Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
Algol77 (Jakub Koukal)
Příspěvky: 1502
Registrován: 26. 01. 2004, 21:47
Bydliště: Kroměříž
Věk: 47
Kontaktovat uživatele:

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#16

Příspěvek od Algol77 (Jakub Koukal) »

Myslím, že spousta lidí by si měla úvodní příspěvek přečíst znovu, protože jinak si nedovedu vysvětlit naprosté nepochopení myšlenky v něm obsažené. Myslím, že to co Psion napsal, pod to se můžu naprosto s klidem podepsat. Není přece důležitý mít elementární znalosti, vždyť mám přece naváděnou montáž a vím, že tam mám napsat ty dvě čísla, nějaký Re a De, sice nevím co to je, ale to nevadí ono to najde:-) A příležitostně se zeptám, co to je vlastně ten Newton, když to mám napsaný na krabici...no ni?

To Assasincz: pro amatérskou astronomii je kontraproduktivní hlavně absence myšlení a touhy přijít na řešení daného problému....

To Pavebo: to sem rád, že se to líbilo, prvních pár dní po pozvání na tento seminář jsem přemýšlel o tom, zda moje přednáška a můj tématický okruh skutečně na tento seminář patří:-)
Vybavení: Newton 240/1200+refraktor 110/1600 na paralaktice z dob krále klacka, Dobson 200/1200, 1 x Watec 902H2 Ultimate, 1 x VE 6047, 7 x KPF 131 HR...a spacáky s terénní plechovkou Peugeot 405
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1127
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#17

Příspěvek od Pavebo »

to Algol77: určitě líbilo nejvíc ze sobotních prezentací a věřím, že kolegové z plzeňské hvězdárny, se k těmto aktivitám připojí.

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#18

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 28/451#451][splithere][/link][splithere_end]
Příspěvky nesouvisející s tématem jsem přesunul do příslušného vlákna.
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#19

Příspěvek od Habl »

Obrátil by jsem název vlákna na "Malé zamyšlení nad astronomií a internetem". Astronomie je věda, která po dlouhou dobu postupně získávala poznatky a dále se doplňují intenzivněji nové poznatky.

Ten kdo staví na dobrých základech a vědomostech nemá problém s orientací v oboru ani s internetem. Internet slouží jen jako prostředek a doplnění převážně nových informací, tak jako kdysi sloužily i knihy.

Jinak platí, že všichni lidé nejsou odliti podle stejné formy a moudřejší ustoupí.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#20

Příspěvek od RisoP »

To o čom je táto debata je vlastne v hodnotovom rebríčku. Dnes si mnohí hovoria :som amatérsky astronóm lebo mám ďalekohlad ,som potápač lebo mám potápačský výstroj ,som modelár lebo mám model lietadla. Ale čo je to za am. astronóma čo nepozná ani súhvezdia ,čo je to za potápača čo nepozná jediného živočícha ktorého vidí pod vodou , čo je to za modelára ktorý nikdy nepostavil jediné éro? Toto priniesla táto doba - sú to ľudia ktorí postavia svoje vizuálne predstavy pred vedomosti - vlastne sa hrajú bez toho aby ich to hlbšie obohatilo. Normálne to odchádza s detstvom. Deti sú ale z hry obohatené motorikou. Preto sa niekedy pýtam má vôbec význam odpovedať na tieto (stup.)otázky lebo viem že tie lacné kukery sú tu pre tento typ ludí.
A stými školami je to tiež tak -máme ing.čo nevedia nič a už vôbec nie to, na čo majú školu.Proste dnes je doležité mať titul nie niečo v hlave.
Samozrejme česť výnimkám.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5580
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#21

Příspěvek od Karell »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 25/383#383][splithere][/link][splithere_end]
Poslední příspěvky které se netýkaly tématu jsem přesunul do příslušného vlákna.
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#22

Příspěvek od Homer »

Víte, ono je to holt dobou. Přes všechny stesky a nespokojenost žijeme v tak pohodlné době, kterou žádná předešlá generace nepoznala.
Chceš jíst ? Zajdeš do nejbližšího obchodu. Máš zdravotní potíže? Zajdeš k nejbližšímu lékaři či do lékárny. Potřebuješ se někam dostat? Sedneš do auta, vlaku, letadla...Chceš studovat? Vybereš si školu ( krom výjimek ) jakou chceš, nebo si titul obstaráš během prázdnin...Chceš mít teplo, vodu? Zapneš vypínač nebo otočíš kohoutkem....Atd.atp.
Ještě za tatíčka Masaryka to bylo diametrálně jinak. Jednoduše konzumujeme v pohodlí, okolí nás netlačí k aktivitě, systém je benevolentní, nemusí se ani pracovat, nějakou dávku stát vždy poskytne. Proto ta lenost i v oblasti astronomie - oni to lidé berou jako přirozený postup, schéma které používají. Nedivím se, že generace vyrostlá z totálního pohodlí je pohodlná - i když mi to bytostně vadí.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1127
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#23

Příspěvek od Pavebo »

to Homer: sice jsem neprošel VUMLem, ale tuhle M-L poučku, že prostředí je důležitý činitel i ve vývoji lidské společnosti, znám. Jenom bych ji zase tak moc nepřeceňoval (a to spolu s Werichem). Ono totiž ještě existuje cosi jako konkrétní jednec, který jediný může skutečně něco udělat. Doba vždy byla nějaká a vždy se vyskytly nějaké tvůrčí/vůdčí/či inspirativní osobnosti (třeba Gajdůšek, Slouka, Mrkos, bratř Erhartové, Antoš, Vnučko, Grygar, ...Myslivec, Pech ...ostatní prominou, ale zbývá mi jenom 4544 znaků a nechci psát Ilijadu). Současně je jasné, že kolem jedné takové osobnosti se to hemží mnoha potenciálními zájemci, ze kterých se jenom někteří dostanou někam dál. A to je přeci přirozený výběr, nad kterým bych se vůbec nepozastavoval...

Čili můj skromný závěr: kdo vážně chce a maká, ten si svoji cestu najde a má tak šanci to někam popotáhnout. A moderní technologie (Internet, CCD ...a kdoví co bude za x let) jako nástroj (ne cíl), v tom může jedině pomoci.

Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
karelwww
Příspěvky: 13
Registrován: 01. 11. 2011, 11:12

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#24

Příspěvek od karelwww »

Pro Homer--- Ahoj zdravím- (žijeme v tak pohodlné době, kterou žádná předešlá generace nepoznala--nemusí se ani pracovat, nějakou dávku stát vždy poskytne)--- Je mě 50 let nevím,jestli je to věk abych již nějaké zkušenosti mohl mít. Ale nedalo mě se zeptat-- kde se tak krásně žije?  ;D ;D ;D
SW 80-400  SW 150-750 AZ4
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 44

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#25

Příspěvek od Lukemon »

Pro Homer--- Ahoj zdravím- (žijeme v tak pohodlné době, kterou žádná předešlá generace nepoznala--nemusí se ani pracovat, nějakou dávku stát vždy poskytne)--- Je mě 50 let nevím,jestli je to věk abych již nějaké zkušenosti mohl mít. Ale nedalo mě se zeptat-- kde se tak krásně žije?  Přesně tak, abych si otočil kohoutkem, rozsvítil žárovku, jezdil autem a nakupoval atd. tak musím pěkně makat a za to všechno platím a platím. Lidi za Masaryka si zas třeba říkali, jak bylo v 15. století.
Dobu musíte brát takovou jaká je, jinak se z toho zblázníte, já jsem třeba přestal sledovat hlavně televizní zprávy a je mě líp. Včera jsem náhodou jedny viděl a nestačil jsem se divit jak lžou....prý se s autobusem utrhla krajnice, přitom byla vidět stopa jak si to hrnul rovně a kolem krajnice krásná tráva, nic se neutrhlo...
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#26

Příspěvek od Homer »

Kolegové, pokud se budete alespoň trochu zajímat o historii, zjistíte i bez studia VUMLu ( kterým jsem rovněž neprošel ) či Wericha, jak se žilo dříve a jak se žije dnes. Pohovořte jako jsem to dělal s oblibou já, se svými babičkami ( pokud jim není 50 roků ) Ano, je pravdou, že za Masaryka bylo lépe než tomu bylo v 15. století a tehdy zase lépe, než v době bronzové a tehdy zase lépe než za kromaňonců. Exploatujeme bezuzdně přírodu a tím si na rozdíl od našich předků vytváříme obrovské zdroje energie a surovin. Snad se shodneme alespoň na tom, že koníkem či ( jako můj praděda kravkami ) neobděláte tolik, jako dnes traktory a rozhodně se tak nenadřete. Už nemícháme maltu ručně, nekopeme výkopy krumpáči, nenakládáme písek v písníku lopatou a nesekáme louky kosami. Už jen to, že máme čas a i volné prostředky - někdo více, někdo méně - na své koníčky o něčem svědčí. Mí dědové a babičky to za celé své životy nepoznali.
Snad jsem svůj příspěvek dostatečně osvětlil s nadějí, že nebude porovnáván s M-L poučkami.    
Edit:záměrně se nezmiňuji o současném stavu v řadě zemí, kde bychom my udření žít určitě nechtěli :-). Kupodivu, emigranti z těchto zemí jsou zhusta daleko pracovitější, než sedřený našinec...
Uživatelský avatar
egres
Příspěvky: 423
Registrován: 25. 01. 2012, 21:50

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#27

Příspěvek od egres »

Jediný rozdiel vidím len v tom, kde a ako sa získavajú informácie dnes a v minulosti nedávnej.
V minulosti ak chcel získať informácie tak musel ísť buď do spolku, záujmového krúžku alebo do krčmy.
Dnes si klikne na internet a do fóra položí otázku.
Ale typ otázok sa nezmenil ani frekvencia tých istých otázok.
Som presvedčený, že každý kto chcel kúpiť koňa sa donekonečna každého vypytoval akého a koľko utiahne a koľko a čoho zožerie.A každý ďalší záujemnca o kúpu koňa to isté a dokola.
Neviem. Pýtam sa.
Viem. Odpovedám.
Viem. Neodpovedám.
65/420 Quadruplet, Triplet APO 80/480
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1127
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#28

Příspěvek od Pavebo »

Kolego Homere, trochu nadhledu a srandy třeba i ze sebe sama, a toho Wericha, bych ti doporučil jako blahodárný lék ;).


Zdraví

Pavebo
Uživatelský avatar
Homer
Příspěvky: 2903
Registrován: 23. 11. 2006, 23:09
Věk: 69

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#29

Příspěvek od Homer »

Kolego Pavebo, nadhled a sranda u mne končí v okamžiku spojování s VUMLem a M-L poučkami. To za srandu nepovažuji a nejsem si jist, jak by na takouto "srandu" reagoval Váš ( i můj ) oblíbený Werich.
Vyjádřil jsem názor, že žijeme v nejpohodlnější době v historii a z toho jsem odvodil i neklamné známky pohodlnosti současné generace, což se projevuje i zde na AF dotazy na to, na co lze najít odpovědi často docela snadno.

Edit: Wericha v knihovně mám a několikrát přečteného.
Další případnou korespondenci prosím pomocí SZ.
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1127
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Malé zamyšlení nad internetem a astronomií

#30

Příspěvek od Pavebo »

Kolego Homere, myslím, že další komunikace nebude nutná...

Zdraví

Pavebo

Odpovědět