LightBox z LED pásky

Otázky, rady, tipy, návody...
Odpovědět
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

LightBox z LED pásky

#1

Příspěvek od ZV »

Ahoj,

chci si vyrobit lightbox pro 8" Newton a zabývám se myšlenkou použít na to 12V LED pásku - nastříhat, nalepit na pevnou podložku do tvaru čtverce/kruhu a paralelně pospájet. Tohle dát na dno vhodné krabice a nad to několik vrstev pauzáku nebo mléčného plexiskla jako difůzor.

Chtěl bych se zeptat, co si o tom myslíte. Dají se očekávat nějaké problémy? Napájet bych to chtěl přímo z autobaterky - půjde to? Jaký to tak může mít odběr proudu? Podotýkám, že v oblasti elektriky jsem totální lama.

díky, Zbyněk
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

LightBox z LED pásky

#2

Příspěvek od Karell »

Myslím si, že světlo nebude dostatečně rozptýlené, vytvoří bodové zdroje.  Jako levné řešení bych doporučil je buď dělat přes pauzák proti obloze v odpoledních hodinách, pokud možno bez oblačnosti a nebo se mně osvědčilo, a stále používám, zářivkové těleso se dvěma zářivkami Philips, denní bílá (6200 K), umístěné cca v 1 metru od masky s 5 vrstvami pauzáku na tubusu.
Edit: na tom zářivkovém tělese je při použití nasazený originální mléčný kryt
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

LightBox z LED pásky

#3

Příspěvek od ZV »

Na obloze fotím flat field teď, ale rád bych s tím skončil. Když jedu z focení domů, musím foťák sundat a pak znovu trefit správnou orientaci. Nebo když během focení překládám montáž a otáčím i foťák, rád bych si udělal flaty ještě před jeho otočením.

Nevím čím přesně to je (asi mimoosovým hledáčkem), ale moje flat snímky jsou na orientaci hodně citlivé.

S tím lightboxem jsem se inspiroval tady http://www.rc-astro.com/equipment/light_box/index.htm - čekal bych, že když je možné zrovnoměrnit světlo z jednoho centrálního zdroje, tak z pole zdrojů to půjde taky.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

LightBox z LED pásky

#4

Příspěvek od Karell »

Takhle tomu rozumím víc. Představoval jsem si to jako nasazené nakonec tubusu a LED diody těsně za tím papírem. Tady je zdroj světla také od vrstvy papíru ho rozptylujícího více vzdálený. Vlastně je to podobné tomu, co popisuji. Jen jsem to řešil pro průměr 305mm jinými prostředky :)
P.S. rozumím tomu problému výroby FF v terénu, řešil jsem to tak, že jsem kameru nesundal a dovezl domů přesně v pozici, ve které jsem fotil. Později jsem si pořídil adaptér 12V/220V a vyráběl FF v poli s tím popsaným zářivkovým tělesem...nerozumím ale tomu, proč při meridian flipu otáčíš foťák, to mně přijde jako nadbytečné.
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5410
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

LightBox z LED pásky

#5

Příspěvek od vla »

Myslím si, že světlo nebude dostatečně rozptýlené, vytvoří bodové zdroje.Vzhledem k tomu, že diody budou evidentně mimo hloubku ostrosti bodové zdroje určitě nevytvoří. Mohlo by to být použitelné.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ZV
Příspěvky: 365
Registrován: 31. 10. 2006, 23:03

LightBox z LED pásky

#6

Příspěvek od ZV »

...nerozumím ale tomu, proč při meridian flipu otáčíš foťák, to mně přijde jako nadbytečné.Opět za to může mimoosový hledáček - u většiny objektů vhodných hvězd k pointaci není moc a tak se snažím otočením hledáčku najít stejnou pointační hvězdu - no a s hledáčkem se otočí i foťák.
http://astrofoto.euweb.cz&&zvrastil (at) seznam (bodka) cz
Uživatelský avatar
Karell
Příspěvky: 5576
Registrován: 24. 04. 2009, 09:58
Bydliště: Brána do Krkokonoš
Kontaktovat uživatele:

LightBox z LED pásky

#7

Příspěvek od Karell »

Každopádně, pokud to řešení budeš realizovat, potom napiš, jakých jsi dosáhl výsledků, z vlastní zkušenosti vím, že leckdy se hodí jakýkoliv námět.
Odpovědět