Jaký stativ pro triedr

Vše o montážích, stativech, pohonech dalekohledů, naváděcích systémech, apod.
Uživatelský avatar
rasto hrcka
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 01. 2014, 12:27

Jaký stativ pro triedr

#1

Příspěvek od rasto hrcka »

Ahojte, mam stary trieder hanimax sterling 12x50 a chodievam s nim pozorovat ked sa mi nechce vytahovat celestron 130/650. Chcem sa opytat bolo by mozne tento trieder nejako pripevnit na stativ, kedze nema na telemziadny spoj na pripojenie stativu ako maju napr. Astro triedre? Dakujem
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jaký stativ pro triedr

#2

Příspěvek od Stanislavxyz »

Nazdar!

Připevnění lze řešit různě, pro inspiraci doporučuji "vygooglit" nějaké obrázky. Já osobně to řeším takhle: pokud má triedr vybrání pro prsty a obnaženou tu středovou trubku, dá se udělat objímka a tu pak přichytit na stativ. Pokud nemá, dá se vyšroubovat přední krytka (tam co mají moderní triedry závit na stativový šroub) a ten závit přeřezat na nějaký normální. U ruských triedrů to jde krásně na M 8. Pak připojit standardně, ovšem šroubem M 8 pochopitelně. Jinak jsem viděl objímku na jeden objektiv- nemám odzkoušeno. Potom různé "bastly" jako destičky-triedr-spousta "gumicuků"...

Pak je tu ještě otázka jestli je stativ to pravé pro triedr- pokud nemá zalomené okuláry, v zenitu s tím pozorovat nepůjde.

Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
rasto hrcka
Příspěvky: 6
Registrován: 15. 01. 2014, 12:27

Jaký stativ pro triedr

#3

Příspěvek od rasto hrcka »

Co by bolo potom vhodne pre trieder ked nie stativ? Bo po chvilke mam obraz rozklepany a uz sa pozerat neda
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Jaký stativ pro triedr

#4

Příspěvek od Jožin110 »

Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jaký stativ pro triedr

#5

Příspěvek od Stanislavxyz »

Ano, pantograf. To je řešení- pro triedr dokonalé. Jen je to velké zavazadlo- stativ, rameno, protizávaží... Pokud ale transport není problém, je to dobrá volba. Pak je tu možnost použít "mechanický" stabilizátor. Ovšem pro zv. 12x bude potřeba velký a těžký- zase celkem velký krám. Tyhle věci navíc dost omezují hlavní výhodu triedru, tj. pohotovost a přenosnost. Pokud budu muset instalovat stativ, rameno paralelogramu, závaží a ještě přidělávat triedr, můžu zrovna vytáhnout 130/650.

Přesto někdo rád vytáhne pantograf "jen" kvůli triedru (třeba já). :)
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Jaký stativ pro triedr

#6

Příspěvek od Jožin110 »

Stanislavxyz
ahoj, můžeš mi prosím napsat (vysvětlit) co se mi má vybavit pod pojmem "mechanický" stabilizátor? Dost mi to zajímá a možná by se mi to mohlo hodit  :)
Uživatelský avatar
Stanislavxyz
Příspěvky: 877
Registrován: 24. 10. 2012, 19:10

Jaký stativ pro triedr

#7

Příspěvek od Stanislavxyz »

Stanislavxyz
ahoj, můžeš mi prosím napsat (vysvětlit) co se mi má vybavit pod pojmem "mechanický" stabilizátor? Dost mi to zajímá a možná by se mi to mohlo hodit  :)
Zdar! Napsal jsem Ti to, ale do vhodnějšího tématu: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 7661/15#27 Ať se udržuje jakás takás přehlednost fóra. Případnou další debatu proto směřujme tam.
Vas rotundum/Lynx hic potat/Hic est carrus/Palum motat!
Uživatelský avatar
mcsatek
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 05. 2015, 01:40

Jaký stativ pro triedr

#8

Příspěvek od mcsatek »

Ahoj,

šel by použít tento stativ:

https://www.mall.cz/tripody/hama-star-63?v=452679

jako alternativa pro skymaster celestron 15x70. Dalekohled je celkem těžký tak nevím, jestli by stativ splnil požadavky.

Díky za vaše odpovědi.
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Jaký stativ pro triedr

#9

Příspěvek od biker.fm »

Ahoj,
nic moc extra si od toho stativu neslibuj, bude to spise o nervy nez o fajn stabilni koukani triedrem. Jestli muzu doporucit, sezen si (treba i starsi) drevenny geodeticky stativ (da se sehnat i s hlavou).
S.
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
Uživatelský avatar
mcsatek
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 05. 2015, 01:40

Jaký stativ pro triedr

#10

Příspěvek od mcsatek »

Diky za odpoved. V cem si myslis, ze to bude o nervy? Stativ ma nosnost 4 kg, tzn. 2x vetsi nez vazi sam dakekohled..
Uživatelský avatar
biker.fm
Příspěvky: 4142
Registrován: 09. 06. 2008, 02:34
Bydliště: Frydek-Mistek
Věk: 56
Kontaktovat uživatele:

Jaký stativ pro triedr

#11

Příspěvek od biker.fm »

Bude se to trepat pri manipulaci. Uvadene udaje vyrobcem je neco jako automobilkou udavana spotreba pohonnych hmot u auta :)
Pozorovani hvezd na nocni obloze = prijemny relax v kazdodennim stresu.


APM 152/1200 a mala Kowa na vylety do hor
Moje fotky na www.astrofotky.cz.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Jaký stativ pro triedr

#12

Příspěvek od SKLP »

Zrovna tento stativ mám pro kompaktFoto. Nicméně na něj občas posadím i malokuka 80/400 a třepe se to jak ratlík i když uznávám, používám větší zvětšení než skymaster 15x70 ;)
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8302
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jaký stativ pro triedr

#13

Příspěvek od Cztwerec »

Je to hračka která ti dá pocit že máš dalekohled na stativu. Takže k ničemu. Nebojím se to tak říct. Měl jsem tuto kombinaci a bylo to jen k vzteku. Akorát máš strach kdy ti to konečně spadně na zem...
Minimum bych považoval stativ podobný tomu krámu Baader Nature, nebo jak se to jmenuje.
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
mcsatek
Příspěvky: 17
Registrován: 10. 05. 2015, 01:40

Jaký stativ pro triedr

#14

Příspěvek od mcsatek »

Chlapi, díky za cenné postřehy. Můžete mi tedy prosím poradit, který stativ by byl nejvhodnější na sledování pohyblivých cílů (letadel). Díky
Uživatelský avatar
Jožin110
Příspěvky: 227
Registrován: 15. 08. 2012, 19:49
Bydliště: Beroun
Věk: 68

Jaký stativ pro triedr

#15

Příspěvek od Jožin110 »

Stativ je jedna věc, druhá je co budeš mít mezi dalekohledem a stativem. Pokud nebudeš vymejšlet nějaké zvláštnosti jako já, tak něco takového http://www.amazon.com/Orion-Paragon-Plu ... 5&sr=1-360
Na letadla musíš měnit výšku. A chtělo by to fluidní hlavu
A nebo něco udělat
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1274905168
Odpovědět