Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Dalekohled pro začátečníka

#1876

Příspěvek od Petrdr »

Měl bych dotaz na odborníky. Zajímal by mě rozdíl ve dvou provedeních malokuku - jeden s objímkami

http://www.binox.cz/80mm-refraktory-coc ... 3/obrazky/

a druhý bez nich

http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3494.html

Jako laik vidím jiný hledáček a jiný hranol,ale zajímalo by mě jestli není rozdíl ještě jinde jako v okulárovém výtahu a co já vím kde ještě. Zkrátka co je podle vás lepší. Díky.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Dalekohled pro začátečníka

#1877

Příspěvek od Peťa »

Tak u Supry je na druhém obrázku také verze s kruhy, a stalo se, že mi jeden zahraniční obchodník řekl, že neví a neovlivní, co zrovna SkyWatcher v té krabici přesně dodává za verzi a příslušenství, že se to uvidí po rozbalení - na fotky nespoléhej a zavolej si tam a vyptej se. Já osobně bych radši verzi bez kruhů, protože malé krátké dalekohledy rád používám i na fotostativech jako spektivy nebo na cesty.

EDIT: teď vidím, že ty verze s kruhy mají takovou podivnou kombinaci adaptérů a že i tam to zřejmě jde přes fotozávit - no to by snad šlo na fotostativ taky.
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Dalekohled pro začátečníka

#1878

Příspěvek od Petrdr »

No já ho právě vybalil a mám verzi s kruhy,což jsem teda zrovna nechtěl a proto se ptám co je na něm jiného. Zespodu kruhů je adaptér na fotostativ, tak aspoň něco. Zřejmě je to asi opravdu loterie co člověk dostane.
Vůbec mě nenapadlo ptát se jakou verzi dostanu,ale má to pro mě i jednu výhodu. Hranol obraz převrací tak,že vidím stranově i výškově správně,což ocení děti, že nebudou ztracené.
Nevýhody vidím zatím dvě - hranol má 45 stupňů,tak snad si nezlomím krk až budu koukat nad sebe a ty kruhy něco váží a budou vadit v batohu.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dalekohled pro začátečníka

#1879

Příspěvek od deneb »

tak těch 45° je na zlomení krku, rychle jsem sháněl 90°
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Dalekohled pro začátečníka

#1880

Příspěvek od Peťa »

Můžeš to brát i z té lepší stránky - máš kruhy na později na lepší montáž. V ideálním případě si můžeš sehnat krátkou "Vixen" lištu s fotozávitem, a přišroubovat ji na dalekohled tak, aby se vešla mezi kruhy když je chceš náhodou použít na AZ-3. Když se zeptáš v bazaru nebo p.Zahajského, tak snad něco seženeš, novou krátkou nikde nevidím, já je sháněl od prodejců ze zbytků rozebraných rozbitých dalekohledů. Pro ilustraci nová, co by se musela krátit zde: http://www.supra-dalekohledy.cz/lista-s ... -4439.html.

Montáž pak není problém, odšroubuješ výtah, vyvrtáš jednu nebo dvě díry do plechu, přišroubuješ lištu černými šrouby tak aby moc nepřesahovaly přes matky, no a vrátíš výtah na místo. Dej si pozor, aby fotozávit byl na liště spíš vzadu než vepředu - kousek za těžištěm směrem k výtahu.

S hranolem bych si hlavu nedělal, s AZ-3 je to okolo zenitu stejně slabota. Další slabinou převracejícího hranolu co máš jsou velká zvětšení a planety - ale na to je dalekohled stejně nevhodný, takže to taky nevadí. Koneckonců, zrcátko nebo 90° hranol koupíš při troše štěsti kolem pěti stovek, a pak máš oboje - něco jako http://www.supra-dalekohledy.cz/zrcatko ... -4492.html (mimochodem to není zrcátko jak je uveden v popisu, ale nepřevracecí hranol - tj. obraz je stranově převrácen jako u zrcátka).
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4559
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#1881

Příspěvek od dvader »

A u obzoru (nebo na denní pozorování) se ti může s tou 45° koukat pohodlněji...
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled pro začátečníka

#1882

Příspěvek od MilAN »

(mimochodem to není zrcátko jak je uveden v popisu, ale nepřevracecí hranol - tj. obraz je stranově převrácen jako u zrcátka).Jsi si jistý,že to je hranol, který nedává správný převrácený obraz ? Ono je technologicky i cenově jednodušší , aby při 45° tam byl amici hranol, kde dochází k totálnímu odrazu .
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Dalekohled pro začátečníka

#1883

Příspěvek od Peťa »


Jsi si jistý,že to je hranol, který  nedává správný převrácený obraz ? Ono je technologicky  i cenově  jednodušší , aby při  45° tam byl amici hranol, kde dochází k totálnímu odrazu .


Pozor, to se týká toho 90° hranolu co jsem linkoval - tedy http://www.supra-dalekohledy.cz/zrcatko ... -4492.html. Supra píše zrcátko, jiné shopy píšou hranol, Celestron píše místy hranol nebo neudává nic, a když se otevře, vypadne hranol.
Uživatelský avatar
Petrdr
Příspěvky: 10
Registrován: 14. 11. 2015, 21:12

Dalekohled pro začátečníka

#1884

Příspěvek od Petrdr »

Tak zatím na pozemní pokoukání je 45 stupňů dobrý. Jestli mi to bude vadit na oblohu, tak koupím 90 stupňů.
Uživatelský avatar
Janienka
Příspěvky: 8
Registrován: 06. 12. 2015, 12:44

Dalekohled pro začátečníka

#1885

Příspěvek od Janienka »

Hezký večer,

dotazů na pořízení nového dalekohledu je nespočet.. Vánoce se blíží, s nimi stresy a čím dál míň času..

Vybalím to narovinu-potřebuji jako začátečník poradit,jaký dalekohled pořídit do 5000,-Kč. Moc mě zajímají DSO,Měsíc,planety.. Pokud by šlo i něco vyfotit,bylo by to úžasné!!! Samozřejmě neočekávám výsledky jako z planetária nebo z encyklopedií o vesmíru Ale nějaký slušný kousek za slušný peníz.

Dostala jsem pouze negativní ohlasy,když jsem vložila určitý model. Proto bych potřebovala radu někoho,kdo má zkušenosti,aby mi mohl říct,jestli reflektor či refraktor a hlavně:Jo tak ten a ten dalekohled mám odzkoušený a požadavky splňuje ;D Jsem náročná, vím,ale jak říkám, čas se krátí....

Moc Vás proto prosím o radu.. :-/ Jsou přeci Vánoce ;D

Moc děkuji ;)
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4559
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#1886

Příspěvek od dvader »

To Janienka:

Nejdříve potřebujeme doplnit tvé požadavky:
1. Odkud budeš koukat, z města nebo z místa mimo město, kde je dobrá tma?
2. Budeš chtít dalekohled převážet - autem nebo hromadnou dopravou?

Jinak v podstatě nelze mít univerzální sestavu jak na koukání, tak na focení... A focení je jiná liga, pro začátek bych se spokojil s koukáním - i tak budeš moct zkoušet třeba fotky Měsíce.
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Vabra
Příspěvky: 3887
Registrován: 10. 02. 2006, 17:20

Dalekohled pro začátečníka

#1887

Příspěvek od Vabra »

DSO, Měsíc, planety a kdyby to šlo i něco na focení...

To opravdu pořídit za ty peníze NELZE!

Relativně univerzální dalekohled na dohled této cenové relaci je dobson o průměru 150mm. Ale nový je okolo 6.5tisíce. Bazarový by neměl být problém okolo 4...

Ale v zásadě můžeš zapomenout na focení :-/

Na Měsíc, Slunce, jasnější planety a nejjasnější DSO funguje celkem slušně Lidlskop 70/700mm (nebo podobné achromatické refráčky s světelností okolo F10), ale u něj se v posledních letech zhoršila montáž (před 10 lety jsem na montáži lidlskopu byl schopen pokusničit s focením).

Alternativou je i triedr, pokud upřednostníš DSO před planetami, Sluncem a Měsícem. Ten lze za uvažovanou cenu pořídit již poměrně kvalitní... a ze všech alternativ je asi jako dárek IMHO nejvhodnější...
Pavel Vabrousek
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4559
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#1888

Příspěvek od dvader »

Jo, jak píše Vabra...
Přesně ke 150 Dobsonu jsem směřoval, ale už je to holt více než těch 5 tisíc.  :-[

V poslední době se tu tato hranice objevuje celkem často, asi to je nějaká psychologická hranice... Chápu, že každý na tom není finančně stejně, ale tím spíše je třeba se řídit heslem „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci“.
Pro slušný dalekohled na relativně univerzální pozorování (Měsíc, planety, DSO) je prostě nějaká minimální hranice a tu v současné době asi určuje ta 150 Dobson.  ;)

Eventuálně bych vzal pro začátečníka na milost i tu 130/650:
http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3660.html
Ale pouze na pevné stanoviště, kde bude k dispozici vhodný stolek a tmavá obloha (vesnice, chata, ...).
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24378
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Dalekohled pro začátečníka

#1889

Příspěvek od MilAN »

Já bych ho na milost nevzal - je to hodně velký kompromis a bude k tomu potřeba dokoupit minimálně jeden okulár pro zvětšení, které by využilo možnosti té optiky. U Dobsona 150/1200 na to postačí už i setové, které jsou v ceně.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
Beny9700
Příspěvky: 29
Registrován: 25. 11. 2013, 20:43

Dalekohled pro začátečníka

#1890

Příspěvek od Beny9700 »

Je pro začátečníka vhodný Maksutov 102/1300? Na planety, Měsíc a experimentování s astrofotografií. Najít nějaké DSO.
Děkuji za odpovědi.
Odpovědět