Bezpečnost astronoma/techniky

Nezávazné povídání o všem, co se týka astronomie.
Uživatelský avatar
IvanM
Příspěvky: 99
Registrován: 23. 05. 2010, 20:28

Bezpečnost astronoma/techniky

#46

Příspěvek od IvanM »

Tak u nás máme medveďov dosť ( Malá a Veľká Fatra ), minulý rok sa jeden špacíroval dokonca aj v Martine pri plavárni. Pred pár rokmi 2 ks zabili na hlavnej ceste kamionisti a ďalšieho rýchlik.

Rada na záver : Pri stretnutí s medveďom ľahnúť na zem a nehýbať sa. Medveď síce príde k Vám, ale odplaší ho smrád šíriaci sa zo spodného prádla :D
trieder 12x34, Theo 10 (55/130mm ?), MAK SW 102/1300mm, Celestron 10x50
okuláre set 25mm a 10mm, 32 mm
Canon PowerShot SX200 IS + CHDK, ASI 120MC
EQ-5 + AstroEQ ,
Uživatelský avatar
Tulen
Příspěvky: 873
Registrován: 24. 06. 2008, 14:51
Bydliště: Smečno
Věk: 52

Bezpečnost astronoma/techniky

#47

Příspěvek od Tulen »


Navrhneme našim renomovaným dodavatelům astrotechniky v čř, aby zařadili do svého sortimentu i takový neastronomický sortiment pro noční ochranu astronoma  ;DV Hloubětíně ho tam mají....
LightBridge 12 palců; Vixen VMC 110L; triedr 10x50; okuláry Pan 24mm, Hyperion 17mm,  SW Planetary 7mm; filtr Astronomik UHC-E; Atik 16IC; stativ Celestron s Alt-Az hlavicí; HEQ5 Pro
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Bezpečnost astronoma/techniky

#48

Příspěvek od vla »

Když už tady plácáme o ničem, Supra je opravdová plnosortimentní prodejna pro astronomy, její zboží slouží ke koukání, focení, obraně, ale pokud by se chtěl někdo picnout třeba jen ze špatného počasí určitě si tam vybere.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
viktormt
Příspěvky: 897
Registrován: 14. 12. 2008, 22:49

Bezpečnost astronoma/techniky

#49

Příspěvek od viktormt »

No ja chodievam fotievat peso, asi 3km od domu s montazou na pleci a s vecami v batohu.. Na netopierov, sovy, jezkov som si uz zvykol, skor sa bojim prasiat, ci medvedov. Aj ked pri mojom pozorovacom mieste sa usidlili asi bezdomovci, su dost aktivni, no neskodni.. Ale bojim sa, to je jasne.. Hlavne pri skladani veci a odchadzani domov, neviem preco :)
Uživatelský avatar
Assasincz
Příspěvky: 193
Registrován: 07. 07. 2011, 19:28

Bezpečnost astronoma/techniky

#50

Příspěvek od Assasincz »

Přidám svou trochu do mlýna,
Jsem z Olomouce a k astronomii jsem se vrátil po X letech pauzy, pozorovat jezdím na vysloužilé nouzové letiště u Vrbátek, a onehdá v noci jsem tam byl fakt frmol. To, že tam před západem slunce lítají modeláři s letadlama pominu.
Omladina tam v noci  čas od času zavítá zlikviovat si na autech gumy ale až na konec ranveje, kde bývám, většinou nejezdí. Tu noc tam ale nejdřív banda výrostků začala v záři reflektorů auta hrát na půl hodiny fotbal, potom tam zas přijelo auto v kterém seděla banda , která se dost nahlas hádala. Pak jsem slyšel kroky, štrádující si to ke mě, ale ve tmě jsem nikoho neviděl - nějaká holčina z vozu se rozbrečela a šla se kousek ode mne uklidnit. Gentlemani, co ji vypudili z vozu, zaparkovali autem vedle ní a z okna jí domlouvali, docela sprostě. Pochybuju, že si mě nevšimli.
Tak se tam ukázaly za noc asi ještě asi další tři auta ale hned odjely, kvílejíce při tom. Netřeba dodávat, že všechny automobilové návštěvy se odehrávají za plné záře dálkových světel.
Pak přijel Hyundai, jel na konec ranveje směrem ke mě a v půli cesty zhasl světla. Zastavil kousek ode mě a zhasl motor. Ani na něco čekal. Potom se to fakt rozjelo.
Zaslech jsem rachot, jakoby letadlo nebo vrtulník, a na druhém konci ranveje, soudě dle obrysu v triedru proti noční obloze, si nacvičovala noční přistání bez světel posádka Mil Mi-17. To byste neřekli, jaký nepříjemné je slyšet takový randál a defacto nevidět, co ho dělá. Odletěli a Hyundai odjel krátce nato. Za čtvrt hodiny se Mi-čko vrátilo, tentokrát jim slabě svítily špičky rotorů, takže to vypadalo jako UFO. Pak jsem si říkal, co když budou chtít přistát na "mém" konci ranveje? Jak ji asi zasignalizuju, že tu jsem, aby mi nepřistáli na kebuli? Pak mi docvaklo, že mají noktovizory tak mě mají asi celou dobu v merku. Tak se za tu noc na ranveji vytočili ještě asi třikrát.
Potom byl až do úsvitu klid. Ale povím Vám, to byla fakt "busy" noc. Občas se mi "otevírala kudla v kapse"  ;D

PS: V létě se vyhýbejte hlavně stanovištím, kde roste kukuřice - rej pro divoký prasata.
Janinka
Příspěvky: 4
Registrován: 18. 09. 2011, 20:53

Bezpečnost astronoma/techniky

#51

Příspěvek od Janinka »

Mám ráda pozorování daleko od civilaze...nicméně co tak čtu, mihnout se kolem mě cokoliv, když čučím na vesmír, tak si zřejmě nadělám do kalhot ;D. Každopádně i proto bych k sobě raděj někoho druhého ještě ;)
Janinka
Uživatelský avatar
MMys
Příspěvky: 17697
Registrován: 02. 01. 2001, 05:03
Bydliště: Běleč nad Orlicí
Věk: 51
Kontaktovat uživatele:

Bezpečnost astronoma/techniky

#52

Příspěvek od MMys »

No, myslím že na louce u lesa je bezpečněji než v dole či jeskyni ;)
http://hvbo.cz/foto_astronomy_cz, http://hvbo.cz, e-mail: martin(*)myslivec(a)volny(*)cz, Dobson 400mm, N400/1600, Refraktor Borg 77ED, Montáž EQ6, Hvězdárna s montáží vlastní výroby, kamery MII C3-61000, ZWO ASI 1600MM
Uživatelský avatar
daghtus
Příspěvky: 930
Registrován: 24. 05. 2009, 17:57

Bezpečnost astronoma/techniky

#53

Příspěvek od daghtus »

No, myslím že na louce u lesa je bezpečněji než v dole či jeskyni
Ako by povedal moj kamarat - lesnik: "Pokial netrpis alergiou na vceli jed alebo niecim podobnym, jedine zviera, co ta realne moze ohrozit na zivote, je medved." Bal by som sa preto viac hlupych ludi ako zvierat."
Odpovědět