Dalekohled pro začátečníka

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dalekohled pro začátečníka

#931

Příspěvek od deneb »

Prosím ukončeme diskuzi o měsíčním filtru. někomu jas vadí, jinému ne (mě ano).
ať si koupím okulár 7 (6) mm. a pozoruje. sám se rozhodne zda koupit/nekoupit měsíční filtr. popř. další filtry. nejlepší je když k rozhodnutí dojde vlastním pozorováním a dedukcí :)
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3534
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Dalekohled pro začátečníka

#932

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Prosím ukončeme diskuzi o měsíčním filtru. někomu jas vadí, jinému ne (mě ano).
ať si koupím okulár 7 (6) mm. a pozoruje. sám se rozhodne zda koupit/nekoupit měsíční filtr. popř. další filtry. nejlepší je když k rozhodnutí dojde vlastním pozorováním a dedukcí  :)
Diskuzi o měsíčním filtru bude na čase ukončit teprve, až takovou pitomost přestanou lidi doporučovat začátečníkům jako první příslušenství, které si mají dokoupit.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Rekmarik
Příspěvky: 1179
Registrován: 31. 10. 2012, 12:11

Dalekohled pro začátečníka

#933

Příspěvek od Rekmarik »

kdo poradí tobě, poradí i mě  

No to sis teda poradil dost podivně, řečeno slušně .. už vidím iživatele "jedle" jak jde do obchodu a říká, dejte mi prosím dva a nebo raději tři Barlovy ..  ;)

K tomu ještě na DSO jak píšeš nějaký 2" okulár klidně i 40mm .. ?
"jedle" sice klade dotazy, které se tu opakují stále dokola a stačilo by si to tady přečíst, ale není třeba být zlomyslný a dávat mu takové rady ne ?  :o


edit: abych netvořil zbytečně další příspěvek - vždyť právě tyhlety opakující se dotazy a následné diskuze znepřehledňují vlákna která jsou pak dlouhá a těžko v nich člověk hledá něco validního ..
Uživatelský avatar
jedle
Příspěvky: 7
Registrován: 16. 09. 2014, 10:37

Dalekohled pro začátečníka

#934

Příspěvek od jedle »

Pokud jde o to, že kladu opakující se dotazy, tak se omlouvám. Na mojí obranu bych akorát uvedl, že na zdejším fóru je vláken dost a dost rozsáhlých a je tedy rychlejší se zeptat.:)

Co se týká diskuze o filtrech a pod. Já jsem samozřejmě pro to, aby byla diskuze co nejživější. Je mi jasný, že na položené otázky není jen jedna odpověď.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Dalekohled pro začátečníka

#935

Příspěvek od vla »

Jistě je to nejrychlejší, ovšem do kdy bude zkušenější bavit psát každému extra a diskutovat stále dokolo o tomtéž. Mě už to teda moc nebaví. Možná by bylo dobré, kdyby se každý spoléhal na sebe a svému koníčku věnoval svůj čas a ne aby to dělali ostatní za něj stále dokola. Možná by se při samostudiu dozvěděl i spoustu dalších věcí, na které by se za chvíli, stejně jako tucty jeho předchůdců, znovu ptal. No, možná je lepší být líný a nechat si všechno přednést na zlaté míse. Vždyť čas ostatních je přeci bezcenný. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
deneb
Příspěvky: 387
Registrován: 06. 07. 2011, 13:36

Dalekohled pro začátečníka

#936

Příspěvek od deneb »

Možná by bylo dobré, kdyby se každý spoléhal na sebe
souhlasím s vla, ještě lepší jsou ti co "dostali" něco za pár korun na chvějící se montáží, a zpětně chtějí poradit.
jediná rada je - pořiď si dobsona - málo peněz 150/1200, více 200-250/1200 + 1 okulár na 170-200x zvětšení a TEČKA.
zbytek jenom na dotazy typu - pozorují měsíc a bolí mě oči. našel jsem (podle stellaria atd.) něco nepatrného co má být mlhovina, jak to mám vidět lépe?
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#937

Příspěvek od Artaban »

Takové debaty tady budou pořád. Naprostý začátečník, co nikdy nepozoroval a nemá ani žádné teoretické znalosti, bude dávat otázky stejné, jako ty předním. Krom lenosti něco zjišťovat, to může být i tím, že za těch pár týdnů, nebo dokonce dnů možná došlo v optice k nějakému pokroku Tak proč kupovat zastaralé modely dalekohledů :)
Mě spíš vadí, že začátečník, který parkrát už pozoroval, dává rady a pak se musí uvádět na pravou míru. Tohle je nejen zbytečné, ale špatné, kdyby to nahodou někdo zkušenější nenapravil.
Je to diskuzní fórum a kdo nechce, ať neodpovídá.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
jirka n.
Příspěvky: 65
Registrován: 19. 04. 2014, 21:49
Bydliště: doudleby n.orlici
Věk: 70

Dalekohled pro začátečníka

#938

Příspěvek od jirka n. »

Zdravím. Rozhodně 200/1200 nebo 200/1000 bude o poznání lepší než stopadesátka. Pokud nechcete fotit tak je montáž Dobson ideální. Na pozorování planet je výborný Maksutov. Já mám sice jen 90/1250 ale jsem udiven vynikalicí ostrostí a kontrastem. Za 6ticíc by mohl být větší a výkonější. Maksutov bude vždy menší, lehči, skladnější a pod. při stejném výkonu. J.
weszter
Příspěvky: 163
Registrován: 15. 02. 2013, 21:51
Bydliště: Pardubice
Věk: 47

Dalekohled pro začátečníka

#939

Příspěvek od weszter »

a nebylo by lepší, aby se zájemce domluvil na společném pozorování a u někoho si prohlédl to o co má zájem a ozkoušel sám?
možná to sice bude na pár výletů, ale dle mého názoru je to to nejlepší, co může začátečník udělat před rozhodnutím...
věřím, že se zde najde dost ochotných, kteří předvedou a vysvětlí v praxi...
Explore Scientific 12" UltraLight Dobson, Celestron ED80, iOptron CEM40, Classic Cassegrain 8"
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7215
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Dalekohled pro začátečníka

#940

Příspěvek od Artaban »

nebylo by lepší, aby se zájemce domluvil na společném pozorování a u někoho si prohlédl to o co má zájem a ozkoušel sám?
To určitě ano a někdo to tak dělá. Jenže né každý má poblíž někoho a taky ochotného kolegu hvězdáře. Když pak někdo hledá dalekohled do tří čtyř táců, tak nechce třeba procestovat sumu určenou na dalekohled.
Osobní zkušenost je nejlepší a těch pár stovek za cestování se vyplatí. No a kdo cestovat nechce, tak by alespoň měl věřit zkušenějším. Sice nakonec utratí o třetinu, nebo o polovinu víc peněz za doporučený dalekohled, než bylo původně v plánu, ale tím nejspíš vlastně ušetří. Málokomu stačí hračka za pár korun celé roky a brzo jí prodává.
Horší ale je, když si někdo koupí rovnou drahej dalekohled a po roce ho prodává. U těchto hraček to cestování určitě platné je. Pár nadšenců už projevilo zájem o podobný refrák, jako mám třeba já, což není zrovna nejlevnější dalekohled. Jenže radši zjišťují po SZ různé věci, ale na okuk nejsou schopní dorazit. Jenže ty informace po SZ nejsou dostatečné a je třeba si to ošahat. Těžko pak popsat např. možnost přenášení, nebo jak to vlastně přesně ukazuje. Tohle skoro ani nejde.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Flesh
Příspěvky: 2
Registrován: 26. 09. 2014, 09:48

Dalekohled pro začátečníka

#941

Příspěvek od Flesh »

Dobrý den,
jako asi každý nováček, i já se obracím na zdejší zkušené osazenstvo s radou o pomoc - snad trochu jinou, než ostatní...
Jsem úplný začátečníka chtěl bych si pořídit něco, s čím uvidím planety, hlavně ale DSO; volba je po pročtení fóra a dalších stránek jasná - Newton na Dobsonu, 250 nebo spíše 300mm + filtry atd. Jelikož ale o pozorování zatím nevím zhola nic, potřeboval bych tip na nějakou učebnici, atlas a triedr - těmito hodlám začít, protože investice do výše zmíněného přístroje, pokud s ním nebudu umět, je zbytečná. Můžete mi tedy prosím někdo poradit? Nebo jsou všechny +- stejně kvalitní a stačí se doptat v obchodě (např. zde často zmiňovaná supra)? Učebnice by měla uchopit látku nějak od začátku, s vysvětlením a třeba i názornými příklady, protože také nejsem příznivcem neustále se opakujících dotazů. Existuje něco takového?
Děkuji za odpověď,
Flesh
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Dalekohled pro začátečníka

#942

Příspěvek od Peťa »

Z nabídky Supry můžu doporučit http://www.supra-dalekohledy.cz/publika ... -3291.html a obdobnou publikaci/atlas Měsíc dalekohledem, plus k tomu nainstalovat program Stellarium pro jednoduché plánování pozorovnání (jak vysoko a na které světové straně bude v dannou dobu žádaný objekt, kde jsou právě planety). Dobrý atlas na DSO pro začátečníka je "Karkoschka", pokud seženeš. Vyšly nejrůznější texty autorů Dušek, Gabzdyl, Holan - většinou rozebráno, pokud by se to podařilo sehnat z druhé ruky nebo vypůjčit tak neváhej. Doporučuji pročíst http://trpaslik.astronomie.cz/data/bt135.pdf - s předchozí verzí tohoto textu jsem začínal já, něco mírně zastaralo, ale to podstatné se nemění...
Uživatelský avatar
pardalin
Příspěvky: 62
Registrován: 23. 03. 2013, 15:15
Bydliště: Kroměříž
Věk: 46

Dalekohled pro začátečníka

#943

Příspěvek od pardalin »

Zdravim. Já bych doporučil Karkoschku. Jedině, že není v kroužkové vazbě, jinak perfekt. Přehledný, dobrý popisy. http://www.fotopazdera.cz/katalog/zbozi ... dne-oblohy
Plus otočnou mapku na tu nejzákladnější orientaci. Trieder možná tento: http://www.supra-dalekohledy.cz/binokul ... -3406.html - velké zorné pole. plus samozřejmě dobrý stativ.
Jestli si úplný začátečník, tak dobson 300mm nevim? Snad ještě předtím malokuka, třeba tohoto http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... -3494.html na seznámení se s nejjasnějšíma DSO (vědět co od toho čekat) a po roce možná toho Dobsona. Malokuk se ti neztratí a Dobsona pak teprve oceníš. Filtry bych zatím neřešil.
refra 80/600, SW dobson 200/1200; monar 25x70; https://astrofotky.cz/~pardalin
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

Dalekohled pro začátečníka

#944

Příspěvek od Peťa »

Jo ještě ten triedr, opticky se mi velice líbil http://www.supra.cz/binokular-cel-71321 ... -3377.html - velmi ostrý obraz ve středu pole, mechanicky ok, rozhodně bych nic většího nebral. Malokuk ano, ale pak asi jen kombinace malokuk na fotostativu plus dobson nebo triedr plus dobson, jinak se to už překrývá - malokuk v kombinaci s triedrem mi moc nedává smysl. Pokud jsi se už někdy v životě do dobsona nebo jiného 20-30cm dalekohledu podíval a víš tedy co čekat, tak bych se nebál ho koupit hned a rok nečekal, pokud ne zajdi předtím pro jistotu na nějakou hvězdárnu na veřejné pozorování.
Uživatelský avatar
Ulkesh
Příspěvky: 108
Registrován: 25. 11. 2013, 16:12

Dalekohled pro začátečníka

#945

Příspěvek od Ulkesh »

triéder 15x70 + malokuk 80/400 je podľa mňa dosť zvláštna kombinácia, ak má človek jedno pozorovacie miesto, na ktorom chce používať oba tieto ďalekohľady (čo nie je môj prípad, preto mám aj malokuka a aj nie úplne najmenší triéder). K malokukovi by som skôr volil triéder, ktorý nepotrebuje statív, teda nejaký so 7-8 násobným zväčšením 7x50, 8x40 a pod.

Tým rozhodne nechcem povedať, aby si Flesh toho malokuka kúpil, no ani ho neodhováram - zvyšok už napísal Peťa.

A ešte dodatok:
Jediný zásadný rozdiel medzi malokukom a triédrami pri pozorovaní DSO spočíva v tom, že v malokukovi možno vymieňať okuláre a vhodným okulárom je možné dosiahnuť aj okolo 60-80 násobné zväčšenie, pri ktorom sa ukážu drobné hmlisté škvrnky (bez detailov a často len bočným videním), ktoré triéder neukáže vôbec. Samozrejme, rozdiel vo veľkosti objektívov spraví tiež svoje.
triéder 8x60 z lidlu
SW 80/400 na AZ-3
SW heritage 130/650
setové okuláre 25 a 10 mm + 6 mm okulár s nápisom 4 mm (asi Huygens)
Odpovědět