Co pozorovat pro začátek?

Diskuze o tom jak začít s astronomií, jaký si pořídit první dalekohled, ale také o tom, jak správně používat toto fórum.
Odpovědět
Uživatelský avatar
skeve
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 01. 2010, 19:17

Co pozorovat pro začátek?

#46

Příspěvek od skeve »

Nelituj peníze a pořiď si Karkoschkův astronomický atlas oblohy. Je perfektně udělanej a díky němu se začneš po obloze docela slušně orientovat a nacházet velmi mnoho objektů. Jsou tam, jen je to chce najít a průměr máš dost velikej na to, aby jsi je viděl a něco z nich vykoukal. Samozřejmě, že otočná mapa oblohy je základ.
SW 254/1200 dobson, binokulár 20x80 UHC, okuláry: Nagler 7mm, Nagler 9mm, Nagler 13mm, Panoptic 24mm,  Hyperion 5mm, Powermate 2,5x průměr 1,25“,  SP 10, 25, měsíční filr, laserový kolimátor.
Uživatelský avatar
sonk
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 01. 2012, 13:17

Co pozorovat pro začátek?

#47

Příspěvek od sonk »

Ten atlas vypadá výborně!

No zkusim a dám vědět diky .)

Dobson 200/1200
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Co pozorovat pro začátek?

#48

Příspěvek od smoula »

Zatim jsou jistotota  planety. Z tech mam radost pokazdy  :) Lehce se najdou i na prosvetlene obloze velkomesta/ Jupiter utece spolecne se zapadem slunce, ale na saturnu je na co koukat i kdyz je videt jen obrys. Toho se tyka muj dotaz.

Cim je, ze je videt jen syte zluty obrys tj. zarici zluty kotoucek pres ktery je elipsa a cele je to slite dohromady bez jakekoliv struktury ci detailu. cekal jsem, ze bude videt cassiniho deleni v prstenci nebo aspon pujde rozeznat nejaka plasticnost tj ze je to koule a kolem ni prstenec.

Zkousel jsem 10mm okular, tam to byl ostry zarici zluty ohraniceny obrys, tak jsem cekal ze pri vetsim zvetseni (4mm okular) ubyde na jasu a kontrastu ale pribyde neco detailu. Lec uz neslo zaostrit hrany, saturn byl rozmazany a stejne porad jen syte zluta jednolita plocha.

Pozorval jsem kolem pulnoci, kdy byl vysoko nad obzorem. Pomuze zmenit cas, napr kdyz bude nad horizontem?
Je to tim, ze byla spatna viditelnost, ktera dovolila jen prilis male zvetseni bez detailu?
Nebo je to tim, ze neni dobson zkolimovany z vyroby a nejde zaostrit na detaily, prip. nejde zaostrit kvuli jinym problemum ?

Neni potreba nejaky filtr? ND ci CPL?
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
dvader
Příspěvky: 4502
Registrován: 06. 04. 2007, 15:36
Bydliště: Praha 9
Věk: 57

Co pozorovat pro začátek?

#49

Příspěvek od dvader »

Už při 10mm okuláru (120x zvětšení) musí jít zaostřit ostré obrysy planety, rozeznat prstenec a pásy oblačnosti na planetě...
Něco je špatně:
- buď pozorovací podmínky, nekoukáš třeba zkrz otevřené okno nebo přes nějaký objekt, kde se tetelí vzduch?
- nebo je dalekohled silně rozkolimovaný
Tlustá Berta (Celestron CPC-1100 XLT), Lunt LS60TC, WO ZenithStar 73 III APO, Lacerta Herschel, binohlava MaxBright II, okuláry Vixen LVW 42, Baader Eduiascopic 35, Hyperion 31 a Click Zoom, TV Apollo 11 a Nagler Zoom 6-3, triedr Kowa XD 8x33 Genesis :D
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Co pozorovat pro začátek?

#50

Příspěvek od Lesák »

Pozorval jsem kolem pulnoci, kdy byl vysoko nad obzorem. Pomuze zmenit cas, napr kdyz bude nad horizontem?
To by bylo ještě horší. Filtr taky není potřeba, bude to jednou z těch věcí, co píše dvader (a nemusí jít jen o pozorování z okna nebo přes něco, co silně vyzařuje teplo - stačí horší seeing a 300x zvětšení už nebude dívatelné).
Uživatelský avatar
Habl
Příspěvky: 2872
Registrován: 29. 05. 2004, 18:05

Co pozorovat pro začátek?

#51

Příspěvek od Habl »

To poznáš časem... největší překážkou je seeing, ten způsobuje, že někdy je dobrý kontrast a je vidět více detailů, včetně Cassiniho dělenní prstence a můžeš až použít 2 D zvětšení, někdy nepoužiješ ani 1D (nepřibývají detaily)
U těch prstenců má vliv i sklon prstence, který se mění v průběhu oběhu planety kolem Slunce.
Na pozorovacích podmínkách též dost záleží. Poblíž obzoru je vždy horší obraz než při nejvyšší výšce planety nad obzorem. To platí dvojnásob kde se "tetelí" prohřáté vzduchové vrstvy např. nad polem, silnicí. nad stabebními objekty hlavně navečer ...
Je dobré pozorovat s dalekohledem na různých srazech, kde můžeš pochytit řadu užitečných informací.

Habl
"Krása a rozmanitost ve vesmíru je jedinečná, ale proměnná v čase".
N 150/750 EQ MON2, Coronado PST, binokl 10 x 50,TV Panoptik 24 mm,Lumicon UHC
Uživatelský avatar
smoula
Příspěvky: 170
Registrován: 04. 04. 2012, 23:36

Co pozorovat pro začátek?

#52

Příspěvek od smoula »

- nebo je dalekohled silně rozkolimovaný  
No toho se obavam nejvic. Da se nejak jednoduse a s jistotou tohle overit? Na hvezde asi ze? a pres den? Bez toho abych hned z kraje kupoval kolimator za 900. Jednak asi bude potreba trochu zkusenosti s tim umet zachazet(?) a taky bych nerad hned na zacatku do toho hrabal a za treti za tu tisicovku bych misto toho do zacatku radeji poridil neco jineho.

EDIT: Jeste napadla moznost, ze nebyl dostatecne ztemperovan. Nechal jsem ho venku se zakrytym zrcadlem asi 15-20minut ale bylo venku 8-10C a v mistnosti 24C. staci to? :-?
AVX 11" SCT Celestron
Uživatelský avatar
Lesák
Příspěvky: 444
Registrován: 10. 03. 2009, 21:43
Věk: 36

Co pozorovat pro začátek?

#53

Příspěvek od Lesák »

Na takový rozdíl by to nestačilo ani s odkrytým zrcadlem, takže pes bude zakopaný i tady (když se přičte případný špatný seeing...).

Nejjednodušej to zjistíš tak, že si vyrobíš nějaké "kukátko" prostě něco, do čeho uděláš malý otvor (aby skrz něj bylo vidět) a přiděláš to k okulárovému výtahu - přičemž ten otvor musí být v jeho středu (v ose ok. výtahu). Pohledem přes ten otvor musíš vidět celý primár a své oko na značce jeho středu - pokud ne, je rozkolimováno (jde to poznat i podle vzhledu difrakčních kroužků).
Uživatelský avatar
Capricornus
Příspěvky: 54
Registrován: 27. 11. 2008, 02:34

Co pozorovat pro začátek?

#54

Příspěvek od Capricornus »

pro:smoula

Ahoj, jsem z Brna, kolimátor mám a jsem ochoten Ti pomoci se seřízením. Máš-li zájem, pošli SZ s tel. č. a domluvíme se.
Uživatelský avatar
Kuba Tisovsky
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 06. 2012, 00:21

Co pozorovat pro začátek?

#55

Příspěvek od Kuba Tisovsky »

Zdravím Vás. Před nedávném jsem si koupil Dobsona 200/1200. Dnes jsem se pokoušel najít nějaké deep-sky objekty a nedařilo se. Rád bych Vás poprosil o rady, které deep sky se lehce najdou a které byste úplnému začátečníkovi doporučili. Děkuju.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Co pozorovat pro začátek?

#56

Příspěvek od Artaban »

Kuba Tisovsky: Vítej na AF.
Hned na úvod upozorním, že jsou zde vlákna, kde jsi se mohl zeptat.
Máš dobře seřízený hledáček?
Jinak jako cvičné objekty jsou dobré např. M13, M92, M3, M27, dobře se hledá M57 a taky můžeš zkusit dvojhvězdu Albireo a další. Z galaxií určitě M81, M82 a M51.
Objektů pro 200mm dalekohled je hodně a taky zaleží, jak tmavou máš oblohu.
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Kuba Tisovsky
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 06. 2012, 00:21

Co pozorovat pro začátek?

#57

Příspěvek od Kuba Tisovsky »

Díky za přivítání a hlavně za rady pro pozorování. Omlouvám se, ale vlákna kde by se to hodilo jsem si všiml až před chvílí :(Včera jsem zkoušel hledat např. M15, M52 či M29 ale jak už jsem zmínil tak neúspěšně. Dalekohled jsem si pořídil a seřizoval ho už před pár měsíci, ale kvůli učení a dalším starostem jsem pozoroval jen párkrát a to Jupiter, Saturn, Mlhovinu v Orionu, Pleyády a M31. Hledáček proto dneska znovu seřídím. Moc děkuji za rady. Tisovsky.
Uživatelský avatar
Kuba Tisovsky
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 06. 2012, 00:21

Co pozorovat pro začátek?

#58

Příspěvek od Kuba Tisovsky »

Objektů pro 200mm dalekohled je hodně a taky zaleží, jak tmavou máš oblohu.
No obloha byla včera dosti tmavá. Sice pozoruji z malého města (7000 ob.), ale bydlím v takové postranější ulici, kde pouliční lampy z centra města a hl. cest jsou zastíněny stromy. Seeing mi včera přišel skvělý. Byl když jsem hledal hledáčkem, tak jsem byl překvapen, kolik hvězd šlo vidět.
Uživatelský avatar
Artaban
Příspěvky: 7200
Registrován: 13. 07. 2009, 21:42
Bydliště: Kostelec nad Labem
Věk: 57

Co pozorovat pro začátek?

#59

Příspěvek od Artaban »

7 tis. obyvatel není zase tak málo a možná jsou blízko ještě větší města? V každém případě mnou navržené objekty a desítky dalších vidět budou. Ta M57 vypadá v hledáčku spíš jak hvězda. Ve velkém dalekohledu je pak už vidět dobře. Hlavně ve větším zvětšení asi 100x. Ostatní objekty jsou v hledáčku vidět jako rozmázlé hvězdy, nebo malé mlhavé obláčky.
Seeing musí být dobrý hlavně u pozorování planet, kdy používáme velká zvětšení.  
Refraktor achromát VOD Turnov 172/1654   refraktor TS ED 102/714 triedr Nikon Monarch 7/ 8x30, triedr VIXEN Foresta 8x56 WP, triedr Kowa BD 8x32 XD Prominar
http://planety.g6.cz/
Uživatelský avatar
Kuba Tisovsky
Příspěvky: 5
Registrován: 17. 06. 2012, 00:21

Co pozorovat pro začátek?

#60

Příspěvek od Kuba Tisovsky »

7 tis. obyvatel není zase tak málo a možná jsou blízko ještě větší městaV blízkosti jsou 3 větší města. Ostrava,Nový Jičín a Opava. Všechny jsou vzdálené zhruba 25 km. Nový Jičín a Opava mají cca 20 tis. obyvatel
Odpovědět