Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
micska
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2013, 10:11

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#1

Příspěvek od micska »

Ahoj, jsem tu zcela nový.
Doma mám Astromaster 130/650 http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3697.html k němu setové okuláry 10 a 20mm, Baarlow násobič   2x a 5mm OMEGON LE.  

Nejsem sesestavou úplně spokojen. Spíše mechanicky a ovládáním, když už něco zaměřím, obraz je moc hezký. Část je jistě na vrub mé nešikovnosti a nezkušenosti, část je dána levností konstrukce. Přemýšlel jsem o několika vylepšeních

1) montáž EQ-2 je poměrně mizerná, ale myslím, že jde především o nekvalitu nohou. Přemýšlel jsem o jejich nahrazení a upravení stativu pro teodolit (ideálně starý dřevěný), pak by se to mohlo klepat o něco méně. Druhá úprava, připadající v úvahu, je nahrazení krátké vixen lišty delší, čím by se zvětšila vzdálenost mezi kruhy, což by snad mohlo zmenšit tendenci ke klepání na straně tubusu. Nová stabilní montáž převyšuje cenu dalekohledu.

2) jsem neschopný naučit se koukat do hledáčku, který je na tubusu od výroby. Rozhodně bych ho chtěl vyměnit alespoň za Baader sky surfer http://www.supra-dalekohledy.cz/hledace ... -4336.html , ale tubus není k přidání hledáčku uplně uzpůsoben. Má někdo zkušenost s touto kombinací, jak to řešil?

Celkově ale rozvažuji, jestli se to vůbec vyplatí, co myslíte, Díky
RC 150/1397 okuláry: SP 10mm, 25mm, Celestron OMNI 32mm, WO SWA 20mm 72°, ES 14mm 82°, ES 8,8mm 82°, ES 6,7mm 82°, ES 4,7mm 82°/ Baarlow Celestron Ultima 2x; triedr 7x50
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7199
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#2

Příspěvek od Artaban »

micska: Vítej na AF. Ty úpravy krapet pomůžou, ale já bych šel spíš do nového dalekohledu. Na vizuální pozorování do dobsna 200/1200, nebo i většího. Jednak budou líp vidět DSO ale i planety. Ohnisko 1200mm bude lepší pro výběr okulárů a i zvětšení bude moc být větší.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#3

Příspěvek od vla »

Stativem si pomůžeš výrazně, pokud ho máš, tak neváhej a vyměň, red dot je dle mě taky výborný, ale někdo ho preferuje, jiný zatracuje, někdo má oba. K hledáčku se dodávají i různé úchyty, takže je možné, že ti bude pasovat i patka současného hledáčku, pokud tam nějakou máš. Pokud nemáš uděláš dvě dírky do tubusu a přišroubuješ, nebo lze jeho základnu k tubusu přilepit. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24301
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#4

Příspěvek od MilAN »

A lištu nevyměňuj, nepomůžeš si. Roura tubusu v této délce se neprohne ani nebude kmitat - všechno tohle je v montáži.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#5

Příspěvek od Peťa »

Zkus pozorovat s napůl zasunutýma nohama montáže a i když by to třeba bylo nepohodlné tak si aspoň uděláš představu, co by posílení nohou přineslo. Ale EQ-2 jsem kdysi měl a i na krátký 10cm refraktor byla na hraně. Že by cena slušné montáže přesáhla cenu dalekohledu je jasné, ale toho bych se nebál - časem na tu montáž dáš dalekohledy lepší, montáž je v tomto případě nejslabší článek a proto si zaslouží upgradovat první, nějaká bazarová starší verze EQ-5 by tomu prospěla, obzvlášť když si s optikou spokojen. Menší dalekohled na předimenzované montáži je často lepší než velký dalekohled na montáži nestabilní. Místo nového hledáčku můžeš zvážit pořízení 32mm Plösslu, se zorným polem 2.5 stupně se už dá pracovat (zaměřovat pohledem podle tubusu a použít "klouby" spojující obě poloviny kruhů jako mířidla). A ten 32mm okulár je samozřejmě výborný i na pozorování, ta sada co jsi vyjmenoval prosí o doplnění o delší ohnisko.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#6

Příspěvek od vla »

Zkus pozorovat s napůl zasunutýma nohama montáže a i když by to třeba bylo nepohodlné tak si aspoň uděláš představu, co by posílení nohou přineslo.No to si neudělá, protože pořádné silné nohy stativu zkrácením původního chrastítka nasimulovat nelze.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#7

Příspěvek od Peťa »

No to si neudělá, protože pořádné silné nohy stativu zkrácením původního chrastítka nasimulovat nelze.
Nejslabší místo nohy stativu bývají spoje uprostřed, ty se zasunutím eliminují, takže by se to vylepšit mělo, zároveň se zkrátí páky na polovinu či třetinu.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5407
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#8

Příspěvek od vla »

Tak si to někdy porovnej s pořádným stativem ať víš o čem píšeš :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
micska
Příspěvky: 80
Registrován: 22. 02. 2013, 10:11

Vylepšení Astromaster 130/650 - má to cenu?

#9

Příspěvek od micska »

Nejslabší místo nohy stativu bývají spoje uprostřed, ty se zasunutím eliminují, takže by se to vylepšit mělo, zároveň se zkrátí páky na polovinu či třetinu.  
Tak takhle to, bohužel, není. Zkoumal jsem to ještě znovu a nejslabším místem je spojení nohou a a desky stativu, toto spojení je plastové a neudrží naprosto nic >:( zásadním zlepšením by bylo tyto kusy vyrobit z kovu, ale neznám nikoho, kdo by to uměl a měl tu možnost. Pak už by zbyla nejhorší vůle přímo v mechanice, ta se mi ale nezdá tak hrozná. Myslím, že ta se spíš projevuje nepřesností při pohybu než klepáním.
BTW, v podstatě jinak než se zasunutýma nohama nekoukám, musel bych tahat i štafle, takže tudy opravdu cesta nepovede   ;)

Nicméně v současné době to vidím spíš jen na minimální úpravy (Red dot hledáček - nevím proč mne nenapadlo tak jednoduché řešení jako 2 šroubky do tubusu  ::) ) a začnu šetřit na Dobsona, nejspíše desetipalec. Ono odvláčet dalekohled z auta či domu, položit na zem a hned koukat, to má hodně co do sebe..... Škoda, že jsem na to nepřišel už tehdy, když jsem kupovat tuten
Díky všem

EDIt: oprava chyb :-[
RC 150/1397 okuláry: SP 10mm, 25mm, Celestron OMNI 32mm, WO SWA 20mm 72°, ES 14mm 82°, ES 8,8mm 82°, ES 6,7mm 82°, ES 4,7mm 82°/ Baarlow Celestron Ultima 2x; triedr 7x50
Odpovědět