v této kategorii až nadstandardně masivní. Problém byl zdá se v uložení primáru, které je rovněž z lehkých slitin a to včetně 3-bodového bočního vedení zrcadla, které bylo mezi boční nálytky vlastně nalisováno. Vypáčil jsem ho šroubovákem, na soustruhu tročku odsoustružil ty tři nálitky, nyní je mezi nimi zrcadlo uloženo s mírnou vůlí, kterou jsme ještě vyštelovali k tomu určenými červíky na minimum. Zhora drží zrcadlo tři packy přes gumové podložky rovněž s možností nastavení minimální vůle. Výtahem si nejsem jistý, možná je plastový, ale dobře drží kolimaci, takže žádný problém. Největší slabinou zdá se být montáž, EQ2 je na tento dalekohled trošku slabá, ale to už je osud všech levných sestav.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Odpovědět