Zvětšení na Deep Sky.

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Zvětšení na Deep Sky.

#16

Příspěvek od g »

nejlépe dotaz pro ATC a www.dalekohledy.cz
další možnosti: www.astrocomes.wz.cz

...ale podle mne zbytečná snaha, přístroj není určen na širokoúhlé pohledy - velmi podobný dosah pro nízká zvětšení bude mít 150/750 s SW komakorektorem v ceně blízké toho 2'' výtahu např.:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... yford.html



Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Zvětšení na Deep Sky.

#17

Příspěvek od sofram »

Jo pan holubec? Jednou jsem ho o něco požádál a odpověď byla : koupil jste si dalekohled a vše od pana Matouška? Ano. Tak ať vám to sežene. Dík. S nim nic nechci mít. Přesto děkuji.
P.S. ten TAL Plosel 26 mm měl o trochu větší astigmatismus než než můj Vixen 40 mm. A ten je z mé řady absolutně nejhorší. Nejlepší je z řady Vixen 10 mm. Ten TAL 10 mm mu vubec nestačil. Při posuzování hlavně komfortu pozorování, vykreslen ípole, zklenutí atd. a tudíž jakéhosi průměru. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
g
Příspěvky: 1832
Registrován: 05. 12. 2008, 14:13
Bydliště: Neratovice
Věk: 62

Zvětšení na Deep Sky.

#18

Příspěvek od g »

f=26mm? ..TAL dělá f=25mm a to jako Koenig s polem 55° - naprosto špičkový okulár! a standardní superploesel f=25mm s polem 50° s rozptylem kvality lepší od TV ploessla po mírně horší Celestron omni.
Od www.dalekohledy.cz jsem měl více přístojů, redukce jsem si nechal dělat v ATC při skvělém jednání a ve vynikajícím provedení.

V příspěvku č. 13 jsem uvedl odkaz na redukci z M42 na T2. T2 je pak standardní výstup a lze použít 2'' zenitová zrcátka T2 -> 2'' u Tel.Service.
Lze však mít třeba na mysli, že TAL zenitové zrcátko je velmi kvalitní, což levná zenitová zrcátka obvykle nejsou.
http://www.teleskop-express.de/shop/ind ... i----.html

doplnění k "cenově výhodným SC" odkaz:
http://www.astro-foren.de/showthread.php?t=12558


Bino SD 82/470mm; triedry 25x100, 8x30; kukátko 2x54. Berlebach UNI19c a Report 322K; hlava Berlebach 553
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zvětšení na Deep Sky.

#19

Příspěvek od SIRIUS_758 »

Kdysi jsem se úplně náhodou nachomejtnul k porovnávání tohoto TALu a stejně velkého Schmidt-Cassegr. MEADE - na první pohled viditelná a "velká" porážka SC - na Měsíci a na Jupiteru. Kontrast i ostrost. Přičemž první pohled byl přes MEADE a obraz se zdál být dostatečně brilantní..Pak, když jsem kouknul přes TALa, konstatoval jsem okamžitě větší kontrast a lepší hranovou ostrost - obraz Jupiteru v SC byl mírně "soft" a měsíčky nebyly tak ostré.. Zběžně jsem tehdá i koukal na vyřešení bočních paprsků a odlesků ( to se mi nelíbilo u menšího Klevcoca 150mm, stejně tak VIXEN VMC 200 to nemá ideálně vyřešené..).
Dosud jsem neměl možnost tohoto Klevcova přímo porovnat s mým SW MAKem 180mm, ale myslím, že je to jen otázka času.. Problematické použití šú okulárů s delším ohniskem je největší slabinou TALu 200. V mém MAKu 180 není problém provozovat NAGLERa 26mm nebo PANOPTIKa 35mm. Je to "nadoraz", ale jde to..

Myslím Milane, že si časem stejně pořídíš lepší okuláry.. Okuláry VIXEN LV špatné nejsou, ale jejich oblíbenost už ustoupila - jejich ostrost na ose je totiž pouze průměrná, takže na planety máš určitě ještě rezervu.. A nevím jak koho, ale mne pohled na DSO přes okuláry s malým polem moc neuspokojuje - šú okuláry dávají o dost prostorovější dojem a tyto objekty daleko líp vystupují na pozadí..Tak uvidíme, až tam zkusíme mého Panoptika 24mm, který je ještě 1,25".

Dosud se tady na AF zatím nikdo nepochlubil tím novějším TALem 200. Dost mne to zajímá, hlavně zda podstatně menší váha není na úkor stability kolimace. A taky ta velikost pole pro 2" okuláry. Na použití binohlavy je samozřejmě lepší klasický katadioptr, kde se zaostřuje posuvem primáru, kdy se nemusí použít prodlužovač..
Uživatelský avatar
stana
Příspěvky: 3273
Registrován: 09. 04. 2008, 23:32

Zvětšení na Deep Sky.

#20

Příspěvek od stana »

No, snad neřeknu kravinu, ale na DSO se mi nejlépe osvědčilo ne zvětšení na prvním místě jako takové, ale průměr výstupní pupily co dá okulár s vaším strojem dokupy a to že od 2,6 do 3,4 mm.. :-?
Asi je to o tom, že na druhém konci dalekohledu je holt lidské oko.. ;)
Teda moje zkušenost..
Moc velké zvětšení je o malém kontrastu a malé zase o ztrácení se mlžinky na povětšinou přesvětleném pozadí...
/P.S. Myšlena jsou běžná DSO, kterých je víc než těch druhých../ ;D
Dobson 300/1500, Ethos 8 mm,  Až bude peníz tak beru Ethos 13 mm, Plossl 25 mm,  fólie Astrosolar, SW-čočkový dalekohled SK 80/400,  triedr 12x50 /japonec/ a staré divadelní kukátko parametrů neznámých ...
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zvětšení na Deep Sky.

#21

Příspěvek od SIRIUS_758 »

 Co se týče velikosti zvětšení, které lze doporučit na ten či onem účel obecně, nebo zde konkrétně - DSO přes TAL 200K, pak jsem dlouholetou praxí došel k tomu, že to sice lze teoreticky vymezit v nějakém intervalu, ale optimální obecné doporučení neexistuje - je potřeba to pečlivě zkušenostmi vyladit a to pro každý přístroj zvlášť.

   Určitou "spodní" hranici lze vymezit stářím a kondicí oka, ovšem jiné hranice jsou "plovoucí", neb jsou dány momentál.povětrnostními podmínkami a nalezením ideální kombinace parametrů daného dalekohledu - zkrátka, kde můj dalekohled má ideální kontrast a ostrost, při jakém zvětšení vidím maximum detailů, atd. - a to se liší nejen dosaženou kvalitou, ale i u různých typů optických soustav ( vliv centrál.stínění, atd. ). Zkrátka bychom potřebovali něco podobného, co dnes dokáží i digikompakty - nastaví optimální clonu, kdy má objektiv nejlepší průběh MTF..

   Prostě jsem skončil u relativně široké palety okulárů, nejen na planety, ale i na DSO, abych v daných podmínkách a z určitého dalekohledu získal maximum..A praxí se naučil, se kterým dalekohledem a kterým okulárem, mi dnes bude ta mlhovinka nejlépe vystupovat na pozadí, atd...
Uživatelský avatar
sofram
Příspěvky: 389
Registrován: 26. 02. 2005, 14:30
Bydliště: Praha - Cerny Most
Věk: 64

Zvětšení na Deep Sky.

#22

Příspěvek od sofram »

Dík. Sirius. Máš Ve všem pravdu jako Stana. Ale přesto musím znova opakovat. Vím že Vixeny LV už jsou dávno překonané a  okulár TAL 25 (ne 26 mm) dal sice asi lepší obraz než Vixen tak pohodli 20 mm výstuponí pupili je při dlouhodobém pozorování k nezaplacení. Samozřemě Panoptik je panoptik. TO NEPOPÍRÁM. Chtel bych mít celou řadu . Ale kvůli tomu má prodat pod cenou Vixeny? Navíc lantanové skla neustálé budou zanášet méně barevné vady. To mám u TAL 100 ověřeno. Jakýkoliv jiný okulár výše zmíněný tam trochu barvy přidal. Je pravda že na ose není kontrast špička ale v celém poli je bez viditelných vad. Milan Drbohlav
Cassegrain GSO 203/2436 mm, Montaz Celestron NexStar Evolution, 2" zrcátko Omegon Dielectric, Okulár ES 20 mm, APM 15 a 10 mm, Celestron x-cel 12 mm, GSO Barlow Achr. 2x, Baader Barlow Achr. 2.5x, TS ED Barlow 3x, Bresser 70/700 mm a Vixen NPL 20 mm.
Uživatelský avatar
SIRIUS_758
Příspěvky: 2730
Registrován: 26. 02. 2008, 23:09

Zvětšení na Deep Sky.

#23

Příspěvek od SIRIUS_758 »

To : "sofram" a "g"

Docela by mne zajímalo, o kterých TAL Plösslech tady mluvíte - nyní se vyrábí již třetí generace, která silně připomíná hromadnou čínskou produkci :

http://www.telescopes.ru/accessories.phtml

"g" má patrně na mysli starší provedení 2.generace s nebývale velkou očnicí..To už se nevyrábí, ještě nedávno je za slušný peníz rozprodával TS. Velmi povedené okuláry s nadprůměrnou ostrostí na kraji. Označení "König-Plössl" ale nesla 1.generace TAL Plösslů,viz. přehled :

http://www.teleskopfreunde-bayern.de/ht ... __co_.html
Uživatelský avatar
Jiri_Skalsky
Příspěvky: 527
Registrován: 21. 06. 2006, 16:08

Zvětšení na Deep Sky.

#24

Příspěvek od Jiri_Skalsky »

.
Odpovědět