Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#256

Příspěvek od Lukemon »

No asi si ma nepochopil... Mne keď sa orosí okulár tak naň dýchnem alebo ho trochu utrem aby nebol oroseny a dívam sa do neho... To ti asi hádam nemusím písať aj to... či ?Máš pravdu, nepochopil, proto potom píšu takový blbosti. Mě když se orosí okulár tak ho dám do kapsy nebo ho zahřeji v ruce. Déché a utíré dál třeba bude obraz v okuláru lepší.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
freex
Příspěvky: 567
Registrován: 25. 07. 2011, 12:22

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#257

Příspěvek od freex »

Ahoj. Na krabici od ďalekohľadu mám napísané SKDOB 8" Pyrex. Takže to znamená že mám prim. zrkadlo z pyrexu. Ale dáli mi aj dva okuláre. Takže nerozumiem. Buď mám aj pyrex a dva okuláre alebo nemám pyrex. V iný obchodoch sa predáva osobitne, teda buď pyrex  a 28mm okulár alebo (ako v binoxe) pyrex a 25mm,10mm okulár.  

Teraz teda neviem, ako zistím či mám alebo nemám pyrex. Je to síce blbá otázka na ktorú by ani netrebalo odpoveď ale mne to nedá. Ako zistím že mám pyrex ? Keďže pyrex je zrkadlo s nízkou tepelnou rozťažnosťou, tak by sa mi obraz nemal vlniť nie ? Ale aj tak sa mi  napr. na Mesiaci trocha vlní, čo môže byť podla mňa zapričínené ajseeingom. Fakt teda neviem...

Nejaký nápad ?

Prepáčte za toľko otázok ale ja som strašne zvedavý človek :)

Ďakujem.
Sky Watcher Newton 8" ,refraktor 50 f/3 (vlastná výroba), trieder MLC 8x40
Uživatelský avatar
Cztwerec
Příspěvky: 8304
Registrován: 03. 02. 2007, 17:58
Bydliště: Břežany II.
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#258

Příspěvek od Cztwerec »

Sakra chlape, vždyť to chvění nemá se sklem nic společného :o

To ti opravdu tolik jde o to jestli to je Pyrex nebo ne? Já jsem tu tvoji otázku nějak nepochopil...
Lectorem iustus...
Uživatelský avatar
Buby
Příspěvky: 431
Registrován: 09. 06. 2010, 09:41
Bydliště: Vsetín
Věk: 36

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#259

Příspěvek od Buby »

Ahoj. Na krabici od ďalekohľadu mám napísané SKDOB 8" Pyrex. Takže to znamená že mám prim. zrkadlo z pyrexu. Ale dáli mi aj dva okuláre. Takže nerozumiem. Buď mám aj pyrex a dva okuláre alebo nemám pyrex. V iný obchodoch sa predáva osobitne, teda buď pyrex  a 28mm okulár alebo (ako v binoxe) pyrex a 25mm,10mm okulár.  

Teraz teda neviem, ako zistím či mám alebo nemám pyrex. Je to síce blbá otázka na ktorú by ani netrebalo odpoveď ale mne to nedá. Ako zistím že mám pyrex ? Keďže pyrex je zrkadlo s nízkou tepelnou rozťažnosťou, tak by sa mi obraz nemal vlniť nie ? Ale aj tak sa mi  napr. na Mesiaci trocha vlní, čo môže byť podla mňa zapričínené ajseeingom. Fakt teda neviem...

Nejaký nápad ?

Prepáčte za toľko otázok ale ja som strašne zvedavý človek

Ďakujem.

Vyser se na to, jestli je to nebo není pyrex. Pokud dalekohled nevytemperuješ aspoň hodinu a půl, bude se třepat vždycky, pyrex nepyrex. Do toho seeing každou chvíli vyvádí tak, že občas nejde rozlišit ani trapéz v M42. Zažil jsem to tento podzim už 2x ze 4 pozorování. Myslím, že by jsi potřeboval vlastní vlákno na své otázky, protože nakecáno máš 200 příspěvků a jedna větší blbost než druhá. Zkus trochu popřemýšlet a pohledat na foru než něco dalšího napíšeš. Všechno, na co ses tady zatím ptal, se tu už řešilo.
Dob 10", Refra 3",4",5" , SC 6" ,a nějaká drobotina.
Uživatelský avatar
Lukemon
Příspěvky: 1891
Registrován: 07. 12. 2008, 23:24
Bydliště: Jedovnice, okr. Blansko
Věk: 43

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#260

Příspěvek od Lukemon »

Myslím, že by jsi potřeboval vlastní vlákno na své otázky, protože nakecáno máš 200 příspěvků a jedna větší blbost než druhá. Zkus trochu popřemýšlet a pohledat na foru než něco dalšího napíšeš. Všechno, na co ses tady zatím ptal, se tu už řešilo.To už jsem navrhoval taky a nic, tak jsem to udělal sám.
Dobson SW 250/1200,  N 150/750, ED80/600 na AZ-4,  TELE VUE Paracorr, Panoptic 24mm 68°,  Nagler 13,9,7,5, 3.5mm 82°,  SW Planetary 8,7,6,5,4mm UWA-58°, 2"SW/SWA 38mm 70°, Celestron 15x70,  UHC Lumicon, UHC-S BDP, CLS Astronomik, 2x Polarizační BDP
Uživatelský avatar
RomanNZ
Příspěvky: 24
Registrován: 06. 08. 2011, 11:27

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#261

Příspěvek od RomanNZ »

Zdravim. Prosim o radu ohledne fotaku. Nastavil jsem si foceni a sel v klidu spat. Kde pracuju, tak nad ranem pustili zavlazovani a vse mi hezky utopili. Fotak sem nechal cely den schnout. Ted jsem ho zkousel zapnout a jaksi nefunguje. Po foceni se uspal. Netusi nekdo, co se v nem mohlo oddelat a jestli to ma cenu nechat opravit? Mam Canon 1000D
Diky :)
Uživatelský avatar
Kojaro
Příspěvky: 273
Registrován: 06. 07. 2004, 22:14

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#262

Příspěvek od Kojaro »

1. zkusil jsi znovu nabít baterii po tom celonočním focení?
2. tip na vysušení utopené elektroniky - zabalit do hadru( kvůli prachu) a vložit do krabice, následně zasypat nejlépe silikagelem nebo vysušenými semeny rostlin, třeba rýže apod. Krabici zavřít a čekat. ;)
KOvář JAROslav
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#263

Příspěvek od jozopovazan »

ja som utopil panasonic lumix tz3, (nechal som ho na noc vonku a prsalo)
samozrejme po zapnuti ani tuk.
nechal som ho tyzden na radiatore a potom som ho odniesol do servisu s tym ze nefoti a neviem preco (bol v zaruke)
Zo servisu ho vratili ze zaruka sa na toto nevztahuje a ze ho opravia ale stat to bude viac ako novy.
tak som ho rozobral aby som sa popozeral co je vlastne vnutri, potom som ho zlozil do povodneho stavu, vlozil baterku a fotak spravil bzzzz.
a foti dodnes...
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
RomanNZ
Příspěvky: 24
Registrován: 06. 08. 2011, 11:27

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#264

Příspěvek od RomanNZ »

Tak baterky jsem samozrehne nabil. Battery grip to nastesti ustal (doufam). Ale ani po vlozeni baterky bez gripu ani tuk. Holt zkusim napsat do pobocky mistniho canonu a delat blbyho V zaruce porad je, tak snad to klapne. Kdyz ne, tak snad klapne nasledne rozebrani a opetovne slozeneni. Aspon prubnu modifikaci.
Dik za rady :)
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#265

Příspěvek od MMys »

Jestli je to utopený, tak to v servisu poznají a záruku ti na 100% neuznají. To bych ani nezkoušel, ztráta času.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
RomanNZ
Příspěvky: 24
Registrován: 06. 08. 2011, 11:27

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#266

Příspěvek od RomanNZ »

:( Nejenom casu, ale i penez. Jenom za to, ze by se na to podivali, by stalo skoro dva litry (pokud by se na to zaruka nevztahovala) a kdo vi, kolik by stala oprava. Holt ted telo lezi v krabici s ryzi a gelovymi pytlicky, tak snad vstane z mrvych :)
Tak holt jeste jedna otazka. 1100D nebo 600D? Vim, ze se to resilo v jinem vlakne, ale moc se tam toho nevyresilo. Spis mi jde o nocni foto krajiny a astrofoto. Netusi nekdo, jestli ma 600D stejny UV/IR cut jako 1100D?
Uživatelský avatar
RisoP
Příspěvky: 114
Registrován: 24. 10. 2011, 08:39

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#267

Příspěvek od RisoP »

No a ak bol zapnutý tak je takmer na sto percent isté že zaspal naveky.
Skús ho otvoriť a uvidíš ako to vyzerá dnu, aj mňa sa zopár ludí pokúšalo presvedčiť že len tak prestal fungovať ,keď som im ukázal ako vyzerá zvnútra tak sklapli.Takže presne ako píše MMys.
N200/f5,malokuk,bino 7*50, bino 20 & 32*88
Uživatelský avatar
jozopovazan
Příspěvky: 247
Registrován: 05. 03. 2008, 21:52

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#268

Příspěvek od jozopovazan »

rozober, vysus a poskladaj naspat, to pojde....
potom mozno skus inu baterku.
10" dobson, 10x50, bresser R90
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17644
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 50
Kontaktovat uživatele:

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#269

Příspěvek od MMys »

Pokud tam byla baterka a voda zároveň, a bylo to zapnuté (byť usnuté), s největší pravděpodobností budou titěrné spoje zkorodované, elektrolyticky rozpuštěné. Jednou jsem takto zachránil kompakt, který mi děko strčilo do záchoda, a to byl pod napětím jen pár minut. Pak jsem vyndal baterku, rozebral, vysušil, a funguje dodnes. Ale i po té chvilce už byla koroze patrná. Pokud to bylo několik hodin zalité, s aku uvnitř, iluze bych si nedělal. Uvidíš, až to rozděláš.
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Vrána
Příspěvky: 199
Registrován: 20. 06. 2010, 17:38
Bydliště: Jablonec nad Jizerou
Věk: 67

Jednoduchá otázka - jednoduchá odpověď

#270

Příspěvek od Vrána »

Mám otázku pro místní fotiče:vlastním mikro kameru LTC1,kterou používám jako webku.Bylo by možné jí použít k focení jasných objektů jako jsou planety nebo měsíc?Z technických dat jsem vyčetl,že minimum illumination 3Lux/F1.2.,ale nic moc mi to neříká.Dost často se mi totiž stává,že se mě známí ptají:"Co vlastně na těch hvězdičkách vidíš?Vždyť jsou tak mrňavý."Tak bych jim rád ukázal nějaký to video,jak vypadají v mém refráku.Ale nejdřív bych musel vyrobit nějaký adaptér a nechci ho dělat zbytečně,pokud to je blbost.Vím,že existují kamery na tohle stavěný,ale zas tolik mě to nebere,protože pak člověk stráví spoustu času u počítače a ten se mi nedostává a ten co zbude raději věnuji pozorování.
Odpovědět