Dilema: Dobson vs. Maksutov
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Bohuzel,neosvedcila. LP deska je moc mekka. Po kratke dobe se ohladila a teflon se na ni zacal "lepit". Tohle lamino je mnohem tvrdsi a pohyb dalekohledu je podstatne lepsi.
Svoje webove stranky planuju aktualizovat a zkusenosti s ruznymi materialy tam popisu.
Svoje webove stranky planuju aktualizovat a zkusenosti s ruznymi materialy tam popisu.
UL 16" F/4 a spousta drobotiny.
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Dilema: Dobson vs. Maksutov
hrube strukturovane - hrbolate - laminoeste jeden OT
....to lamino by mala byt Formica
http://www.formica.eu.com
v cesku je distributor http://www.veso.cz (praha 4)
tak skus tu.
Ked by sa to moderator rozhodol precistit nech to da do ATM...
....to lamino by mala byt Formica
http://www.formica.eu.com
v cesku je distributor http://www.veso.cz (praha 4)
tak skus tu.
Ked by sa to moderator rozhodol precistit nech to da do ATM...
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Diky. Ja mam zatim jeste malou zasobu z Teleskop-service, ale az budu zase potrebovat, tak se zkusim poptat. Obavam se ale, ze pokud neobjednam alespon celou paletu, vubec se se mnou nebudou bavit (obvykle chovani obchodniku v CR).
UL 16" F/4 a spousta drobotiny.
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Dilema: Dobson vs. Maksutov
michal.b: kdybys potreboval neco z TS, dej vedet.
jinak ja bych potreboval poresit otaceni meho dobsona - mam to nejake zatuhle (asi proto, ze jsem s tim naposledy otacel v srpnu 2008 ;D) a taky tam mam pavouky a pavuciny a bordel vsude kolem... nicmene kdybys delal servis dobsonu - montaze, aby se hybala, tak bych mel zajem a s uplatou pocitam
jinak ja bych potreboval poresit otaceni meho dobsona - mam to nejake zatuhle (asi proto, ze jsem s tim naposledy otacel v srpnu 2008 ;D) a taky tam mam pavouky a pavuciny a bordel vsude kolem... nicmene kdybys delal servis dobsonu - montaze, aby se hybala, tak bych mel zajem a s uplatou pocitam
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Tak ho nekdy vem s sebou az pojedes kolem treba na Cban, mrknu na nej.
UL 16" F/4 a spousta drobotiny.
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Světelné znečištění
Západočeská pobočka ČAS
Manětínská oblast tmavé oblohy
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Hello vsetci, chcel by som si kupit nejaky slusny reflektor za rozumnu cenu. Na mojom najlepsom refraktore som pozoroval asi tak galileove mesiace maximalne... ale z mlhovin som nemal nic (len ked som si ich tam domyslel:-)napr. v plejadach (uplne nic) alebo v orione M42(?) (slabulinky mracik)
mam moznost pozorovat na chate, 1280 mnm., ziadne svetelne znecistenie.moznost auta, odtrepania vsetkeho aj na chrbte ak to stoji za ten pohlad. fotografovat nutne nemusim.
chcel by som vidiet tak ako by to slo galaxie a nebuly...
mam ale dilemu, neviem ci je lepsi newton alebo maksutov? co je pre mna lepsie??? A este nemozem dat za to o moc viac ako 3000kc...zatial:-(
dalo by sa nieco z tohto pouzit? :
http://www.binox.cz/astronomicke-dalekohledy-maksutov/
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektory-newton-114mm/
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 50750-ota/
radsej si kupim zatial len cisto tubus (ale lepsi), stativ som schopny dostatocne dobry zkonstruovat aj sam.
DAKUJEM!!!
mam moznost pozorovat na chate, 1280 mnm., ziadne svetelne znecistenie.moznost auta, odtrepania vsetkeho aj na chrbte ak to stoji za ten pohlad. fotografovat nutne nemusim.
chcel by som vidiet tak ako by to slo galaxie a nebuly...
mam ale dilemu, neviem ci je lepsi newton alebo maksutov? co je pre mna lepsie??? A este nemozem dat za to o moc viac ako 3000kc...zatial:-(
dalo by sa nieco z tohto pouzit? :
http://www.binox.cz/astronomicke-dalekohledy-maksutov/
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektory-newton-114mm/
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 50750-ota/
radsej si kupim zatial len cisto tubus (ale lepsi), stativ som schopny dostatocne dobry zkonstruovat aj sam.
DAKUJEM!!!
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Tu tvoji chatu ti tu bude spoustu lidi zavidet. To si rika o peknej dobson. Myslim, ze nejefektivnejsi se bude zakousnout a nasterit jeste dalsi dva tisice a koupit dobsona aspon 150mm. Mín to s dobsonem proste nema moc cenu...
Orion uvidis bajecne a ty Kuratka...na ty se kvuli mlhovinam zacatecnici rozhodne nekoukaj. Existuje kvanta paradnich objektu pro dobston 150...a zadnej stativ ani potrebovat nebudes. Cti, hledej a projdi si tohle forum.
Jinak slabulinky mracik jako M42 vidis okem, tak nevim co si to mel za refraktor (predpokladam ze si nepozoroval ve meste) .
Orion uvidis bajecne a ty Kuratka...na ty se kvuli mlhovinam zacatecnici rozhodne nekoukaj. Existuje kvanta paradnich objektu pro dobston 150...a zadnej stativ ani potrebovat nebudes. Cti, hledej a projdi si tohle forum.
Jinak slabulinky mracik jako M42 vidis okem, tak nevim co si to mel za refraktor (predpokladam ze si nepozoroval ve meste) .
305/1500 Dobson autotrack "flexka" - dárek od ženy,SW 114/1000 na fakt zlý montáži + Yukon scout 30x50, TS 25x100, Astronomic UHC profi, Nagler 7,13,22, Omegon 5, Power Tank SW
Dilema: Dobson vs. Maksutov
no bolo to 4 dni po nove, teda mesiac trochu skodil, a navise von bola strasna zima:-D tak som moc necakal kym sa mi prisposobia oci...dost chyba
najblizsie vypravy vidim na novy v lete, odvtedy som v prahe a to nema zmysel vobec s nicim co mam pozerat hore...
refraktory mam dva, jeden ten slabsi som si zostrojil sam z veci najdenych na poli, ale ten staci tak na kratery na mesiaci, moc viac toho nedokaze.
lepsi refraktor, ten patri znamemu tak presne parametry nepoznam, ale galileove mesiace bolo vidno, na saturne bol pekne ohraniceny prstenec...
a teraz chcem newtona
teda radsej nieco dlhsie a tazsie?
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... ob-6-quot/
toto si mal na mysli??
cim vacsie a tazsie delo bude mna len potesi, len problem su peniaze.
taky:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... sk1145eq1/
by som si mohol dovolit kupit aj na tohorocne leto...a nebolo by treba majstrovat stojan(ale to by zas nevadilo)
nevies o nejakych obrazkoch nejakych dvoch objektov ktore aspon priblizne porovnavaju co mozem vidiet s tymito dvoma?
a z tych galaxii,dalo by sa vidiet napriklad nejake sombrero?a to len tak ze existuje nejaka mala smuha alebo aj tvar mozno dokonca aj cierny pruzok, ci to uz nie?
najblizsie vypravy vidim na novy v lete, odvtedy som v prahe a to nema zmysel vobec s nicim co mam pozerat hore...
refraktory mam dva, jeden ten slabsi som si zostrojil sam z veci najdenych na poli, ale ten staci tak na kratery na mesiaci, moc viac toho nedokaze.
lepsi refraktor, ten patri znamemu tak presne parametry nepoznam, ale galileove mesiace bolo vidno, na saturne bol pekne ohraniceny prstenec...
a teraz chcem newtona
teda radsej nieco dlhsie a tazsie?
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... ob-6-quot/
toto si mal na mysli??
cim vacsie a tazsie delo bude mna len potesi, len problem su peniaze.
taky:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... sk1145eq1/
by som si mohol dovolit kupit aj na tohorocne leto...a nebolo by treba majstrovat stojan(ale to by zas nevadilo)
nevies o nejakych obrazkoch nejakych dvoch objektov ktore aspon priblizne porovnavaju co mozem vidiet s tymito dvoma?
a z tych galaxii,dalo by sa vidiet napriklad nejake sombrero?a to len tak ze existuje nejaka mala smuha alebo aj tvar mozno dokonca aj cierny pruzok, ci to uz nie?
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Ten dobson je jednoznačně lepší, u toho druhého je nic moc hlavně montáž a taky dosah bude menší. Ten dobson má taky menší světelnost takže obraz bude kvalitnější v celém zorném poli. Pokud jsi ochotný do něj investovat určitě si přišetři/pujč na něj. Zvlášť pokud už máš něco na okukuvání tak to snad do té doby než budou finance vydržíš ;) Srovnání newtonů 114 a 150mm je např zde:
http://www.binoviewer.at/beobachtungspr ... eepsky.htm
Nečekej zázraky ale náznak struktury v Sombréru by měl být vidět už tou 114kou, záleží na obloze. Pokud budeš pozorovat na té chatě tak to bude fajné ;)
Na té samé straně je i nějaké sovnání na planetách a dokonce Odkaz na stánku kde je vzhled objektů ve 114ce. Sombréro prý vypadá takto:
No nevím, dobnsem jsem ji neviděl jen 10cm refraktorem kdysi dávno...
http://www.binoviewer.at/beobachtungspr ... eepsky.htm
Nečekej zázraky ale náznak struktury v Sombréru by měl být vidět už tou 114kou, záleží na obloze. Pokud budeš pozorovat na té chatě tak to bude fajné ;)
Na té samé straně je i nějaké sovnání na planetách a dokonce Odkaz na stánku kde je vzhled objektů ve 114ce. Sombréro prý vypadá takto:
No nevím, dobnsem jsem ji neviděl jen 10cm refraktorem kdysi dávno...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Vyborne linky! teraz si viem lepsie predstavit co by som mohol vidiet a ako... ja som mal ten refraktor tak na urovni 60/700:-)
ale ked vidim ten rozdiel medzi 114 a 150 tak som presveceny ze so 114 zacinat nebudem...
ale na tu 150/750 by som este snad naskrabal do leta:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 50750-ota/
je to sice len tubus ale mohol by som ku tomu spravit stojan na styl toho dobsna (azimutalny spravne?), mam k dispozicii dielnu nabytkara kamarata, zvaranie...
nevadilo by keby to vazilo aj sto kilo, na chate to ostat moze
myslis ze ta 150/750, ak by sa mi podaril solidny stojan mohla dobsonovi konkurovat???
ak tomu rozumiem spravne tak by som na rovnakom okulare mal vidiet veci na dobsnovi vacsie a slabsie, a na 150/750 mensie ale silnejsie?
Svetelnost ma v z tychto dvoch napisanu v parametroch horsiu dobson nie? S lepsim okularom ktory by som v dalsej buducnosti zakupil mohol by sa 150/700 tomuto vyrovnat? Alebo to chapem uplne vsetko naopak:-D!!!
mimochodom aj ja som hladal obrazky
obrazky z:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=17867.0
ten clovek pouzil podla teba len tu 150/750? ako to ma nad tym napisane? lebo tie obr. vyzeraju lakavo!
ale ked vidim ten rozdiel medzi 114 a 150 tak som presveceny ze so 114 zacinat nebudem...
ale na tu 150/750 by som este snad naskrabal do leta:
http://www.binox.cz/teleskopy-reflektor ... 50750-ota/
je to sice len tubus ale mohol by som ku tomu spravit stojan na styl toho dobsna (azimutalny spravne?), mam k dispozicii dielnu nabytkara kamarata, zvaranie...
nevadilo by keby to vazilo aj sto kilo, na chate to ostat moze
myslis ze ta 150/750, ak by sa mi podaril solidny stojan mohla dobsonovi konkurovat???
ak tomu rozumiem spravne tak by som na rovnakom okulare mal vidiet veci na dobsnovi vacsie a slabsie, a na 150/750 mensie ale silnejsie?
Svetelnost ma v z tychto dvoch napisanu v parametroch horsiu dobson nie? S lepsim okularom ktory by som v dalsej buducnosti zakupil mohol by sa 150/700 tomuto vyrovnat? Alebo to chapem uplne vsetko naopak:-D!!!
mimochodom aj ja som hladal obrazky
obrazky z:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=17867.0
ten clovek pouzil podla teba len tu 150/750? ako to ma nad tym napisane? lebo tie obr. vyzeraju lakavo!
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Jenže ty obrázky jsou fotky a ty nevystihují to jak vypadají objekty vizuálně (není vidět tolik detailů v reálu), to jak vypadají je například v tom odkazu co jsem dal minule. Jak by šel zbastlit stojan nevím, ale ten cenový rozdíl už je minimální... Dalekohledy s delším ohniskem má oproti stejnému průměru s kratším ohniskem výhodu že má lepší obraz a ke krajím zorného pole, nemá takové nároky na okuláry atd. Naopak delší roura u něj zvyšuje nároky na montáž (ale ten dobson je v klidu). Máš to trochu domotané s těma obrazama Zkus projít
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 868874/3#3
a jemu podobné vlákna a trochu víc sekci pro začátečníky, je tu podobných problémů řešeno habaděj...
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 868874/3#3
a jemu podobné vlákna a trochu víc sekci pro začátečníky, je tu podobných problémů řešeno habaděj...
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Hm tak to som si neuvedomil. teda ked fotim s ekvatorialnym stojanom s pohonom na dlhu expozicnu dobu, vidim viac detailov na fotografii ako keby som sa len tak pozeral do okularu okom? spravne??
ale dobson je v podstate azimutalny typ stojanu nie? teda fotografovat by bolo omnoho omnoho zlozitejsie?
mimochodom tento pan si vyrobil pekny stojan
teda on len toci konstantnou rychlostou to dolne cierne koliecko a vsetko mu presne stoji na mieste?cakajuc na fotografovanie:D??
myslis ze ak by som zvladol tieto technicke zalezitosti mohol by som dosahovat podobne vysledky??? zatial co som videl obrazky tak ludia fotia krasne na takychto 150/750 newtonoch.
no a uz aj tych 4600 je na mna dost:-) ono ja mam kopu vydavkov a ziadne zisky - student....
ale dobson je v podstate azimutalny typ stojanu nie? teda fotografovat by bolo omnoho omnoho zlozitejsie?
mimochodom tento pan si vyrobil pekny stojan
teda on len toci konstantnou rychlostou to dolne cierne koliecko a vsetko mu presne stoji na mieste?cakajuc na fotografovanie:D??
myslis ze ak by som zvladol tieto technicke zalezitosti mohol by som dosahovat podobne vysledky??? zatial co som videl obrazky tak ludia fotia krasne na takychto 150/750 newtonoch.
no a uz aj tych 4600 je na mna dost:-) ono ja mam kopu vydavkov a ziadne zisky - student....
Dilema: Dobson vs. Maksutov
ono ja mam kopu vydavkov a ziadne zisky - student....Týden nejdi do hospody a máš to ;)
SW Dobson 254/1200 Flex; Baader ED 66/400; TS-Optics ED 60/360, Luntík LS35T Deluxe; Sony A6400, Canon EOS 700D
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Montáž AZ3/Denk II Binoviewer/Baader-8_24mm H-ZOOM;2" ES MaxV-28mm;Panoptic-24mm;PentaXF-12mm;Ortho-6mm/2"ES-OIII
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Dik za rady!
teraz to chce zajst do narodni knihovny po hrbu knih a zistit co najviac:-)
to na com stoji ten teleskop a otaca ho synchronne za hviezdami to by som chcel vyrobit sam. prinajhorsom dobsnovu azimutovu skatulu musim zvladnut aby sa dalo do toho aspon kukat!!!
ale ajtak kupovat budem az pred letom tak do vtedy si uz budem vediet vybrat lepsie uvidime... ale aj 150/750 je lepsie ako tie male refraktory ktore mam k dispozicii. a navise ak to ma potencial vytvorit take krasne obrazky ked to toho niekedy v dalekej buducnosti zainvestujem tak OK... alebo dovtedy kupim vecsie delo, kto vie...
teraz to chce zajst do narodni knihovny po hrbu knih a zistit co najviac:-)
to na com stoji ten teleskop a otaca ho synchronne za hviezdami to by som chcel vyrobit sam. prinajhorsom dobsnovu azimutovu skatulu musim zvladnut aby sa dalo do toho aspon kukat!!!
ale ajtak kupovat budem az pred letom tak do vtedy si uz budem vediet vybrat lepsie uvidime... ale aj 150/750 je lepsie ako tie male refraktory ktore mam k dispozicii. a navise ak to ma potencial vytvorit take krasne obrazky ked to toho niekedy v dalekej buducnosti zainvestujem tak OK... alebo dovtedy kupim vecsie delo, kto vie...
Dilema: Dobson vs. Maksutov
Dik za rady!
teraz to chce zajst do narodni knihovny po hrbu knih a zistit co najviac:-)
to na com stoji ten teleskop a otaca ho synchronne za hviezdami to by som chcel vyrobit sam. prinajhorsom dobsnovu azimutovu skatulu musim zvladnut aby sa dalo do toho aspon kukat!!!
ale ajtak kupovat budem az pred letom tak do vtedy si uz budem vediet vybrat lepsie uvidime... ale aj 150/750 je lepsie ako tie male refraktory ktore mam k dispozicii. a navise ak to ma potencial vytvorit take krasne obrazky ked to toho niekedy v dalekej buducnosti zainvestujem tak OK... alebo dovtedy kupim vecsie delo, kto vie...
Nechci někomu dělat reklamu, ale co si koupit tohle?
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1253895255
řekl bych, že je to pro tebe přesně to pravé , levné, samodomo dělaná paralaktika a průměr 22 cm!
teraz to chce zajst do narodni knihovny po hrbu knih a zistit co najviac:-)
to na com stoji ten teleskop a otaca ho synchronne za hviezdami to by som chcel vyrobit sam. prinajhorsom dobsnovu azimutovu skatulu musim zvladnut aby sa dalo do toho aspon kukat!!!
ale ajtak kupovat budem az pred letom tak do vtedy si uz budem vediet vybrat lepsie uvidime... ale aj 150/750 je lepsie ako tie male refraktory ktore mam k dispozicii. a navise ak to ma potencial vytvorit take krasne obrazky ked to toho niekedy v dalekej buducnosti zainvestujem tak OK... alebo dovtedy kupim vecsie delo, kto vie...
Nechci někomu dělat reklamu, ale co si koupit tohle?
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/ ... 1253895255
řekl bych, že je to pro tebe přesně to pravé , levné, samodomo dělaná paralaktika a průměr 22 cm!
Dobsony (16",10"), malokuky (3",4",5", 6"), SC 6" ,a nějaká drobotina.