potíže s Newtonem

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

potíže s Newtonem

#16

Příspěvek od Peťa »

Ted vazne: zrcadlo se pravdepodobne nezdeformuje, kdyz je ulozene 10 let na boku. Ledaze by bylo tenke a jeste navic z nekvalitniho (neoptickeho) skla, ktere (hodne) tece.
Tohle jsem si myslel taky, dokud jsem si na stránkách posecu na http://posec.astro.cz/download.php?sekce=6 nestáhnul prezentaci "Péče o optiku". Na straně 11 je graf, ze kterého jsem vyčetl (nebo si spíš domyslel), že při nevhodném skladování zrcadla z BK7 dojde k deformaci už za rok, natož za deset. Bohužel ten graf není dostatečně popsaný, není tam ani uveden autor, ale rozhodně to vypadá, že to někdo měřil a že skladováním zrcadla vodorovně nic nezkazím.
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

potíže s Newtonem

#17

Příspěvek od Peťa »

A ješte tedy abych měl úplnou jistotu, že se problém po výměně zrcadla za nové neobjeví brzy znovu: konstrukce objímky na fotce je v pořádku (šest obdélníčků na kterých leží zrcadlo je ze sametky, úchytka zrcadla je gumová s kovovým obdélníčkem nahoře pod hlavami šroubů). Přece jenom to, že někdo něco vyrobil a prodal není záruka, že to nemá nějakou zásadní chybu...ptám se proto, že znám spíš objímky, kde je zrcadlo na třech nebo devíti bodech, ne na ploše.

Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

potíže s Newtonem

#18

Příspěvek od elon254 »

Statis Ti Peťo vyloženě poradil, jak z problému ven..... Ta vada je samozřejmě velmi pravděpodobně nevratná,(píši to hned ve své první reakci), ale to nikdo neví. Návrh: č.1. Kup si nový dalekohled, č.2. Kup si nové zrcadlo, č.3.ekonomická varianta: Pokud půjde se zrcadlem pozorovat při zaclonění jeho deformované části, a pokud by ti takové pozorování nevadilo(pozorovat se skřípnutým zrcadlem-já bych to asi nedával...),tak bych si vyrobil clonku na tu deformovanou část(zrcadlo bych zaclonil přímo dole, clonku uchytil na zajišťovací šrouby objímky), a pozoroval bych nějaký čas ze clonkou a dalekohled už bych parkoval svisle. Po čase clonku sundáš a zjistíš že je deformace stejná a bude tě to štvát, pak přejdi na 1. a 2. Co se týká tvého uložení(foto)-myslím že systém je stejný jako u Sky Watchera, tam by tedy materiálově ani s tuhostí neměl být problém. Sametka přímo pod zrcadlo: to už si myslím, že není moc dobré(i když to nemusí mít v konečném důsledku žádný zásadní vliv), vyměnil bych sametku za tvrdou pryž konstantní tloušťky kruhového průřezu(např. kolečka průměru 10mm, výšky 0,5-1mm. Pryžová kolečka jsem myslím originálně měl u svého SW 250/1200, a mám tak uloženo 350mm zrcadlo i nyní).
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
elon254
Příspěvky: 1057
Registrován: 09. 12. 2011, 12:40

potíže s Newtonem

#19

Příspěvek od elon254 »

Ale ta sametka u SW může být i originál-jistý si nejsem!!! Jisté je, že by zrcadlo mělo volně ležet na "pevným a rovným" základu(v případě větších průměru na nezávisle uložených podpůrných bodech). A není vhodné, zrcadlo položit na "nekonečně mnoho" bodů=na plochu.  
UL 6", UL 14", Meopta AD, 70/900, CZ 8x30, 7x50,
okulary: ATC 32/8/4, Cz 10/16/20, GSO 30, SPL25, TV Radian 18/10/6, TS 8,Vixen LV 4/2,5
filtr: O Ill, UHC, H-beta, solar
http://planety.g6.cz/
http://www.boto.cz
http://elon254.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

potíže s Newtonem

#20

Příspěvek od Peťa »

Návrh: č.1. Kup si nový dalekohled, č.2. Kup si nové zrcadlo, č.3.ekonomická varianta: Pokud půjde se zrcadlem pozorovat při zaclonění jeho deformované části, a pokud by ti takové pozorování nevadilo(pozorovat se skřípnutým zrcadlem-já bych to asi nedával...)
Tak ze dvou variantr astrohumoru (zrcadlo do koupelny nebo čekat deset let) jsem se rozhodl spíš pro zrcadlo do koupelny. Clonka mne taky napadla, ale vzhledem k tomu, že mám pochybnosti i o zbytku zrcadla (vit bod 2 prvního příspěvku) jsem ji zavrhnul. Nový dalekohled nechci, spíš mě víc baví lámat si hlavu s tímhle - ono několikrát to rozebrat do šroubku, opravit a případně vylepšit, složit a seřídit, tím se člověk naučí víc než rozprodáním na díly a koupí nového.
Uživatelský avatar
Talda
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 07. 2012, 21:28

potíže s Newtonem

#21

Příspěvek od Talda »

Ahoj, nerad ruším Vaše téma, ale mám na Vás taky dotaz. Začínám s 130/650 Newtonem  :( . Při koupi je u něho 20 a 10 mm okulár. koupil jsem si 4mm abych něco viděl protože ty co byli u dalekohledu mi neukážou ani srpek Venuše. Jenže jsem ted právě zklamaný, protože s okulárem 4mm bych ho možná viděl ale nejde mi to zaostřit. mám to mázlé a vidím to jen přibližně a od srpku venuše mi jde čára na dvě strany jako kdyby měla prstenec jako saturn. je to dalekohledem nebo čím? děkuji za odpovědi.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

potíže s Newtonem

#22

Příspěvek od vla »

Fáze Venuše je vidět i v triedru, takže by to měly stačit setové okuláry, možná by ti pomohl nějaký šedý filtr, protože se jedná o velmi jasný objekt. Fáze je proměnná v závislosti na vzájemné pozici Slunce a Venuše, není tedy jasně patrná vždy. Pokud se nepletu má dalekohled sekundár na jednom držáčku a tomu by u hodně jasných objektů odpovídaly dva ohybové proužky.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Talda
Příspěvky: 4
Registrován: 30. 07. 2012, 21:28

potíže s Newtonem

#23

Příspěvek od Talda »

Dík za odpověd. To že je Venuše hodně jasná mě také napadlo a tak jsem vyzkoušel měsíční filtr. Trochu se to zlepšilo ale i tak je to mázlé. Spíš než nadšený začínám být trochu otrávený. Začátnické pozorování se nějak nedaří. Ještě mě napadlo jestli to nemůže být tím, že okulárový výtah není moc citlivý a špatně se trefuje zaostření a už vůbec při větším zvětšení. Dnes jsem to vyzkoušel ve dne na komín a s tím 4mm okulárem jsem to tak pěkně nezaostřil jako s tou desítkou.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

potíže s Newtonem

#24

Příspěvek od vla »

Musíš počítat s tím, že jsi koupil v kategorii nejlevnější dalekohledy. Mechanické provedení je tomu samozřejmě poplatné. Se čtyřkou máš už docela velké zvětšení a je velmi pravděpodobné, že za slunného dne jako byl dnes byl ti chvění ohřátého vzduchu zaostřit neumožní. Samozřejmě otázkou může být i kolimace, ale pokud se podíváš okem hezky v ose do dalekohledu bez okuláru měl bys vidět sekundár a v něm celý primár. Víc bych zatím neřešil. Při denním pozorování bych používal zvětšení tak do 50x, v noci se zaměř na jasnější DS objekty a postupně uvidíš, že se i s takovouto hračkou dá koukat. ( Někteří máme hračky daleko dražší a taky nejsme spokojeni) Nebo se mrkni do mapy po někom z okolí, kdo by ti pomohl v začátcích. To mi přijde jako nejlepší řešení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

potíže s Newtonem

#25

Příspěvek od stana »

No, souhlasím..Jisté nebo pravděpodobné je, že se potká to, že natrefíš a koupíš holt tak něco jako nepodárka/šmejda a pak taky záleží na tom, jak to máš skladováné..A teda čím větší zrcadlo, tím bych byl uvědomnělejší a držel bych se osvědčené pozice - tovární komín... Zrcadlo dole a tak nějak podobně.. :)
P.S. Si na 300 mm číňana nemůžu stěžovat, dle mého kreslí dobře, nicméně nějakou tu temperaci to holt potřebuje... :)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5421
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

potíže s Newtonem

#26

Příspěvek od vla »

pokovení výrobce udělal ještě před parabolizací!!!),Takovéhle nesmysly by snad bylo lepší smazat.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24364
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

potíže s Newtonem

#27

Příspěvek od MilAN »


Takovéhle nesmysly by snad bylo lepší smazat.Máš naprosto pravdu.
Tak nějak nechápu, co lidi nutí odpovídat na dotaz a potom napsat takové kraviny, jako je jen poslední odstavec, začínající p.s. a dělat ze sebe před ostatními naprostého trotla.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17669
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

potíže s Newtonem

#28

Příspěvek od MMys »

Vla:
Mám pocit že vím jak to myslel, prostě že výrobce pokovil sféru (samozřejmě úmyslně) a na parabolizaci nedošlo. Ne snad že by nejdřív pokovili a pak parabolizovali  ;D  (Byť to tak jak je to napsané vypadá).

Ale to nic nemění na tom, že to je tak nějak, jak píše Milan  ;) Ta sférická zrcadla nebyla u žádných drahých strojů, ale u těch nejlevnějších šuntů od pochybných prodejců.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
Peťa
Příspěvky: 464
Registrován: 03. 03. 2012, 12:25

potíže s Newtonem

#29

Příspěvek od Peťa »

Už jen pro informaci oživuji toto téma - problém jsem nakonec "vyřešil" koupí jiného levného použitého zrcadla a dalekohled opět ukazoval blbě - při zvětšení nad 100x neostrý obraz. Tak jsem se namíchnul, a vše odnesl k profesionálnímu optikovi, který to prověřil na optické lavici, včetně sekundáru. Jeho diagnóza: první zrcadlo s výraznou vadou tak jak jsme to diskutovali na začátku tohoto dotazu, která podle něj nemohla vzniknout jen skladováním ale musela nejspíš pocházet z výroby. Kromě této vady zrcadlo slušné, šlo by to odclonit a vizuálně použít. Sekundár ok. Druhé zrcadlo astigmatické. Takže už si nikdy žádné zrcadlo bez spolehlivého otestování nekoupím a od "výhodných nabídek" dám příště ruce pryč.
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

potíže s Newtonem

#30

Příspěvek od stana »

Proč mluvíš o levném použitém zrcadle??
Máš snad Kua prodejce optiky a dnes jsou ceny lidové a garance famózní..nebo možná naopak...Vítej v roce 2014 nebo tak nějak..
:o
:)
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Odpovědět