M51

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Odpovědět
Uživatelský avatar
MaG
Příspěvky: 11389
Registrován: 06. 04. 2002, 21:22
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Kontaktovat uživatele:

M51

#31

Příspěvek od MaG »

MilAN napsal:
Ten link je z celé diskuze to nejzajímavější. Stojí za to proklikat se vším.
Dík.Milan

Milane dík. Vždy musím ocenit tvůj smysl pro detail..
Martin Gembec, Astronomické události
EQ6 OnStep, WO FLT98+WO AFR-IV 0.8x, Orion Optics CT8 200/900 s Paracorrem, ZWO ASI294MC Pro, Canon 6Dmod, 30Dmod
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

M51

#32

Příspěvek od SKLP »

Tak jsem jí konečně viděl ve "stovce". Celkem slabý objekt. Viděl jsem i její průvodkyni!!
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 02. 2006, 17:00

M51

#33

Příspěvek od Ivan »

Pozorujem oblohu 12,5 palcovým Dobsonom f - 1500 mm. Používam Nagler 20 mm, 9mm, 4,8 mm. Stanovište mám v jednej malej obci pri Banskej Bystrici. S 9 mm Naglerom / zv. 166 X / vidím M 51 presne tak, ako je uverejnená podľa Clarka 12,5 inch. s ramenami. Pri slabšej viditeľnosti sa mi premietne pred M 51 len jedna hviezdička, pri veľmi dobrej vidím pred M 51 peť hviezdičiek. M 51 vidím v hľadáčiku 8 x 50. NGC 5195 nevidím ako kruh, ale ako polkruh. Tieto dve galaxie patria medzi mojich favoritov. Keď vidím pred M 51 spomenutých peť hvizdičiek má pre mňa význam pozorovať oblohu ďalej. Keď ich nevidím, viem, že viditeľnosť je slabá a radšej to zabalím. Samozrejme tento test prevádzam len keď je M 51 dostatočne vysoko. Keď nie je, používam na testovanie oblohy iné objekty, napr. guľové hviezdokopy. Podľa nich si aj zaostrujem ďalekohľad. Keď sa mi pekne hvizdičky v nich rozsypú, viem, že to bude stáť zato. Ešte používam binar 25 x 100. Aj v ňom krásne vidieť M 51, ale to asi už v tomto diskusnom fóre bolo spomenuté. S pozdravom. Ivan.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M51

#34

Příspěvek od Pavuk_ »

Ivan napsal: Pozorujem oblohu 12,5 palcovým Dobsonom f - 1500 mm. Používam Nagler 20 mm, 9mm, 4,8 mm. Stanovište mám v jednej malej obci pri Banskej Bystrici. S 9 mm Naglerom / zv. 166 X / vidím M 51 presne tak, ako je uverejnená podľa Clarka 12,5 inch. s ramenami. Pri slabšej viditeľnosti sa mi premietne pred M 51 len jedna hviezdička, pri veľmi dobrej vidím pred M 51 peť hviezdičiek. M 51 vidím v hľadáčiku 8 x 50. NGC 5195 nevidím ako kruh, ale ako polkruh. Tieto dve galaxie patria medzi mojich favoritov. Keď vidím pred M 51 spomenutých peť hvizdičiek má pre mňa význam pozorovať oblohu ďalej. Keď ich nevidím, viem, že viditeľnosť je slabá a radšej to zabalím. Samozrejme tento test prevádzam len keď je M 51 dostatočne vysoko. Keď nie je, používam na testovanie oblohy iné objekty, napr. guľové hviezdokopy. Podľa nich si aj zaostrujem ďalekohľad. Keď sa mi pekne hvizdičky v nich rozsypú, viem, že to bude stáť zato. Ešte používam binar 25 x 100. Aj v ňom krásne vidieť M 51, ale to asi už v tomto diskusnom fóre bolo spomenuté. S pozdravom. Ivan.
Velmi pekny report. Ten dobson je od Milana Kamenickeho vsak (317/1500) ?
Pises, ze pouzivas TeleVue Naglery...4.8 mm a 9mm su stare verzie T1 vsak ? Ako si s nimi spokojny (pytam sa koli porovnaniu s T6) ?
Chcem sa ta spytat, ci si videl tzv.most ? - obe galaxie by mali byt nim prepojedne. Je to velmi obtiazny objekt, este sa mi ho nepodarilo vidiet.

PS: v M100 je prave jasna supernova, videl si ju ?
SKLP
Příspěvky: 1184
Registrován: 02. 10. 2003, 21:19

M51

#35

Příspěvek od SKLP »

Pavuk_ napsal:
Velmi pekny report. Ten dobson je od Milana Kamenickeho vsak (317/1500) ?
Pises, ze pouzivas TeleVue Naglery...4.8 mm a 9mm su stare verzie T1 vsak ? Ako si s nimi spokojny (pytam sa koli porovnaniu s T6) ?
Chcem sa ta spytat, ci si videl tzv.most ? - obe galaxie by mali byt nim prepojedne. Je to velmi obtiazny objekt, este sa mi ho nepodarilo vidiet.

PS: v M100 je prave jasna supernova, videl si ju ?
kolik mag ma ta supernova???
Refraktory achromáty: Celestron C4-R 102/1000mm, Sky-Watcher 80/400mm, Hama 60/700mm. Triedry: Fomei 10x50, Bushnell 8x40
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M51

#36

Příspěvek od Pavuk_ »

SKLP napsal:

kolik mag ma ta supernova???

Name Mag Type
2006X 13.6 Ia

http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1139475985
Uživatelský avatar
Ivan
Příspěvky: 13
Registrován: 28. 02. 2006, 17:00

M51

#37

Příspěvek od Ivan »

Dobson mám od M. Kamenického. Všetky tri okuláre Nágler mám už asi 7 rokov. Viem že na trhu sú už novšie Tipe 6. Mám v pláne si kúpiť ešte 7 mm a 13 mm. Len na to mi treba dákych 30 000 Sk. Pri troche šťastia do konca tohto roka budú. Ja som s nimi veľmi spokojný, ale keďže som nevidel cez žiadny Nágler Tipe 6 oblohu, tak to neviem posúdiť. Ak ti pomôže : 20 mm to je ako keď hladíš do televízora. Ostrí obraz od okraja po okraj. Zorné pole "jedným pohľadom" ani neobsiahneš. Ak chceš všetko vidieť, musíš pozerať do okulára všetkými smermi. V pondelok večer som cez dvadsiatku hľadel na M42. Na M42-ku je úžastný pohľad asi cez každý ďalekohľad, ale cez tú dvadsiatku ma to dostane vždy do kolien. Videl som ju už stovky krát, ale človek sa k nej musí vždy vrátiť. Je ako droga.
Ty si sa ale pýtal na 9 mm a 4,8 mm. 9 mm Nágler používam najčastejšie. Pomocou neho najlepšie rozoznám detaily na objektoch. Obraz je tak tiež rovnako ostrí od okraja po okraj. Samozrejme je náročnejší na oblohu. Musí byť naozaj čistá a kľudná, ďalekohľad a okulár vychladnutý. Ale to je podmienkou každého pozorovania s hocijakým okulárom, ak chceme mať z toho zážitok. Najcitlivejší je 4,8 mm Nágler. Možno som sa trochu unáhlil s kúpou tohto okulára. Pri zvečšení 312 x sa málo kedy podarí nájsť kľudný obraz, i keď občas aj to sa podarí. Skúsil som s ním aj Barlowa 2 x pohľad na Saturn. Dalo sa aj to, ale največší problém som mal s utekajúcim obrazom. Darmo je to len Dobson. Ale aj to už riešim. Robím si ekvatoreálnu dosku. Už ju mám hotovú asi dva roky, len elektroniku musím do nej dorobiť. Veľa ľudí čo majú skúsenosti s Náglermi nepoznám. Lepšie povedané nepoznám nikoho kto ich má. Ak máš dáke, tak ich môžeš spomenúť. Most medzi NGC 5194 a NGC 5195 som asi skôr len tušil ako videl. Používam dosť dobré podklady v ktorích sú obrázky objektov ktoré pozorujem. Zdá sa mi, že keď si obrázok najprv naštudujem a potom pozorujem vidím toho podstatne viac. Objektívnejšie by asi bolo najprv objekt pozorovať, zakresliť ho a potom porovnať s pripraveným podkladom.
Supernovu v M 100 som zatiaľ nepozoroval.
S pozdravom.
Uživatelský avatar
Pavuk_
Příspěvky: 2037
Registrován: 21. 07. 2004, 22:49

M51

#38

Příspěvek od Pavuk_ »

Skvele. Drzim ti palce, vidim, ze si naozaj zanieteny pozorovatel. Nepoznam takych vela.

Mam Nagler 13mm T6 a velmi rad by som porovnal s typom T1. Mam aj Panoptic 24mm a TV Barlow 2x. Mas uplnu pravdu, je to vzdy do kolien, ked je seeing dobry. Nemenil by som za ziadne ine.

Co sa tyka tych fotografii, je to dobry napad. Volakde som cital, ze pokial clovek vie, co ma hladat lahsie to uvidi (pozor! neznamena to nejake domyslanie si toho co nevidim), pokial je to jemny detail a clovek nevie, co ma cakat. Casto to prehliadne. Pekny priklad je Konska Hlava B33 v Ori. Ukazoval som ju ludom v 200mm dobsone (zhodou okolnosti tiez od Milana Kamenickeho) a s Hbeta bola lahko vidiet - ale iba pre toho kto ju uz videl a vedel kde a co si ma vsimat. Ked som kamaratom vysvetlil na aky detail sa maju sustredit, boli prekvapeny ako rel.lahsie ju nasli. Popravde, priznali sa, ze ju uvideli ale mysleli si, ze to nie je ono alebo realna vec. Az ked som ich upozornil na detail, uvedomili si, ze to co videli nebol "prelud" ale ONO.
Uživatelský avatar
Akledie
Příspěvky: 12
Registrován: 26. 02. 2006, 01:09

M51

#39

Příspěvek od Akledie »

A muzu spatrit nejakou mlhovinu triedrem 20x50??? ???
Dekuju Akledie:)
Akledie
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

M51

#40

Příspěvek od Dominik »

Akledie napsal: A muzu spatrit nejakou mlhovinu triedrem 20x50??? ???
Dekuju Akledie:)
Preštuduj si celé fórum. Ja ti zatiaľ moc neporadím, nechám to skúsenejším, ale samozrejme, že niektoré hmloviny v triedri uvidíš. Napríklad asi najlepšie M42-Veľká hmlovina v Orione. To je iba najznámejší príklad. Inač neviem či si si všimla napr. túto tému:
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1125647498
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

M51

#41

Příspěvek od Dominik »

Začínaš s astronómiou? Fórum ti pomôže. Kúp si dobrú literatúru, určite nejakú nájdeš. Na nete je veľa dobrých stránok. Treba len hľadať. Napríklad toto: http://navod.hvezdarna.cz/ (to ma len tak teraz napadlo) . Dobrá stránka nie len pre začiatočníkov!
Uživatelský avatar
alien5
Příspěvky: 515
Registrován: 04. 01. 2006, 22:51
Bydliště: Rovesnko od troskami
Věk: 46

M51

#42

Příspěvek od alien5 »

Ja sem ji videl u cassiho 300kou a celkem pekne ale doma se mi zatim nepodarilo videt asi to bude tou presvetlenou oblohou ani M101 opodal sem nenasel ale funel do toho take mesic ;D
Uživatelský avatar
borg
Příspěvky: 287
Registrován: 15. 04. 2006, 23:59

M51

#43

Příspěvek od borg »

tak dnes som ju prvykrat videl. aj z mesta a pritom mi toho svietili nejake laserove blbosti z odlahlej krcmy :)
Hajs
Příspěvky: 453
Registrován: 16. 10. 2005, 23:31

M51

#44

Příspěvek od Hajs »

No tak to já včera bloudil a nemohl jsem ji najit, budu se muset jeste snažit zato M101 se povedla
EDIT: no tak dneska se povedlo, a na první pokus jsem ji nalezl.
Uživatelský avatar
Dominik
Příspěvky: 465
Registrován: 24. 10. 2009, 21:39

M51

#45

Příspěvek od Dominik »

Veľmi pekná galaxia! Raz som ju pozoroval cez svoj 250mm dobson a nejaký Pavúkov Tele-Vue okulár pri Modranskej hvezdárni, no to bola naozaj krása! Zreteľné špirálové ramená, veľmi dobrý kontrast a halo, ktoré galaxiu vypĺňalo! Toľko si z toho pohľadu pamätám.
Odpovědět