Stredná škola (iba svk :)
Stredná škola (iba svk :)
Ahojte existuje nejaka stredna skola na slovensku so zameranim na astronomiu? Alebo aspon nieco s tym spolocne? ;D
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
Albert Einstein
Albert Einstein
Stredná škola (iba svk :)
... Alebo aspon nieco s tym spolocne?Každá, která vyučuje matematiku a fyziku ;)
Stredná škola (iba svk :)
to vyucuje takmer kazda myslel trosku blizsie napr. nazov odboru alebo nieco take 
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
Albert Einstein
Albert Einstein
Stredná škola (iba svk :)
A zkoušel jsi najít přes vyhledávač školy, které mají rozšířenou výuku fyziky nebo přírodovědných předmětů?
Stredná škola (iba svk :)
skor by som si vybral lahku SS niekde pri aktivnej hvezdarni 
Ucivo bude vsade nalinkovane, budes musiet zosrotovat kopec balastu a co sam nenaucis to ti nikto neda.
No a ostatny cas mozes venovat aktivitam v hvezdarni a samostudiu, matematiky a fyziky.
To ale vyzaduje cielavedomost, vytrvalost a drinu
Ale aj elektrotechnika je zaujimavy odbor, ktory sa da dobre aplikovat atd.
Ucivo bude vsade nalinkovane, budes musiet zosrotovat kopec balastu a co sam nenaucis to ti nikto neda.
No a ostatny cas mozes venovat aktivitam v hvezdarni a samostudiu, matematiky a fyziky.
To ale vyzaduje cielavedomost, vytrvalost a drinu
Ale aj elektrotechnika je zaujimavy odbor, ktory sa da dobre aplikovat atd.
Stredná škola (iba svk :)
takze aky je to odbor? v presove je nejaka hvezdaren ked som bol este prcek som tam bol ;D a cez vyhladavac skol som skusal ale newm nazov odboru 
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
Albert Einstein
Albert Einstein
Stredná škola (iba svk :)
Ahoj,
odpověď na Tvoji otázku se bude lišit podle toho, jestli se chceš po SŠ věnovat astronomii (nebo spíš astrofyzice) profesionálně, nebo jestli si ji chceš nechat jen jako koníček.
V prvním případě bych volil nějakou SŠ s výbornou matematikou, fyzikou a angličtinou.
V druhém případě nějakou SŠ, která Ti zajistí dobré uplatnění v životě (hlavně proto, že astronomie koníček poměrně náročný na peníze).
M.
odpověď na Tvoji otázku se bude lišit podle toho, jestli se chceš po SŠ věnovat astronomii (nebo spíš astrofyzice) profesionálně, nebo jestli si ji chceš nechat jen jako koníček.
V prvním případě bych volil nějakou SŠ s výbornou matematikou, fyzikou a angličtinou.
V druhém případě nějakou SŠ, která Ti zajistí dobré uplatnění v životě (hlavně proto, že astronomie koníček poměrně náročný na peníze).
M.
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Stredná škola (iba svk :)
Skôr to prvé a ako zistim aku ma ta skola matematiku atd? na strankach skol to nikde nepise 
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
Albert Einstein
Albert Einstein
Stredná škola (iba svk :)
Současná astronomie není koukání na hvězdy ani focení, současná astronomie je tvrdá matematika. A troufám si říct, že ta nejtvrdší.
Abys mohl dělat cokoliv z astronomie za peníze, potřebuješ VŠ a astronomie je vždy tam, kde je nejvrdší matematika +fyzika.
Abys mohl dělat cokoliv z astronomie za peníze, potřebuješ VŠ a astronomie je vždy tam, kde je nejvrdší matematika +fyzika.
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Stredná škola (iba svk :)
Ale ja to viem 
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
Albert Einstein
Albert Einstein
Stredná škola (iba svk :)
Tak nehledej SŠ co učí astronomii /pochybuji že ji u vás najdeš/ a hledej školu, s rozšířenou výukou matematiky, což nebude nic jiného, než gymnázium - ( to samozřejmě taky víš
) taz zační googlit
lepší rada žádná než špatná
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
milantos(šnek)centrum(puntík) cz
Stredná škola (iba svk :)
TEraz som na gymnaziu ale je tu fakt cudny ucitel uvazoval som nad
http://www.ostrovskeho.sk/index.php
je tam matika nieco s pc a taktiez zahrnuta aj elektrotechnika aj trochu fyziky a hlavne ze tam nieje slovencina ;D navyse je tam internat
je to dobra volba?
http://www.ostrovskeho.sk/index.php
je tam matika nieco s pc a taktiez zahrnuta aj elektrotechnika aj trochu fyziky a hlavne ze tam nieje slovencina ;D navyse je tam internat
je to dobra volba?
Len dve veci sú nekonečné. Vesmír a ľudská hlúposť. Pri tej prvej si však nie som taký istý.
Albert Einstein
Albert Einstein
Stredná škola (iba svk :)
Ahoj,
já bych spíš pouvažoval nad přestupem na jiné gymnázium, pokud Ti současné nevyhovuje. Minimálně kvůli tomu, že "trocha fyziky" Ti určitě nebude stačit, bude se určitě hodit chemie a možná i trochu biologie.
Budu se asi opakovat, ale:
- uvědom si, že profesionální astronom/astrofyzik nemá na astronomii (jako svoje hobby) moc času - většinu volna mu zabere jeho práce. Pokud se chceš hlavně koukat na hvězdy, asi bych si rozmyslel profesionální kariéru. (Vlastní zkušenost.)
- potebuješ angličtinu. Nedělej si iluze, že Ti bude stačit to, co se naučíš na škole. Po skončení střední bys měl mít angličtinu na úrovni FCE, během prvních let na VŠ bys měl být schopen komunikovat na úrovni CAE. Proč? Budeš číst články, žádat o granty, o pozorovací čas, komunikovat s kolegy - a to jak na astronomická témata, tak i neformálně. Pro Tebe to znamená přihlásit se do slušné jazykovky nebo si sehnat doučování. Krom toho už bys měl být teď schopen číst (a plně porozumět) populární články v Sky&Telescope, Astronomy - nebo jejich webovských ekvivalentech nebo kdekoli jinde. Na VŠ už bys měl být schopen číst články v A&A (staré články a poslední číslo se dá stáhnout) - nicméně není od věci se na to podívat už teď - můžu zkusit pohledat nějaký zajímavý článek.
Matematika - funkce, diferenciální a integrální počet - to je základ. Hodně se dá zvládnout samostudiem, samozřejmě, že je lepší, když to máš s kým konzultovat. Předpokládám, že na vašem gymnáziu není jen jeden učitel matematiky - a pokud ano, tak zkus sehnat nějakého kamaráda vysokoškoláka.
Fyzika - je dobré co nejdřív najít spojitost mezi matematikou a fyzikou, myslím teď zejména mezi infinitezimálním počtem (chválně, co to je?
) a základními veličinami. Opět - dá se to zvládnout samostudiem, ale když si najdeš někoho na konzultaci, tím líp. Fyzika ale není jen Newtonovy zákony!
Literatura - před pár lety byla základem kniha Caroll, Ostlie: The introduction to Modern Astrophysics, 2. vydání, rok 2006. Možná se to dá někde stáhnout - když jsem se snažil najít nějaký odkaz, tak mě to vyhodilo několik odkazů (nezkoušel jsem). Já jsem tuto knihu koupil v jakési akci v Brně na univerzitě za něco málo přes 2000Kč (80Eur) a nelituju. Myslím, že by Ti na pár roků mohla vystačit.
Co se týče konkrétní školy: je to těžké, protože je to o lidech a ti se mění. U VŠ bych Ti doporučil se zeptat lidí, kteří si tím vším prošli (mám pár tipů, kdyžtak pošli SZ), u SŠ si nejsem až tak jistý, jestli by Ti dali relevantní informaci.
Nezapomeň - pokud to má mít nějaký smysl, tak Tvoje cesta povede před Garching u Mnichova, Chile nebo USA. (Obávám se, že v malých, národních výzkumech nebudou peníze a tak se tam budou chtít udržet zejména lidé, kteří tam už jsou a na nově příchozí toho moc nezbyde.)
Přeju hodně štěstí!
M.
já bych spíš pouvažoval nad přestupem na jiné gymnázium, pokud Ti současné nevyhovuje. Minimálně kvůli tomu, že "trocha fyziky" Ti určitě nebude stačit, bude se určitě hodit chemie a možná i trochu biologie.
Budu se asi opakovat, ale:
- uvědom si, že profesionální astronom/astrofyzik nemá na astronomii (jako svoje hobby) moc času - většinu volna mu zabere jeho práce. Pokud se chceš hlavně koukat na hvězdy, asi bych si rozmyslel profesionální kariéru. (Vlastní zkušenost.)
- potebuješ angličtinu. Nedělej si iluze, že Ti bude stačit to, co se naučíš na škole. Po skončení střední bys měl mít angličtinu na úrovni FCE, během prvních let na VŠ bys měl být schopen komunikovat na úrovni CAE. Proč? Budeš číst články, žádat o granty, o pozorovací čas, komunikovat s kolegy - a to jak na astronomická témata, tak i neformálně. Pro Tebe to znamená přihlásit se do slušné jazykovky nebo si sehnat doučování. Krom toho už bys měl být teď schopen číst (a plně porozumět) populární články v Sky&Telescope, Astronomy - nebo jejich webovských ekvivalentech nebo kdekoli jinde. Na VŠ už bys měl být schopen číst články v A&A (staré články a poslední číslo se dá stáhnout) - nicméně není od věci se na to podívat už teď - můžu zkusit pohledat nějaký zajímavý článek.
Matematika - funkce, diferenciální a integrální počet - to je základ. Hodně se dá zvládnout samostudiem, samozřejmě, že je lepší, když to máš s kým konzultovat. Předpokládám, že na vašem gymnáziu není jen jeden učitel matematiky - a pokud ano, tak zkus sehnat nějakého kamaráda vysokoškoláka.
Fyzika - je dobré co nejdřív najít spojitost mezi matematikou a fyzikou, myslím teď zejména mezi infinitezimálním počtem (chválně, co to je?
Literatura - před pár lety byla základem kniha Caroll, Ostlie: The introduction to Modern Astrophysics, 2. vydání, rok 2006. Možná se to dá někde stáhnout - když jsem se snažil najít nějaký odkaz, tak mě to vyhodilo několik odkazů (nezkoušel jsem). Já jsem tuto knihu koupil v jakési akci v Brně na univerzitě za něco málo přes 2000Kč (80Eur) a nelituju. Myslím, že by Ti na pár roků mohla vystačit.
Co se týče konkrétní školy: je to těžké, protože je to o lidech a ti se mění. U VŠ bych Ti doporučil se zeptat lidí, kteří si tím vším prošli (mám pár tipů, kdyžtak pošli SZ), u SŠ si nejsem až tak jistý, jestli by Ti dali relevantní informaci.
Nezapomeň - pokud to má mít nějaký smysl, tak Tvoje cesta povede před Garching u Mnichova, Chile nebo USA. (Obávám se, že v malých, národních výzkumech nebudou peníze a tak se tam budou chtít udržet zejména lidé, kteří tam už jsou a na nově příchozí toho moc nezbyde.)
Přeju hodně štěstí!
M.
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Stredná škola (iba svk :)
Tady odkaz na oficiální stránky knížky: http://wps.aw.com/aw_carroll_ostlie_astro_2e/
Dobson SkyWatcher 200/1000, TV Pl 32-20-15-11, Vix LVW 22-5, Cel Ax LX 15, P XF 8.5, TV Rad 6
Stredná škola (iba svk :)
otebuješ angličtinu. Nedělej si iluze, že Ti bude stačit to, co se naučíš na škole. Po skončení střední bys měl mít angličtinu na úrovni FCE, během prvních let na VŠ bys měl být schopen komunikovat na úrovni CAEJá vůbec nechci napadat to, že bude potřebovat angličtinu a že čím víc tím líp, ale takového kritéria mi přijdou přehnané...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII