GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#16

Příspěvek od mich1 »

alda: to neni tak, ze oznacis jedno misto, tech mist kde to hleda pozadi muze mit treba tisic a to tak, ze to vubec nebere v potaz nejakej signal (hvezdy, objekty), tohle ve photosopu nikdy rucne neudelas. Samozrejme to funguje velmi dobre a to i v pripade takovych gradientu na ktere se muzes ve photoshopu jen smutne divat. Navic by se mel gradient odecitat z lineranich dat, coz proste ve photoshopu neudelas.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#17

Příspěvek od alda »

mich1: Omlouvám se, nechtěl jsem zpochybňovat tvůj příspěvek-postup, protože jsem se uklikl a chtěl jsem reagovat na příspěvekl Bill. Už jsem to opravil :-)

(není dobré psát z mobilu...)
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 402
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#18

Příspěvek od Evzen »

Tady je ukázka, jak funguje automatické srovnání pozadí - ABE v PixInsight. (Je to ohniskem 85mm, blízko Brna, nízko nad obzorem...):
Slozenina bez úprav (16 bitový tiff): http://nezve.foto24.cz/xx/strelec.tif
DTTO, ale roztažený histogram: http://nezve.foto24.cz/xx/strelec.jpg

Model pozadí bez úprav: http://nezve.foto24.cz/xx/strelec_ABE_background.tif
DTTO, ale roztažený histogram: http://nezve.foto24.cz/xx/strelec_ABE_background.jpg

Výsledek po odečtení pozadí: http://nezve.foto24.cz/xx/strelec_ABE.tif
DTTO, ale roztažený histogram: http://nezve.foto24.cz/xx/strelec_ABE.jpg

Pozadí je v polovičním rozlišení  - PI to tak dělá defaultně.

Evžen
Uživatelský avatar
Bill
Příspěvky: 4758
Registrován: 11. 01. 2007, 19:54
Bydliště: Uničov

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#19

Příspěvek od Bill »


Podle mne, tohle zafunguje jen ve velmi omezených případech, ale pokud ten gradient se na snímku mění (což obvykle ano) děláš to jen z jednoho bodu a zbavíš se jen toho, co jsi vzal do kapátka. To už je lepší udělat ten blur na kopii vrstvy a odečíst. Jenomž pak se často odečtou i věci co nechceš.  
No jasně - ale na téhle fotce z Mléčné dráhy bylo "všude něco", byl jsem rád, že jsem našel místo na "trasfúzi" toho vzorku. Mě spíše pozitivně překvapilo, jak to dobře dopadlo. A to ten barevný závoj byl vidět i na barvě hvězd. Druhá strana byla naopak úplně super.

Bill

M:736 750 113
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11421
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#20

Příspěvek od MaG »

Evzen - dík za ukázky. Podle mně to je opravdu nejlepší, co jsem viděl. Jestli to umí i zkušební verze, tak se na ni ve volnu vrhnu, ale asi je to zralé rovnou na zakoupení, podle toho co ukazuješ.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Uživatelský avatar
FunTomas
Příspěvky: 3912
Registrován: 21. 07. 2003, 13:20

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#21

Příspěvek od FunTomas »

Skúšobná verzia je kompletne funkčná ale je potrebné mať web pripojenie kvôli kontrole času. Je obmedzená časom. Vie to samozrejme aj LE verzia, ktorá je zadarmo, ale už dlhšie nie je dostupná na webe. Na druhej strane sa chystá nová LE verzia, ktorá bude tiež zadarmo.
mail to:fun2mas(at)gmail.com
Uživatelský avatar
mich1
Příspěvky: 1137
Registrován: 24. 07. 2010, 20:00

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#22

Příspěvek od mich1 »

Jinak to co tu ukazuje Evzen je jeste ukazka takovyho kultivovanyho neproblematickyho gradientu, ono si to dokaze poradit s mnohem horsimi kousky jako napriklad absence flatu na totalne presvicene Prazske obloze kde je pak ve vysledku pozadi opravdu duhove s jasnym stredem a skoro cernymi rohy.
newton 30 cm, eq6
Uživatelský avatar
alda
Příspěvky: 927
Registrován: 03. 05. 2004, 19:43
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#23

Příspěvek od alda »

Evzen - na první pohled to vypadá fakt dost dobře, díky moc za tify.

Projdu si to v klidu snad večer :-). Zkusím to ručně a aplikovat Exterminatora a porovnám všechny výsledky.
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 402
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#24

Příspěvek od Evzen »

Pokud si dobře pamatuju, zkušební 30 denní verze PI je plně funkční. 2 týdny jsem si říkal, že tohle asi není pro mě, 3. týden jsem si říkal, že to možná půjde, 4. jsem uvažoval o koupi a když termín vypršel, tak už jsem bez PI nemohl žít...
Možná ovládání PI není úplně intuitivní, ale logiku určitě má, chce to jenom zvyk. Ostatně, když sednete k Photoshopu a začnete používat vrstvy, masky, prolínání aj., tak to taky není zcela triviální. Fajn jsou ve Photoshopu vrstvy úprav s možností libovolného zapínání a vypínaní. V PI je sice kompletní historie úprav, ale zpět se musí postupovat sekvenčně (t.j. nelze vynechat/zrušit libovolný krok úprav, ale jen ten aktuálně poslední).
Evžen
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#25

Příspěvek od stZ »

Evzen: kdyz si to koupim je moznost provozovat jednu kopii na stolnim PC a jednu na NTB? U zkusebni verze mi to neslo a to byl jeden z duvodu, proc jsem si to nakonec nekoupil....Dik
Uživatelský avatar
Evzen
Příspěvky: 402
Registrován: 21. 04. 2010, 12:43
Bydliště: Brno
Věk: 73

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#26

Příspěvek od Evzen »

Počet počítačů není omezen (pouze mají být všechny vlastní ). Při první instalaci pro danou platformu se vytvoří file "Pixinsightlicence" - nebo tak nějak a ten se používá pro ověření i na dalších počítačích - provozuju na desktopu a notebooku. Přecházel jsem z XP na W7 - žádný problém. Počet downloadů není omezen, jen ten licenční soubor lze vytvořit jen jednou - při první instalaci po zakoupení (pro každou platformu - Wxx, Linux, Mac). Taky jsem nějakou dobu měl na desktopu XP a Linux a v obou systémech jsem měl PI. Vše je možné a dokonce v souladu s licencí.
E.
Uživatelský avatar
stZ
Příspěvky: 360
Registrován: 30. 08. 2005, 05:45

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#27

Příspěvek od stZ »

Diky moc za vysvetleni.

Koupeno :)

Ted se to hlavne naucit poradne pouzivat....
Uživatelský avatar
dablik
Příspěvky: 610
Registrován: 17. 09. 2012, 13:17
Bydliště: Zichovec
Věk: 45

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#28

Příspěvek od dablik »

Tak zkousim Pixinsgiht na obrazek s tezkou vinetaci a gradientem a zatim bezuspesne (16x30s, ISO 1600 pres 80/400, zpracovano v MRAW a DSS). Uz jsem vyzkousel desitky kombinaci a pokazde z toho vyleze prisernej sum. Original neni uplne dokonalej, ale jaksi jsem doufal, ze to PI trochu spravi. No asi jsem neprisel na ten zazrak s DBE a ABE
Panove, jak by jste postupovali?
na foceni: SV80 APO, WO102 GT, ASI1600MM cool, 8x50 hledacek + QHY5, hodne ruznych krouzku a udelatek :)  
montaz: EQ6R
Uživatelský avatar
altoz
Příspěvky: 540
Registrován: 24. 02. 2008, 20:27
Bydliště: Ruda
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#29

Příspěvek od altoz »

Zkus nekde nasdilet zkalibrovanou a slozenou fotku, zkusil bych si s tim v Pixinsightu pohrat.
GSO RC 152/1370, TS APO Quadruplet 70/350, Baader Scopos 66/400, montáž CG-5 GT ADV, ZWO ASI 1600 MM-C, Canon EOS600Dmod., Lacerta MGEN, triedr Helios 7x50
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17698
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

GRADIENT a jak s ním pryč z fotek

#30

Příspěvek od MMys »

Pokud je fotka bídná, utopená v přesvětleném pozadí s gradientem, tak tě nezachrání nic. To je fotonový šum. Maximálně můžeš použít selektivní redukci šumu, ale stejně to bude vidět.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Odpovědět