Explore Scientific 82°

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
Rudohor
Příspěvky: 245
Registrován: 04. 09. 2012, 22:16

Explore Scientific 82

#31

Příspěvek od Rudohor »

Mal som moznost pozriet sa 14 a 8,8 za vecerneho svetla. 14 mi prisla pohodlna, 8,8 naopak nepohodlna. Pri 8,8 som musel som lepit mihalnice az ku sklu, aby som videl cele pole. Teraz citam, ze oboje by mali mat rovnaku vzdialenost vystupnej pupily 15,6 mm. Cim to je?
(Zeby som sa principialne zle dival do okularov a mal chybne ocakavania?)
ms
Příspěvky: 205
Registrován: 06. 07. 2012, 17:48
Bydliště: Trenčín
Věk: 51

Explore Scientific 82

#32

Příspěvek od ms »

Mal som moznost priamo porovnat okulary ES 82 st. S mojimi Naglermi. Cakal som nieco podobne ale ma to k tomu daleko. Rozdiel v kvalite minimalne zodpoveda rozdielu v cene... Radsej dva naglery alebo delosy / pentaxy xw, ako plny suflik takehoto niecoho. Volil by som 13 a 7 mm. Kup si jeden ES ak to povazujes za dobry napad (napr. 14) a skus potom ine znacky. Neradim kupovat hned celu radu bez skusenosti
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Explore Scientific 82

#33

Příspěvek od stana »

Mal som moznost priamo porovnat okulary ES 82 st. S mojimi Naglermi. Cakal som nieco podobne ale ma to k tomu daleko. Rozdiel v kvalite minimalne zodpoveda rozdielu v cene... Radsej dva naglery alebo delosy / pentaxy xw, ako plny suflik takehoto niecoho. Volil by som 13 a 7 mm. Kup si jeden ES ak to povazujes za dobry napad (napr. 14) a skus potom ine znacky. Neradim kupovat hned celu radu bez skusenostiMoje rada je jak zaseklá gramodeska...Jestli to s cigány nerušeno omezením okulárů myslíte trochu vážně, tak "oknem" je tem Ethos 13 mm...
Že jsem ho za levno prodal, tak asi proto, že "vichřice brala domky a konta"
::)
Já měl tak krásný a smysluplný kufr okulárů, který můžu doporučit na 100 %....A sice Ethos 8, 13 mm a pak Panoptik 19-24 mm..
V podstatě s těmi třemi okuláry to bude pozorovací SUPR, ale tesání se... o vhodnosti tlustého skla, to bude nuda a ztráta času...A blaa bla..
:-X
Ohledně off-topiku, tak na ES-82 se vyserkaj a místo čtyř klonů si kup jednoho Ethose!! Kurva!!! Pííípp...pííp.. Je to fakt jak bitka s větrnýmy mlýny.... :D
P.S. můj názor.. :-* :-/
ES jsou klony Meade...
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
ladis
Příspěvky: 2969
Registrován: 05. 09. 2006, 05:12
Bydliště: Dolní Bousov
Věk: 44

Explore Scientific 82

#34

Příspěvek od ladis »

Original je original, o tom zadna. Avsak musim rovnez rici, ze ES 82st velice pekne zobrazuji i s newtonem f/5...
Obrázek
Ladislav Červinka
vizuální pozorování a fotometrie proměnných hvězd a zákrytů hvězd planetkami
Uživatelský avatar
Fry
Příspěvky: 70
Registrován: 27. 12. 2012, 16:37

Explore Scientific 82

#35

Příspěvek od Fry »

Tak mi došli prvé dve ES-ká 14 a 8,8mm, ešte čakám na 11mm.

Viacej mi sedí a je pohodlnejšia 14mm verzia do 8,8mm sa o trochu horšie díva, ak chce človek obsiahnuť celé zorné pole. Ani so 14mm to nieje ideálne, oko je potrebné mať skoro až prilepené k okuláru ale ešte je je to pre mňa prijateľné.

Skúšal som ich zatiaľ na mesiaci, slnku, jupiteri a aj nejaké DSO som pozrel. Nemám ich veľmi s  čím porovnávať azda len s 15mm plossl-om tu sa mi zdá, že to ES-ko 14 nemá až tak ostrý obraz oproti tomu plossl-u ale veľký rozdiel to nieje. Pri večernom pozorovaní, je podhľad do nich celkom OK, cez deň, prípadne na mesiaci je to mierne horšie.

Čo ma však úplne zarazilo je, že v 14mm okulári je vo vnútri na šošovkách akési vlákno a rovno v strede zorného poľa. Nečakal som, že pri takto drahých okulároch môže takéto situácia nastať. Pri pozorovaní to nevadí a vlákno nevidno ale aj tak ma serie, že tam je. Myslíte, že by som ho mal vrátiť alebo reklamovať?
| Triéder: Bresser 10x50 |
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Explore Scientific 82

#36

Příspěvek od Rekmarik »

Čo ma však úplne zarazilo je, že v 14mm okulári je vo vnútri na šošovkách akési vlákno a rovno v strede zorného poľa. Nečakal som, že pri takto drahých okulároch môže takéto situácia nastať. Pri pozorovaní to nevadí a vlákno nevidno ale aj tak ma serie, že tam je. Myslíte, že by som ho mal vrátiť alebo reklamovať?
Jestli je vlákno prokazatelně uvnitř a je zřetelně vidět - to je rozhodně reklamovatelné - samozřejmě tam nemá co dělat. To se Ti vůbec nedivím, že Tě to ... štve .. nový okulár by měl být jako ze škatulky.

Na pozorování to vliv mít může a nemusí - záleží jak moc silné a viditelné to vlákno je.. jen tak pro zajímavost je možné to nafotit ? to vlákno se táhne od kraje ? a nebo je to jen skutečně nějaká drobnost, která se dá sklepnout někam ke kraji ...?
Uživatelský avatar
mitovka
Příspěvky: 2106
Registrován: 17. 12. 2007, 06:38

Explore Scientific 82

#37

Příspěvek od mitovka »

Rozhodne to pošli nazad.
mitovka
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Explore Scientific 82

#38

Příspěvek od rys »

Zdravím,který okular k N250x1200 bude lepší ES 14 82°,ES 24 68° nebo stojí za to ES 14 100°.Díky .
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7202
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Re: Explore Scientific 82

#39

Příspěvek od Artaban »

rys: To přece taky záleží, jaké zvětšení potřebuješ. Jestli 50x, nebo 85x. Jako nejmenší zvětšení pro N. 250/1200 bych asi koupil http://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/pr ... -24mm-82-2

A jako další zvětšení bych bral 109x http://www.dalekohledy-mikroskopy.cz/pr ... es-11mm-82 protože zvětšení 85x není daleko od 50x

Explore Scientific 14mm / 100° (2") není moc levný a je to dvoupalec. Taky proto bych dal přednost okuláru ES 14mm / 82° a v tvém případě spíš okuláru ES 11mm / 82°
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
rys
Příspěvky: 517
Registrován: 13. 05. 2016, 23:01

Re: Explore Scientific 82

#40

Příspěvek od rys »

Díky,jen jsem myslel že by ta ES 14 100° nahradila i tu 24ku,a jak to tady čtu tak nejuniverzálnější okulár je 13 Ethos,I p.Zhajský trvidil že mu Ethos nahradil 28 Panoptic.A jde mi hlavně o pohodu u pozorování a ES 100°prý není náchylný na polohu oka.Nejlepší by bylo vyzkoušet,jenže jsem od Telče a všude je to dost daleko.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Okulár Explore Scientific 6,7mm 82 stupňů

#41

Příspěvek od vla »

Potřeboval bych nějaké zkušenosti s těmito konkrétními okuláry, jsem celkem náročný na kvalitu a netuším, jestli by mi mohly stačit. Jde o použítí v binodalekohledu https://www.apm-telescopes.de/de/ferngl ... -uf24.html, nyní mám DE Lite 9mm a uvítal bych trošku větší zvětšení při stejném zorném poli. Takže řeším jestli toto a nebo rovnou toto:http://www.supra-dalekohledy.cz/okular- ... 26517.html což je ovšem dvojnásobná cena.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2744
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Re: Okulár Explore Scientific 6,7mm 82 stupňů

#42

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Myslím, že do toho binoše je to adekvátní okulár... Vixenem SSW v podstatě nic nezískáš. Koupil bych tu novější verzi N2 ( ale ona už asi ta starší ani nebude..). Je to za stejné peníze.

https://www.apm-telescopes.de/de/okular ... -67mm.html

Akorát pokud bys tím koukal i na krajinu a fógly, tak nezapoměň, že mají velké poduškové zkreslení. I když - až teď mi docvaklo, že to už na den bude moc velké zvětšení... Pro porovnání, též komfortu, bych si v SUPRA půjčil i Morpheusy.

Tenhle novější binoš s lepším sklem by mne zajímal, jak ukazuje.. Jaké jsou zkušenosti ?
trud
Příspěvky: 12
Registrován: 05. 07. 2020, 23:59
Bydliště: Púchov
Věk: 50

Re: Explore Scientific 82°

#43

Příspěvek od trud »

Chcel by som kúpiť Explore scientific 6,7 alebo 8,8. Kupoval to už dakto priamo od pinpongáča?
napr.tu
https://www.aliexpress.com/item/3294940 ... ROhZd&mp=1

Len jednej veci nerozumiem, na niektorých foto je nápis " fully multi-coated " a na dalších " EMD coatings "
Podla internetu je EMD len spôsob nanesenia ochrannej vrstvy.
Uživatelský avatar
Dansemacabre
Příspěvky: 1481
Registrován: 10. 04. 2015, 21:16

Re: Explore Scientific 82°

#44

Příspěvek od Dansemacabre »

Trud: v tuhle chvíli bych se nákup těchto starších vykašlal, když za stejnou cenu vydali novou řadu "long eye relief", která je údajně o dost lepší než ta předchozí. Zatím mají jen 8.5, 6.5 a 4.5 (což je ale zároveň to, co bys rád).
navíc: objednávka na Aliexpressu za 129 USD sice vypadá levněji, ale po započtení DPH a cla se dostaneš na podobnou částku, jako bys platil tady, (a k tomu téměř nemožná reklamace). Navíc budeš kvůli covidu čekat tři měsíce, než ti to přijde.

https://www.bresser.de/en/Astronomy/EXP ... R+EYEPIECE

Obrázek
ES 12" dobson, APM 100mm ED APO binar
trud
Příspěvky: 12
Registrován: 05. 07. 2020, 23:59
Bydliště: Púchov
Věk: 50

Re: Explore Scientific 82°

#45

Příspěvek od trud »

Vďaka.. Takže uz je nová rada. Tak to hej.. Skúsil by som tú. Len neviem pre ktorý sa rozhodnút.. Ktorým začať. Nemam zatiaľ financie na viac ako jeden. Bud ten 8.5..alebo 6.5 do 6" dobsona. Príde mi ze ten 8.5 zo zvetsenim 140* využijem viac ako 6 5 ktorá da 185*.
Odpovědět