Ahoj. Chcel by som sa spítať, že prečo dobsonová montáž nie je na fotenie ? Ja si to predstavujem tak, že si foťák pripevním o okulár, aby mi držal a namierim teleskop niekde na planétu alebo tak, a možem niečo pofotiť. Ale moje predstavy sú asi moc rozpravkové Tak dúfam že mi to vysvetlíte:)
Ešte nie som majitelom dobsona ale plánujem si ho kúpiť. Ide presne o 203/1200 SW.
Objekty se po obloze pohybují okolo nebeského pólu (je to tím, že se Země otáčí kolem své osy). Proto je pro focení vhodné použít paralaktickou (neboli rovníkovou) montáž, která má polární osu shodnou s osou, kolem které se otáčí obloha. Pak stačí teoreticky pohánět pouze jednu osu montáže (tzv. hodinovou), aby byl daný objekt sledován. Prakticky se pohánějí osy obě, protože nikdy není ustaveno úplně přesně a montáž není dokonale vyrobena a je třeba pointovat.
U azimutální montáže (kterou dobsonova montáž bezpochyby je) by bylo nutné primárně pohánět obě osy a to ještě ne vždy stejnou rychlostí, protože by montáž musela dělat nepravidelné "schody". Navíc by docházelo ke stáčení objektu v zorném poli, což by vyžadovalo pohánět ještě otáčení okulárového výtahu. A dohromady by to bylo potřeba řídit nějakým počítačem, který by zařídil ty nepravidelnosti pohonu.
Pro vizuální pozorování ovšem stáčení pole není na závadu, a proto se takové montáže běžně vyskytují (jsou to ty azimutální GOTO).
TS 15x70, "Ostříží oko" 60/1040 (refraktor vlastní konstrukce)
Na focení např. Měsíce s velmi krátkou expozicí by to použít šlo. Většina těch fotek z dobsona je ale focena z Poncetovy plošiny, která z toho tu paralaktiku "udělá" respektive pak stačí točit jen kolem jedné osy - na poncetově plošině. Takto lze fotografovat, ale rovněž jen krátké expozice - planety. Ale už tu někdo zkoušel i DSO sérií mnoha snímků o krátkých expozicích. O tom ale lépe poví astrofotografové.
K názvu topiku jen tolik, že jak kde, třeba na pólech je ... ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm, Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm, fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400, triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Při focení planet a Měsíce se dobsonova montáž na Poncetově plošině, nebo paralaktickém stolku plně vyrovná paralaktikám.
Při focení DSO je použitelná expozice kolem 10s a 1,2 m ohnisku.
A za 10s toho moderní integrující CCTV kamera s čipem SUPER HAD II vidí poměrně dost.
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70 http://astrofotky.cz/~aquarius
Takže s fotením by sa dalo a poradte mi nejaký dobrý foťák na fotenie ale nech to nestoji veľa Lebo ja už jeden doma mám a vysolil som zan 10 000SK a po 5 rokoch je to shit
Pro Freex: Chceš-li fotit dobsonem, pak doporučuji tuto výbavu.
1/ dobson - nejlépe 400 :)
2/ Poncetova plošina, nebo paralaktický stolek
3/ Kamera VM32-S http://www.it-zone.cz/?Mode=Sti&StiId=59716
+ ovladač RS485 ke kameře
+ digitizér
+ CLS filtr, UVIR filtr, IR>742nm + reduktor ohniska
4/ PC
Celé je to za hubičku a můžeš směle začít fotit planety, Měsíc i DSO
Murphyho zákon seeingu: Seeing je nejhorší v okamžiku expozice.
dobson 400/1828, dobson 305/1500 na paralaktickém stolku, MAK 127, MTO, SKYMASTER 15x70 http://astrofotky.cz/~aquarius