Velké astronomické binokuláry

Diskuze o dalekohledech, triedrech a dalších kukátkách pro pozorování nekonečna
Odpovědět
Uživatelský avatar
Domenico
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 08. 2011, 16:49

Velké astronomické binokuláry

#46

Příspěvek od Domenico »

1) na mobilní pokuk (včetně noční oblohy) mám 10x42 s ED optikou a můžu říct, že ukazuje mnohem lépé než starý carl zeiss dekaris 10x50 - čili raději přístroj 15x70 s kvalitnější optikou než low-end nejhrubšího zrna 20x80 (Celestron, TS apod.)

2) 15x70 má větší zorné pole než 20x80, 25x100

3) se zapřením rukou je stále ještě udržitelný v ruce (1,8 kg) a není třeba stativu

Uživatelský avatar
cacik
Příspěvky: 261
Registrován: 21. 04. 2007, 04:55

Velké astronomické binokuláry

#47

Příspěvek od cacik »

Stano - ty jsi tak srandovně upřímnej....už nepij.... :)
Já si vzal za své: pokud mě někdo/něco - hodně nevytočí,nebo nenadchne....tak nereaguji :)
refr. 70/325,SC 6,triedr Zeiss 7x50,SW Flexi-tube 300,Lumicon UHC,barlow Ultima,
okuláry: ATC 4,Speer waler 7,6mm,Nagler 11,Ultrascopic 15,TV Panoptic 24,TV plossl 25,ATC 32, Hyperion 31, Explore 4,7 a 6,7

ve výstavbě ultralight 178/890 ATC optika
Uživatelský avatar
stana85
Příspěvky: 1042
Registrován: 12. 01. 2008, 19:19

Velké astronomické binokuláry

#48

Příspěvek od stana85 »

Jak si chceš ty ruce zapřít? Ze skušeností vím že stativ je třeba i u 10x50 když chceš z dalekohledu dostat maximum
SW 305/1500, 200/1000 Celestron 102/1000, Bresser 60/800, TS 25x100UHC triedr 20x60
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Velké astronomické binokuláry

#49

Příspěvek od stana »

Pardon..Jdu se červenat do kouta..A to že fakt. :-[
Ono, když už si třeba příspěvek, co jsem radši smazal, fackt nepamatuju, toš průs..er. :-X
Nemyslím to nijak zle, jen chci "poradit"
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
Domenico
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 08. 2011, 16:49

Velké astronomické binokuláry

#50

Příspěvek od Domenico »

co se týče zapření rukou.....např. parapet, zábradlí na balkoně apod. 10x50 co měl 1,3 kg jsem udržel v klidu bez zapření.....stativ by byl pohodlnější, ale zatím bych o něm neuvažoval....

btw. zde je recenze Skyguidu z polského fora http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=13759&f=22

- nějak polštinu neovládám, ale někomu to možná pomůže
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Velké astronomické binokuláry

#51

Příspěvek od vla »

To, že triedr udržíme v ruce ještě neznamená, že s ním lze dobře pozorovat. Pokud ho dáte na stativ uvidíte řádově více, neboli pozorování takto velkým triedrem pouze z ruky je naprostá degradace jeho možností.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Velké astronomické binokuláry

#52

Příspěvek od ASTEPONE »

Něčím taky přispěji do diskuse. Minulý týden před dovolenou jsem si zajel do Prahy na okouknutí (chtěl jsem i popř. koupit, pokud by to za to stálo)) na triedry FUJINON, řady FMT SX. Dle  všeobecných referencí na internetu, jde o vyšší třídu triedrů(binokulárů) a zvláště u typu FUJINON FMT SX2 16x70 jde speciálně o astrotriedr. No abych to nenatahoval, byl jsem celkem zklamán. Úroveň zpracování u japonských výrobků za cca 15 - 25.000,- Kč si představuji trošku výše. Fujinon by se mohl učit od mého Pentaxe vyrobeného na Filipínách. Bohužel jsem opět nemohl pozorovat v noci, ale i přes den jsem byl hodně zklamán z negativní úrovně chromatické aberace u mého favorita tj FMT SX2 16x70. I když na fórech je na toto upozorňováno, přesto byl vzhledem k ostatním typům Fujinonu daleko nejhorší. Sami prodejci byli překvapeni a budou zjišťovat pravděpodobně u centrály v Německu, zda-li nejde o vadný kus, Ostatní kusy tj. FMT SX2 7x50, HB 15x60 a ještě jeden Fujinon 7x50 (typ nepamatuji) byly v pořádku. Přesto pokud by se u 16x70  opravdu jen jednalo o vadný kus, tak stále zůstává mým favoritem, počkám si na vyjádření z toho Německa.
Jak jsem byl naštvaný, tak jsem si říkal, zkus ještě v Praze  firmu Binox a podívej se na velké binokuláry u nich. Takže zkoušel jsem u nich Vixena 16x70 ARK, řekl bych za tu cenu asi předražený, ale solidní. A naposled jsem zkoušel nový  (již výše zde v tématu zmiňovaný) DeltaOptical 16x70 SkyGuide za cca asi  5.000,- Kč. Tento triedr mě opticky (vše zkoušeno opět jen ve dne) vyšel jako naprostý vítěz dne, i oproti Fujinonům co se týče poměru výkon/kvalita/cena.
Akorát doporučuji vybírat z více kusů, ale u Binoxu to je přes majitele celkem problém, není moc ochotný a stále mi tvrdil, že má jen jeden kus, ale po delším přemlouvání se nějaké nevybalené ještě našli a tam již se dalo vybrat.
Toliko ode mne k velkým triedrům/binokulárům. Je to fuška, vybírám velký astronomický triedr již přes rok a stále nejsem rozhodnut a to jsem ochotný i hlouběji sáhnout do kapsy. Prostě jsme tady v ČR malý trh a těžko seženete špičkové triedry jen na pokoukání a k dalšímu výběru a rozhodování. Každý to chce rovnou od Vás objednat a tak není skoro kde porovnávat. ASTEPONE
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5409
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Velké astronomické binokuláry

#53

Příspěvek od vla »

Doporučuješ vybírat z více kusů, jaké jsi mezi jednotlivými kusy zjistil rozdíly?
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Velké astronomické binokuláry

#54

Příspěvek od ASTEPONE »

Rozdíly mezi jednotlivými kusy DeltaOptical SkyGuide 16x70 určitě byly a to např: Na předváděném a vystaveném prvním kusu nedržel spojovací můstek mezi jednotlivými tubusy triedru, takže se pořád samovolně sklápěly k sobě, dále např. špatně vylisované gumové očnice, odfláknutý svrchní nátěr triedru. Je tady vidět pravděpodobně čínská ruční výroba, kde se kvalita liší kus od kusu, ale jak jsem napsal opticky ve dne na tu cenu paráda.
Chtěl bych ještě zkusit např: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... uellt.html
Jde taktéž pravděpodobně o čínský výrobek a to firmou Kunming: http://www.binocularschina.com/binoculars/MS.html, který se všude ve světě prodává např. taktéž pod značkami Oberwerk 15x70, Garett 15x70 aj., ale jsou na něj celkem dobré reference, co se týče kvality mechanické i optické. Prodává je i p. Zahajský ze Supry, ten ho má ve verzi 10,5x70 jako Apollo Observer, možná bude mít možnost sehnat i verzi 15x70, kterou preferuji.
Jinak tyto triedry od Kunmingu celkem dost chválí i Ed Zarenski tj.  guru amerických triedronadšenců: http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1532.
Taky se o nich celkem pochvalně zmínil Sirius_758 ve svém obsáhlém příspěvku o triedrech (vlákno - levnější, nebo dražší triedr), ale nevím jestli má někdo taktéž praktické zkušenosti ?
Nevím taky co je na tom pravdy, firma Garett uvádí, že na poslední verze těchto triedrů jdou údajně našroubovat běžné mlhovinnové filtry
1,25˝, což by samozřejmě zkvalitňovalo  jejich využití. ASTEPONE
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
Domenico
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 08. 2011, 16:49

Velké astronomické binokuláry

#55

Příspěvek od Domenico »

ASTEPONE, za mě díky za infos. Jinak v obdobné cenové třídě jako výše zmíněný DO 15x70 se nachází (na zahraničních forech obecně velmi příznivě hodnocený) pentax 20x60 PCF WP II, který se dá u nás koupit za cca 5900,-. Zde jedna z recenzí a také srovnání s "běžným" triedrem 20x80 http://www.singastro.org/viewtopic.php?p=26554
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Velké astronomické binokuláry

#56

Příspěvek od ASTEPONE »

Pro Domenico: Pentax 20x60 PCF WP II jsem vlastnil cca 14 dní a okamžitě jsem ho vracel do internetového obchodu. Nevím jestli jsem měl vadný kus, nebo je pro mne špatný, ale nebyl jsem vůbec spokojen. Jak jsem psal již vícekrát a neustále se opakuji, každý má jiné oči, jiné smyslové vnímání a asi i zpracování informací v mozku a tak nejlepší je jakýkoliv zamyšlený triedr osobně před koupí vyzkoušet.
Pokud někdo má dostatek financí a je ochoten utrácet peníze až konečně padne na ten pro něj správný, tak prosím, je to jeho věc. Pokud toto někdo nechce nebo nemůže podstoupit, tak nezbyde než trpělivost a vybírat a zkoušet a vybírat a zkoušet.............ASTEPONE
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
Domenico
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 08. 2011, 16:49

Velké astronomické binokuláry

#57

Příspěvek od Domenico »

V čem konkrétně Vám ten pentax neseděl? Obecně recenzenti jako jedinou výraznou vadu hodnotí úzké ZP, případně tunelový efekt daný malou výstupní pupilou, naopak kladně se vyjadřují k ostrosti a celkové kvalitě obrazu až ke krajům ZP.
Uživatelský avatar
ASTEPONE
Příspěvky: 93
Registrován: 24. 11. 2009, 07:32

Velké astronomické binokuláry

#58

Příspěvek od ASTEPONE »

Právě ta ostrost a jas mi na tom Pentaxu vadil nejvíce. Viděl jsem skoro jako kdybych měl od rosy mírně zamlžený objektiv. A bylo jedno jestli jsem se díval ve dne, v noci, za slunečného dne nebo pod mrakem. Věřím tomu, že dalších třeba i více majitelů tohoto typu Vám řeknou samou chválu a nebudu se tomu vůbec divit.
Triedr je velice individuální záležitost a obraz v triedru by měl uživatele uspokojit, nebo i třeba nadchnout a pak je s ním spokojen. Druhá osoba se s ním podívá a znechuceně jej odloží. Tak to prostě je, jinak to může být pokud se jedná o naprosto špičkové (a drahé triedry). Měli jsme ve větším kolektivu (mysliveckém) na pokoukání triedr Zeiss 8x56 a cca 20 lidí se s ním koukalo ve dne, v noci a za šera a všichni a za všech situací byli nadšeni.  Ono se ani nebylo co divit, většina měla doposud např. staré Meopty 8x30, nebo slabší Fomei, nebo starší Rusáky a najednou jim Zeiss vypaloval oči.
Samozřejmě triedr nikdy neukáže podrobnosti jako klasický astronomický reflektor, refraktor, katadioptr, ale pokud Vám sedne a při prvním a dalším pohledech Vám nádherný širokoúhlý obraz noční oblohy vyrazí dech, tak to je ten pravý kousek a budete mít z něho radost.
Takže jak pořád říkám osobně zkoušet a pak kupovat, recenze a testy a osobní zkušenosti z  internetu já osobně považuji jenom za vodítko, kterým směrem  obrátit pozornost. ASTEPONE
 triedry Nikon 8x30 EII, Pentax 8x42 DCF CS, GPO Passion HD 10x50, Fujinon FMTR SX 10x50
Uživatelský avatar
Domenico
Příspěvky: 13
Registrován: 19. 08. 2011, 16:49

Velké astronomické binokuláry

#59

Příspěvek od Domenico »

nemít nějak velice omezený rozpočet, mrknul bych se také na tyto bina http://www.astronomybinoculars.com/Stei ... litary.htm
Uživatelský avatar
MOON
Příspěvky: 2
Registrován: 18. 10. 2011, 21:06

Velké astronomické binokuláry

#60

Příspěvek od MOON »

Zdravím vás vespolek, dnes jsem se zaregistroval. Pročetl jsem diskusi na téma triedry, kam mě nasměroval net-odkaz, když jsem se snažil načerpat informace k velkým binarům. Jsem astro-začátečník a momentálně vybírám nějaký kvalitní triedr. Pan Zahajský ze Supry mě od triedru sice odrazuje, ale já si chci jeden přeci jen pořídit. Po pročtení fóra na toto téma jsem ovšem dost znepokojen a to vzhledem ke komentářům nad kvalitou jednotlivých značek, nad barevným zkreslením obrazu pozorovaného objektu, nad osobním vyzkoušením toho kterého výrobku a jejich individualitou a dále nad individualitou oční soustavy pozorovatele atd., atp. Doteď jsem uvažoval o BINOKULÁR/HELIOS APOLLO 28x110 MR OBSERVER i když jeho cena je přes 14.000,- Kč a hmotnost 7.1 kg. Měl bych jej na stativu, samo sebou. Může mi někdo poradit, zdali je to dobrá volba? Zvažuji dále 25X100 od TS, Celestronu (SkyMaster atd.), ale zdá se, že to je všechno dle diskuze čína a na kvalitu těchto strojů má hodně uživatelů různé názory. Nevíte náhodou někdo, zdali je ten HELIOS 28X110 také čínský výrobek a nevyzkoušel jej někdo z vás osobně? Vím, že velké triedry na astro dělá třeba i Vixen a Steiner, ale ta cena už je dost brut (i když Vixen jsem našel - Dalekohled Giant AKR 16x80WP - sice "pouze" 16X80 - za částku 12.900,- Kč) - odkaz: http://www.dalekohled-mikroskop.cz/Sear ... arch=vixen
Rozpočet mám 20.000,- Kč strop. Chci koupit kvalitní a výkonný dalekohled, abych jej nemusel posléze měnit. Poraďte prosím. Moc díky.
Odpovědět