Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

Okuláry, filtry, hledáčky a vše ostatní, co patří k pořádnému pozorování.
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#1

Příspěvek od statis »

Dobry den,

mam okularovy vytah ACC/SKY VÝTAH 2” OKULÁROVÝ HŘEBEN pro 8” a 10”. Je to "klasický okulárový hřebenový výtah s výstupem 2”, montovaný na dobsony Sky-Watcher 8” a 10”. Doplněk pro 'self made' dalekohledy typu Newton" (http://www.supra-dalekohledy.cz/dalekoh ... treni.html).

Koupil jsem tento vytah. Vypada dobre, ale doma jsem zjistil, ze ma trochu vuli, vikla se. Ale jenom trochu. Nevim dost, co by se s tim dalo udelat. Ma s tim nekdo zkusenosti?

dekuji

Statis
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#2

Příspěvek od vla »

Většina hřebenových výtahů této kategorie má vůli. Vymezit se nechá správným jemným dotažením šroubu proti ovládacím kolečkům posuvu. Když utáhneš hodně zaaretuješ. V běžném provozu by vůle neměla dělat žádný velký problém.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Alien_MasterMynd
Příspěvky: 1636
Registrován: 26. 09. 2006, 10:17

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#3

Příspěvek od Alien_MasterMynd »

Presne tak, jak pise vla, tento vytah mam a na "horni" strane tubusku (na druhe strane proti ovladacim koleckum) je aretacni sroubek.
SW NWT 200/1000, HEQ5 SS, SW ref. 70/500
Tr. 8x30,10x50,20x50
Praktica Super TL, Sigma SD10, chlazený mod. Canon 350D s amp-off, EOS IX, FujiFilm S3Pro, upravená chlaz. TV kamera, Watec 902H3 Ultimate, obj. 10-300mm

http://www.alien-mastermynd.com
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#4

Příspěvek od statis »

Tohle jsem zkousel. Nefunguje to.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#5

Příspěvek od Buby »

Mám přesně stejný problém jako statis, při bližším zkoumání, co tomu chybí, mi přišlo, jako by v místě, kde je umístěn aretační šroub, chyběla nějaká podložka, protože na dvou jiných místech umístěná je a to místo se šroubem je jakoby třetí vrchol rovnostranného trojúhelníku, kde by zřejmě podložka měla být také. Zkoušel jsem si vypomoci sám a narval jsem tam pár vrstev nějaké pásky. Trochu se to zlepšilo, ale chod výtahu pak byl velmi tuhý a někdy to dokonce šlo přes zuby, takže tudy cesta nevede. Napadla mě ještě teflonová páska, ale spíš to vidím na nový výtah - crayford. Pokud příjdete s nějakou rozumnou radou, jak tento problém vyřešit, budu moc rád. ;)
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#6

Příspěvek od vla »

Některé výtahy tam měli nějaký proužek plastu, na které ten šroub tlačil, jiné jenom šroub se zakulacenou špičkou. Je to nejlevnější typ výtahu, ale ještě před pár lety se s nimi i fotilo, takže trošku seřídit by měl jít v každém případě, ale je nutno si s ním pohrát a crayford to stejně nebude. Nicméně na vizuál to až tak nevadí. :)
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#7

Příspěvek od Buby »

Některé výtahy tam měli nějaký proužek plastu, na které ten šroub tlačil, jiné jenom šroub se zakulacenou špičkou. Je to nejlevnější typ výtahu, ale ještě před pár lety se s nimi i fotilo, takže trošku seřídit by měl jít v každém případě, ale je nutno si s ním pohrát a crayford to stejně nebude. Nicméně na vizuál to až tak nevadí.  
Ten můj zakulacenou špičku nemá a ten plátek plastu evidentně chybí, tzn u mě to bude asi na výměnu výtahu.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#8

Příspěvek od vla »

Pokud má výtah v těle drážku měla by tam jít podložka doplnit. Staší kousek tvrdého plastu, do něj udělat zahloubení pro aretační šroub (zajistí při mírném povolení aby plast zůstal na svém místě- pokud bude jen rovný plast bude vyjíždět). Ale crayford z toho samozřejmě nebude.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Petr68
Příspěvky: 23
Registrován: 20. 10. 2011, 10:53
Bydliště: Železnice
Věk: 56

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#9

Příspěvek od Petr68 »

Vedle aretačního šroubu jsou dva malý červíčci na imbus.Po jejich dotažení(rozumném) mi vůle výtahu zcela zmizela.S aretačním šroubem není třeba vůbec hýbat.
SW ed 120, AD 800 ,NEQ6
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#10

Příspěvek od vla »

Některé výtahy ty šroubky ovšem nemají, jen přelité dírky bez závitu a ještě neprůchozí.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
statis
Příspěvky: 120
Registrován: 04. 11. 2011, 08:15

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#11

Příspěvek od statis »

Diky za rady. Zkontroluju, jestli mam vytah s temi sroubecky a nebo jen s "prelitymi dirkami bez zavitu a jeste nepruchozimi". Mam ho zrovna na chalupe, ale az tam pojedu, podivam se na nej.

Myslite, ze kdybych mel ty nepruchozi dirky a provrtal je a vyriznul do nich zavity, ze bych tak ziskal sroubecky na vymezeni vule? ;-)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#12

Příspěvek od vla »

To samozřejmě ano, jen by měly taky přitlačovat tu podložku, tzn. rovněž pro ně udělat do podložky malá zahloubení.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
LubosH
Příspěvky: 35
Registrován: 02. 02. 2008, 16:51
Bydliště: Brno

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#13

Příspěvek od LubosH »

S viklavým hřebenovým okulárovým výtahem mám rovněž špatné zkušenosti především při zatížení OV kamerou, kdy při zaostřování jde o nervy. Stav se podstatně zlepšil po nahrazení původní zatuhlé, zřejmě silikonové vaseliny v hřebenovém převodu a především na kluzných plochách výtahu běžnou vaselinou pro ložiska jízdních kol. Předpokladem dobré funkce je přiměřené dotažení aretačního šroubku. Jak už ale bylo řečeno, crayford to stejně není.
Dobson 254/1200 na eq plošině, refraktor 102/1000 na EQ 3-2, triedr 10x50, EOS 350D, SPC900NC
Uživatelský avatar
MilAN
Příspěvky: 24314
Registrován: 17. 04. 2004, 23:56
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Věk: 75

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#14

Příspěvek od MilAN »

Používal jsem dlouhou dobu ( přes 10 let) tento nejobyčejnější OV na 400 mm Dobsonu, zatížený Paracorrem + Naglery  typu 2  ( celkové zatížení  přes 1 kg). Pro vizuální pozorování  k naprosté  spokojenosti, volně  vymezená vůle  1 silonovým šroubem průměru tuším 8 mm. V  OV byly nálitky, počítající  s planžetou, dotlačovanou tímto šroubem, ale už  cca před těmi 15 lety  se tam planžeta nedávala.  Kdyby mi ten komplet nespadl na beton, používal bych ho na Dosonu dodnes. Samozřejmě, na fotografické použití  tento OV nemůže vyhovět.
Zažil jsem již i Crayfordy, které svými vlastnostmi byly horší než tento jednoduchý hřebenový výtah.Takže bych chtěl varovat před unáhleným přechodem na laciný Crayford z nějakých "principiálních " důvodů
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Uživatelský avatar
vagascan
Příspěvky: 121
Registrován: 14. 12. 2010, 13:24
Bydliště: Bratislava

Jak odstranit vůli okulárového výtahu?

#15

Příspěvek od vagascan »

aktualne riesim kolimaciu dalekohladu a trapi ma to iste.... vola vytahu .... s nou je to dost zle nakolimovat dalekohlad, nakolko kazdym posunutim sa to rozhadze naspet.... skusim teflonovu pasku ako sa tu spominalo
Sky-Watcher 254/1200, okulare set SP 25, 10, 6 mm 66° multi coated long eye relief. Trieder Turist 12x40, 30 mW green laser
Odpovědět