Temná obloha

Mlhoviny, hvězdokupy, galaxie, supernovy,...
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Temná obloha

#1

Příspěvek od Telesto »

Před nedávnem jsem si našel docela (na místní poměry) tmavé místo pro pozorování. Nad obzorem je to horší, ale i to je pořád v pohodě... (Na jižní Moravě bych řekl, že je to docela problém)

U obzoru to není nic moc, ale směrem k zenitu je to perfektní. Bez problémů jsem pozoroval oba oblouky (východní i západní) řasovky bez filtru. U trifidy bych dokonce řekl, že jsem viděl temné pruhy, ale to si nejsem tak jistý (spíše tušil - byla už dost nízko nad obzorem). Také jsem poprvé pozoroval M16. Přísahal bych, že jsem viděl i Orlí mlhovinu. Dokonce měla podobnou strukturu jakou má na fotografiích. Žádné orosení nepříchází v úvahu. Samozřejmě, že se nejednalo o nějaké velké detaily. Prosté zjasnění na pozadí hvězdokupy se dvěma tmavými zálivy. A to vše bez filtru. Máte s touto mlhovinou někdo zkušenosti? Mám 210mm zrcadlo a všude čtu, že tuto mlhovinu zobrazí až fotografie. Takže jsem naprosto nečekal, že něco podobného uvidím...
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Temná obloha

#2

Příspěvek od Myzer »

Tiez som si spravil letnu prehliadku. Objavi sa to aj na mojich strankach.

Konecne som si vychutnal Riasy v dostatocnej vyske nad obzorom. Prvykrat ma napadlo ;Dodlozit UHC filter a co nevidim. Ten dlhsi obluk /kde nie je 52 Cygni/ ostal v zornom poli a dokonca sa mi zdal na pohlad krajsi ako s UHC. Bol sice o nieco slabsi, ale nie tak matny a naopak vyzeral prirodzenejsie. S filtrom sa takisto velmi potlacia hviezdy, naopak bez neho to bol nadherny pohlad na kombinaciu obluka hmloviny a nespocitane vela hviezd. Tri vyrazne zjasnenia v nom boli zrejme a snad aj nejake nepravidelnosti v jasnosti /40x/. Druhy obluk bol vidiet /bez UHC/ len na jednu stranu od 52 Cygni.

S Orlou hmlovinou ta mozem ubezpecit, ze to bola ona. Na prvy pohlad mi pripadali hviezdy vo hviezdokope nezaostrene, ale dalsi moment som si takisto uvedomil jej tvar /po vsetkom co som cital, ze nie je bez filtra vidiet ani nahodou/. UHC ale velmi pomohol, vytiahol ju z tmy a znacne rozsiril, skoro to bolo ako na fotke - az na tu farbu. :-/
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Temná obloha

#3

Příspěvek od Telesto »

Hmm... tak to je zajímavé. Takže to jsem rád A co Rosetta? Tu jsem ještě nepozoroval. Uvidím ji i bez filtru. Zase totiž všude vidím, že je to "prý" nemožné... Jestli tomu věřit nebo ne Nezkoušel jsi?

Jo a ještě něco. Tu řasovku jsi viděl bez filtru okolo hvězdy 52 Cyg, že. A viděl jsi severní i jižní část rozprostírající se kolem hvězdy nebo jen jednu. Já totiž bez filtru vidím jen jednu část. Ale za to dost dobře! Až jsem se divil. Vidím jen severní část (dole v převracejícím dalekohledu :)) Na druhé straně hvězdy nic není... Ale i tak je to pěkný pohled :)
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Temná obloha

#4

Příspěvek od vla »

Rosetta je v dvoustovce bez filtru viditelná jako zjasnění celého zorného pole dalekohledu, snad s tušením struktury, ale ne mnoho. Chce to solidní tmu a co nejmenší zvětšení a i tak se pravděpodobně nevejde celá do zorného pole.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Temná obloha

#5

Příspěvek od Myzer »

Rozeta zabera v priemere cez 1 stupen, takze do dobreho okulara s vacsim zornym polom by sa mohla zmestit. Co je pravda ma nizky plosny jas, takze sa i na trochu presvetlenej oblohe /bez filtra/ lahko strati. Raz som mal dobru prilezitost ju pozorovat a popis docela sedi. Len take slabe zjasnenie, docela nic moc. Ale UHC spravil velky rozdiel - jeden z kategorie objektov kde filter velmi pomoze. :o

V The Night Sky to opisuju podobne. Zmienuju sa o hviezdokope v ktorej sa nachadzaju "stopy" hmloviny /bez filtra/. Ale na tmavej priezracnej oblohe moze byt vidiet uz triedrom 10x50.

Ten obluk okolo 52 Cygni som tiez videl len na jednej strane, dokonca celkom dobre aj priamym pohladom. Az filter mi ju rozsiril aj na druhu stranu od hviezdy. /tiez to sedi presne s popisom v The Night Sky/. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Temná obloha

#6

Příspěvek od Telesto »

Zajímavé... Škoda, že ta knížka The Night Sky není v češtině. Nebo aspoň u nás k dostání...

No... vyzbrojím se ostrým zrakem a pokusím se ji ulovit co možná nejlépe :o)))

Teď je právě období, kdy se dá "temnost" oblohy docela dobře zkoušet. Labuť je skoro v zenitu a řasovka je na to jako dělaná...

Tak například doma ze dvorka řasovku nevidím vůbec. Pár kilometrů za obcí vidím východní oblouk velice slabě a u 52 Cyg ani vidu ani slechu. Pak to místo kam jezdím... Oba oblouky naprosto bez problémů přímým viděním.

Je to fakt rozdíl. Kdo ví co by ještě udělali kapky do očí :o))) pro rozšíření zorniček :o))) Ale to radši zkoušet nebudu .o)
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Temná obloha

#7

Příspěvek od Myzer »

Telesto napsal: Zajímavé... Škoda, že ta knížka The Night Sky není v češtině. Nebo aspoň u nás k dostání...
Knihy The Night Sky Observers Guide pouzivam ako jeden z mnohych zdrojov pre svoje stranky. Zdrzujem sa ale vacsinou az prilis profesionalneho popisu ako je tam uvedeny. Ako napr.: 10´na juhozapad od hviezdy 9m lezi nepravidelna kopa 40 hviezd na ploche 20´z ktorych polovica jasnejsich clenov je na zapadnej strane :bomb: a pod.

Nemam tam toho vela, ale mozno by ta to mohlo zaujimat. Tento tyzden updatnem dalsich 10 /z toho 8 letnych/ suhvezdi s deep-sky do 10m. :)
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
vla
Příspěvky: 5423
Registrován: 22. 09. 2002, 02:11
Bydliště: Praha 6

Temná obloha

#8

Příspěvek od vla »

Teď končí období, kdy vůbec nenastává astronomická noc, takže na zkoušky temnosti oblohy bych ještě alespoň měsíc počkal.
tel 608 920 902 Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Temná obloha

#9

Příspěvek od Myzer »

Zalezi aj od toho z ktorej zemepisnej sirky sa pozoruje. Aj rozdiel medzi 1 stupnom je celkom znacny. Na overenie staci pouzit kalendar v CdC.
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Uživatelský avatar
Tomkk
Příspěvky: 357
Registrován: 11. 11. 2003, 18:14

Temná obloha

#10

Příspěvek od Tomkk »

Dá se říct, jestli světelné znečištění v dané oblasti vadí víc v zimě, nebo v létě? Nemyslím, jestli svítí víc světelných zdrojů, ale jestli to při jiném ročním období a teplotách vrstvy atmosféry víc rozzáří. Snad to není moc hloupý dotaz :ears:.
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Temná obloha

#11

Příspěvek od zdenek »

Tomkk napsal: Dá se říct, jestli světelné znečištění v dané oblasti vadí víc v zimě, nebo v létě? Rozhodujici pro svetelne znecisteni je v tomto pripade rozptyl na aerosolovych casticich (kondenzovane vodni pary, pyly, prach, ...) v atmosfere. Pominu-li lokalni zalezitosti s jednorazovymi zdroji znecisteni atmosfery, lze rici, ze aerosolovych castic je v atmosfere rozhodne vice v lete.
To je v podstate i odpoved na tvou otazku:
Vice aerosolovych castic = vetsi rozptyl svetla na nich = vetsi vliv svetelneho znecisteni.

Z.
Uživatelský avatar
Myzer
Příspěvky: 1231
Registrován: 28. 05. 2003, 18:31

Temná obloha

#12

Příspěvek od Myzer »

A ako vplyva na svetelne znecistenie napadnuty sneh? Predsa aj tie svetelne zdroje co svietia dole by mal sneh odrazat naspat hore. Mylim sa?
http://www.astronom.cz/astropo/ - Visual deep-sky observing&&Kontakt na Skype: myzer16
Telesto
Příspěvky: 114
Registrován: 01. 05. 2002, 17:40

Temná obloha

#13

Příspěvek od Telesto »

Myzer napsal:

Knihy The Night Sky Observers Guide pouzivam ako jeden z mnohych zdrojov pre svoje stranky. Zdrzujem sa ale vacsinou az prilis profesionalneho popisu ako je tam uvedeny. Ako napr.: 10´na juhozapad od hviezdy 9m lezi nepravidelna kopa 40 hviezd na ploche 20´z ktorych polovica jasnejsich clenov je na zapadnej strane :bomb: a pod.

Nemam tam toho vela, ale mozno by ta to mohlo zaujimat. Tento tyzden updatnem dalsich 10 /z toho 8 letnych/ suhvezdi s deep-sky do 10m. :)

Díky... tvou stránku jsem ještě neviděl. Určitě si počtu :o)
Uživatelský avatar
zdenek
Příspěvky: 867
Registrován: 07. 02. 2003, 14:36
Bydliště: Rousínov
Věk: 54

Temná obloha

#14

Příspěvek od zdenek »

Myzer napsal: A ako vplyva na svetelne znecistenie napadnuty sneh? Predsa aj tie svetelne zdroje co svietia dole by mal sneh odrazat naspat hore. Mylim sa?Odrazene svetlo od snehu samozrejme bude mit urcity vliv - jde vlastne o sekundarni zdroj svetla (otazka ale neznela na vliv vice zdroju).
Pro to, aby se ale mohl vliv parazitniho svetla plne projevit, musi byt v atmosfere rozptyleno (jinak se vyda na cestu ke hvezdam ). A v zime je atmosfera obecne cistejsi (kdyz tedy zrovna nestojite u kotelny na uhli) - celkovy koeficient rozptylu je v zime oproti letu mensi v prumeru 1.4x ve mestech a okoli, na venkove dokonce 1.6x na horach i vice. Obecne za dobrych podminek (resp. velmi zjednodusene receno stejne MHV) bude tedy vliv svetelneho znecisteni mensi v zime.
 Samozrejme mohou nastat situace, kdy to platit nebude (napr. jiz zminena snehova pokryvka a soucasne slabe kourmo, ktere prudce zvysi rozptyl svetla v atmosfere, ...). Takovych pripadu lze najit jiste celou radu.


Z.
Uživatelský avatar
Jan_Babovec
Příspěvky: 127
Registrován: 23. 06. 2004, 19:56

Temná obloha

#15

Příspěvek od Jan_Babovec »

Ještě abych se vrátil k té orlí mlhovině.Ono ji vidě zas takový problém není.V triedru 10*50je vidět jasně,ale bez detailů,ale už třeba v sometu25*100 nebo v mojem mininewtonu už je vidět i s menšími podrobnostmi.A i 3km od zhruba třicetitisícového města vsetín!!! :finger:
Astronomií se zabývám 7let,rád pozoruji a poslouchám hudbu(hlavně metal)
Odpovědět