Messier R152S

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
snajder
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 10. 2012, 05:51

Messier R152S

#1

Příspěvek od snajder »

Zdravím astrofotografi Zvažuji si pořídit svuj první dalekohled a tento mi nějak padl do oka tak bych se vás chtěl zeptat jestli máte s tímto Messier R152S někdo zkušenost, popřípadě jestli má cenu ho kupovat. Budu rád za každou odpověď předem vám moc děkuji.

Zde posílám odkaz na dalekohled - http://www.skyatnightmagazine.com/revie ... sier-r152s
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Messier R152S

#2

Příspěvek od Vabra »

Pri zadostech o ne/doporuceni nejakeho konkretniho dlekohledu je nutno uvadet ucel, za jakym si jej planujes poridit.
Pokud vyjdu z osloveni primarne astrofotografu, pak te musim zklamat R152S na fotografii vhodny neni. Jedna se o hodne svetelny achromat, ktery bude trpet velkou barevnou vadou jak pro fotograficke pouziti, tak bude limitovan i na mensi/stredni zvetseni pri vizualni koukani.

Obecne nevim k cemu bych si dnes porizoval podobny dalekohled...snad jen na prohlidky oblohy malym zvetsenim - jako hledac komet...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24261
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Messier R152S

#3

Příspěvek od MilAN »

Nebyl bych u 4 čočkového plan-achromatu tak kritický.
A je dost zrádné uvažovat o vlastnostech, když se tím nepodívám nebo nevyzkouším.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Messier R152S

#4

Příspěvek od Vabra »

OK, je to slozitejsi 4 cockova konstrukce a pro astrofoto bude mit vyhodu rovneho pole.

Bohuzel na netu se prakticky nevyskytuji snimky na R152s porizene a z toho lze usoudit, ze jeho pouziti pro astrofoto prinejmensim neni popularni.

Jediny snimek ktery jsem zachytil ma barevnou vadu hodne velkou:
http://img24.imageshack.us/img24/9124/m33p.jpg (odkazovany z polskeho fora diskutujiciho R152S).

Ale mozna by to nebyl spatny special na foceni pres uzkopasmove filtry (neco podobneho tady zkousi kolega Konihlav).

Nicmene si porad myslim, ze pro zacatecnika udela lepsi sluzbu -zejmena pro astrofoto - reflektor (Newton+CC, Mak-Newton) nebo nejake mensi ED s rovnacem.

Samozrejme musim po pravde dodat, ze jsem pres R152 ani nefotil ani pres nej nekoukal... ;)
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Messier R152S

#5

Příspěvek od achromat »

na nete sa tych fotiek da najst viac, treba len hladat, aj tu nafore su odkazy, treba len hladat starsie vlakno, vsetko sa opakuje...

najskor si poriadne prestuduj cele forum a zistis, ze tu tazku 11 kg krávu budes musiet na nieco aj "polozit" a pointovat, a bude to minimalne EQ6-ka...

farebnu vadu to ma aj napriek Petzval konstrukcii slusnu, co vsak zaroven neznamena, ze fotenie je nemozne, akurat zabudni na omalovanky cez DLSR, Halfa bude ale o niecom inom a osobne čb foto DSO mi je blizsie...
Uživatelský avatar
achromat
Příspěvky: 342
Registrován: 07. 01. 2008, 23:46

Messier R152S

#6

Příspěvek od achromat »

v tomto vlakne  mas priklad ako moj petzval 140/800 zvladne mesiac, bez fitra a s contrast boosterom:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 94/405#405
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Messier R152S

#7

Příspěvek od vla »

Na odkazu je krásně vidět měkká kresba v důsledku barevné vady. Lze předpokládat, že Messier na tom bude o něco hůř díky větší světelnosti. Na druhé straně Vixenem jsem koukal a ohledně bar. vady byl výrazně lepší než SW 120/600. I na planety mi přišlo zvětšení na Vixenu kolem cca 100x přijatelné, u SW nikoli. Takže je to dost o tvých představách a nárocích na zobrazení. Různé filtry samozřejmě barvu částečně odstraní, ale zároveň zkreslí výsledné podání pozorovaného objektu. Jestli je možné rozhodně doporučuji před koupí vyzkoušet.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
snajder
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 10. 2012, 05:51

Messier R152S

#8

Příspěvek od snajder »

diky za rychlé odpovědi, využít bych to chtěl na astfofotografie, radil jsem se s jedním pánem a ten mi doporučil skywatcher ED80 a montáž HEQ5, tak bych se vás chtěl taky zeptat jestli mi muže nědo doporučit nějaký dalekohled a montáž ? limit ceny by mě být tak do 3000-3500$ .
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5403
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Messier R152S

#9

Příspěvek od vla »

Já myslím, že je to docela dobrá kombinace, k ceně dalekohledu s montáží bys měl ještě připočítat rovnač/reduktor, pointační dalekohled, autoguider, a pak něco čím budeš fotit a dle toho nějaké filtry. U nás by ses do ceny tak-tak vešel, v dolarové oblasti to asi vyjde s mírnou rezervou. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3885
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Messier R152S

#10

Příspěvek od Vabra »

Pokud mas k dispozici 3000-3500$, tak bych spise doporucil poridit EQ6 nez HEQ5. Je to solidnejsi zaklad, osidit se da kde co, ale montaz je to nejdulezitejsi.
Pouze v pripade ze je nutna snadnejsi transportovatelnost, nizsi hmotnost sel bych do HEQ5.
ED80/600 je solidni zaklad optiky a urcite s nim neudelas chybu...
K pointaci bude asi nejlevnejsi cesta pres maly notebook (pokud jej mas) a kameru typu QHY5. Pripadne mohu doporucit Lacertu MGEN ale to je drazsi reseni.

Nicmene je videt ze se teprve orientujes a tak bych s celkovou investici v zamyslenem radu jeste nekolikrat konzultoval treba i ve specializovanych prodejnach (dalekohledy.cz, supra.cz...)
Obecne je vetsi investice najednou levnejsi cesta nez postupne upgrady a pokusy/omyly, kterymi si vetsina z nas prosla.

Ale postupna cesta te zase utuzi ve tvem zajmu. Prece jen i jen lehce pouzite astrozbozi v perfektnim stavu se kvuli male skupine kupcu prodava s pomerne velkou ztratou (obvykle 30-50%). Obracene je mistni bazar moznosti rozumne nakoupit...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17622
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Messier R152S

#11

Příspěvek od MMys »

Vabra - tazatel je v USA, byť píše česky. Takže připadají v úvahu tamější obchody.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
snajder
Příspěvky: 4
Registrován: 07. 10. 2012, 05:51

Messier R152S

#12

Příspěvek od snajder »

Ano bydlím v USA takže když by jste někdo věděl o nějakým eshopu tak budu velice rád. Jako hlavní dalekohled ED80 pan Myslivec mi ho i doporučil takže tam asi vahat nebudu ohledně pointace tak laptop mám 15" ale uvažuji o koupi nějakého menšího, a co se týče druhého dalekohledu tak bych byl rád za každou radu jaký koupit, koukal jsem se i na kameru co jsi mi doporučoval HQY5 a da se tu sehnat za slušné penize.
Uživatelský avatar
mato
Příspěvky: 148
Registrován: 21. 06. 2007, 17:32

Re: Messier R152S

#13

Příspěvek od mato »

Ahojte
Ked tu rozoberate r152s zaujmalo by ma ake by boli opticke rozdiely teda aj v kvalite objektivov ,keby som si mal vybrat medzi.
1:BESSER Messier AR-127S / 635
2:Explore Scientific AR127/825
Mate niekdo skusenosti s tymito dalekohladmi prednostne na pozorovanie v sirokom poli a DSO,mesiac s binonadstavcom sem tam jupiter ,saturn aj ked verim ze do velkych zvecseni to asi nebude.
Uživatelský avatar
Roman (Rick)
Příspěvky: 6076
Registrován: 12. 08. 2007, 23:11
Bydliště: Bratislava

Re: Messier R152S

#14

Příspěvek od Roman (Rick) »

Ja mám skúsenosti s ES AR127/825 a bol to skvelý refráčik. Opticky aj mechanicky na výbornej úrovni. S binonástavcom som bez barlowa/GPC nezaostril ani náhodou, takže treba rátať s predĺžením ohniska (ale to platí aj pre Bressera). Osobne, pri malých zväčšeniach nebude chromatická vada vadiť a kratšie ohnisko Bressera ti asi poskytne trochu uspokojivejší pohľad ...
PetrMat
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 12. 2018, 22:06

Bresser Messier AR-152S versus AR-152L

#15

Příspěvek od PetrMat »

Ahoj vsem!
Prosim o radu, blíží se mi 40 a rad bych si splnil muj sen v podobe velkeho a "bezudrzboveho" dalekohledu. Jsem rozhodnuty pro cockovy, abych nemusel serizovat zrcadla a casem i prekovovat, proste, aby mi vydrzel naporad. Rozhoduji se mezi Bresser Messier AR-152S a prodlouzenou verzi L, tedy Bresser Messier AR-152L 1200 mm, f/7,9. Ciste jen pro pozorovani vseho mozneho. Oba na montazi EXOS-2. Kvuli barevne vade, bude asi lepsi ten delsi, ze? Tedy pokud v tom bude znacny rozdil... Vim, ze pri mensich zvetseni to bude asi jedno, ale co pri takovem 200 nasobnem, tam uz asi rozdil na planetach a jasnych hvezdach bude, ze? F 7,9 se mi zda na DSO stale dobre cislo.... Myslite si, ze ve stejne cenove relaci bych nemel sahnout po necem jinem a jakou verzi byste mi doporucovali.. Ja preferuji DSO, zena a deti zase mesic a planety.... Dekuji vsem a hodne zdaru do roku 2019. Petr
Odpovědět