Cassiniho dělení???

Pozorování Slunce, Měsíce, planet, planetek, komet, meteorických rojů, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Cassiniho dělení???

#31

Příspěvek od MMys »

Už jsem to tady jednou vysvětloval - Registarem se dají skládat jen snímky obsahující hvězdy (algoritmus je striktně vyžaduje ke své funkci), ale zvládá libovolné transformace, i nelineární a je plně automatický. Registax zvládá jenom posuv snímků, ale funguje s libovolným obrazem.

Jestli to tedy chceš na snímky CCD kamerou tak ano, na to to je dělané, ale na planety, Měsíc atd... je to nepoužitelné.

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
SKYMASTER
Příspěvky: 871
Registrován: 05. 02. 2004, 05:32

Cassiniho dělení???

#32

Příspěvek od SKYMASTER »

A neco na planety pro rozliseni 1600x1200 aspon ? Co jsem sehnal bylo vzdy pro nejake webkamerky s malym rozlisenim.
Celestron CGE1400 SC355mm,Celestron C11GPS SC280mm,Televue TV-NP127 127mm APO FlatField refraktor,SW-80ED 80mm ED refraktor SBIG-ST2000XM CCD kamera, StellaCamII TV kamera, 100mm H-alfa refraktor....
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3910
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

Cassiniho dělení???

#33

Příspěvek od FunTomas »

Ty mas obraz planety velky viac ako 1000 pixlov, ked potrebujes taky soft? Aj keby to bol Mesiac, vzdy sa to da poskladat ako mozaika a spravidla sa to tak aj robi.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Cassiniho dělení???

#34

Příspěvek od P.D. »

Ve středu jsem byl opět na Brněnské hvězdárně a koukal jsem skrze oba velké refraktory téhle hvězdárny na Saturn i na Jupiter.

Zatímco na "malém" jsem enckeho dělení nerozlišil,tak na velkém i přes technické potíže na montáži jsem už enckeho dělení rozlišil celkem jasně. A u Jupiteru ačkoliv v té době byl ještě relativně nízko nad obzorem tak byla v obou dalekohledech vidět zřetelně rudá skvrna, bylo to poprvé co jsem viděl jak enckeho dělení ,tak rudou skvrnu na Jupiteru :nod: .

Pozorovací podmínky byly úžasné: nulový seing i při zvětšení kolem 300x byl obraz jasný a ostrý jak břitva (u 420x to bylo podobné,ovšem obraz hrozivou rychlostí utíka ze zorného pole) , bohužel jsem musel pointovat ručně,protože některý z demonstrátorů zapoměl vypnout pohon montáže a tak se stalo že se tubus zapřel o nohu montáže a nejspíš odešel motor. :behead:

Taky jsem si poprvé našel díky vhodné pozici i kometu T7-Linear a pár návštěvníků nechtělo věřit jak ten malý rozplizlý flek může být ta "krásná vlasatice" :D

Prostě jsem to musel napsat,protože to ve mě nechalo spoustu dojmů a tak jsem se o ně musel podělit. ;D
Uživatelský avatar
peta
Příspěvky: 432
Registrován: 21. 06. 2002, 20:06

Cassiniho dělení???

#35

Příspěvek od peta »

mne loni naopak 20cm brnensky refraktor zklamal...

pocatkem lonskeho roku jsme se byli mrknout na planety, pres 15cm refraktor byl obraz vyborny, nezvykle klidna atmosfera, viditelnych nekolik pasu na saturnu, zv. pres 300x nebyl problem... z toho duvodu jsme chteli vyzkouset o co bude lepsi 20cm objektiv, obraz v nem byl ale spise horsi... nevim cim to, kopule byla pritom radne vyvetrana

k enckeho deleni ale gratuluji, na to jsme se nejak nesoustredili :)
petr(zavinac)fajkos.com
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Cassiniho dělení???

#36

Příspěvek od MMys »

SKYMASTER napsal: A neco na planety pro rozliseni 1600x1200 aspon ? Co jsem sehnal bylo vzdy pro nejake webkamerky s malym rozlisenim.
Tohle mi prosim vysvetli, naco potrebujes na registraci snimku planet soft, co umi zpracovavat takhle velke snimky ? Vzdyt i s tim strojem, co mate k dispozici, nebude obraz planety vetsi nez par set pixelu. Nebo bude, ale bude to mrtve zvetseni, ze ktereho nic nevytahnes ani sebelepsim SW. Uvedom si, ze prumerna hodnota seeingu je nekde okolo 5", takze kdyz nemas adaptivni optiku, tak proste pri beznych velikostech pixelu CCD cipu obraz treba Saturnu ci Jupitera opravdu nemuze byt vetsi nez nejakych 300 pixelu, to mam prakticky vyzkousene.

A i kdyby, je tu problem druhy, registrace pres FFT, korelaci ci podobne algoritmy, ktere se na tenhle ucel pouzivaji, by byla pri takovem rozmeru vypocetne hodne narocna a dost by ses pri vetsim poctu snimku nacekal :-(

Predpokladam tedy, ze chces snimat vasi CCD kamerou planety. Takze musis z kazdeho snimku udelat vyrez. Pokud neumi SW ke kamere primo vycitat jen vyrez cipu, tak to musis nejprve orezat na rozumnou velikost pomoci nejakeho jineho SW, a na sekvenci snimku pak pustit asi nejlepe Registax.

P.S. a nenech se moc namlsat, ty dva snimky, co jsou tady na foru, to je excelentni pripad, kdy je seeing prakticky nulovy a rozliseni je limitovano dalekohledem a kamerou. Tohle se stava parkrat do roka. Ty dva snimky (Jupiter a Saturn) co mam na webu ja, mi nasadily latku hodne vysoko. Od te doby jsem nemel jiz takove stesti a lepsi se mi zatim nepovedly. Vzdy to je horsi, nekdy ne o moc, ale cekam, az se mi zase povede minimalne neco stejne dobreho.

Dal jsem si totiz na zacatku takove motto, ze k objektu, ktery jiz na strankach mam, pridam dalsi foto, jen kdyz je lepsi nez to dosavadni. (tedy krome pripadu, kdy jde o nejaky zajimavy ci vzacny ukaz, tam davam foto pokazde, kdyz je jen trochu publikovatelne)

http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
mamol
Příspěvky: 45
Registrován: 07. 01. 2003, 18:55

Cassiniho dělení???

#37

Příspěvek od mamol »

V neděli večer před 2 týdny jsem omrknul na zahradě oblohu a M31 viditelná pouhým okem včetně hvězd těsně nad obzorem slibovaly dobrou viditelnost. Naložil jsem vercajk do auta a vyrazil na kopec. Po tepelném vyrovnání jsem zvolil 340x zvětšení a namířil na Saturn. Stál jako přikovaný, Cassiniho dělení bylo vidět naprosto zřetelně a Enckeho taktéž, i když v náznaku. Tohle se mi ještě nepovedlo.
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Cassiniho dělení???

#38

Příspěvek od SKLP »

mamol napsal: V neděli večer před 2 týdny jsem omrknul na zahradě oblohu a M31 viditelná pouhým okem včetně hvězd těsně nad obzorem slibovaly dobrou viditelnost. Naložil jsem vercajk do auta a vyrazil na kopec. Po tepelném vyrovnání jsem zvolil 340x zvětšení a namířil na Saturn. Stál jako přikovaný, Cassiniho dělení bylo vidět naprosto zřetelně a Enckeho taktéž, i když v náznaku. Tohle se mi ještě nepovedlo.Taky máš na to dalekohled..... od Té doby co jsem spatřil náznaky Cass. dělení 60/700, tak jsem Saturn pozoroval jen jednou a podmínky nebyly úlně ideální, takže jsem již nespatřil nic = cass.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

Cassiniho dělení???

#39

Příspěvek od SKLP »

Pozorování komety T7 bylo neúspěšné, avšak Saturn se povedl.
R60/700 175x, již jde vidět pěkně stín na prstenci. Je sice
ještě malý, ale je tam. Spatřil jsem také Titana a Rheu!!!
A dnes Rhea úplně v pohodě. Mějte se a pozorujte.
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Cassiniho dělení???

#40

Příspěvek od igi »

Bol som pozorovat z piatku na sobotu, podmienky sa mi zdali celkom dobre. Zase som skusil Cassiniho delenie, a zda sa mi, ze uspesne(konecne). Zistil som, ze s okularmi, ktore mam (dodavaju sa k dalekohladu Pluto S) je max. zvacsenie okolo 100x, potom je obraz uz velmi nekvalitny. Po porovnani s okularom, ktory som doteraz pouzival, som dokonca zistil, ze ten je este horsi. Takze to je ten dovod, preco mam taky problem zbadat Cassiniho delenie. Takze setrim na nove, kvalitne okulare (snivam o Televue). Inak zima bola poriadna, tak som ani nevyskusal novu Webcam, lebo sa mi ju nechcelo instalovat. Snad nabuduce :).
Uživatelský avatar
P.D.
Příspěvky: 146
Registrován: 06. 10. 2003, 19:27

Cassiniho dělení???

#41

Příspěvek od P.D. »

Tak včera jsem poprvé zahořel svůj dalekohled,který se mi doma válí bezmála už půl roku :-[ a to přímo na Brněnské hvězdárně na Kraví hoře ;D

Ještě nedávno jsem pozoroval jen tak při otevřeném okně z pokoje,ale tentokrát jsem nechal 76mm zrcátko asi 5 minut vytemperovat a pak jsem se vrhl na pozorování, když jsem tam dal 20 mm okulár tak jsem nejdřív mylsel že se dívám do cizího dalekohledu,protože obraz byl oproti předchozím zkušenostem naprosto odlišný ( diametrálně lepší) když jsem pak dal vyměňoval okuláry za 12,5 a 6 mm tak u Saturnu jsem celkem jasně oddělil cassiniho dělení a na Jupiteru byly nádhreně vidět pásy v atmosféře.
Donedávna se mi obraz vždyck rozmazával a zdvojoval :repuke: :toilet: , nevím jestli to bylo tím že jsem ho nechal vytemperovat, nebo tím že se ten můj dalekohlídek zastyděl před těmi z hvězdárny a začal se snažit,ale včera vykresloval naprosto báječně. :bounce: :nod:
Uživatelský avatar
T.o.m
Příspěvky: 514
Registrován: 28. 05. 2002, 22:36

Cassiniho dělení???

#42

Příspěvek od T.o.m »

100% tím, že si mu nechal možnost "sčuchnout" ;Dse s teplotou astmosféry.
V zimě nechávám svůj newton venku minimálně hodinu, při velkých mrazech je potřeba ještě víc.
A nediv se, že se obraz zlepšil, protože když koukáš z okny z domu, tak se ti to muselo vlnit jak silnice v letním parnu ;D
Tom :hi:
Uživatelský avatar
igi
Příspěvky: 222
Registrován: 01. 05. 2003, 00:10

Cassiniho dělení???

#43

Příspěvek od igi »

Vcera sa na chvilku nad Blavou vyjasnilo, tak som vytiahol dalekohlad aspon na balkon, lebo uz mam dost slusny abstak :sick2:. Rozdiel teploty +20 v byte a -2 vonku urobil svoje, mesiac sa nedal ani zaostrit, tak sa to vlnilo. Takze treba nechat temperovat minimalne tu hodinu, ak nie viac. S obrazom to robi zazraky. :o
Uživatelský avatar
Sniper_RAT
Příspěvky: 135
Registrován: 06. 05. 2003, 00:07

Cassiniho dělení???

#44

Příspěvek od Sniper_RAT »

To já mám svůj dalekohled venku pořád,v nevytápěné kůlničce...takže se temperuje 24 hodin denně...Doufám,že mu (dalekohledu) to nevadí,nerad bych aby se mu něco stalo...obraz je super...docela mě zarazilo,že když zakryju hlavní zrdcadlo a nechám tam jen 50mm díru,je obraz Měsíce lepší než normálně,asi to je tím,že je méně světlý a jsou vidět lepší detaily... ???
Uživatelský avatar
Jirka86
Příspěvky: 89
Registrován: 15. 01. 2004, 23:10

Cassiniho dělení???

#45

Příspěvek od Jirka86 »

Vcera jsem mym refraktorem 102/500 pozoroval Saturn. Bylo okolo pul dvanacte, jasno, obraz se ani nehnul. Pri zvetseni 83x se mi zdalo, ze obcas tusim Cassiniho deleni (v oblasti, kde byl prstenec nejsirsi). Myslite si, ze to bylo mozne? Nebo se jednalo o halucinaci?
Odpovědět