Protažené hvězdy

O astrofotografii všeobecně, metody, postupy zpracování snímků, odkazy na stránky s astrofoto tematikou, rady pro začátečníky...
Odpovědět
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Protažené hvězdy

#1

Příspěvek od zafod »

...ahoj prosím o radu, vím že už se to tady řešilo víckrát, ale můj problém je že na light snímkách mám relativně kulaté hvězdy a po složení 16 snímů se to protáhne v jednom směru...

...kouknětě na to prosím zkušeným okem a poraďte...po několika probdělých nocích s lehkými omrzlinami jsem uháněl z kopce domů když jsem viděl jaký je to pěkný a zase ne e :)

....jsou to 300s expozice takže nechápu když se to neprotáhlo v rámci takhle "dlouhé" expozice, kde došlo k posunu mezi jednotlivými expozicemi...foukal tedy nárazový vítr takže to bylo upointované +/- 1pix a když to fouklo tak +/-3pix...je to focené na Full frame přes RCC korektor na SW 200/800 Carbon takže ty rohy jsou logicky nepoužitelné...light snímky vypadají mým začátečnickým zrakem celkem slušně:



...ale po složení v Maximu se to takhle rozjede:



...nakonec jsem tedy složil jenom 5 prvních kousků a "vyčaroval" tohle:



...díky za každou radu...
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17696
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Protažené hvězdy

#2

Příspěvek od MMys »

Klasika, stáčení pole.

Ustavit tak dobře, aby pole vůbec necestovalo, v terénu, to se povede málokdy.

Ale to žádný problém není, jen to špatně skládáš. Musíš to před složením zregistrovat, sesadit na hvězdy. Pokud to děláš v MaxIm, musíš nastavit volbu nejlépe na "Auto - star matching" a bude to bez problémů.

edit: na fullframe to kreslí docela solidně. Příště to zkus zaostřit v rohu, na co nejvíce kulatý tvar hvězdy, na ose se to moc nezhorší. Pokud jo, tak ostři někde na 2/3 pole od středu, uvidíš, že najdeš optimum, kde kresba bude ještě víc vyvážená. Možná budeš mile překvapen (a možná taky ne, ten korektor nevlastním).
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
zafod
Příspěvky: 255
Registrován: 13. 04. 2011, 18:09

Protažené hvězdy

#3

Příspěvek od zafod »

...super díky...ani nevím že jsem to přepnul na NONE...ty další věci určitě vyzkouším...
Odpovědět