Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#31

Příspěvek od MMys »

Jenomže to je vidět, že jsi ještě nikdy nepotřeboval mít něco rovně v okulárovém výtahu. Tady se ovšem mixují dvě věci. Vizuál a foto.

Pro vizuální použití je úplně šuma fuk, jestli má okulár vůli (obvykle tam nějaká desetinka, i víc, je). Na koukání je ta přesnost vpohodě dostačující.  To jenom Statis se z toho snaží udělat vědu.

Úplně jiná situace je při fotografii, kdy do okulárového výtahu strkáš reduktor, komakorektor , rovnač pole či nějaký obdobný člen. Jelikož výrobce má vnitřní průměr tubusku obvykle o něco větší než 2", aby se tam vešlo veškeré příslušenství, i to vyrobené s mizernými tolerancemi.  I když pak utáhneš ty tři šroubky, tak souosost zaručená není. Ty tři šroubky to drží v jedné obvodové kružnici, která zůstává na místě, a když to zatížíš zrcadlovkou či CDD kamerou, tak se to stejně trochu našikmí, a korektor se v tubusku opře svým koncem o vnitřní stěnu, a je to o velikost té vůle nakřivo.

Navíc korektory jsou celkem háklivé na sousost s optickou osou soustavy, a to tím víc, čím je soustava světelnější. Zde je nejlepší vymezit korektor v tubusku (třeba polepením tenkou folií) aby tam šel těsně, a viklat se nemohl.

Pochopitelně v tomhle případě je neviklavý vlastní tubusek výtahu naprostou samozřejmostí.

Ale jak píšu, platí to pro foto, hlavně světelným newtonem. U vizuálního použití není vůle výtahu na závadu, pokud pominu bezvůlové výtahy (crayford a podobné modifikace), tak většina ostatních větší či menší vůli má, a je tam nutná pro funkci. Obvykle zmizí po utažení aretačníhl šroubku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#32

Příspěvek od MilAN »

Rád bych tohle viděl v reálu. Možná by to skutečně problém mohlo vyřešit
http://www.collimator.com/parallizer.htm
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17642
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#33

Příspěvek od MMys »

To už vypadá zajímavěji. Jen mi není úplně jasné, kde a jak se to roztahuje při otáčení toho šroubku.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
seminko3
Příspěvky: 822
Registrován: 04. 03. 2010, 22:29
Bydliště: Polanka nad Odrou

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#34

Příspěvek od seminko3 »

Martine,(hezky ses rozepsal)ale mi je jasný rozdíl potřeby pro foto,nebo vizuál.Můj příspěvek pouze reagoval na statisovu potřebu "neviklavosti"okuláru.Ne souosost.
Někteří tuto redukci neznali,neznají,neví o ni a proto jsem to tu nadhodil.
Kolikrát se tu už řešilo i soustředné uložení např.kolimátoru.(i na podzimním MHV to zaznělo a právě tam jsem u kolegy viděl tuto redukci)
Jinak samozřejmně souhlas - pro vizuál je desetinka semtam,šumafuk,ale jak vidíš,kdo chce tak to prostě řeší. ;)
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#35

Příspěvek od axel »

Tak jsem si se zájmem přečetl všechny příspěvky ohledně vůle okulárového výtahu! Někomu vadí vůle a ostatní, kteří si neví rady tak ji najednou bagatelizují i když tady na AF například radili kolimovat NEWTONA v nakloněné poloze, aby se odstranily a neovlivnilo to kolimování že MiLANE!!! Samozřejmě že tyto vůle vadí! Vezměme příkladně : vůli okuláru 0,1 mm + redukce 0,2mm + samotného výtahu 0,3 a jsme na 0,6m pokud se nám tyto vůle sejdou je kolimace v 1200 mm lidově řečeno v háji a to zeleném!Zkuste si to spočítat! A to jsem udal jen ty nejnižší hodnoty.
Já už tyto problémy nemám i když mě to taky trápilo. Provedl jsem si vylepšení okulárového Výtahu na mém NEWTONU 10" tak i na 105x500 REFRAKTORU a disponuji nyní vůlí 0,03 mm v celé délce okulárového výtahu při velmi lehkém chodu. Dovolím si tvrdit, že v tomto ohledu se tyto výtahy dají srovnat s takovou třídou jak naznačujete. Samozřejmě vzhledově to jsou čínské výrobky.
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#36

Příspěvek od statis »

Dekuji vsem, kteri mi poradili s odstranovanim vule okularoveho vytahu a rad se poucim dal i o jinych resenich.

Statis Velestinlis
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#37

Příspěvek od statis »

Mate nekdo zkusenosti s okularovymy vytahy Crayford od firmy Jiri Drbohlav? Jako jestli se viklaji nebo ne? Nemely by, kdyz jsou to Crayfordy.

http://www.dalekohledy-drbohlav.cz/vytahy.html

Statis
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#38

Příspěvek od axel »

To už vypadá zajímavěji. Jen mi není úplně jasné, kde a jak se to roztahuje při otáčení toho šroubku.  
Upínání okuláru probíhá otáčením velkým průměrem do kuželového otvoru přes rozřízneté pouzdro a tím dochází k upnutí okuláru! Zde došlo k chybě v konstrukci když byl zvolen vrchlový úhel menší jak 12st a tím dochází k samosvornosti. Ten malý šroub z boku slouží pro uvolnění okuláru z kuželového otvoru. Ten problém jsem měl také, vyřešil jsem to změnou úhlu. Je to tak trochu malý zmeteček za 1250kč



Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#39

Příspěvek od axel »

Já jsem už všechny vůle odstranil a nejen v okulárovém výtahu ale i v upínání okulárů. Mám připravenou fotodokumentaci připravuji jen popis a za pomoci člena AF to vše pověsit na AF! Taky se zeptám jestli
můžu. A co vy ostatní?

Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24303
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#40

Příspěvek od MilAN »

[split] [link=http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 474913/0#0][splithere][/link][splithere_end]
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#41

Příspěvek od statis »

Jestli muzu mluvit za sebe, tak ja jsem pro zverejneni toho, jak Axel vyresil vuli v okularovem vytahu a v upevneni okularu. Statis.
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#42

Příspěvek od axel »

Před časem jsem reagoval na tema "Odstranění vůlí v OV a při upínání okulárů" Nikdo neměl zájem. Já jsem odstranil všechny uvedené nedostatky -vůle v OV newtona, refraktoru včetně itegrování bezvůlového upínání okulárů ! Přidal jsem i další řešení případné refraktoru. Dnes sem dávám jen fotografie. Snad někomu pomohou. Komenář asi není nutný soudě dle reakce. A pak nerad dělám zbytečné věci. http://kamost.rajce.idnes.cz/Dalekohled



Edit:Odstranil jsem nefunkční odkaz, který vedl na stejnou galerii jako ten zbývající odkaz. Karel
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#43

Příspěvek od axel »

Aby se nic neviklalo jsem umístil na ATM
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#44

Příspěvek od statis »

Dekuji velice za obrazovou dokumentaci.

Ten prvni odkaz mi nefunguje. Pise to "album nenalezeno". A mozna by byl dobry i slovni doprovod.

Statis
Uživatelský avatar
axel
Příspěvky: 207
Registrován: 23. 02. 2007, 18:12
Bydliště: MOST
Věk: 84

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#45

Příspěvek od axel »

Dekuji velice za obrazovou dokumentaci.

Ten prvni odkaz mi nefunguje. Pise to "album nenalezeno". A mozna by byl dobry i slovni doprovod.

Statis
Ten nefungující odkaz mi také nejde je ale totožný s prvním. Omlouvám se , ale je to moje první umístění fotek: Příště si dám pozor!
Odpovědět