Velký binokulární teleskop (LBT)

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
A.K.
Příspěvky: 589
Registrován: 20. 08. 2003, 17:26

Velký binokulární teleskop (LBT)

#1

Příspěvek od A.K. »

Před chvilkou to nakousl Radous v tématu Fotky našich miláčků odkazem na LBT, tak zkusím pokračovat v samostatném tématu.

O tomhle projektu jsem věděl, ale až nedávno jsem si pořádně přečetl článek na ČAS Velký binokulární dalekohled a dnes navíc také nový článek V říjnu bude slavnostně zprovozněn Velký binokulární teleskop.

Po tom všem jsem na celou věc pořádně natěšenej Hóóóódně zajímavé to bude.
Aleš Knobloch -- Astronomické informace -- AstroVIEW (web ve vývoji)
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11419
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

Velký binokulární teleskop (LBT)

#2

Příspěvek od MaG »

Trochu jsem váhal, zda na to je nutné nové téma ;-)

Asi takhle. Sleduju to už řadu dní (let) a jsem hlavně rád, že jim to v létě neshořelo..
Je to z mého pohledu poněkud odvážný projekt ale proč ne? vypadá to úúúžasně.

Předpokládám-li, že podobně by měla pracovat dvojice teleskopů mířících na stejný objekt, pak by v tom zas takový přínos nebyl. To bych raději viděl stavbu obřího multisegmentového zrcadla typu OWL.

Ale jak říkám, je to jeden z nejzajímavějších a snad i nejhezčích dalekohledů světa. Minimálně nej binokulár ;D

Ještě bych dodal, že zajímavé bude hlavně, co dokáže nový James Webb Space Telescope... ten bude asi hlavně na infra, takže tam by měl ležet jeho plus. Naopak dalekohledy na Zemi celkově preferuju víc, proto jsem LBT nadšen a těším se na podobné "rel levné" projekty.
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
Odpovědět