NEAT

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Tomas.BJ
Příspěvky: 64
Registrován: 10. 01. 2010, 20:52
Bydliště: Plzeň
Věk: 45
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#46

Příspěvek od Tomas.BJ »

Přesto se v Brně včera večer vyjasnilo a my jsme si mohli užít pěkný pohled na kometu :bandana:. Pozorovali jsme okolo půl jedenácté. Výhled na západ nebyl zrovna nejlepší, takže jsme i v 20 cm dobsonu viděli jen komu s jasnou centrální kondenzací. Po ohonu ani vidu, ale i tak to byla nádhera. Přeju všem alespoň na chvíli jasnou oblohu v ten správný čas.
N900/200 ORION-UK s GPU, SWN750/150, CG-5 Ad.GT, NEQ6, Qhy5II, ASI1600MM-C, EFW
Robotic observatory ∞ infinity (ROI) - INDI project s RaspberryPI - dálkově řízeno
http://www.lezataosma.cz/tomasbj_n/indexTBJ.php, (http://www.lezataosma.cz)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

NEAT

#47

Příspěvek od Myzer »

FunTomas napsal: Fotky potesia oko, no pri pohlade na satelit ide cloveka rozhodit. Oblacnost sa drzi samozrejme prave nad nasim uzemim. Francuzska riviera je na  :toilet: uplne. V europe je to pomerne pekne, no Cechy a Slovensko v oblakoch. :-/
To je pravda. Predpoved je velmi, ale velmi pesimisticka. Cela Europa je pod oblakmi.

Uz sa zacinam obavat, ze tu kometu nikdy neuvidim. :'(
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Luky

NEAT

#48

Příspěvek od Luky »

Vcera jsem to taky az do posledni chvile nevzdaval, ale oblacnost se neprotrhala...

Gratuluju Tomasovi! Vcera musel mit opravdu obrovske stesti ten, ktery se nachazel v nejake te dire mezi mraky..

Bohuzel nedavam moc sanci ani na dnesek :-/
Rozhodne ale vecer kouknete na oblohu - co kdyby nahodou? ;)

Lukas :hi:
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#49

Příspěvek od MaG »

Máme tu stejně jako včera, jen blesky snad už dneska nebudou.

Kometu určitě uvidíme nakonec všichni, pár dní ještě klidně počkat můžem :-)

Mimochodem na tu fotku Chrise Schura se snesla kritika Boba Yena, že ji má zrcadlově obrácenou, což je pravda, ale co, on je přece profík ;)

(ostatně tady je ta jeho "profi" fotka.. bohužel někteří profíci nechápou, co lidi chtěj)..



Dneska uveřejnil fotku ještě Terry Lovejoy z Austrálie a ta je super! Ve velkém rozlišení je ZDE

Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Luky

NEAT

#50

Příspěvek od Luky »

Tak jsem teda zvedavy!! Je tu temer jasno... jen nad tim zapadem mraky!! >:(

[glb]Rozhodne ale nejsem bez sanci!![/glb]
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#51

Příspěvek od MMys »

Tady v HK to moc nadejne nevypada, mraky nad zapadem a blizi se. A navic vysokoa oblacnost. Ted jsem byl ctyri dny v jiznich cechach a pocasi bez nejmensi sance na spatreni komety. Ach jo.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Luky

NEAT

#52

Příspěvek od Luky »

Tak zatim pocasi hraje v muj prospech.. oblacnosti nad zapadem ubyva... ale jeste to porad neni to, co bych si predstavoval.

Uvidime. Pripadne zkusim nejakou zkusebni fotku z azimuntalni montaze!   ;)

Hodne stesti vsem
Pak se pochlubim, jak jsem dopadl
Luky

NEAT

#53

Příspěvek od Luky »

[glb]JE TO TADY!!![/glb]

21:10 SELČ - kometa z Roznova poprve spatrena triedrem 10x50 jako nevyrazny oblacek!!! Jsem zvedavy, jestli mi cista obloha vydrzi do setmeni!!! Je to skvely pocit :)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#54

Příspěvek od MaG »

MMys: Škoda žes tam nezůstal dnes, možná tam teď je lépe co tak vidím na satelitu..

Luky: Gratulace převeliká. Dnes jsem tu měl stejně co včera jen blesků přibylo. Dokonce klekl počítač tak sem ho raděj odpojil zcela.

All: a zdá se že to prásklo i do budovy kde je prý významný uzel českého internetu, takže vám nejspíš tento příspěvek posílám přes zahraniční servery a bude to trochu trvat. Na Seznam se nedostanu ani náhodou, ale např. wetterzentrale je naštěstí dostupná a maila mám v Brně kde to jede ok :-)
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#55

Příspěvek od MMys »

Tak hlásím úspěšné pozorování. Kometu jsem nalezl asi ve 21:45 triedrem 10x50 ještě na neúplně tmavé obloze, navíc přes opar. Pruh mraků je však sotva 10 stupňů daleko. Pak jsem hned nastěhoval na balkon jednadvacítku Newtona. Kometa se s ním fakt nedá přehlédnout, jen jsem "pozametal" na patřičném místě oblohy a je tam. Sice není ještě tma, ale koma má již takových 10'. Je vidět velmi výrazná centrální kondenzace. Uvidíme co bude dál, jestli tma nebo mraky ??? Jdu zase na balkón. NA foto to už bohužel dneska nehrozí. Až bude jistější počasí, zkusím výjezd někam výše k horám, dál od HK. Případný snímek bude asi velmi hezký. Již teď je kometa dostatečně vysoko na slušné vyfocení.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#56

Příspěvek od MMys »

MaG napsal:
All: a zdá se že to prásklo i do budovy kde je prý významný uzel českého internetu
A já furt proč mi toho spousta nechodí, nebo strašně pomalu, evidentně neprávem proklínal místního providera  ;D

Tak, teď jsem se vrátil z balkóna. Tma (pokud se to co tady máme tak dá vůbec nazvat) se trochu zvětšila, a viditelná velikost komy trochu stupla tak na 15'. Dokonce se mi zdá, že bočním viděním je patrné ajkési zjasnění ve směru ohonu, ale podmínky jsou hrozné. Kometa pomalu mizí za mraky a Venuše má tak 1 mag. :mad:

Uvidíme příště.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
jcz
Příspěvky: 86
Registrován: 11. 10. 2003, 01:51

NEAT

#57

Příspěvek od jcz »

v 22,15 kometa nalezena po 5 sekundach hledani v triedru 10x50, ocima nic. Podminky nic moc po deseti minutach pozorovani se privalila mlha.
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

NEAT

#58

Příspěvek od MaG »

22:45 - 23:00 SELČ Jablonec n. N.

Ano, stal se opravdu zázrak - i tady už se po bouřce začlo vyjasňovat. Kometa NEAT je velká, moc velká. Super.

Zpočátku jsem měl podmínky nejlepší, ale i přesto je obloha stále mírně zakalená po přechodu bouře.
Kometa má opravdu velmi kondenzované, ale rozhodně ne stelární jádro. Dalo by se rozlišit tři části - velmi hustou vnitřní, poměrně snadno viditelnou kolem ní, to vše s úhlovým průměrem 10 - 15´ a kolem toho zajímavá koma vnější, možná až 25´. Ta měla tvar spíše podobný protáhlé kouli, kterou asi v 8/10 seříznete. Ve směru ohonu jakoby mizela. Viditelná pouze bočně.

Bočním viděním také náznak ohonu, ale to jsem opravdu velmi odvážný, spíše to může být jen můj dojem. Směrem téměř vlevo z centrální jasné části se mi pozdávaly asi 2 výběžky dlouhé však maximálně 30´.

Kometa se mi jevila výrazně slabší než hvězda nad ní (beta CnC). Je vidět, že u takto rozsáhlé komety se nedá dělat odhad jasu bez zkušeností. Zkoušel jsem rozostřit její obraz, čímž ale přicházím o valnou část její komy a stejně je to nepřesné. Touto metodou jsem ji odhadl na 3,8 mag.

Ještě stále ji mohu vidět z okna i když je už moc nízko nad obzorem. Byla to nakonec paráda. K tomu srpek Venuše, jak mi jej online popsal kamarád Viki z Malé Skály. Venuše měla docela červenou barvu, tak si můžete udělat představu (v těch místech ale byly nějaké vysoké oblaky).
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
vasek
Příspěvky: 210
Registrován: 16. 11. 2006, 19:41

NEAT

#59

Příspěvek od vasek »

Velká gratulace všem(FunTomas, Libor, Tomas, Luky, MMys, jcz, MaG i pentagram) co jste se dočkali!! 8)
Snad ji tedy nakonec uvidí všichni... :D

Okem stále nikdo? Já to budu moct zkusit v pátek, snad bude ještě šance.
Uživatelský avatar
Kunzov
Příspěvky: 202
Registrován: 25. 07. 2003, 18:19
Bydliště: Lipník nad Bečvou

NEAT

#60

Příspěvek od Kunzov »

No jo, je tam a je fakt hodně velká! Vycestoval jsem až do Oderských vrchů a něco málo taky nafotil zrcadlovkou na barvu 400 ASA - uvidíme, už se těším na výsledek.

Pozorovací podmínky vcelku dobré, byť chodily mraky. Ale mezi nimi se dalo vidět velmi hezké nebe, kometu jsem poprvé viděl triedrem 7x50 ve 21:40 SELČ na ještě tmavě modravém nebi. Zapadala za smrky, do toho se blýskalo a kolem "štěkali" srnci. Parádní atmosféra!

U komety bylo dobře patrné, že její koma je protažená  zhruba v 10 hodinách, ohonu co by stál za řeč jsem se nevšiml. Dobrou noc :)

for Vasek: Okem? Toť otázka! Spíše ne. Každopádně extra zážitek bys z toho neměl...
Pozoruju z Oderských vrchů. N 200/1000, R 70/700, CEL 12x70.
Odpovědět