Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

Optika, montáže, autoguidery, elektronika...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17659
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#16

Příspěvek od MMys »

Myslíš, že to projde pouzdrem ? Ty pouzdra současných součástek jsou z plastu se značnou dávkou plniva, proto jsou taky tak tvrdý. Nedokážu si představit, že by tím IR prošlo. Vím, že prochází neplněnými měkkými plasty. Třeba ty pružné černé PE či PVC krytky okulárů, kamerek a podobně jsou v IR krásně průsvitné Ale tvrdá krytka Canon objektivu už ne.

Leda že by tam byl holý čip zalitý jen kapkou toho černýho elastickýho "sajrajtu" (asi nějaký PUR tmel). To by projít mohlo.
Ale to asi ví jen Case, co tam je.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#17

Příspěvek od Bill »

Klasickým pouzdrem určitě ne. Ale dost často bývá čip přímo na pls a jenom zastříknutý - to je tenká vrstva bůhvíčeho.

Jinak zhasínal jsem zbytečně - krásně to svítí i na světle při expozici 100ms :-)
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Case
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 06. 2007, 23:45

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#18

Příspěvek od Case »

Já nemám tušení, co tam kde je. Část elektroniky je u bajonetu, tam se dá celkem dostat (a nevypadá to, že by tam bylo něco, co by mohlo propouštět IR - i když zase, co já vím), ale pak vedou ještě kšandy někam hluboko dovnitř a ačkoliv jsem ve finále ten objektiv rozebral celkem hodně, tak na tohle jsem si netroufnul. Možná je tam někde ještě nějaká IR dioda u ovládání clony nebo tam někde, kam jsem se nedostal. Ten enkodér, co jsem z toho vyndal, byl ale stoprocentně komplet.
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#19

Příspěvek od Bill »

Možná taková trošku kacířská otázka - objektivy nejsou vykompenzovány pro takový rozsah vlnových délek a stejně někam budeš muset dát IR filtr (jinak by ten obraz byl rozmazaný díky "barevné" vadě). Pokud neplánuješ dát filtr před objektiv, tak tam budeš muset dát IR klip.
http://www.supra-dalekohledy.cz/filtr-a ... -4800.html

Pokud ho tam dáš, tak by ten problém mohl pravděpodobně zmizet a nemusíme řešit záhadný IR zdroj v objektivu (ale vyhrál jsem si včera pěkně:-)).

Bill



M:736 750 113
Uživatelský avatar
Case
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 06. 2007, 23:45

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#20

Příspěvek od Case »

Ano, já vím, že IR cut filtr by to nejspíš vyřešil, ale dle mých předběžných (pravda, zatím jen několika málo, pitomý počasí) astro pokusů po full spectrum modifikaci se nezdá, že by pro mě byl až TAK kritický, a předně pokud musím volit mezi jiným objektivem (který, jak jsem zmiňoval, kreslí blbě už delší dobu i při normální denní fotografii) a filtrem, tak jednoznačně budu volit objektiv, protože ten využiju i jinak než jen na "blbnutí" s astrofotkama (které stejně v mých podmínkách nestojí za řeč).
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#21

Příspěvek od Bill »

pokud musím volit mezi jiným objektivem  a filtrem
Tak určitě to chce před investicí do jednoho či druhého vyzkoušet - jenom se bojím, že budeš potřebovat obojí. Ale já to nejsem schopen otestovat - obě zrcadlovky mám upravené tak, že mají Baader filtr před čipem.

Možná můžeš koupit CLS CCD, ten je občas dobrý a má IR filtr integrovaný - jeden je v bazaru: http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 145285/0#0
M:736 750 113
Uživatelský avatar
Case
Příspěvky: 89
Registrován: 19. 06. 2007, 23:45

Odrazy(?) na mod. 350D - jen s jedním objektivem

#22

Příspěvek od Case »

Ano, já vím, že budu časem potřebovat obojí, a CLS CCD je rozhodně v plánu (a momentálně v zásadě na prvním místě mých plánovaných investic do astronomie). Ale nemám žádného sponzora, takže musím prioritizovat. S mojí výbavou se stejně star bloating bez IR cut filtru moc neprojevuje, fotky s full spectrum modifikací jsou, nakolik jsem měl zatím možnost to během těch pár chvilek jasné oblohy vyzkoušet, po stránce velikosti hvězd a ostrosti v podstatě srovnatelné (čti - stejně neostré) jako před ní. Mnohem větším a viditelnějším problémem je na fotkách třeba v případě zrovna toho Tamronu koma, která je u okrajů fakt pekelná. (No a pak hned světelné znečištění, čímž jsme zpátky u CLS filtru.)
Odpovědět