Nestandardne svetla obloha

Pozorovací techniky, odkazy na stránky s pozorováním, umělé družice, ufo a vůbec veškerá pozorování, která se jinam nehodí
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#16

Příspěvek od MMys »

No procenta jsou evidentně vyjádření jasu oblohy oproti nějakému referenčnímu při 19 MSA
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
michal.b
Příspěvky: 3300
Registrován: 30. 09. 2004, 06:08

Nestandardne svetla obloha

#17

Příspěvek od michal.b »


Prostě stálo by možná zato popřemýšlet, čím to je, že mlhoviny a jiné duchařiny jsou vidět stejně dobře, ačkoli SQM jasnější nebe. Co ho ovlivňuje?
Meteorologicke podminky. Svetlejsi noc s vybornou pruzracnosti muze klidne byt z pozorovatelskeho hlediska lepsi nez tmavsi noc se spatnou pruzracnosti. Z posledniho tydne mam dve noci s podobnymi hodnotami jasu, ale pruzracnost vzduchu byla nekde uplne jinde a vzhled oblohy i objektu v dalekohledu taktez (zejmena nize nad obzorem).
Cele je to ovsem komplikovane tim, ze jas oblohy zavisi na pruzracnosti na kazdem miste jinak. Obecne odlehla mista, kde nejsou zadne vyznamnejsi lokalni zdroje svetla pri lepsi pruzracnosti paradoxne muzou mit svetlejsi oblohu, naproti tomu mista kde jsou vyznamne zdroje svetla maji opacnou tendenci.

Na mych dlouhodobe sledovanych stanovistich se mi obloha v poslednich dnech take zdala subjektivne svetla, ale z mereni SQMkem tam zadne extra velke odchylky nevidim, mozna nekde na urovni 0.1MSA. Bohuzel, dat nemam tolik, abych z toho mohl neco vyvozovat a na Skyquality (ktere ma mimo jine slouzit prave ke sledovani toho o cem se tu ted debatuje) skoro nikdo svoje mereni nedava
Ale hezky je to videt treba u kolegu ze Spanelska, kteri maji SQM-LE na pevnem stanovisti, ti maji o 0.25MSA svetlejsi hodnoty nez pred mesicem (21.25 zacatkem rijna vs. 21.5 zacatkem zari). Zrejme za to fakt muze slunicko.
Uživatelský avatar
Tharos
Příspěvky: 688
Registrován: 29. 02. 2008, 15:58

Nestandardne svetla obloha

#18

Příspěvek od Tharos »

Já jsem světlejší oblohu též zaznamenal, ale ne nijak zásadně světlejší. Pozoroval jsem v posledních nocích třikrát a z technických důvodů mám SQM měření pouze z jedné noci, nicméně to bylo 21.31 MSA širokoúhlým SQM i s Kasiopeiou v zenitu, což považuji za relativně slušné. Mimo jiné přesně z důvodů, o kterých píše Michal.

Většina mých stanovišť díky tomu, že na Šumavě je obecně relativně málo lokálních zdrojů světelného znečištění, vychází z hlediska tmavosti oblohy za nadstandardně průzračných nocí zdánlivě hůře. Zdánlivě proto, protože nastupuje přesně ten jev, kdy obloha je sice světlejší, ale je toho na ní vidět mnohem více. Ono totiž za takové situace je možná trochu překvapivě kontrast DSO objektů vůči pozadí větší a to je asi stejně to nejdůležitější. Když je hodně čistý vzduch, září mi tu celé německé pohraničí těmi jejich bílými zářivkami... Pro objekty níže než cca 60° jsou ale takovéto podmínky stejně požehnáním a celkově si přeji co nejvíce takových nocí.

Když je průzračnost vzduchu nižší, obecně mívám dost tmavá měření, ale prostě obloha bývá taková „vykradená“. Často jsou pod zhruba 20° vidět jen opravdu jasné hvězdy. Nutno ale podotknout, že zenit v takovém případě bývá naprosto vynikající (podíl umělého jasu v zenitu je v tu chvíli úplně minimální) a objekty, které mi třeba zrovna okolím zenitu prochází, jsou fantastické. Takové noci ale příliš nevyhledávám, protože je to pochopitelně omezující. Jedná se ale rozhodně o tmavé noci.

Občas se naskytne noc, která toto aplikuje do extrému. Dodnes mám odkazovanou noc v živé paměti, byla to taková Bortle 2 se vší parádou v ČR. Mám teorii, že tenkrát došlo k výjimečné kombinaci relativně tenké, ale husté vrstvy humusu (do nějakých 2 km?), nad níž vzduch bleskově zprůzračněl. Vzpomínám si, že obloha byla super od zenitu do nějakých zhruba 15°, ale pod nimi byla naopak úplně vykradená, hvězdy v té části jakoby úplně chyběly. Nejednou jsem koukal na různé snímky z webkamer z toho dne z různých lokalit v ČR (abych tomu přišel na kloub) a ty mě v té teorii podpořily - na všech byla ta nízká vrstva nějakým způsobem patrná.

Jinak je-li to možné, vždycky dělám při pozorování i pár dokumentačních fotek zrcadlovkou při nastavení 180s přes 18mm při f3.5 na ISO 800, WB slunečno a srovnával jsem snímky z těchto dní s loňskými a až mě překvapilo, že vypadají skoro shodně. Minimálně na těch snímcích jsem žádný radikálně zvýšený jas nepozoroval, i když při podrobné analýze by tam asi byl lehce patrný (anebo bylo světlo i vloni touhle dobou). To mě trochu překvapilo.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#19

Příspěvek od Psion »

Vabra: Jak říká Martin, procenta jsou vztažena k 19 MSA jako maximum. Převod na Kandely byl z důvodu že MSA mi přijde jako těžko uchopitelná jednotka. Mě spíš zajímal ten poměr "kolikrát" je něco slabší či jasnější. No nic, to byl jen takový nápad.
Uživatelský avatar
Honza Ebr (honza42)
Příspěvky: 3531
Registrován: 20. 10. 2004, 14:48

Nestandardne svetla obloha

#20

Příspěvek od Honza Ebr (honza42) »

Psion: mě by vůbec nevadilo, kdyby se uvádění v lineární škále ujalo, aspoň by lidi přestali uvádět aritemtický průměr z 5 měření v MSA (což je z matematického hlediska strašlivý nesmysl, ale nikdo se ho nechce vzdát :)).

Ale vabra má pravdu, že už té máme všichni docela zažraný a hlavně on je (z hlediska vizuálního pozorování) prostě strašnej rozdíl mezi 21.4 a 21.6 a naprosto žádnej mezi 20.8 a 21.0, tak se prostě ta stupnice, která je jemnější na tmavym konci, prakticky víc hodí.
Taurus 500/2100, Paracorr, 24 a 14 mm ES 82 st., Nagler 9, Radian 6, Kasai 4, UHC, OIII a Hbeta. 200D a 250D, Canon 10-18/4.5-5.6, 24/2.8, 50/1.8, 85/1.8, 70-200/4L, 400/5.6L, SW MAK 127 a 90, TAL MT-3S
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nestandardne svetla obloha

#21

Příspěvek od Pavuk_ »

...

Občas se naskytne noc, která toto aplikuje do extrému. Dodnes mám odkazovanou noc v živé paměti, byla to taková Bortle 2 se vší parádou v ČR. Mám teorii, že tenkrát došlo k výjimečné kombinaci relativně tenké, ale husté vrstvy humusu (do nějakých 2 km?), nad níž vzduch bleskově zprůzračněl. Vzpomínám si, že obloha byla super od zenitu do nějakých zhruba 15°, ale pod nimi byla naopak úplně vykradená, hvězdy v té části jakoby úplně chyběly. Nejednou jsem koukal na různé snímky z webkamer z toho dne z různých lokalit v ČR (abych tomu přišel na kloub) a ty mě v té teorii podpořily - na všech byla ta nízká vrstva nějakým způsobem patrná.

...

S tym "humusom" mam prakticke skusenosti z tohto roku (Bieszczady, august 2011), kedy oproti minulemu roku bolo lepsie pocasie a horsia priezracnost (ktora kolisala noc od noci, takze sa toto dalo pekne sledovat). Jas sa prilis nemenil, prakticky vzdy je v intervale 21.65+/-0.05 (siroke SQM, POZOR tato hodnota plati pre letne/jesenne noci s MW nad obzorom. Na jar (april 2011) sme namerali pocas jasnej noci 21.80+/-0.05) avsak priezracnost je to, co robi zazraky a definuje kvalitu noci.
Tento rok som si vsimol rovnaky fenomen: vdaka prizemnej vrstve o ktorej pises zmizlo aj to posledne viditelne vzdialene znecistenie (rozumej v +/- intenzite zodiakalneho svetla (ZL) s ktorym "sa minuly rok doplnalo") od 50-60km vzdialeneho mesta na Ukraine (to co "konkuruje" ZL na znamej panorame z webu DSPP, ktoru iste poznate. I ked vizualne sa to javi miernejsie ako na fotke). Neobjavilo sa ziadnu noc. Najskor sme si myseli, ze ukrainci prerocili ucet za elektrinu a proste ich vypli (mesto resp aglomeracia 3 miest dokopy asi ~100.000 obyv). Myslim ze prave spominana vrstva "humusu" ju vygumovala. U nas sa tento jav "dymno", ked je cez den viditelne znizena priezracnost, ktoru by som prirovnal vizualne asi ku kanarskej "calime" (calima je prilev saharskeho piesku, ale nie je to iba prizemna zalezitost).

k Vabrovej tabulke: posledne dva stupne opatrne, EU je velka a su tam aj lepsie a odlahlejsie lokality ako Chorvatsko (Finsko atd) a v tych kvalitativne ako Chorvatsko (napr. Bieszczady) je to spravna hodnota s MW nad obzorom. Na jar je situacia ina ako som pisal vyssie kedy je 21.8 bezna vec. Avsak takychto merani je malo lebo je to "mimo sezony". A aj na Paranale neni vzdy 21.9 SQM (vlastne kedy ? ked tam furt strasi nieco nad hlavou v podobe MW, ZL, protisvitu, magelanov atd, vid Myzerove merania SQM aj z Paranalu 8mag.net/sk/cesty/starchile2008/sqm/start).

Oprasujem moju stary slide z prednasky o kvalite oblohy, kde je ukazane, ze prirastok 0.5 MSA sposobeny maximom Sl.cin. oproti minimu, NIE JE konstanta ale zavisi od urovne LP (farby na mape alebo Bortle ako chcete). Mam este niekde ten excel, z ktoreho som to pocital.





PS: pre uplnost: stupajuca krivka je LP, namodulovana "sinusovka" je Sln. cyklus. a vsimnite si jej klesajucu amplitudu so stupajucim LP
Uživatelský avatar
Kami
Příspěvky: 2060
Registrován: 02. 01. 2004, 06:45
Věk: 47

Nestandardne svetla obloha

#22

Příspěvek od Kami »

Zdravim,

v poslednim tydnu mimoradne jasneho a tepleho babiho leta (dekuji obetavemu Konihlavovi za vynikajici nacasovani dovolene mimo CR  ;)) mam pocit, ze i pres maximalne vymetenou oblohu (posledni dve noci byly uplne ciste) je obloha proste nejaka svetlejsi nez by mela byt.

Castecne se to projevilo jiz minuly vikend na MHV u Noveho Mesta na Morave (ale tam nejaka vysoka oblacnost byla), plne pak na mem "domacim" stanovisti na severu Kokorinska.

Podle stavu oblohy a absenci podstatneho SZ bych cekal, ze na obou stanovistich bude SQM-L mimo MW dosahovat hodnot okolo 21,40-21,50, ale realita jen nepatrne prekonava 21,0.  :-/

Je to moje ojedinele pozorovani, nebo jste podobny jev take zaznamenali? A pokud ano, mate pro tento jev nejake vysvetleni?

diky,
Nečekaně světlou oblohu i když hodně průzračnou mohu též potvrdit. Sobotní noc na Komářím vrchu (926m.n.m) nevylezlo v zenitu SQM-L výš jak 21.25. V 5h ráno na jiném stanovišti (397m.n.m) jsem se dostal jen na 21.03. I když s výrazným zvířetníkovým světlem na východě.
Budeme holt muset počkat na lepší období.
SW102/500, SW ED100/900, R100/1500, R125/1583, N127/646, R140/1543, R150/1800, C150/2250, N152/1178, N170/1022, NCN310/1768/5970,... + další sklíčka do 0,75m.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

Nestandardne svetla obloha

#23

Příspěvek od Pavuk_ »

Niekde som cital, ze jas ZL kolise zo Sln.aktivitou. Znamena to, ze efekty spojene s nim (pas, protisvit) by mali byt v obdobi maxima vyraznejsie.
Napr O'Meara sa zmienuje vo svojej knihe Caldwell objects, ze predoslu knihu Messier objects robil pocas minima avsak Caldwelly pocas maxima. Popisuje tam ako bola obloha svetlejsia a ako pozdlz obzoru ziaril aiglow. Gravitacne vlny nespomina ale myslim, ze prave na toto sa mozeme tesit, idealne obdobie prave prichadza. Takze vsetko zle je na nieco dobre.
O tom ze milujem prirodne nebo vsetci viete a pod nim som sa naucil jednu vec: Uz nehodnotim oblohu ci je tmava ci svetla, ale ci je prirodna alebo nie je (cize je pritomne LP alebo nie). Pokial absentuje LP, tak je obloha krasna i keby prave na slnku vzplanula najsilnejsia erupcia. Bola by prirodne jasna mozno by sve videli polarnu ziaru, mozno zvlnenie airglow, proste je to stale prejav kras a divokosti prirodnej oblohy.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Nestandardne svetla obloha

#24

Příspěvek od LKamarad »

No jo - mně furt nešlo do hlavy proč byla 2./3.10. i v zenitu tak příšerně světlá obloha ikdyž bylo daleko brilantněji (s viditelností přes 200km) než tamtéž (Jedlová v Orl. h.) před měsícem. Dokazují to i identické expozice M31 ...... :-/
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#25

Příspěvek od Slávek »

Aha! tak tím to je. Mohu taky potvrdit měřením. Na lokality, kam normálně jezdím se hodnoty z SQMka pohybují mezi 21,4 v maximech až 21,5. Předevčírem jsem ze sledování oblohy přes den usoudil že modrá je dnes extrémně dobrá, očekával jsem hodnoty kolem 21.45. Pak jsem nevěřil vlastnímu jasoměru - zpočátku 21,1 pak to vyrostlo až na 21,28 a pak ale zase klesalo. Přisuzoval jsem to nějaké vysokosahající vlhkosti, ale teda to, co tady čtu, mě pěkně rozesmutnilo Znamená to tedy, že takhle to bude do doby, než zase sl. aktivita klesne? Má měkdo nějaký odhad, jak dlouho to může být? Mě hned bylo divné, že mám pozadí na snímcích světlé, ale bez oranžády, která tam je i v lokalitách, kde se hojně svítí zářivkama.
Uživatelský avatar
LKamarad
Příspěvky: 911
Registrován: 30. 03. 2010, 11:21

Nestandardne svetla obloha

#26

Příspěvek od LKamarad »

Juj chuj ... tak za +- 5 let se snad AG vrátí do normálu, ale mezi tím natolik vzroste LP (zejména neodfiltrovatelným bílým světlem LED svítidel), že už se ve výsledku vlastně nikdy nezlepší .....  :-/
.... Je pozdě  :(, líp už bylo .........
Budiž Astrofotografii země lehká.
Špetka naděje však slabounce doutná v duši, že až (v příští inkarnaci) vesmír po 10^99 kráte zkolabuje a opět vybuchne, tak se zde opět objevíme, LP bude jen nepatrné a bude možno pár (desítek) let bez omezení fotit v RGB, než se to zas posere ......  ::)
Špyritus Sanktus AMEN
Uživatelský avatar
Pavebo
Příspěvky: 1124
Registrován: 10. 04. 2009, 13:37
Bydliště: Plzeň

Nestandardne svetla obloha

#27

Příspěvek od Pavebo »

A já blboun nejapný jsem se těšíl, že budu zase za tou krásnou temnou oblohou jezdit do hlubokých lesů severu. Tak to asi raději zůstanu doma, v mé milované přezářené Plzni, té se taková drobná fluktuace zjasnění oblohy určitě nedotkne...

Se slzou v levém oku zdraví

Pavebo
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#28

Příspěvek od Slávek »

Snad to nebude tak horký, ale představa, že třeba 3 následující roky mi SQM bude ukazovat maximálně hodnoty 21,2 - 21,3 (které jsem doteď považoval za bídnou tmu) mě trochu strašně moc hodně se*e.
Uživatelský avatar
Psion
Příspěvky: 11599
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Praha
Věk: 61
Kontaktovat uživatele:

Nestandardne svetla obloha

#29

Příspěvek od Psion »

Myslím, že kdyby Herschel viděl dnešní oblohu nad kterou jásáme, tak by asi zvracel (slovy L.K.)
Slávek
Příspěvky: 910
Registrován: 02. 04. 2009, 23:03

Nestandardne svetla obloha

#30

Příspěvek od Slávek »

Kéž bych si tohle vlákno raději nepřečet a žil v blažené nevědomosti, že je jen nějaká vyšší vlhkost. Tohle tý naší obloze v ČR teda fakt chybělo. Asi se dám na akvaristiku.

____

EDIT: Opravdu to bude takovýhle třeba i v zimě? Airglow znamená, že obloha vybíjí fotony sama o sobě, nebo že "vede" světlo od slunce takovým způsobem, že je i noc jasnější? (pardon za amatérskou otázku, ale jsem jen fotič)
Odpovědět